utjecaj kiselina na metalne dijelove u košnici

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Re: utjecaj kiselina na metalne dijelove u košnici

PostPostao/la Neno » 08 ruj 2008, 17:14

Puno toga je Ekomedo meni jasno u tvojoj eko proizvodnji. Vjeruješ u to, pobornik si toga itd. Ja, međutim ne vjerujem baš u tu cijelu priču. Ta priča je po meni, u našim uvjetima pa i europskim ispričana od strane onih koji spadaju u ajmo reći medni lobij. Razlozi zbog kojih ne vjerujem su kriteriji koji su postavljeni pred eko pčelarstvo-mislim da bi trebali biti stroži. Biti ću slobodan i parafrazirati Karlovića koji je u jednoj jedinoj opaski a spominjući istinu o ekopčelarstvu u Hrvata rekao PUNO. PUNO INFORMACIJA SI PONUDIO O EKOLOŠKOM PČELARSTVU, ŠTO JE I LOGIČNO JER SI EKOPČELAR ALI SMATRAM DA U BRANJENJU SVOJIH STAVOVA POLAKO SKREČEŠ U "MEDNI DETERMINIZAM" PA ĆU TI STOGA POSTAVITI PITANJE JER MI TEMELJNE STVARI U EKOLOŠKOM PČELARSTVU POMALO POSTAJU NEJASNE. Nasbrojao si sve moguće uvjete za postati eko pčelar: od materijala koji se koriste u izradi košnica, načina liječenja bolesti, eko satnih osnova koje se koriste i za koje moraš imati papire da bi ti se priznale kao ekološke...spominjao i da nema "polu ekološkog pčelara" nego samo pčelarenja po sistemu isključivog "ILI" rekli bi matematičari-ILI EKO ILI KONVENCIONALNI PČELAR. No sve su to ljudi vidjeli, pročitali, komentirali pa da se ne ponavljam evo sada i moje pitanje:

Kažeš da seliš svoje pčele u Dalmatinsku Zagoru na zimovanje što bi značilo da ih za "koji dan" dovoziš a na proljeće odvoziš. Isključujući poziciju gdje ti se pčele nalaze na zimovanju mene zanima samo: NE PADA LI U VODU PRILIČNO PRINCIPA EKOLOŠKOG PČELARENJA TAKVIM TVOJIM POSTUPKOM U VODU? ZA PRIMJER DAJEM SATNE OSNOVE ODNOSNO SAĆE U KOŠNICAMA. UVEZEŠ IH KAO EKOLOŠKE-postaviš u ekološki napravljene i obojane košnice, PROVEZEŠ KOŠNICE AUTO CESTOM I IZLOZIŠ NEBROJENIM SASTOJCIMA KOJI SU NESPOJIVI SA EKOLOŠKIM PČELARSTVO ODNOSNO SAĆEM...ŠTO OTPRILIKE ZNAČI DA JE TVOJE SAĆE, MED ...U TOM SEGMENTU OPTEREĆENO SA ODREĐENOM VRSTOM REZIDUA ISTO KOLIKO I MOJE JER I JA VOZIM SVOJE PČELE CESTAMA (plus moje je još opterećeno onime čega u tvome nema - priznajem)
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 08 ruj 2008, 17:32

Neno je napisao/la:Kažeš da seliš svoje pčele u Dalmatinsku Zagoru na zimovanje što bi značilo da ih za "koji dan" dovoziš a na proljeće odvoziš. Isključujući poziciju gdje ti se pčele nalaze na zimovanju mene zanima samo: NE PADA LI U VODU PRILIČNO PRINCIPA EKOLOŠKOG PČELARENJA TAKVIM TVOJIM POSTUPKOM U VODU? ZA PRIMJER DAJEM SATNE OSNOVE ODNOSNO SAĆE U KOŠNICAMA. UVEZEŠ IH KAO EKOLOŠKE-postaviš u ekološki napravljene i obojane košnice, PROVEZEŠ KOŠNICE AUTO CESTOM I IZLOZIŠ NEBROJENIM SASTOJCIMA KOJI SU NESPOJIVI SA EKOLOŠKIM PČELARSTVO ODNOSNO SAĆEM...ŠTO OTPRILIKE ZNAČI DA JE TVOJE SAĆE, MED ...U TOM SEGMENTU OPTEREĆENO SA ODREĐENOM VRSTOM REZIDUA ISTO KOLIKO I MOJE JER I JA VOZIM SVOJE PČELE CESTAMA (plus moje je još opterećeno onime čega u tvome nema - priznajem)

Ja kao "savjestan" fanatični eko pčelar svoje pčele prevozim samo zaprežnim kolima (konji, volovi) i magarcima. Izbjegavam sve vrste puteva i krečem se isključivo stranputicama pčelarske zavisti.
Premda nisi spomenuo, moram se potužiti - da osim na zimovanje u Dalmaciju ja svoje jadne izmožđene pčele selim i u planine i na otoke.
Sve bi bilo dobro pri tom seljenju da nema strašnog problema - konji, volovi i magarci su svi redom biljojedi i kao takvi puno prde. Znaš kako je grozno kada tik pred Telašćicom magare prdne - a ja ostanem bez eko certifikata za kaduljin med!
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Neno » 08 ruj 2008, 17:39

Hvala na odgovoru a naročito u dijelu o fiziološkim potrebama domaćih životinja (i ljudi). Puno hvala.
Neno

Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 08 ruj 2008, 17:54

Neno je napisao/la:Hvala na odgovoru a naročito u dijelu o fiziološkim potrebama domaćih životinja (i ljudi). Puno hvala.

Oprosti na mojem "sarkastičnom" odgovoru. Bilo je jače od mene.

Kao što sigurno znaš pčele se sele po noći. Tada nema prometa i zagađenje unutrašnosti košnice plinovima ispušnih sistema cestovnih motornih vozila jednako je zagađenju od magarečeg prđenja.

Ma koliko ja bio tolerantan, demokaratičan i dobrodušan nije realno očekivati da baš uvijek na "čudna" pitanja odgovaram visikostručnopedagoškiprimjereno, bez sarkazma i cinizma. tralala
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Neno » 08 ruj 2008, 19:26

Ne brigaj brigu, sve 5 thirsty
Neno

Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la kristijandubravac » 08 ruj 2008, 20:38

zar pčele nemoraju biti stacionirane na jednom mjesto ako se radi ekopčelinjak :?:
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 09 ruj 2008, 15:14

kristijandubravac je napisao/la:zar pčele nemoraju biti stacionirane na jednom mjesto ako se radi ekopčelinjak :?:

Eko pčelari smiju seliti pčele! Ako sele na odobrenu lokaciju (od strane nadzorne stanice) tada će za taj med dobiti i eko certifikat. Ako ekološki pčelar seli pčele na lokaciju koju nije odobrila nadzorna stanica tako dobiven med mora se sav izvrcati i isti ne može dobiti eko certifikat.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 09 ruj 2008, 15:38

a koja muljaža napravit ču i ja dio eko pčelinjaka pa ču proizvoditi tone eko meda.
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 09 ruj 2008, 19:10

kristijandubravac je napisao/la:a koja muljaža napravit ču i ja dio eko pčelinjaka pa ču proizvoditi tone eko meda.

Ne možeš dio - moraš napraviti sve košnice u eko standardu - onda ti je još bolje - ti možeš tada muljeti još i više - bez pčelarske etike
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 09 ruj 2008, 20:28

PARA VALJA ĐE BURGIJA NEĆE :oops:
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la amikola » 09 ruj 2008, 20:50

Na koji način se utvrđuje da je sav takav (neeko med) izvrcan iz košnica? Ili je to ostavljeno eko proizvođaču na dobru pčelarsku praksu?
"Pčela voli letjeti..."
amikola
Legenda
Legenda

PostPostao/la kristijandubravac » 09 ruj 2008, 21:22

evo sam našao nešto u vezi metala ali to nije ta stranica koju tražim.ali je i ova ipak zanimljiva http://www.brnda.com/PublishedWorks/Pce ... fault.aspx
Zadnja izmjena: buky1; 10 ruj 2008, 07:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Uređivanje linka
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Neno » 09 ruj 2008, 22:05

ekomedo je napisao/la:
kristijandubravac je napisao/la:zar pčele nemoraju biti stacionirane na jednom mjesto ako se radi ekopčelinjak :?:

Eko pčelari smiju seliti pčele! Ako sele na odobrenu lokaciju (od strane nadzorne stanice) tada će za taj med dobiti i eko certifikat. Ako ekološki pčelar seli pčele na lokaciju koju nije odobrila nadzorna stanica tako dobiven med mora se sav izvrcati i isti ne može dobiti eko certifikat.

Znači npr. 300 km vožnje košnica auto cestom (pa makar bilo i noću), prolaska kroz eventualno tunele u kojima je povećana koncentracija štetnih tvari (toliko da ti auto na otvorenoj cesti radinormalno a u tunelu ti elektronika signalizira da ti je katalizator pri kraju) itd. nadzornu stanicu ne zanima. Zanima ju samo "ekolokacija". E ovo je savršenstvo manipulacija zakonodavaca, trgovaca ...i prodavanje ljudima "muda za bubrege" (Admine možeš me slobodno kazniti zbog šporkih riječi i viruj mi spasio bi me jer svakim trenom počinjem sumnjati u svoju logiku kad sve ovo vidim-out of sight out of mind).
Neno

Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 10 ruj 2008, 18:35

amikola je napisao/la:Na koji način se utvrđuje da je sav takav (neeko med) izvrcan iz košnica? Ili je to ostavljeno eko proizvođaču na dobru pčelarsku praksu?

Da. Eko inspektori kroz kontinuirano pračenje prije ili kasnije "shvate" sa kakvim eko pčelarom imaju "posla" A eko pčelar paralelno shvati da što je korektniji i pošteniji to mu je nadzor jeftiniji ( zato jer eko inspektori rijeđe kontroliraju).
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la ekomedo » 10 ruj 2008, 18:52

Neno je napisao/la:
Znači npr. 300 km vožnje košnica auto cestom (pa makar bilo i noću), prolaska kroz eventualno tunele u kojima je povećana koncentracija štetnih tvari (toliko da ti auto na otvorenoj cesti radinormalno a u tunelu ti elektronika signalizira da ti je katalizator pri kraju) itd. nadzornu stanicu ne zanima. Zanima ju samo "ekolokacija". E ovo je savršenstvo manipulacija zakonodavaca, trgovaca ...i prodavanje ljudima "muda za bubrege" (Admine možeš me slobodno kazniti zbog šporkih riječi i viruj mi spasio bi me jer svakim trenom počinjem sumnjati u svoju logiku kad sve ovo vidim-out of sight out of mind).

Neno, tebe samo tvoja mladost i životno/pčelarsko neiskustvo spašava da te ne proglasim, - tovarom.

Ti i Kristijan možete sami sebi pojesti jaja ali nećete pronaći bitan, bjektivan propust u mojem eko pčelarenju. Nečete također pronaći niti bitan propust u postojećim propisima kojima je regulirano ekološko pčelarenje.
Jedino što što dobivate (dok gurate nos "među vlastite noge" u želji da si od zavisti i ljutnje pojedete vlastita jaja) je vlastiti nos u "smradu" - vlastitog međunožja.

Zašto bih išao autocestom i tunelima (em putovao više kilometara em platio silne šolde za cestarinu?) kada je D1 pusta, čista - "ekološka"?

Na kraju karajeva , kada sam nakon višemejesečne letargije "pokrenuo" rubriku "ekološko pčelarenje" - temom - "kako postati eko pčelar" u uvodu sam naveo činjenicu da su eko pčelari uvijek i u svakoj prilici "Pedro koji je kriv za sve"
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 10 ruj 2008, 19:35

pošto je cijenjeni gospodin krenuo spominjati međunožja i jaja i krenuo vrijeđati na neprimjerennačin smatram da bi mu jedan ban dobro došao
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kristijandubravac » 10 ruj 2008, 19:51

Postao/la ekomedo dana 21.07.2006. 22:36

Ja sam parafinirao sve svoje košnice, uključujući i pletare, krovove sa limovima i podnice sa mrežama...naravno i hranilice, lesonitne pregrade.... Ono što je možda dobro dodati kao napomenu ...parafinirati se može jedna te ista košnica svake godine (toliko o sterilizaciji vatrom) a pri tome se otali sav ostatak voska...Nisam probao ali mislim da bi i parafiniranje rabljenih okvira imalo smisla- zbog sterilizacije i otapanja svog voska. Jer 10 minuta u rastaljenom kipućem parafinu , na temperaturi višoj od 120oC ne može preživjeti niti američka gnjiloća a ako i preživi ostati će prekrivena "mumuficirana" ispod tankog sloja parafina i bez mogučnosti kontakta sa pčelama, leglom...

Ti i Kristijan možete sami sebi pojesti jaja ali nećete pronaći bitan, bjektivan propust u mojem eko pčelarenju. Nečete također pronaći niti bitan propust u postojećim propisima kojima je regulirano ekološko pčelarenje.
sada ti sebi guraj glavu u međunožje i pričaj o bajkama eko pčelarstva.ja mislim da si ovdje sve rekao
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 10 ruj 2008, 20:36

kristijandubravac je napisao/la:
Postao/la ekomedo dana 21.07.2006. 22:36

Ja sam parafinirao sve svoje košnice, uključujući i pletare, krovove sa limovima i podnice sa mrežama...naravno i hranilice, lesonitne pregrade.... Ono što je možda dobro dodati kao napomenu ...parafinirati se može jedna te ista košnica svake godine (toliko o sterilizaciji vatrom) a pri tome se otali sav ostatak voska...Nisam probao ali mislim da bi i parafiniranje rabljenih okvira imalo smisla- zbog sterilizacije i otapanja svog voska. Jer 10 minuta u rastaljenom kipućem parafinu , na temperaturi višoj od 120oC ne može preživjeti niti američka gnjiloća a ako i preživi ostati će prekrivena "mumuficirana" ispod tankog sloja parafina i bez mogučnosti kontakta sa pčelama, leglom...

sada ti sebi guraj glavu u međunožje i pričaj o bajkama eko pčelarstva.ja mislim da si ovdje sve rekao

Već sam komentirao parafiniranje - i što je bila posljedica istog i sličnog - ( 3 godine prijelaznog razdoblja).

Da rezimiram - 2006. godine sam nabavio košnice i pčele u 5. i 6. mjesecu, a inspektora sam pozvao u 9. mjesecu, - od kada sam u prijelaznom razdoblju.
2007. god. sam bio u prijelaznom razdoblju.
2008. god. sam bio u prijelaznom razdoblju do 01.05. - kada sam izbacio posljednje "konvencionalno" saće iz košnica , parafinirane košnice i opremu maknuo sam već ranije.

Kako niti 2006. god. niti 2007. god. nisam vrcao med svakako nije bilo prilike "parafinirati med" - kada bi to i bilo moguće, zato Kristijane taj "neugodan miris" koji samo ti osječaš, ipak je samo miris "tvojih prepona"!
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 10 ruj 2008, 20:45

vjerojatno sam se uznoji jer sam bio u blizini tvoje kuće
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la akarlovic » 10 ruj 2008, 20:47

Ja fakat ne kužim kakve sad to ipak ima veze s kiselinama i njihovim utjecajima na sijelive u košnici? :roll:
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PrethodnaSljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.