ORGANIK Z.P

Teme vezane uz varrou

Re: ORGANIK Z.P

PostPostao/la pašezad zukić » 05 pro 2016, 21:29

Ove sezone sam odradio tretman u vrijeme cvjetanja bagrema i poslije završetka faze cvjetanja . Ono što mogu reći je to da nisam primijetio neke negativne posljedice po proizvode iz košnice jer su to male količine preparata kojim se vrši tretman.Neko će se vjerovatno pitati zašto u vrijeme cjetanja bagrema. Razlog tome je što sam primijetio veće prisustvo varoe u tom periodu i mogu reći da su moje predpostavke bile opravdane. Pad varoe u nekoliko košnica u ta dva tretmana se kretao i preko 100 komada što je bilo zabrinjavajuće, međutim ta društva su pravovremeno očišćena od varoe i sad su u jako dobrom stanju. Pitam se šta bi se desilo sa tim košnicama da su tretmani rađeni početkom avgusta mjeseca, vjerovatno ne bi ni opstale preko jeseni.Ove moje riječi nisu direktna podrška teoriji aplikacije Organika u vrijeme paše nego se iznose kao mogućnost a svaki pčelar koji se odluči na ovakav potez dreba da uvidi eventualne negativne posljedice. Ja ih nisam primijetio što ne znači da ne postoje jer samo analiza pčelinjih proizvoda može dati siguran odgovor.
pašezad zukić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la apisbzzz » 05 pro 2016, 22:02

pašezad zukić je napisao/la:Ove sezone sam odradio tretman u vrijeme cvjetanja bagrema i poslije završetka faze cvjetanja . Ono što mogu reći je to da nisam primijetio neke negativne posljedice po proizvode iz košnice jer su to male količine preparata kojim se vrši tretman.Neko će se vjerovatno pitati zašto u vrijeme cjetanja bagrema. Razlog tome je što sam primijetio veće prisustvo varoe u tom periodu i mogu reći da su moje predpostavke bile opravdane. Pad varoe u nekoliko košnica u ta dva tretmana se kretao i preko 100 komada što je bilo zabrinjavajuće, međutim ta društva su pravovremeno očišćena od varoe i sad su u jako dobrom stanju. Pitam se šta bi se desilo sa tim košnicama da su tretmani rađeni početkom avgusta mjeseca, vjerovatno ne bi ni opstale preko jeseni.Ove moje riječi nisu direktna podrška teoriji aplikacije Organika u vrijeme paše nego se iznose kao mogućnost a svaki pčelar koji se odluči na ovakav potez dreba da uvidi eventualne negativne posljedice. Ja ih nisam primijetio što ne znači da ne postoje jer samo analiza pčelinjih proizvoda može dati siguran odgovor.

Naišli ste na inkubatore ........kolega Pašezad , svaka čast na fer i pošteno napisanom... :wink:
U snu nam gravitacija ne smeta....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la stipo2 » 06 pro 2016, 17:55

pašezad zukić je napisao/la:Ove sezone sam odradio tretman u vrijeme cvjetanja bagrema i poslije završetka faze cvjetanja . Ono što mogu reći je to da nisam primijetio neke negativne posljedice po proizvode iz košnice jer su to male količine preparata kojim se vrši tretman.Neko će se vjerovatno pitati zašto u vrijeme cjetanja bagrema. Razlog tome je što sam primijetio veće prisustvo varoe u tom periodu i mogu reći da su moje predpostavke bile opravdane. Pad varoe u nekoliko košnica u ta dva tretmana se kretao i preko 100 komada što je bilo zabrinjavajuće, međutim ta društva su pravovremeno očišćena od varoe i sad su u jako dobrom stanju. Pitam se šta bi se desilo sa tim košnicama da su tretmani rađeni početkom avgusta mjeseca, vjerovatno ne bi ni opstale preko jeseni.Ove moje riječi nisu direktna podrška teoriji aplikacije Organika u vrijeme paše nego se iznose kao mogućnost a svaki pčelar koji se odluči na ovakav potez dreba da uvidi eventualne negativne posljedice. Ja ih nisam primijetio što ne znači da ne postoje jer samo analiza pčelinjih proizvoda može dati siguran odgovor.

Zbog tih inkubatora varroe koji nemaju jak nagon čišćenja radi se proljetni tretman i ta društva ne ulaze u kolaps i nisu rasadnici varroe jer je varroa na vrijeme sanirana, a društva dugo ostaju pod pojačanim nagonom čišćenja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zdravko123 » 18 pro 2016, 15:05

@pašezad zukić

Nešto mi nije dobro ispalo sa propilen glikolom i propolisom.
Na 30 dkg mljevenog propolinsa (prethodno zamrznutog) nalio sam 1 litru propilen glikola.
Prošlo je više od mjesec dana, a nije krenulo odvajanje taloga (kao kod normalnog alkohola) nego je u flaši i dalje gusta kaša :(
Gdje sam fulao :?:
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ivan.matijevic » 19 pro 2016, 19:29

Zdravko123 je napisao/la:@pašezad zukić

Nešto mi nije dobro ispalo sa propilen glikolom i propolisom.
Na 30 dkg mljevenog propolinsa (prethodno zamrznutog) nalio sam 1 litru propilen glikola.
Prošlo je više od mjesec dana, a nije krenulo odvajanje taloga (kao kod normalnog alkohola) nego je u flaši i dalje gusta kaša :(
Gdje sam fulao :?:

Sigurno ti je na hladnom. Stavi u topliju prostoriju.
Velebitski vuk
ivan.matijevic
Guru
Guru

Prethodna

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot] i 2 gostiju.