ORGANIK Z.P

Teme vezane uz varrou

Re: ORGANIK Z.P

PostPostao/la rerum.natura » 01 srp 2017, 22:29

dva puta sam čitao text i nisam došao do saznanja omjera timola i alkohola? kako dobijemo taj rastvor?
i kao što kolega ispred mene pita,koliko treba stajati otopina propolisa i P.G.
Unaprijed se zahvaljujem
rerum.natura
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la leonardo » 01 srp 2017, 23:46

KOMY je napisao/la:Koliko vremena treba propolisu da se otopi u propilen glikolu?

Ako je na toplom mjestu i ako se redovito okreće ,onda oko deset dana.
pozdrav
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 29 srp 2017, 23:16

Kontrola, zadimio.

Kod mene, košnice 1-5, od 0-10 varoa.
Od proljeća u košnicama kartončići macerata i u 7. mj. sada polio 4 puta Organik ZP.

Kod kompanjona, košnice 1-7, od 1-10 varoa.
Osma košnica 70, deveta košnica 100 varoa.
Kompanjon od proljeća izrezivo građevnjake i u 7. mj., polio 2 puta Organik ZP.

U kolovozu ću Organikom opet 2-3 puta.
Pre-pre-predobra stvarka :-D :-D :-D :-D
Viribus Unitis d.d.
crnii
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zdravko123 » 30 srp 2017, 10:58

crnii je napisao/la:Kontrola, zadimio.

Od proljeća u košnicama kartončići macerata i u 7. mj. sada polio 4 puta Organik ZP.

Izgleda da ova vručina koči razvoj varoe ili stvarno Organik ZP djeluje!? Organikom sam polijao u dva navarata, u proljeće poslije trešnje i nakon vrcanja bagrema. Pad varoe je bio sporadičan i zanemariv u oba tretmana.
Početkom srpnja testirao košnice sa CO2 testerom, rezultat 0 do 1 varoa na cca 200 pčela.
Od 10. srpnja do 27. srpnja pčele tretirane u 4 termina sa 65% mravljom kiselinom šok terapijom na hig. ulošcima. Pad varoe max 30 + 15 +5 + 0. min 2-1-0-0. Na nekim društvima primječene srebrnaste ljuskice stradalog mladog legla na podnicama, ali zanemarivo. Pčele su na dva LR nastavka, leglo oko 8 okvira u prvom nastavku. Poklopljeno lego pravilno na okvirima sa svega par rupa, meda 10+ kg po košnici. Za vrijeme tretmana mravljom, da bih spriječio zastoj u zalijeganju matice, dodao sam st. pogače koje do danas još nisu potrošile.
Kolega odaljen od mene oko 8 km, koji nije pčele tretirao ničim do sada, ima pad varoe po mravljoj kiselini i do 400 kom po košnici.
Da li je moguće da je meni Organik ZP zakočio razvoj varoe!? :roll: :?: :idea:
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 30 srp 2017, 17:14

Nenad je iznosio slično razmišljanje da mu se čini da varoa kao da bježi.
Bile vrućine ili organik ili združeno, najbitnije da je varoa zauzdana.
Nema opuštanja.
Viribus Unitis d.d.
crnii
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 30 srp 2017, 17:17

Zdravko123 je napisao/la:Izgleda da ova vručina koči razvoj varoe ili stvarno Organik ZP djeluje!? Organikom sam polijao u dva navarata, u proljeće poslije trešnje i nakon vrcanja bagrema. Pad varoe je bio sporadičan i zanemariv u oba tretmana.
Početkom srpnja testirao košnice sa CO2 testerom, rezultat 0 do 1 varoa na cca 200 pčela.
Od 10. srpnja do 27. srpnja pčele tretirane u 4 termina sa 65% mravljom kiselinom šok terapijom na hig. ulošcima. Pad varoe max 30 + 15 +5 + 0. min 2-1-0-0. Na nekim društvima primječene srebrnaste ljuskice stradalog mladog legla na podnicama, ali zanemarivo. Pčele su na dva LR nastavka, leglo oko 8 okvira u prvom nastavku. Poklopljeno lego pravilno na okvirima sa svega par rupa, meda 10+ kg po košnici. Za vrijeme tretmana mravljom, da bih spriječio zastoj u zalijeganju matice, dodao sam st. pogače koje do danas još nisu potrošile.
Kolega odaljen od mene oko 8 km, koji nije pčele tretirao ničim do sada, ima pad varoe po mravljoj kiselini i do 400 kom po košnici.
Da li je moguće da je meni Organik ZP zakočio razvoj varoe!? :roll: :?: :idea:

Zdravko i kod mene je ista situejšen kao i kod Tebe (sa varoom), samo ja nisam koristio Organik ZP...

Doduše ima i još nekih razlika ti si koristio CO2 tester-ja šećer tester i prirodan pad (isto ništa varoa nije palo)

Ti si koristio pogaću ja dude sa 1 l sirupa...

Ti si odradio 4 termina 65%MK ja samo tri, varoe nema (za sada)

Osim prekida legla ja sam i preselio pčele na lokaciju gdje nema drugog pečelinjaku u krugu od 1,5 km (a i tamo mislim da više nema aktivnih košnica) pa je i to pridonjelo manjem broju varoe...

Čak niti nisam izrezivao trutovsko leglo...

Ali izgleda da će je biti u Kolovozu, garant ko i lani i nemojte se opustiti...

Ključ za malo varoe je (po meni):

1. adekvatno i u pravo vrijeme napravljen zimski tretman kada uništimo više od 95% varaoe koja je u zimi jedino na pčeli jer nema legla...

2. razrojavanje i prekidi legla u sezoni i kada nema legla onda napraviti samo jedan tretman protiv varoe: ili mravljom , ili mljećnom ili oksalnom kiselinom

E sada ako vam je pčelinjak u nekakvom centru sa puno okolnih pčelinjaka i košnica, normalno je da imate i veću najezdu varoe (isto ko i djeca u vrtiću ili školi se uvijek prije razbole nego kod kuće)

LP
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la Tokito1969 » 30 srp 2017, 17:18

PS

zaoravih...

Varoa je potekla iz Azije gje su veće i duže vrućine nego kod nas, da joj vrućina smeta nebi je bilo svuda po svijetu :-x
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la -Jura- » 31 srp 2017, 07:33

1. adekvatno i u pravo vrijeme napravljen zimski tretman kada uništimo više od 95% varaoe koja je u zimi jedino na pčeli jer nema legla...

2. razrojavanje i prekidi legla u sezoni i kada nema legla onda napraviti samo jedan tretman protiv varoe: ili mravljom , ili mlječnom ili oksalnom kiselinom

Ovo što je Tokito napisao prepisati velikim slovima i podcrtati i ponavljati, jer je to istina 100%.
-Jura-
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kreso012 » 07 kol 2017, 12:56

crnii je napisao/la:Kontrola, zadimio.

Ja sam radio sa ORGANIKOM ZP pad varoe od 5-12kom, tretiranje sam vršio tako da sam prskalicom prskao po ramovima u plodištu.
Dali i ostali tako rade?
Pri tome sam primjetio da pčele hoće da izađu iz košnice tj smeta im miris preparata, izađu na poletaljku i nakon nekog vremena se vrate u košnicu, dali je kod ostalih slična situacija?
"sve je otrov i ništa nije otrov"
kreso012
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la leonardo » 07 kol 2017, 16:55

kreso012 je napisao/la:Ja sam radio sa ORGANIKOM ZP pad varoe od 5-12kom, tretiranje sam vršio tako da sam prskalicom prskao po ramovima u plodištu.
Dali i ostali tako rade?
Pri tome sam primjetio da pčele hoće da izađu iz košnice tj smeta im miris preparata, izađu na poletaljku i nakon nekog vremena se vrate u košnicu, dali je kod ostalih slična situacija?

Ja ne prskam po ramovima jer previśe sredstva pada po satonošama, nego polivam po pčelama između ramova, slično kao zimsko tretiranje oxalnom.Ono što upada odmah u oći, je da se pčele naglo umire već nakon polivanja prve ulice igotovo ne treba dimiti.Mislim da vole miris preparata kojem ton daje eterično ulje eukaliptusa.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la kreso012 » 08 kol 2017, 11:27

Da i ja sam primjetio da se umire, čuje se jaka buka i onda se smire ali opet idu u onu stranu gdje nisam špricao i na kraju kada sve pošpricam neke odšetaju van.
"sve je otrov i ništa nije otrov"
kreso012
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zdravko123 » 08 kol 2017, 11:57

kreso012 je napisao/la:
Ja sam radio sa ORGANIKOM ZP pad varoe od 5-12kom, tretiranje sam vršio tako da sam prskalicom prskao po ramovima u plodištu.
Dali i ostali tako rade?

Tretiram sa špricom i iglom za oxalnu. 35-40ml LR na dva nastavka. Zagrijan na cca 35 0C.
Pčele se umire, nikada nisam primjetio jačeg brujanja niti izlaska iz košnice. S nečim si u receptu očito pretjerao :roll:
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pašezad zukić » 16 kol 2017, 21:16

Poz.. Ima li opadanja.
pašezad zukić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pašezad zukić » Jučer, , 12:58

Poz.. Pojednostavljen i poboljšan recept ,,ORGANIK Z.P "
Sastav: destilovana voda, šećer, ljuta paprika, limuntos, propolis (alkoholna tinktura), eterična ulja, organske kiseline.,sojin lecitin.
Po jednoj litri smjese šećera i destilovane vode dodaje se ljuta paprika da dobro zaljuti smjesu, jedan limuntos,10 kapi eteričnog ulja eukaliptusa, 10 kapi eteričnog ulja lavande, 10 kapi eteričnog ulja mentola, 10 kapi eteričnog ulja timijana,22 gr oksalne kiseline, 14 ml mravlje kiseline 60%,40 ml propolisa i sojin lecitin u količini od 0,2 % . Ovu smjesu treba procijediti ako evetualno ima grudvica propolisa i spremna je za tretiranje. Napominjem da mi je Branislav Grabovac predložio sojin lecitin kao aditiv i na tom mu se zahvaljujem jer je dobar primjer kako trebamo sarađivati da bi dobili maksimum.
Tretmani se mogu raditi u dozi od 25 do 30 ml zavisno od jačine društva metodom prskanja po pčelama jer to daje bolji efekat i poželjno bi bilo pred veče. Bilo bi dobro kada bi pčelari koji će koristiti ovu recepturu iznijeli svoja zapažanja. Lijep pozdrav iz Srebrenika. Očekujem informacije.
pašezad zukić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » Jučer, , 15:42

Imam nekoliko pitanja.

Limuntos je limun ocjeđeni?
Mentol je pčelinja metvica, postoji limunska i ova što je kao mentol?
Timijan je slično majčinoj dušici, samo što timijan ide u vis, m.dušica je polegnuta.

I još za eterična ulja.
Najsigurniji sam kad naberem bilje iz svog vrta. Mislim da je 80-90% tih eteričnih ulja na tržištu plagijat.
Samim time, vjerojatno ću sve ove sastojke i nove pobrojane, dodavati kao i dosada, kuhanjem ili nakon skidanja sa vatre.
Hvala kolegama Zukiću i Grabovcu.
Viribus Unitis d.d.
crnii
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » Jučer, , 20:51

A, mentol je vjerojatno paprena metvica, negdje je naziv nana. Imam to, narafski :-D
Limuntos, limunska kiselina, za invertiranje šećera, 2-3 g. na litru, a sojin lecitin za vezivanje vode i ulja.

Ovakav pripravak sa eteričnim uljima, baš me podsjeća na beevital.
Pozz Pašezadu i svim korisnicima Organik ZP.
Viribus Unitis d.d.
crnii
Stara faca
Stara faca

Prethodna

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.