Magic eko formula protiv varroe

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Re: Magic eko formula protiv varroe

PostPostao/la akarlovic » 13 ruj 2008, 08:29

Lala je napisao/la: ''Junopotkivanok, kerem sepen kilo ipo eko tonika za varou''

hehe mislim da bi trebao reći ovako:
''Junopotkivanok, kerem sepen kilo ipo eko varroa gelSOS'
No kako već Mađarsag mi slabo ide znam na mađarskom amo jesti i piti a kad naručujem onda naručujem samo ona jela koja znam opisati onomatopejom recimo:
tanjuros dunavos muuuuu, 1 (pokažem prstima) kokodak-kukuriku itd
No sad ovako Lala: Receptura iz prvog posta ti ne odgovara ?
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 13 ruj 2008, 08:36

Čitam na forumu da sam praviš preparat na bazi timola i eteričnih ulja pa reko ajde da pitam ako si voljan da nam preneseš recept i iskustva u radu sa tim preparatom.
The beekeeper is all too often the worst enemy of the bees.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la akarlovic » 13 ruj 2008, 08:49

Znam da čitaš ja sam ti već odgovorio jedamput ovdje i postavio pitanje zašto ti receptura koju sam napisao u prvom postu ne odgovara? Tamo sam na svoju ruku dodao thymol (ne kristale nego ulje)
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 13 ruj 2008, 10:43

OK, kao što sam već napisao ova magic formula koju si postovao mi ne izgleda loše ali ni nešto naročito ako ne sadrži timol pošto smatram da je on ključni sastojak u preparatu kojim se pokušava eliminisati varoa ali ima i druga pozitivna dejstva... Video sam da kod nas ima da se kupi timol kristali (uopšte nije jeftino) ali ne i ulje, a to izgleda nije dobro jer i sam si primetio da pčele ne gotive timol kristale što samo po sebi znači da se ulje timola mora nekako odnekud dopelati ili proizvesti a ja trenutno nisam u mogućnosti za tako neke poduhvate. Uh bre, Apiguard je zdravo dobar i lako dostupan al košta, videćemo još, možda se neke stvari promene pa ćemo da mućkamo doma eko preparat.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la akarlovic » 13 ruj 2008, 11:24

Thymol ulje možeš potražiti u apotekama, kod nas ih drže recimo biljne apoteke. Jasno to su mala pakiranja i prilično su skupa no da isprobaš i nije neki izdatak. Ako ti bude ok uvijek možeš naručiti i veće pakiranje samim time što je veće tada je jeftinije jer su ova mala mislim 10 ili 15 ml oko 40 kn ako se sječam dobro.....ne znam kolko bi to bilo dinara to je oko 5,5 eura otprilike.
Dakle ako bi i išao tako (po skupljoj računici) tada bi za 50 košnica cifra bila oko 7 ili 8 eura što je prihvatljivo, a da ne govorimo o računici kada se ulje timola nabavi u većem pakiranju (jeftinije).
Mislim da je sa kristalima timola radio netko iz vojvodine tisza s foruma čini mi se ne sjećam se više .... (mozak mi trenutno na paši)
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la nvucinac » 17 ruj 2008, 21:13

Komponente u preparatu koji koristimo su sledece:
Timol 300 gr
Kamfor 27 gr
Mentol 27 gr
Anisovo ulje 27 gr
Eukaliptusovo ulje 107 gr
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 18 ruj 2008, 13:31

nvucinac je napisao/la:Komponente u preparatu koji koristimo su sledece:
Timol 300 gr
Kamfor 27 gr
Mentol 27 gr
Anisovo ulje 27 gr

Imaš li link na "izvor" ove recepture???
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la nvucinac » 18 ruj 2008, 16:31

Nemam drugih podataka ali mi koristimo i varoa je pod kontrolom.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Neno » 18 ruj 2008, 19:24

nvucinac je napisao/la:Nemam drugih podataka ali mi koristimo i varoa je pod kontrolom.

Kako i kada ovu smjesu aplicirate ako bi mogli napisati?
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la nvucinac » 18 ruj 2008, 20:30

Ovu smesu mozemo koristiti posle pase bagrema i posle suncokreta, posto ne ostavlja rezidue u medu i vosku moze se koristiti i u toku slabije i duze pase.U kasnu jesen kada nema legla koristimo oksalnu kiselinu, a u prolece ram gradjevnjak. Apliciramo je na pamucnim krpicama 2o-30 mll po drustvu zavarene u najlon pa probusene rupe da moze da isparava. Postavlja se odozgo na satonose.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Brle » 18 ruj 2008, 20:43

Timol 300 gr
Kamfor 27 gr
Mentol 27 gr
Anisovo ulje 27 gr

To su sve ulja ili su timol, kamfor i mentol u nekom drugom obliku?

btw, danas sam gledao u jednoj apoteci u Zagrebu, timol (timjan) eterično ulje 10 ml stoji 28 kn.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la Neno » 18 ruj 2008, 20:46

Znači građevnjaci + miks + oksalna u kasnu jesen (zimu) = uspješna borba. Ima li možda još što između ili je to sva stategija vaše borbe protiv varoe.? I drugo da li ove sastojke za miks nalazite sve u biljnim ljekarnama ili i drugdje?
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la nvucinac » 18 ruj 2008, 20:51

Timol je u kristalu i rastvara se u uljima. Adresa apoteke u Madjarskoj u kojoj kupujemo etericna ulja je napisana ranije. Kod nas nemogu da se nadju sva etericna ulja pa zato moramo kod komsija. Timol nabavljamo tamo gde je povoljnije.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cope » 18 ruj 2008, 23:37

Timol 300 gr
Kamfor 27 gr
Mentol 27 gr
Anisovo ulje 27 gr

koliko košnica se može tretirati sa ovom napisanom smjesom

poz........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Brle » 19 ruj 2008, 11:55

Evo još jednog zanimljivog britanskog recepta:
http://www.shropshirebees.co.uk/september2006.htm

Moj slobodni prijevod:

Thyol pasta (gel)

500 g čvrstog biljnog ulja (margarina)
1 kg šećera u prahu
300 g timola

Ova količina dovoljna je za 16 košnica.

Pomješajte timol sa šećerom, a zatim mješavinu dodajte u rastopljeni margarin ili ulje. Pustite da se ohladi da dobijete pastu. Uzmite 110 grama paste i stavite je na masni papir ili još bolje na gustu plastičnu mrežicu (za komarce). Razmažite na 1 cm debljine, trebalo bi ispasti oko 12 cm u promjeru. Pokrijete masnim papirom. Stavite na satonoše okvira.

Pčele će se polako rješavati paste. Ovakve dvije doze trebale bi biti dovoljne za godinu dana. Prva doza se stavlja rano u proljeće, a druga u kolovozu. Tako ostaju cijelo ljeto i cijelu zimu. Drži pod kontrolom varrou ljeti, a acarinu zimi.

Pretpostavljam da ova druga doza kod nas ne bi bila potrebna.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la nvucinac » 19 ruj 2008, 20:05

Ova kolicina je oko 500 mll ako se na jednu krpicu stavlja 20-3o mll rastvora onda je ovo za oko 15-20 drustava.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 20 ruj 2008, 15:14

Pretpostavljam da bi ova druga doza kod nas bila potrebnija od prve!
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Brle » 20 ruj 2008, 22:27

ekomedo je napisao/la:Pretpostavljam da bi ova druga doza kod nas bila potrebnija od prve!

Zbog? Izbjegavanja tretiranja oksalnom ili?
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la ekomedo » 21 ruj 2008, 12:52

nipošto izbjegavati oksalnu!

Ali ako sa oksalnom napraviš sve kako treba onda ti netreba nikakvo sredstvo do najranije - iza bagrema.
Daklem, ova "timol pogača" bila bi potrebnija kroz ljeto i jesen nego kroz proljeće.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Lala » 21 ruj 2008, 14:33

Evo da postujem jednu recepturu na bazi timola koju sam pronašao u časopisu 'Pčelar' iz 2006. godine.

------------------------------------------
NOVO LICE TIMOLA

U poslednjih desetak godina imao sam prilike da steknem lični uvid u rad italijanskih instituta i univerziteta, koji se bave i istraživanjem alternativnih sredstava borbe protiv varoe. Jedan od rezultata tih istraživanja je i čuvena italijanska metoda nakapavanja oksalne kiseline. Poznata je u celom svetu i masovno se upotrebljava na pčelinjacima. Primenjuje se kod zajednica tokom zime u kojima nema legla. Istraživanja su nastavljena u pravcu otkrivanja načina suzbijanja varoe odmah nakon paše, dok je leglo još uvek prisutno. Svoje interesovanje usmerili su na mravlju kiselinu i timol. Mravljom kiselinom se bavila grupa mladih istraživača, na čijem čelu je bio profesor Milani. Ubrzo su ustanovili da u uslovima vruće italijanske klime, šok metoda, kao i metoda laganog isparavanja, koje su propagirali nemački naučnici pod vođstvom Liebiga, ne dolazi u obzir. Temperatura se leti često podigne iznad 40 °C, kada mravlja kiselina u košnicama može da izazove pravu katastrofu. Profesor Milani je zato napravio poseban želatin, u koji je inkorporisao mravlju kiselinu. Slično kao kod preparata Apiguard (timol u gelu britanske proizvodnje, koji će se ove godine naći i na tržištu Srbije – primedba urednika), želatin usporava isparavanje aktivne materije kada temperatura veoma poraste. Na žalost, eksperimenti nisu dali željene rezultate, pa su skoro i prestali sa istraživanjima. Kasnije su se najviše posvetili timolu, na primeru efikasnosti raznih lekova na njegovoj bazi (pre svega engleski Apiguard, italijanski Api life var i švajcarski Timovar).
Istraživanja su poslednjih godina pokazala da su preparati na bazi timola vrlo efikasni. Efikasnost je u proseku oko 95%. Mana tih lekova je njihova visoka cena, i pčelari ih nisu masovno nabavljali i upotrebljavali. Izuzetak su bili neki pčelari koji su pomenute lekove dobili po subvencioniranim cenama uz pomoć njihove države.
Timol propagiramo i u Sloveniji. Na žalost, nije omiljen, jer u obliku kristala nije naročito efikasan, a uz to je veoma skup. Na svetskom tržištu nije toliko skup ako se nabavlja u većim pakovanjima, na primer u vrećama od po 25 kg. Prema mojim informacijama, svetska cena jednog kilograma timola je oko 17€.

Recept
Pošto pčelarim blizu Italije, sa mravljom kiselinom sam imao slične probleme kao i italijanski pčelari. Zato sam pre nekoliko godina počeo da upotrebljavam timol. Ljubazno mi ga je poklonio predsednik Italijanskog saveza pčelara koji je istovremeno i urednik njihovog časopisa za pčelarstvo Apitalia, dr Cirone, i to više kilograma. Koristio sam ga po receptu koji se dobro pokazao u eksperimentima Instituta za pčelarstvo (Bologna): 1 kg timola u kristalu se rastopi u 1 litru alkohola (kakvog upotrebljavamo i za rastvaranje propolisa). Zatim nožem izrežemo 5 mm debele komade sunđerastog materijala koji dobro upija tečnost, u cvećarama ga možemo nabaviti pod imenom florosol ili oasis. Veličina dobijenih komada je približno 70×70 mm. Na svaki komad nakapamo veterinarskim špricem oko 20 ml rastvora timola. Sačekamo neko vreme da alkohol ispari, i dobijene ploče položimo na satonoše. Preporučljivo je ploče prelomiti na četiri dela i svaki staviti u jedan ugao košnice, takođe na satonoše. Tako će se isparenja timola bolje rasporediti u košnici i manje ugroziti mlado leglo. Ploče ostaju u košnici 10 dana, kada ih zamenimo novim, svežim. Sa dvokratnim stavljanjem ovih timol ploča uništićemo toliko varoe, da pčele mogu lako da izdrže bez ikakvog tretiranja sve do novembra, kada ćemo ih konačno očistiti od varoe oksalnom kiselinom.

Kada suzbijamo varou timolom?
To činimo posle poslednjeg vrcanja meda, što je u našim uslovima krajem jula i početkom avgusta, kada smo pčele dohranili, ako je potrebno. Nad leglom se tada nalaze široki venci meda za zimu, koji će štititi mlado leglo od agresivnog dejstva timola. Da bi sprečili grabež, sve zajednice tretiramo istovremeno, sužavajući im leta. Kada temperatura poraste iznad 30 °C, može se lako dogoditi da deo mladog legla ispod pločica ugine, ili da matica na kratko prestane da zaleže. Tokom nekoliko dana se stanje normalizuje i pčele se naviknu na neobični miris timola. U principu, preporučeni postupak i uslovi korišćenja apsolutno odgovaraju preparatu Api life var. Rezultati suzbijanja varoe su slični, jedina razlika je u ceni. A poznato je da smo mi pčelari jako osetljivi kada se govori o troškovima.
------------------------------------------------------------
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PrethodnaSljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.