pčelarenje po

Razgovori vezani o ekološkom pčelarstvu

pčelarenje po

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 09 vel 2009, 00:00

Ovogodišni "Mjesečev sjetveni kalendar" se može naručiti poštom kod izdavača; na tel; 040/384 052 - Gđa Bernarda Orehovec
TEMELJEM ISTRAŽIVANJA ZVJEZDANIH KONSTELACIJA SASTAVILI Marija Thun i Matthias K. Thun
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:41; ukupno mijenjano 10 put/a.
Srdačno vas sve pozdravljam. Ljekovita BEEljčica, NEKA RASTE...
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

Re: Biološko-dinamička metoda prihrane pčela

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 09 vel 2009, 01:51

Sve što je vrijedilo - nema više jer fakat niste vrijedni ni ove rećenice...
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:36; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 15 vel 2009, 15:57

Objašnjenje dr. znaora:

Oletjela vam Matica...
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 17 vel 2009, 17:28

Bio dinamika:
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:37; ukupno mijenjano 4 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 17 vel 2009, 17:44

sad tek kužim, koliko su razorne sile prepune energije. brisati je milion puta lakše nego pisati, a jš budu mi NEKI i zahvaljivali.
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

Re: Biološko-dinamička metoda i pčelarenje po mjesečevom kalenda

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 20 vel 2009, 17:37

Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 21 vel 2009, 02:44

[quote]
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:40; ukupno mijenjano 3 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 25 vel 2009, 12:07

bez kemijskih "dodataka".
[/quote]
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:41; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Seded1 » 25 vel 2009, 12:53

Ljekovita BEEljčica je napisao/la:
Pcelarenje u danasnje vrijeme
Čovjek, koji se u proljeće vozi kroz državu, mogao bi pomisliti daje pokrajina, duga zalosna i bez cvijeća, promijenila se u "Pčelinju pokrajinu iz bajke".
Tako daleko do kuda doseže pogled se jedno za drugim nastavljaju žuta polja cvatuće repice. Ako ih pogledamo izbliza pčele u cvjetovima skoro ne nađemo. Vrlo rijetki su dani kada repica po obilnoj kiši i toplim noćima ima za pčele dobar cvjetni prah. Nije bez razloga da su u pjijašnjim vremenima sijali repicu potpuno blizu mora gdjeje vlaga zraka visoka, te su noći uvijek tople. To potiče, naime, stvaranje nektara. Iz tih polja su nanosile pčele koje su za oprašivanje potrebne, jos pčelaru med kao u snovima, te ako je pčelar takav med dobro njegovao, bila je potražnja za takav med uvijek veča od ponude.

Kako njegovati takav med?
Kod repice, kao i kod svih cvjetnih medova, neka pčele veči dio medišta prije pokriju. Ako potegnemo iz košnice saće, držimo ga vodoravno i s njim lagano udaramo po nečemu, vidimo ako je med istekao iz saća. Ako se to nije dogodilo, med možemo točiti. U svoje vrijeme je važilo uvjerenje da med od repice i maslačka ne smije biti potpuno pokriven jer se može u čelijama kristalizirati, te ga ne bi mogli više točiti. Međutim nije tako. Za visoku kvalitetu meda mora biti pred točenjem čim više čelija pokriveno, da bi energije koje odašilje šesterokutna pčelinja čelija na med zaista dobro djelovale.
Iza točenja neka se med dan ili dva odmori. Djelići voska i zraka dođu na površinu i pčelar ih treba pokupiti. Najvažniji dio njege meda tu tek počinje. Na redu je mješanje. Za mješanje možemo uzeti tristranični stap (dubina stranice trikutnog zareza neka bude priblizno 4-5 cm) iz drveta lipe, bijelog graba ili javora. Također, mješalna spirala je primjerena. Već neko vrijeme prodaju takoder takozvane turbo mješalice koje bi pčelaru olakšavale mješanje meda: često pak med kod takvog mješanja ne postane opet gust. To se s jedne strane kupcu možda sviđa, ali je kvaliteta takvog meda slabija. Medu koji se nakon mješanja ne učvrščuje očito je uzeta sposobnost kristalizacije - to je jedna od najvažnijih kvaliteta meda. Ako miješamo drvenim štapom ili spiralom za mješanje, počinjemo s miješanjem uz rub posude i miješamo u obliku spirale prema sredini posude. Tako miješan med fino se kristalno stvrdnuo, mazat će se kao maslac, te će profiniti sav svoj okus. Svakako ga uskladištimo u tamnom i hladnom prostoru.
Sada natrag k našim poljima. Osim uljane repice na nasim poljima iz godine u godinu je više kukuruza. Pčelari se svakoj ponudbi cvjetnog praha za pčele svakako vesele, iako cvjetni prah biljaka, koje oprasuje vjetar, za pčele nema idealne prehrambene vrijednosti. Što pčele osim cvjetnog praha donose s tih ogromnih polja repice ili kukuruza? Najviše raširena metoda je konvencionalna, a ne biološka.
Konvencionalna metoda upotrebljava mineralna gnojiva i kemijsko sintetička sredstva, dakle otrove, za uništavanje korova, štetočina i za ozdravljenje biljaka. Mnoge biljke bez tih otrova danas uopče ne bi mogia rasti. Pčele otrove ne mogu izbjeći i donose iz tih polja doma ogromne količine otrova.
Iako uvijek ponovno slušamo da su upotrebljena sredstva danas takva da ih pčele podnose, sumnja je na mjestu. Zdravlje pčela rapidno pada. Na čemu je utemeljena tvrdnja da pčela neko sredstvo podnosi. Da pčela, koja to sredstvo s nektarom ili rosom popije, ostane na životu takva tvrdnja ne opravdava. To nas ne smije zadovoljavati: Tko je istražio kako na pčelu djeluju mail tragovi tih otrova, ako je uvijek iznova izložena, kako djeluju ti otrovi na leglo i na sljedeče generacije? To uopće nitko na istražuje! Zar nije tako da su upravo ti otrovi razlog novih bolesti naših pčela? Mnoga pitanja ostaju otvorena. Osvješten potrošac vodi računa o kvaliteti svoje hrane i odbija hranu sa ostacima otrova. Osvještenost potrošača je poticaj za procvat biološkog gospodarenja. Ako želimo pčele sačuvati za budučnost, moramo ipak na pogodan način paziti također na njihovo zdravlje i omogučiti im da mogu sakupljati nektar i cvjetni prah na površinama bez kemijskih "dodataka".
Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga. Od tone takvog meda, na malo sam prodao 5 kg jedva.Drugo, ne treba ga mješati, on sam se kristalizira i dobije kremastu strukturu.Treće, svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje. :)
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la DBhappy_mamma » 25 vel 2009, 20:10

Seded1 je napisao/la:Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga. Od tone takvog meda, na malo sam prodao 5 kg jedva.Drugo, ne treba ga mješati, on sam se kristalizira i dobije kremastu strukturu.Treće, svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje. :)

Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga.,a što to?

Ne treba ga mješati..,možda i treba,provjerite.

Svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.,to je zadaća svakog pčelara dobre prakse,objašnjavati,educirati...

Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje.,pčelarstvo nije samo ono što ste Vi napisali,ono je i poezija,ono je i ljubav prema prirodi,ono je Božja blagodet....a što se tiče sanjarenja,ovo što je G.Ljekovita BEEljčica napisala ili citirala nije sanjarenje nego samo jedna od tisuću mogućnosti sa kojom se možemo složiti ili ne,po meni vraćanje iskonskim korjenima prirode na koje nam ona na veoma strpljiv i kulturan način želi prikazati...

Ljekovita moja BEEljčice samo naprijed,ima puno onih koji sa velikim zanimanjem čitaju tvoje postove napisane uz pomoć tvoje educiranosti,ljubavi,zdravog razmišljanja.

To je dobra pčelarska praksa,a ja ću prva stati u red da mi daš da probam tvog meda.Jedva čekam! tralala

Pozdrav svima koji imaju uši da čuju!

mama Sanja
BANIRAN KORISNIČKI RAČUN - TRAJNO!!! Razlog: Dupli korisnički račun ...
DBhappy_mamma
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Seded1 » 25 vel 2009, 23:56

DBhappy_mamma je napisao/la:
Seded1 je napisao/la:Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga. Od tone takvog meda, na malo sam prodao 5 kg jedva.Drugo, ne treba ga mješati, on sam se kristalizira i dobije kremastu strukturu.Treće, svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje. :)

Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga.,a što to?

Ne treba ga mješati..,možda i treba,provjerite.

Svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.,to je zadaća svakog pčelara dobre prakse,objašnjavati,educirati...

Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje.,pčelarstvo nije samo ono što ste Vi napisali,ono je i poezija,ono je i ljubav prema prirodi,ono je Božja blagodet....a što se tiče sanjarenja,ovo što je G.Ljekovita BEEljčica napisala ili citirala nije sanjarenje nego samo jedna od tisuću mogućnosti sa kojom se možemo složiti ili ne,po meni vraćanje iskonskim korjenima prirode na koje nam ona na veoma strpljiv i kulturan način želi prikazati...

Ljekovita moja BEEljčice samo naprijed,ima puno onih koji sa velikim zanimanjem čitaju tvoje postove napisane uz pomoć tvoje educiranosti,ljubavi,zdravog razmišljanja.

To je dobra pčelarska praksa,a ja ću prva stati u red da mi daš da probam tvog meda.Jedva čekam! tralala

Pozdrav svima koji imaju uši da čuju!

mama Sanja
Vi pretjerujete s ljubavlju i to neumorno. Nije to ljubav.
Seded1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la koko » 26 vel 2009, 08:23

[quote="Seded1]Vidi se da takav med nikad nisi prodavala i vidi se još puno toga. Od tone takvog meda, na malo sam prodao 5 kg jedva.Drugo, ne treba ga mješati, on sam se kristalizira i dobije kremastu strukturu.Treće, svakom kupcu moraš objašnjavati da to nije pire krumpir već med itd.Nije pčelarstvo poezija , to je znoj,ubodi pčela, bolovi u leđima i sl.Nemam ništa protiv tvog pisanja ,ali sve je to sanjarenje. :)[/quote]

prošle sam godine vrcao nešto cvjetnog meda.....sigurno je bilo i repice unutra, ali pčele nisu bile na repici nego na paši u nizinskoj šumi.....taj med je vrlo brzo postao jedna 'svijetložuta krema'.......prvo sam njega rasprodao, bilo je nekoliko ljudi koji su htjeli baš to....tak da ne treba generalizirati
koko
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 26 vel 2009, 08:47

Travanj.jpg
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la DBhappy_mamma » 26 vel 2009, 20:38

Po ovom pitanju moram reći da ne mogu ostvariti radove na pčelinjaku samo u dane koji su povoljni za to iz razloga da na pčelinjak,tj. u naše brdo idemo pretežno vikendom,jer radnim danom to ne možemo.
Ali ,to ne znači da će se naši dani na pčelinjaku ponekad neće podudariti sa povoljnim danima za pčelarenje,te ću onda moći osobno iz vlastitog iskustva naglasiti ili ne razliku!

To će ubrzo moći ,ako budu voljni,a nadam se da hoće i ostali pčelari te isto tako napisati svoja iskustva.

I prije početka komparacije kažem i na ovo ja vjerujem!

Pozdrav cijeloj forumskoj obitelji!

mama Sanja
BANIRAN KORISNIČKI RAČUN - TRAJNO!!! Razlog: Dupli korisnički račun ...
DBhappy_mamma
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 03 ožu 2009, 03:29

evo ti pa se raspitaj. http://www.demeter.net/
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Ljekovita BEEljčica » 06 ožu 2009, 00:45

[/quote]
Zadnja izmjena: Ljekovita BEEljčica; 12 ožu 2009, 01:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ljekovita BEEljčica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mungos1212 » 07 ožu 2009, 01:27

Seded1 je napisao/la:Vi pretjerujete s ljubavlju i to neumorno. Nije to ljubav.

Ti si očito ekonomista a ne pčelar. Ljubav mjeriš kilogramima meda i €. Ne bi prepoznao ljubav ni da ti padne na lice.

Ja imam još uvjek svoj prvi med u galonima i nema vrjednosti. Nudili su mi sve i svašta pa čak i 100E po kili. E da ne zezam se ali mi nije dalo srce prodati moj prvi med za pare. Poklonit ću ga ali neću prodati.
Neznam za vas ali meni pčelarstvo predstavlja ljubav i sve što pročitam pamtim skoro fotografski. O pčelama bi mogao pričati satima i danima i slušati sve i svašta. Pa zar ništa ne osjećate kada se umješate među pčele??? Ja osječam prije svega divljenje da ne nabrajam razloge jer bi post bio dugačak. Radi te li išta sa osjećajem a ne zato što knjige kažu? Naravno ja sam tako i griješio ali nema veze. Neznam da li je razlog ljubav ali sam prošle godine kada su pčelari sa bagrema dolazili bez kapi meda ja u stacioniranom pčelinjaku imao zavidnu količinu meda. Stariji su mislili da lažem pa su dolazili provjeravati. Hahaha da ste samo vidjeli izraze njihovih lica. Odakle ti ovoliko meda??? Jedan stari pčelar mi je rekao da dugo nije probao ukusniji med. Znam šta bi bilo kada bi ga poslao na analizu ali ne žeim jer znam da nema ni zrna šećera.
Neke stvari se ne mogu kupiti. Lijepe stvari će se pamtiti dugo a ružne se i tako zaborave.

Pozrdrav za sve sa ljubavlju.

PS:
pišite kraće postove da vas više ljudi čita. Neki kada vide veliki post preskaću ga
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la ažejka » 22 svi 2009, 16:43

mungos1212 je napisao/la:
Seded1 je napisao/la:Vi pretjerujete s ljubavlju i to neumorno. Nije to ljubav.

Ti si očito ekonomista a ne pčelar. Ljubav mjeriš kilogramima meda i €. Ne bi prepoznao ljubav ni da ti padne na lice.

Ja imam još uvjek svoj prvi med u galonima i nema vrjednosti. Nudili su mi sve i svašta pa čak i 100E po kili. E da ne zezam se ali mi nije dalo srce prodati moj prvi med za pare. Poklonit ću ga ali neću prodati.
Neznam za vas ali meni pčelarstvo predstavlja ljubav i sve što pročitam pamtim skoro fotografski. O pčelama bi mogao pričati satima i danima i slušati sve i svašta. Pa zar ništa ne osjećate kada se umješate među pčele??? Ja osječam prije svega divljenje da ne nabrajam razloge jer bi post bio dugačak. Radi te li išta sa osjećajem a ne zato što knjige kažu? Naravno ja sam tako i griješio ali nema veze. Neznam da li je razlog ljubav ali sam prošle godine kada su pčelari sa bagrema dolazili bez kapi meda ja u stacioniranom pčelinjaku imao zavidnu količinu meda. Stariji su mislili da lažem pa su dolazili provjeravati. Hahaha da ste samo vidjeli izraze njihovih lica. Odakle ti ovoliko meda??? Jedan stari pčelar mi je rekao da dugo nije probao ukusniji med. Znam šta bi bilo kada bi ga poslao na analizu ali ne žeim jer znam da nema ni zrna šećera.
Neke stvari se ne mogu kupiti. Lijepe stvari će se pamtiti dugo a ružne se i tako zaborave.

Pozrdrav za sve sa ljubavlju.

PS:
pišite kraće postove da vas više ljudi čita. Neki kada vide veliki post preskaću ga

Prvi put se javljam i to upravo na ovaj post jer mi je najbolji iako nisam još sve pročital. Pozdrav svim pčelarima i vjerujte imam ko i svi početnici puno pitanja ali ču pokušati naći odgovore prvo u postovima. Potpisujem mungosa, nedavno sam dobio svoj prvi med iz 4 AŽ-ejke oko 45 kila i to nema cijenu , stvarno mi je krivo prodati ga. Ubrzo nakon toga uhvatio sam svoj prvi roj, pa drugi, treći ,četvrti i sad imam ukupno 8 košnica, nisam znao da se matičnjaki moraju kidati i neznam da li ću moći-žao mi ih je.Uzimao sam med samo iz medišta pa me zanima da li trebam i iz plodišta uzeti neke rame ili ih selim u medište pa kad se sve izlegu i napuni onda vrcam. pozdrav!
ažejka
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na EKOLOŠKO PČELARSTVO

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.