Magic eko formula protiv varroe

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Re: Magic eko formula protiv varroe

PostPostao/la erasmus » 14 vel 2009, 17:42

Brle je napisao/la:
nvucinac je napisao/la:Komponente u preparatu koji koristimo su sledece:
Timol 300 gr
Kamfor 27 gr
Mentol 27 gr
Anisovo ulje 27 gr
Eukaliptusovo ulje 107 gr

To su sve ulja ili su timol, kamfor i mentol u nekom drugom obliku?

btw, danas sam gledao u jednoj apoteci u Zagrebu, timol (timjan) eterično ulje 10 ml stoji 28 kn.

Sumnjam da bi takvo timol ulje bilo prikladno u pčelarstvu, jer, kao prvo to nije čisti timol, jer je razmjerno jeftino, nego je razrijeđeno u nekom šklj ulju, a i sam timol je upitan jer može biti sintetički proizveden kao nadomjestak.
Kako su mi stručnjaci preporučili timol treba nabavljati u isklljučivo specijaliziranim trgovinama za pčelarstvo.
erasmus
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 14 vel 2009, 18:47

[/quote]

Sumnjam da bi takvo timol ulje bilo prikladno u pčelarstvu, jer, kao prvo to nije čisti timol, jer je razmjerno jeftino, nego je razrijeđeno u nekom šklj ulju, a i sam timol je upitan jer može biti sintetički proizveden kao nadomjestak.
Kako su mi stručnjaci preporučili timol treba nabavljati u isklljučivo specijaliziranim trgovinama za pčelarstvo.[/quote]

Slažem se s "erasmusom" , mislim da ćemo se nas dvoje nači na kraju svih polemika i shvatiti da pričamo istu temu različitim jezicima.
Srdačno vas sve pozdravljam. Ljekovita BEEljčica, NEKA RASTE...
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 15 vel 2009, 09:45

U svim , ali baš svim pripravcima protiv varoe (što znaći i svim pčelarskim dučanima u nas i u svijetu) uvijek je timol (ako pripravak sadrži timol), "SINTETSKI" - njegova kemijska formula je identična prirodnom timolu, ali način dobivanja je INDUSTRIJSKI!!!
Na žalost i takav (industrijski) je dosta skup - a prirodni je najmanje 6-10 x skuplji!!!

Ako je to ikakva utjeha - i organske kiseline su industrijski proizvod , i bijeli (uključujući i smeđi) šečer su industrijski proizvodi, ljepilo za košnice , boje (uključujući i one "eko") su industrijski prozvod, klamerice, pile na našim stolarskim strojevima, ....sve je danas industrija i ista (industrijska organizacija proizvodnje) je svakako jedna od najbitnijih tekovina i dostignuća ljudske civilizacije.
Apriori odbaciti tekovine ljudske civilizacije (uključujući nauku i njezina postignuča, industrijsku proizvodnju i njezina dostignuča) jednako je nerazumno i neproduktivno kako i nekritično/podsvakucijenu trošenje i korištenje industrijskih proizvoda,....

Eto, ovakvim osvrtom na pojam "INDUSTIRIJA" dajem mnogima priliku da mene i moje "ekološke principe" "seciraju" do molekula i atoma.
Moja "jedina" obrana je da sam ja ipak samo ekološki pčelar , koji ekološki može djelovati samo lokalno (ma koliko mislio globalno).
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la akarlovic » 15 vel 2009, 11:06

erasmus je napisao/la:Kako su mi stručnjaci preporučili timol treba nabavljati u isklljučivo specijaliziranim trgovinama za pčelarstvo.

Može li se pojasniti ta rečenica malo je za mene nejasna , naime specijalizirane trgoviname za pčelarstvo su trgovine ..čiste trgovine pa su putevi nabave tak tak.
Dalje koji to stručnjaci preporučuju, naime mislim da su pritom mislili na nabavku gotovih - pripremljenih preparata a ne ulja timola kao koncentrata o kojima se ovdje razglaba.
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Radilica » 30 svi 2012, 16:31

Pozdrav

Nov sam u pčelarstvu zasad imam 5 košnica ove godine planiram povečat na 10 košnica.

ja bih u ovom receptu nešto promijenio

Timol 300gr
Kamfor 27gr
Mentol 27 gr
Anis ulje 27 gr
Eukaliptus ulje 27 gr

umijesto timola (kristala) ja bih stavio čisto ulje timiljana (majčine dušice) Kemotip timol, to znaci da ta vrsta ima više timola od drugih vrsta timiljana.
Umijesto kamfora stavio bih lavandu to jest lavandin lavandula x hibrida poznato je da lavandini imaju jače antibakterijska i protugljivična svojstva od prave lavande (lavadula augustofolia), lavanda je poznata po tome da tijera moljce i grinje i sadrži kamfor.
Umijesto mentola stavio bi eterično ulje japanske metvice koja ima najviši postotak mentola.
Anisovo ulje eeterično 27gr
Eukaliptus ulje eterično 107gr

Evo ovdije se mogu naručit najkvalitetnija ekološka ulja
http://www.terra-organica.hr/etericna-e ... oluti.html

evo i nežto jeftinije varijante
http://www.aromateka-eskulap.com/index. ... ory/view/1
Na ovoj stranici imaju čisto eterično ulje kamfora.

U biodinamici se mrtva varoa pokupi spali u pepeo znači malo drva i varoe staviti u metalnu posudu i spaliti.
Takav pepeo miješati jedan sat kružno,to se zove dinamizacija zatim pepeo staviti u soljijenku i posoliti po svakoj ulici.
Isto se istim liječi.

još se u zimsku prehranu stavljaju čajevi od stolisnika,maslačka,odoljena,i kamilice.
druga miješavinaje poljska preslica,hrastova kora i kopriva.
Evo ovdije možete nači detalje
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Paula/Desktop/Mese%C4%8Dev-setveni-kalendar-za-2012.htm#page=25

Što mislite o oksalnoj kiselini u ekološkom pčelarstvu?
Znam da je lavanda zabranjena ali mi nije jasno zbog čeg,na jednoj strani jedni stavljaju bojne otrove u košnice a na drugoj pak zabranjuju upotrebljavati lavandu u ekološkom pčelarstvu to su besmislice.
Mene ne zanima neka eko markica nego kako na sto prirodniji način postupati sa pčelama. :-D
Radilica
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la PAVO » 30 svi 2012, 17:24

Buniku im daj..
PAVO
Legenda
Legenda

PostPostao/la Radilica » 30 svi 2012, 18:19

PAVO je napisao/la:Buniku im daj..

koji ste vi lik :lol:
Radilica
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la speco » 14 sij 2013, 10:59

U biodinamici se mrtva varoa pokupi spali u pepeo znači malo drva i varoe staviti u metalnu posudu i spaliti.
Takav pepeo miješati jedan sat kružno,to se zove dinamizacija zatim pepeo staviti u soljijenku i posoliti po svakoj ulici.
Isto se istim liječi.

Dali je to netko probao???
Kad je dobra godina i bandera medi!
speco
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Goldi » 14 sij 2013, 11:45

speco je napisao/la:U biodinamici se mrtva varoa pokupi spali u pepeo znači malo drva i varoe staviti u metalnu posudu i spaliti.
Isto se istim liječi.

Drvo nije svako dobro, najbolje je od starih smokovih greda, a metalna posuda najbolja od kreme za cipele jer se može zatvorit. Drvo za mješanje je najbolje od Bazge srčika, onu u sredini. Mješat oko 45-50 okretaja u minuti. Soljenje po ulicama obavezno od desna na lijevo, zbog magnetskih polova i samo kad je pun mjesec!
Da, i soljenka nesmije bit od soli, ona za papar je bolja zbog rupica.
Pozdrav!
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la speco » 14 sij 2013, 12:37

Goldi je napisao/la:
speco je napisao/la:U biodinamici se mrtva varoa pokupi spali u pepeo znači malo drva i varoe staviti u metalnu posudu i spaliti.
Isto se istim liječi.

Drvo nije svako dobro, najbolje je od starih smokovih greda, a metalna posuda najbolja od kreme za cipele jer se može zatvorit. Drvo za mješanje je najbolje od Bazge srčika, onu u sredini. Mješat oko 45-50 okretaja u minuti. Soljenje po ulicama obavezno od desna na lijevo, zbog magnetskih polova i samo kad je pun mjesec!
Da, i soljenka nesmije bit od soli, ona za papar je bolja zbog rupica.
Pozdrav!

to sam skinuo s neta(copy paste)pa me zanimalo ima li tko iskustva s takvom alternativnom metodom suzbijanja varoe
Kad je dobra godina i bandera medi!
speco
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 14 sij 2013, 13:03

Rubrika za humor je u zadnjoj klupi! :lol:
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vusobegood » 14 sij 2013, 13:29

Čudo, oprema i sredstva što umjetno što sintetička a krajni proizvod eko.
vusobegood
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 17 sij 2013, 21:57

vusobegood je napisao/la:Čudo, oprema i sredstva što umjetno što sintetička a krajni proizvod eko.

pozdrav kočega
Fali suhi gušterov rep,krilo od šišmiša i 5 kapi zabljeg znoja.Dinamizirati tako da se sve skupa desnom "moze i lijevom rukom" zafrlji dalje nego vid doseze.bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vusobegood » 18 sij 2013, 00:01

cmelec je napisao/la:
vusobegood je napisao/la:Čudo, oprema i sredstva što umjetno što sintetička a krajni proizvod eko.

pozdrav kočega
Fali suhi gušterov rep,krilo od šišmiša i 5 kapi zabljeg znoja.Dinamizirati tako da se sve skupa desnom "moze i lijevom rukom" zafrlji dalje nego vid doseze.bok

Zabil si direktora odnosno noju ili šmarnicu u stručnim krugovima poznatiju kao izvorno rodni hibrid. :lol:
vusobegood
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 18 sij 2013, 07:23

Sa antropološke točke gledišta oduvijek je prisutan taj obrazac ponašanja: Nepoznavanje izaziva oprez pa strah pa cinizam pa se zbog relativizacije straha on opet vraća na razinu opreza i tako u krug.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la cmelec » 18 sij 2013, 10:18

vusobegood je napisao/la:
cmelec je napisao/la:

pozdrav kolega

Zabil si direktora odnosno noju ili šmarnicu u stručnim krugovima poznatiju kao izvorno rodni hibrid. :lol:

Treba prejti Asterixsu i Obeliksu da nam njihov druid napravi čudotvorni napitak.Ja mislim da bez noje ne išlo.
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 18 sij 2013, 10:27

ekomedo je napisao/la:Sa antropološke točke gledišta oduvijek je prisutan taj obrazac ponašanja: Nepoznavanje izaziva oprez pa strah pa cinizam pa se zbog relativizacije straha on opet vraća na razinu opreza i tako u krug.

Sa antropološke točke gledišta nepoznavanje izaziva "zdravu" znatizelju a znatizelja se "liječi" učenjem i istrazivanjem.Oprez je posljedica znanja a "cinizam je neugodan način za izreći istinu"bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vusobegood » 18 sij 2013, 12:35

Prirodno visokorodni hibrid je na određenim geografskim lokacijama direktni uzročnik nekih nasljednih osobina.
vusobegood
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 18 sij 2013, 12:57

Biodinamicke principe ne koristim ali duboko poštujem. Uostalom, stvarno treba biti ograničen pa ne poštivati biodinamicne procese - npr. silu koja razinu mora diže i spusta za pola metra pa do par metara.
Često je vaznije poštivati uzročno posljedicne činjenice nego ustrajati na elaboriranju razloga i procesa koji su prethodili istima.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la vusobegood » 18 sij 2013, 13:43

Zaključimo niz: oprez, strah, cinizam, genijalnost, istina, sveti gral pčelarstava.
vusobegood
Guru radilica
Guru radilica

PrethodnaSljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.