Zabrana korištenja mravlje kiseline

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Zabrana korištenja mravlje kiseline

PostPostao/la pdkž » 16 pro 2008, 07:02

Ako imate namjeru u budoćnosti koristiti mravlju kiselinu, tada mreža mora biti "rosfree" jer mravlja kiselina nagriza ostale materijale.
Dajte čovjeku žlicu meda i nahranili ste ga za jedan dan. Naućite ga pčelariti i nahranili ste ga za cijeli život.
pdkž
Legenda
Legenda

Re: IZRADA EKO KOŠNICE

PostPostao/la ekomedo » 16 pro 2008, 13:51

Nitko više ne može planirati sa mravljom kiselinom a naročito eko pčelari - naime ista je od ove godine ZABRANJENA.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la vupi » 16 pro 2008, 19:43

ekomedo je napisao/la:Nitko više ne može planirati sa mravljom kiselinom a naročito eko pčelari - naime ista je od ove godine ZABRANJENA.

Znači : ako želimo 100% ekološki med -PČELE POD STAKLENO ZVONO - jer i zrak je zagađen 98% :-D

ili da obučemo boksačke rukavice pčelama pa neka se bore do ???????? thirsty
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 16 pro 2008, 19:46

dobro vupi, zar već slaviš božić?
Znaš da je mravlja ove godine zabranjena u pčelarstvu i poljoprivredi opčenito.

Ja ne sumnjam u struku i u opravdane razloge zašto je mravlja izbačena.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la vupi » 16 pro 2008, 20:39

Što znači ZABRANJENO ?
Znaš i sam situaciju u pčelarstvu ,pa se ne čudim izjavama kristijanadubravca o njegovoj borbi
protiv varoe -i kada malo bolje zbrojim 2+2 možda je čovijek u PRAVU ( 98% ? )
Idemo samo malo pogledati u nazad o DOZVOLI PA ZABRANI sredstava protiv varoe
1- FLUVALINAT
2- AMITRAZ
3- FENOTIJAZIN (ako sam dobro napisao )
4- TIMOL ( uvjetno -zagađuje med )
5- NEMOGU SE SJETITI (neka mi pomogne Kristijan )
6- MRAVLJA KISELINA
7- OXALNA ( U BLISKOJ BUDUČNOSTI ) ILI neznam ?????

Možda bi bilo najbolje da svoje pčele križamo sa BULTERIJERIMA - vs. VAROA
ILI DA UZGAJAMO VAROU ZA JAPANSKO TRŽIŠTE ?

NAPOMENA : nisam strogo EKO -opredjeljen
ALI ; nisam ni za FIGHT svim mogućim sredstvima u bilo koje vrijeme ( posebna tema ).
vupi
Legenda
Legenda

Re: Zabrana korištenja mravlje kiseline

PostPostao/la zvrhovski » 16 pro 2008, 22:51

Ekomedo,koja su sredstva na kraju dozvoljena za suzbijanje varoe u ekopčelarstvu ?
zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la BeeKing » 17 pro 2008, 00:18

pdkž je napisao/la:Zabrana korištenja mravlje kiseline

*********************UVOD*****************************
Pametnom dovoljno jedamput raspravljat sa crvenim divljim mravima a kad počnu gristi & špricati mravlju kiselinu shvati se brzo kako taj smrad ima upitno ljekovito djelovanje.

*********************SADRŽAJ za raspravu***********
Doktori struke & nauke neka lijepo objasne propise crvenim mravima kako njihova kiselina stvara gadne formijate a po novim pravilima fora nema više zagađivanja sa svakojakim smradovima u košnici prema idemo dalje nastojanju ekologizacije lijepe naše u skladu sa naukom kako bi proizvedeni med bio sam najfinije kvalitete prema standardu struke ekološkog cijenjenog potrošača jer potrošač je uvijek u pravu pa neka se mravci dovedu u red.

*********************ZAKLJUČAK***********************
Kao što ljekovit lijek ljekovito djeluje, tako otrovan otrov samo trovaču pomaže.
Kao što otrovan lijek samo trovaču pomaže, tako ljekovit otrov ljekovito djeluje.
TaoBeeKing.
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 09:12

Dozvoljeno je : oksalna kiselina, mlijećna kiselina (organske kiseline koje nisu izrijekom zabranjene) , timol, šečer u prahu, parafinsko ulje (medicinske čistoće), eterična ulja (koja nisu izrijekom zabranjena).
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 09:58

ekomedo je napisao/la:Znaš da je mravlja ove godine zabranjena u pčelarstvu i poljoprivredi opčenito.
Ja ne sumnjam u struku i u opravdane razloge zašto je mravlja izbačena.

Ja ipak ponekad sumnjam u struku.
Za to ima više razloga. Prvi je to što sam i ja "stručnjak" u svojoj struci (ovo nije samohvalisanje nego me ponekad drugi tako nazivaju) a također sam okružen kolegama "stručnjacima" na tom istom području. Dok sam bio mlađi i naivniji, kad bih nekoga nazivali "stručnjakom" uzimao bih da je on uistinu stručnjak u punom smislu riječi bez ikakvih rezervi. Trebalo mi je nekoliko godina da shvatim da postoje pravi stručnjaci ali i oni drugi "stručnjaci" kojima je to samo nadimak.
Kad nas "stručnjake" gleda i sluša netko tko nije usko povezan sa strukom, mi smo si manje više isti jer nas je na tom nekom konkretnom području teško pratiti ako se dovoljno ne poznaje problematika.
I sami znamo da i nas ovdje ima onih koji su pčelari i oni koji su "pčelari" (a upravo takvi se vole razbacivati stručnim terminima svjesni da ih drugi ne razumiju ali se na taj način prave važni i time skrivaju svoje neznanje), a kad nas sluša netko tko ne zna raspoznati osu i pčelu, svi smo mu isti.

Tako i što se tiče ove problematike oko mravlje kiseline. Ja se prvo pitam, tko su ti ljudi koji su ustanovili da treba zabraniti mravlju kiselinu u pčelarstvu? Molim nekoga da mi navede (i pronađe na internetu) barem jedan istraživački dokument koji dokazuje da je mravlja štetna u pčelarstvu.

Nemojmo biti naivni. Budimo realni, a realnost je takva da je u Hrvatskoj obično poslovi inženjera (pa tako i inženjera kemije, biokemije, biologije koji su bitni za istraživanja oko mravlje kiseline) su najčešće puno bolje plaćeni u privatnim tvrtkama u gospodarstvu nego u državnim tvrtkama. To dovodi do toga da vrlo često u državnim tvrtkama završavaju ljudi koji su slabiji stručnjaci i koje je tržišno gospodarstvo marginaliziralo. To je naša realnost a neka mi netko pokuša dokazati da to nije tako.

Nedavno je meni u firmu došao tip koji je informatičar i koji je nekoliko godina u školi predavao informatiku (dakle profesor). Tamo je bio (vjerojatno) vrlo cijenjen i među profesorima i među učenicima i među roditeljima tih učenika. On se kod nas (u pravom poslovnom svijetu) jedva snalazi. Pitanje je koliko će još izdržati i izgledno je da će se vratiti predavati u školu.

Eto, na kraju bih još jednom zamolio da ako je netko našao podatke o negativnostima mravlje kiseline neka ih i nama pokaže.
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 10:56

Uvelike si u pravu po pitanju pojedinaca "stručnjaka" ali i dalje ostaje činjenica da je vjerujem u STRUKU , ponajviše i zato jer - što mi drugo preostaje? I najgori "stručnjak" zna više od mene o svojoj struci, ili?
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 11:32

Ekomedo, da, ništa nam drugo ne preostaje. Ja nisam kemičar i nemam znanja niti imam doma laboratorij u kojem bih analizirao štetnost mravlje kiseline u košnici (dakle, rezidue u medu, vosku, propolisu, ...).
Trebali bi vjerovati struci, ali u širem smislu. Dakle, ne vjerovati jednom "stručnjaku" ili jednom laboratoriju. Ako neku štetnost otkrije nekoliko stručnjaka i laboratorija raširenih po svijetu, takvo ću istraživanje priznati i prikloniti mu se.
Dakle ono što sigurno možemo učiniti je potražiti na netu istraživanja o mravljoj kiselini i njezinoj navodnoj štetnosti. Ja znam da se ti kao ekopčelar MORAŠ pridržavati postavljenih ti pravila ekopčelarenja, a mi konvencionalni pčelari bi se trebali pridržavati također postavljenih labavijih pravila i morala.
Ali ponavljam, ajmo pronaći tko je i kako istražio štetnost mravlje. Da li je ona zabranjena u EU? Ako nije, pa je li moguće da kod nas netko nešto mulja. Zar te ne kopka to po glavi da su tu neki interesi?
Ne vjerujem da si bio sretan kad si čuo za tu zabranu jer su ti izbili iz ruku jedan ekološki način borbe protiv varroe.
Ono što je meni u cijeloj toj priči apsurdno je da se ide iz krajnosti u krajnost. Prvo je mravlja jedna od superekoloških tvari a odjedanput ona nije dobra niti za konvencionalno pčerarenje.
Meni tu nešto smrdi a budući da sam po prirodi znatiželjan, htio bih otkriti što (ili tko) to smrdi.
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 12:00

Naj jeftinije sredstvo za uspješnu borbu sa varoom - oksalna kiselina, ostala je i masovno se koristi. Zato nam je izbijen logični "argument" da netko nešto mulja i navlači vodu na svoj mlin - na način da je zabranio upotrebu višestruko skupljeg i za zajednicu ipak agresivnijeg sredstva (mravlje kiseline).

Dok je timola i oksalne neće biti varoe (ili tako nekako) :wink:
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 12:24

ekomedo je napisao/la:Naj jeftinije sredstvo za uspješnu borbu sa varoom - oksalna kiselina, ostala je i masovno se koristi. Zato nam je izbijen logični "argument" da netko nešto mulja i navlači vodu na svoj mlin - na način da je zabranio upotrebu višestruko skupljeg i za zajednicu ipak agresivnijeg sredstva (mravlje kiseline).

Dok je timola i oksalne neće biti varoe (ili tako nekako) :wink:

Kakve veze zabrana ima sa skupoćom i agresivnošću mravlje kiseline prema pčelinjoj zajednici? Pa nisu je zbog toga sigurno zabranili. Svi koji su koristili mravlju kiselinu su bili svjesni "štetnosti" po pčelinju zajednicu ali su to činili radi čistijeg meda i krajnjih potrošača na uštrb svojih zajednica i u konačnosti, količina proizvedenog meda i svoje zarade.
Činjenica je da su nam izbili iz ruku jedno "ljetno oružje" što oksalna sigurno nije. Dakle, ostaje nam timol. E sad mi odgovori, gdje ja legalno u Hrvatskoj mogu kupiti sredstvo protiv varroe na bazi timola?
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la drago1 » 17 pro 2008, 12:36

Josipb je napisao:
Ali ponavljam, ajmo pronaći tko je i kako istražio štetnost mravlje. Da li je ona zabranjena u EU? Ako nije, pa je li moguće da kod nas netko nešto mulja. Zar te ne kopka to po glavi da su tu neki interesi?
Ne vjerujem da si bio sretan kad si čuo za tu zabranu jer su ti izbili iz ruku jedan ekološki način borbe protiv varroe.
Ono što je meni u cijeloj toj priči apsurdno je da se ide iz krajnosti u krajnost. Prvo je mravlja jedna od superekoloških tvari a odjedanput ona nije dobra niti za konvencionalno pčerarenje.
Meni tu nešto smrdi a budući da sam po prirodi znatiželjan, htio bih otkriti što (ili tko) to smrdi.

Mravlja kiselina u EU nije zabranjena, znači dozvoljena je ali koliko znam pčelara a puno ih poznam u EU i u Hrvatskoj mravlja kiselina se pomalo napušta iz upotrebe. Razloga je više, jedan je radi toga jer je agresivna i teško je raditi sa njome, drugo kod AŽ košnica mreža otraga i panti na vratima rđaju (korozija) a najvažnije da se ne upotrebljava je da nema već velikog učinka kod varoje. Mravlja mi sada služi kao dezinfekcijsko sretstvo.
Lijep pozdrav
Drago
drago1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 12:56

drago1 je napisao/la:Mravlja kiselina u EU nije zabranjena, znači dozvoljena je ali koliko znam pčelara a puno ih poznam u EU i u Hrvatskoj mravlja kiselina se pomalo napušta iz upotrebe. Razloga je više, jedan je radi toga jer je agresivna i teško je raditi sa njome, drugo kod AŽ košnica mreža otraga i panti na vratima rđaju (korozija) a najvažnije da se ne upotrebljava je da nema već velikog učinka kod varoje.

Odlično, e sad nek mi netko odgovori zašto su ju kod nas zabranili ako je u EU dozvoljena? Opet pokušavamo biti veći katolici od Pape? Agresivnost i težina rada s njom nije argument za zabranu. Struktura materijala i oblik AŽ košnice je još manji argument za zabranu. A to da li ima veliki, srednji ili mali učinak u suzbijanju varroe, opet nije argument za zabranu jer tom logikom bi mogli zabraniti i posipanje šećerom u prahu jer nema dovoljno veliki učinak u rušenju varroe.
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 13:55

Evo ekomedo ti proda - "Ekotim" --neregistrirano pomočno sredstvo za "kontrolu" prisutnosti varoe, u nastajanju 8)
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la DB_happy » 17 pro 2008, 13:57

Što se tiče zabrane MK, na predavanju dr.Puškadije u Starom Petrovom Selu (ako se ne varam - nisam bio!) direktno mu je postavljeno to pitanje. Njegov je odgovor da će se zabrana ukinuti jer se radi o administrativnoj pogrešci. Ekipa (odabrana) iz HPS-a radi na toj problematici.

Ipak, ako se nešto zakomplicira,ja sam već pribavio MK za SLIJEDEĆU GODINU!

Pozdrav,pišem "na koljenu", u gužvi sam !
http://www.db-505.com/aaforum
DB_happy
Stara faca
Stara faca

Lokacija: Svemir - zviježđe Vodenjaka, Zemlja - Slavonski Brod

PostPostao/la BeeKing » 17 pro 2008, 14:15

***UVOD***
BeeKing će dodati svoj komentar na ovu cijelu raspravu pa ako nekog zanima neka čita:

***SADRŽAJ za raspravu***
Fraza ekološko?
Popisi ekoloških tvari su apsurdni, kako neka kemikalija malo je ekološka a preko noći se zabrani za ekološki tretman. Ljudi koji zezaju tako pčelare nisu shvatili kako je ekološki ako nastaje prirodnim procesom pa je takva tvar prirodna poput prirodnog meda a sve kemikalije koje ljudi sprčkaju u labaratoriju su ljudskog porijekla ili antropogene tvari.
Nisam još primjetio kako fecesi(pogledati u riječnik za dodatno razumjevanje) koje ljudi rade imaju ljekovito djelovanje.
Zabrana mravlje kiseline u EU a ne i kod nas?
Očigledno je to kompletno problematika generalnog neznanja, papirologije, samovolje birokrata koji mijenjaju propise kako im odgovara a najčešće mijenjaju propise kako bi izribali prave pčelare koje papirologija košta.
Mogu li organske kiseline suzbiti varroozu?
Očigledno u praksi su se pokazale učinkovite za tretman suzbijanja/obaranja varroe, nitko ne brani korištenje mravlje ali ako hočete plasirati med sa eko certifikatom onda su dimfanje cijele sezone sa mravljom kiselinom koja stvar soli formijate ukinuli jer valjda med nema željenu eko kvalitetu.
Osobno bih naveo kako sam nabavio mravlju a sada se dvoumim ima li uopče smisla otvorit pakovanje ako imam generalno stajalište kako je prirodno najbolje a svi kemijski zahvati su samo hitna intervencija.

***ZAKLJUČAK***
BeeKing generalno tvrdi kako se problem varrooze riješava pravilnim uzgojem pčela, svi otrovi koje ljudi trpaju u košnice dugoročno samo pogoršavaju situaciju.
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 14:44

ekomedo je napisao/la:Evo ekomedo ti proda - "Ekotim" --neregistrirano pomočno sredstvo za "kontrolu" prisutnosti varoe, u nastajanju 8)

Na bazi čega?
Ako je u nastajanju kako ćeš mi ga prodati? Nisi mi odgovorio za timol. Što za njega kažu hrvatski "stučnjaci"? Zašto kod nas nema Apiguarda i sličnih preparata. Jesu li zabranjeni ili nema interesa?

DB_happy je napisao/la:Što se tiče zabrane MK, na predavanju dr.Puškadije u Starom Petrovom Selu (ako se ne varam - nisam bio!) direktno mu je postavljeno to pitanje. Njegov je odgovor da će se zabrana ukinuti jer se radi o administrativnoj pogrešci. Ekipa (odabrana) iz HPS-a radi na toj problematici.

Ovo mi je drago čuti i potvrdilo je moje sumnje prema stručnosti naših "stručnjaka" koji nam kroje pravilnike. Odlično, dakle na nama je da podržimo (i pritisnemo) HPS u nastojanju da se to što prije riješi. A ono što bih volio da i HPS onda to nastojanje izvlačenja mravlje iz ilegale objavi na svojim stranicama, a ne da mi tu raspravljamo i saznajemo te podatke od ljudi koji su se slučajno zatekli na predavanju na kojem je to rečeno. Tako mirne i čiste savjesti možemo čekati iduće ljeto (kršeći trenutno važeći zakon) bez obzira na tukca koji je napravio tu "administrativnu pogrešku" i veliku pomutnju među pčelarima.
Hvala DB_happy
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 15:26

josipb je napisao/la:
ekomedo je napisao/la:Evo ekomedo ti proda - "Ekotim" --neregistrirano pomočno sredstvo za "kontrolu" prisutnosti varoe, u nastajanju 8)

Na bazi čega?
Ako je u nastajanju kako ćeš mi ga prodati? Nisi mi odgovorio za timol. Što za njega kažu hrvatski "stučnjaci"? Zašto kod nas nema Apiguarda i sličnih preparata. Jesu li zabranjeni ili nema interesa?

Na bazi timola, - tvoje pčele bi mi služile kao pokusni kunići tralala

Zašto nema registriranih sredstava na bazi timola? - odgovorio sam već jednom
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Sljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.