Zabrana korištenja mravlje kiseline

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

Re: Zabrana korištenja mravlje kiseline

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 15:37

ekomedo je napisao/la:Na bazi timola, - tvoje pčele bi mi služile kao pokusni kunići tralala
Zašto nema registriranih sredstava na bazi timola? - odgovorio sam već jednom

Pa budući da poštujem tvoj entuzijazam i sklonost istraživačkom radu, imam povjerenja u tebe, čak bih i pristao na takvo nešto, ali samo s nekoliko košnica i uz uvjet da gledam kako pripremaš preparat :-D .
Nisam primjetio da si za timol jednom odgovorio, mogao si ponoviti da sad ne kopam po starim postovima (ili staviti link).

Ali ništa ne komentiraš dobru (neprovjerenu) vijest o ponovnoj legalizaciji mravlje kiseline? Pa to bi tebe trebalo veseliti.

PA SAD MI JE SINULO! Pa to je sve skuhao ekomedo koji je preko svojih poznanstava uspio zabraniti mravlju kiselinu da bi na tržište uletio sa svojim "Ekotim"-om. Izgleda da ipak nije uspio da sada u potpunosti razviti i testirati proizvod, na mala vrata se vraća mravlja kiselina dok ekomedo ne usavrši "Ekotim"

Šalim se :-D
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 16:34

Nema timola zato jer je procedura za registraciju komplicirana , skupa i ,....a jedini tko ima financijske snage i znanja to odraditi je pipljavi uvoznik kumafosnih tvorevina i niti najmanje ga ne brine ako dio tih tvorevina dobije natrag u otkupljenom medu. Zarada na Perezinu, Mitaku,...i kako li se sve ne zovu legalni i registrirani "ljekovi "i "pomočna sredstva" (Chekmite) pipljavce sasvim zadovoljava i dok naš Savez ne bude imao snagu i stručnu ekipiranost (ili barem do ulaska u EU) neće niti biti kvalitativnih pomaka.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 16:54

Hvala na odgovoru za timol.
Ali opet si izbjegao odgovor oko mravlje. Ali neka, udavit ću te s tim pitanjem jedan drugi put :)
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 17:06

Ja sam svojeg inspektora pitao upravo to: "Zašto su u ekološkoj poljoprivredi (i eko pčelarstvu ) zabranjeni mravlja kiselina, nikotin,rotenon,..." kada su se do sada mogli koristiti i dokazano nisu ostavljali rezidue.
Dobio sam logični odgovor: "U ekopoljoprivredi se u načelu pokušavaju izbjeći sve tvari koje su po svojem elementarnom sastavu i kategorizaciji - OTROVI"

A zašto je mravlja izbačena kompletno i iz konvencionalnog pčelarstva - ne znam !
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 17:18

Ajoj, baš mi se i ne čini da si dobio "logični odgovor" jer ovdje već ulazimo gotovo u sferu filozofije. Evo citata s wikipedije:

http://sh.wikipedia.org/wiki/Otrov
"Otrovima se smatraju tvari prirodnog ili sintetskog podrijetla i proizvodi dobiveni od njih, koji uneseni u organizam ili u dodiru s njim mogu ugroziti zdravlje i život organizma ili štetno djelovati na okoliš.
Otrov može da bude u čvrstom, tečnom ili gasovitom agregatnom stanju.
Veoma je teško utvrditi da li neka supstancija predstavlja otrov ili ne jer se za skoro svaku supstanciju može odrediti smrtonosna doza (čak i korišćenje vode u prevelikim količinama, posebno kišnice ili destilovane vode, može da dovede do bolesti nedostatka natrijuma u krvi). Sa druge strane neki otrovi u određenoj količini imaju lekovito dejstvo."

Pa zar dakle mliječna, oksalna i timol nisu otrovi?
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 17:47

Neznam, pitati ću neke od istaknutih filozofa - Aristotela, Andronika, Pitagoru,...kad dođem u njihov svijet 8)
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la josipb » 17 pro 2008, 17:49

Znaš, ali ne želiš (ili ne smiješ) to javno reći :)
josipb
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la kreso » 17 pro 2008, 19:17

Mravlja kiselina u EU nije zabranjena, znači dozvoljena je ali koliko znam pčelara a puno ih poznam u EU i u Hrvatskoj mravlja kiselina se pomalo napušta iz upotrebe. Razloga je više, jedan je radi toga jer je agresivna i teško je raditi sa njome, drugo kod AŽ košnica mreža otraga i panti na vratima rđaju (korozija) a najvažnije da se ne upotrebljava je da nema već velikog učinka kod varoje. Mravlja mi sada služi kao dezinfekcijsko sretstvo.
Lijep pozdrav
Drago[/quote]
Zaista neznam otkuda ova informacija da nema velikog ucinka na varou.Po misljenjima znalaca na ovaj nacin se unistava
preko 90% ukupne populacije varoe.Svima nama je poznato da je varou tesko suzbijati kad je u kosnici prisutno leglo.
Zbog toga su ovdje poceli sa pokusima oduzimanja kompletnog zatvorenog legla iz kosnica nakon zadnjeg medobranja,
a potom tretiranje.Opitima su takodje dokazali da u ramu sa zatvorenim leglom postavljenom u sanduk sa parama MK,ubija varou u zatvorenom leglu.Ovo doduse nije potvrdjeno u pcelinjem drustvu,ali ja neznam nijedno drugo sredstvo koje ima ovakve osobine.
I jos nesto.Ako imate pretenzije postati eko pcelar,naravno da se morate slagati sa misljenjima strucnjaka i saveza.
Jer,kako bi rekao tekstopisac "ko igra za raju, izanemaruje taktiku,zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku".
Pozz, Kreso
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 17 pro 2008, 19:23

Krešo, dobar ti je ovaj naravoučenije (narodna poslovica) ili ako ništa drugo , barem se donekle rimuje. tralala
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la buky1 » 17 pro 2008, 20:50

nije narodna nego je od Zabranjenog Pušenja tralala
"INATI SE SLAVONIJO, LJEPOTA NEK TVOJA BOLI"
buky1
Legenda
Legenda

PostPostao/la mungos1212 » 18 pro 2008, 00:27

Ovo se kosi sa svim prirodnim!!!!

Znači li to da su zabranjeni i mravi koji žive u mojim košnicama?

Zašto nije zabranjena upotreba oksalne koja u sastavu ima mravlju i oslobađa se sublimacijom??

Ako je mravlja zabranjena onda je šumski med nađen u prirodnim staništima neekološki jer sadrži puno mravlje???

Izgleda da značenje ekološkog pčelarenja gubi formu ekološkog a dobija formu certificiranog po njihovim odredbama?

"Prag ukusa za mravlju kiselinu iznosi 300 do 600 mg/kg meda, za oksalnu kiselinu od 400 do 900 mg/kg i za mlečnu kiselinu od 800 do 1600 mg/kg meda. Na promenu ukusa meda najviše utiče mravlja, a najmanje mlečna kiselina. Pored toga, vrednost praga ukusa zavisi i od vrste meda, tako da je u medu prirodno jačeg ili oštrijeg ukusa veća i vrednost praga ukusa (Capolongo i sar. 1996).
Ni za jednu od navedenih organskih kiselina koje se koriste u tretmanu varoze (mravlja, oksalna i mlečna kiselina) nije utvrdjen maksimalni rezidualni nivo (MRN) jer ih med i normalno sadrži. Međutim, maksimalna vrednost od 40 miliekvivalenata (meq) ukupnih kiselina u kilogramu meda (40 meq/kg) je dozvoljena u većini zemalja sveta. Sadržaj pojedinih organskih kiselina, kao i ukupan sadržaj kiselina izražen u meq/kg meda varira u širokom rasponu u zavisnosti od porekla meda. To znači da vrste meda sa nižim prirodnim sadržajem kiselina izraženim u meq/kg može da sadrži i veće količine organskih kiselina posle tretmana pčelinjih društava, a bez posledica po ukus meda. Takođe, danas problem predstavlja i to što maksimalna vrednost od 40 meq/kg meda ukupnih kiselina je i suviše niska jer određene vrste meda imaju prirodno veći sadržaj kiselina. Zato Međunarodna komisija za med predlaže da se vrednost ukupnog sadržaja kiselina u medu poveća na 50meq/kg."

"Kiseline u medu

Med pčele medarice sastavljen je i od niza organskih kiselina. Mravlja kiselina npr. prisutna je sa 10% količine u medu iako se nekad smatralo da je ima više i da je jedna od glavnih prisutih kiselina. Med pored mravlje sadrži i oksalnu, jantarnu, limunsku, vinsku, mliječnu, glukonsku, piroglutaminsku, maleinsku, valerijansku i benzojevu kiselinu."

Da je vadimo iz meda da bi dobili eko med?
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la BeeKing » 18 pro 2008, 00:50

mungos1212 je napisao/la:Med pčele medarice sastavljen je i od niza organskih kiselina. Mravlja kiselina npr. prisutna je sa 10% količine u medu iako se nekad smatralo da je ima više i da je jedna od glavnih prisutih kiselina. Med pored mravlje sadrži i oksalnu, jantarnu, limunsku, vinsku, mliječnu, glukonsku, piroglutaminsku, maleinsku, valerijansku i benzojevu kiselinu.

Ovo me vrlo zanimalo, organske kiseline prirodnog porijekla stvaraju vrhunski najukusniji med.
Usporedio bi takav med sa drugim medom kao kada uspoređujete domaču jabuku sa bljutavom jabukom iz uvoza.
Kemijski otrovi...kiseline, bojni otrovi...perizin...drugi smradovi teško uspjevaju povečati kvalitetu meda kao prirodnog proizvoda koji se stavlja u usta kao hrana.
Mravci neka nastave radit svoj posao sakupljanja varroa sa podnice, u Dalmaciji imaju osigurano radno mjesto ako ih izbace iz EU.
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la drago1 » 19 pro 2008, 18:47

Pozdrav Kreši i ostalim forumašima.
Kažeš otkuda informacija da mravlja kiselina nema tako velikog učinka kao i nekad, moj odgovor je iz prakse a i zapažanja ostalih pčelara. Nekada je varoa po tretmanu mravljom kiselinom (šok terapija ) padala u velikom broju a sada se to ne događa, zašto je tako nebih znao.
Pozdrav
Drago
drago1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Seded1 » 19 pro 2008, 19:01

Mravlju kis.koristim niz godina,nikad me nije razočarala.Primjenjujem odozgor (L R) ,60% ,dobro ohlađena ,3x ,svakih 7 dana nalijem.Varoa najbolje pada drugi i treći tretman.Šteta za zabranu.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la kreso » 19 pro 2008, 19:24

Drago, ja mravlj ukiselinu koristim par godina.Zadnje dvije godine sam neka drustva tretirao mravljom, aneka sa api life var sredstvom.Ovo zadnje je na bazi etericnih ulja timola,eukaliptusa,i cinimi se mente i kamfora(nisam bas siguran).
Moja zapazanja su da mravlja kiselina ima bolji ucinak.
Samo sto ja ne koristim sok terapiju nego isparavanje pomocu Nasenheider isparivaca.Dakle 200 ml 65% MK tokom destak dana do dvije nedjelje.
Ove godine sam radio sa 85% MK koja je bila postavljena u jedan prazan nastavak iznad radi bolje raspodjele pare.
Kad stignem,postavit cu koju sliku.
Pozz,Kreso
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vupi » 19 pro 2008, 19:39

Seded1 je napisao/la:Mravlju kis.koristim niz godina,nikad me nije razočarala.Primjenjujem odozgor (L R) ,60% ,dobro ohlađena ,3x ,svakih 7 dana nalijem.Varoa najbolje pada drugi i treći tretman.Šteta za zabranu.

ako ima neko dobro poznavanje kemije neka provjeri podatak sa posta "bienenvol "
zagrijavanjem ( sublimacijom)oxalne dobije se mravlja + co2
pa da se razjasni zabrana mravlje kiseline
ISTRAGA U TOKU .
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la BeeKing » 22 pro 2008, 00:03

vupi je napisao/la:ISTRAGA U TOKU .

popis problematičnih spojeva za pčelarstvo, (tako sam našao na internetu - SPOS):
Amitraz, Mravlja kiselina, Formaldehid, Lavandino ulje, Ulje uljane repice
pretpostavljam kako navedeni spojevi odbijaju ili usmrte grinje, kukce

Svakome lagano postane jasno koliko je amitraz opasan kada se sazna kako ga ljudi koriste kao bojni otrov.
Navodno je amitraz kemijski spoj koji može stvoriti probleme u ljudskom organizmu pa nije baš pristojno od "pčelara" stavljati amitraz u košnicu ako se dobiveni med prodaje za hranu.
Mravlja kiselina ima sličnu problematiku kao amitraz, pouzdano tvrdim kako crvenoglavi agresivni mravi koriste mravlju kiselinu kao bojni otrov a svaki bojni otrov nije preporučljivo mazat na kruh.
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mungos1212 » 22 pro 2008, 00:19

Hahaha
Mravi bojni otrov koriste u svrhu preživljavanja zajednice i da otjeraju uljeza a čovjek bojni otrov koristi da pobije sve živo i mrtvo još jednom.

U gornjem postu nisam naveo (sa drugog sajta) da najveći postotak mravlje kiseline ima šumski med iz debla. Zbog toga je takvog okusa i smatraju ga najzdravijim. Po nekim teorijama ima oko 18% mravlje kiselina (nepotvrđeno)

Da li i pčelinji otrov smatrati bojnim otrovom bez obzira na toliku njegovu ljekovitost?

BeeKing je napisao/la:popis PROBLEMATIČNIH spojeva za pčelarstvo, (tako sam našao na internetu - SPOS):
Amitraz, Mravlja kiselina, Formaldehid, Lavandino ulje, Ulje uljane repice

Ne i zabranjenih. Teško je raditi sa mravljom ako nije 15%
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la BeeKing » 22 pro 2008, 00:50

mungos1212 je napisao/la:U gornjem postu nisam naveo (sa drugog sajta) da najveći postotak mravlje kiseline ima šumski med iz debla. Zbog toga je takvog okusa i smatraju ga najzdravijim. Po nekim teorijama ima oko 18% mravlje kiselina (nepotvrđeno)

Smatram kako treba provjeriti navedene postotke, možda od ukupnog sadržaja organskih kiselina u medu mravlja kiselina kod navedenog meda šumskih pčela iz debla sačinjava 18% od udjela kiselina.
Bilo bi zanimljivo doznati kakvog je kemijskog spoja organska mravlja kiselina u takvom medu a također porijeklo tih spojeva mravlje kiseline.
Mravlja kiselina koja se prodaje je rafinirana 60%-tna metan kiselina CH2O2 sa vrlo malom primjesom klorida, sulfata, sulfita, amonija, bakra, cinka, olova, teških metala, željeza, octena, oksalna kis.
Upozorenja na ambalaži su vrlo jasna, u slučaju trovanja potražiti savjet liječnika, ako liječnici za pčele preporučuju mravlju kiselinu kao lijek za pčelca bilo bi interesantno čuti objašnjenje veterinara koji je mehanizam djelovanja toga "lijeka"
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

.

PostPostao/la cirab10 » 21 pro 2011, 18:47

.
Zadnja izmjena: cirab10; 05 pro 2012, 12:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
ne čini drugima što ne želiš da drugi čine tebi
cirab10
Guru matica
Guru matica

PrethodnaSljedeća

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.