Pad

Teme vezane uz varrou

Re: Pad

PostPostao/la linmax » 10 pro 2015, 15:26

medun-vučko je napisao/la:nema smisla sublimirat ili kapat tijekom sezone ako nije zakočeno leglo vremenskim uvjetima ili uvjetovano vašim radom .....razlog poznat varova je zaštićena poklopcom ...

Prema istraživanjima varoa ostaje vani prije nego se ponovo vrati u poklopljeno leglo.
1. od 7 do 14 dana
2. od 5 do 11 dana
3. od 4 do 11 dana
S druge strane vidi se da nakon sublimacije najviše varoe pada drugi i treći dan.
Znači sublimacija bi trebala srušiti dosta varoe koja je vani i u uvjetima kada ima legla.
Na stranicama Varroxa ipak preporučuju korištenje mravlje dok ima legla.
linmax
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 10 pro 2015, 17:27

Tolika predavanja i učenja u školi tvrde:

Ženke i to samo oplođene ženke varoe ulaze u ćelije sa ličinkom tik pred zatvaranje iste (9 dan), također se u tom trenutku skriva na samom dnu ćelije ispod ličinke da je pčele ne uoče i ne izbace iz ćelije. Nakon poklapanja ćelije slijedi traženje mjesta za hranu, nošenje jajašaca, hranjenje i skrivanje te čekanje trenutka kada bi pčelica trebala izaći iz čelije (21 dan) da i ona (ženka) ali i mlade varovetine izađu vanka.

Moglo bi se još toga dosta napisati ali ovo sam onako iz glave bez copy-paste.
Za sve ovo treba poznavati biologiju pčele ali i varoe da bi se mogli uspješno boriti protiv nje i da bismo pravilno i nadasve uspješno odradili tretman protiv varoe.
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 10 pro 2015, 19:08

Ovako stvari stoje varova kada se pojavila je ćućala na pčeli cilu setimanu pa i više i mogao si je vidit gotovo na svakoj pčeli ,zašto zato jer vođena feromonom ka trutovskom saću čekala ali krivom odlukom muzgova preporuka isto je luđački rezano i bacano vanka .Sad varovi nije potrebno trutovsko leglo jer je zahvaljujići pčelarima skratila rok zriobe i ona stari moj skače i pliva odmah u mlječ.Svaka nova varova ima fakultet više od nas.
Napravi pokus sa nukleusom radilačkim leglom prikoči maticu pa strusi isto tako sa okvirom trutovskog u nukleusu pa odreži, zakoči pa strusi ......rezultat je sljedeći u zajednici gdje nije bio građevnjak ima više varove a u ovom drugom gdje je građevnjak izrezan i kontroliran otvaranjem manje, ona leti gdje je kraći ciklus .
P.S. sva mudrost u borbi protiv nje da joj uzmeš ono što ona želi a to je razvoj.... zaključak je..…
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Prigor » 10 pro 2015, 19:33

miloduh je napisao/la:Kolega Prigor možda ste me krivo shvatili, ali ja sam vas podržao u načinu skidanja varoe jer to je vaš način rada i mislim da je korektan, jedino što me iznenadio broj varoe koja je pala poslje zadnjeg tretiranja. Ja nikad neću nikoga uvjeravati da njegov način pčelarenja nije dobar, već iznosim svoja iskustva i razmišljanja. Toliko od mene i nemoj se ljutiti.

Shvatio sam ja kaj si htio reči (nadam se da možemo na ti) i slažem se sa tobom 100%.
I mene je malo iznenadio ovaj veliki pad varoe.

Onaj odgovor sa citiranjem tebe sam napisao malo opširnije, tako da ne moram 3 puta ponavljati nekima koji imaju drugačije mišljenje.
Zadnja izmjena: Prigor; 10 pro 2015, 20:08; ukupno mijenjano 1 put/a.
Prigor
Majstor
Majstor

PostPostao/la Prigor » 10 pro 2015, 19:36

medun-vučko je napisao/la:Ovako stvari stoje varova kada se pojavila je ćućala na pčeli cilu setimanu pa i više i mogao si je vidit gotovo na svakoj pčeli ,zašto zato jer vođena feromonom ka trutovskom saću čekala ali krivom odlukom muzgova preporuka isto je luđački rezano i bacano vanka .Sad varovi nije potrebno trutovsko leglo jer je zahvaljujići pčelarima skratila rok zriobe i ona stari moj skače i pliva odmah u mlječ.Svaka nova varova ima fakultet više od nas.
Napravi pokus sa nukleusom radilačkim leglom prikoči maticu pa strusi isto tako sa okvirom trutovskog u nukleusu pa odreži, zakoči pa strusi ......rezultat je sljedeći u zajednici gdje nije bio građevnjak ima više varove a u ovom drugom gdje je građevnjak izrezan i kontroliran otvaranjem manje, ona leti gdje je kraći ciklus .
P.S. sva mudrost u borbi protiv nje da joj uzmeš ono što ona želi a to je razvoj.... zaključak je..…

Ovo zacrnjeno je ključno.

Lani sam slušao Gajgericu na jednom predavanju gdje je rekla da su u trutovskom leglu izbrojali zanemariv broj varoa više nego u radiličkom. Bilo je nekaj u stilu 50,50% naspram 49,50%. Praktički na razini statističke pogreške.
Prigor
Majstor
Majstor

PostPostao/la Tokito1969 » 10 pro 2015, 20:33

Ovako stvari stoje kod mene:
Trutove nikad nisam i neću ih izbacivati iz košnice (jer da ih ne treba ne bih ih pčele uzgajale, a koliki se resursi društva utroše na uzgoj tih ličinaka truta, da ne govorimo da su za to vrijeme mogle napraviti okvir dva radiličkog), svako predavanje o borbi protiv varoe je bilo kao da treba izrezivat trutove, ali su napomenuli da je razvoj varoe (od jaja do varoe) 6 do 7 dana tako da su sami sebi skakali u zube, samo treba slušati...

Da ima varoa ima barem kat faxa više od mene ima, a po mom mišljenju je najbolja stvar u borbi protiv varoe je prekid legla, razrojim kad nema više ZL opičim tretman - dva sa mlječnom i basta do oksale, ali baš kak ste oboje napomenuli svaka godina je drugačija, a ove godine je reinvazija na redu (barem kod mene).

Tak da vodimo do jedinstvenog zaključka svaka godina je priča za sebe i treba svačije iskustvo slušati, u krajnosti slažem se sa obojicom samo su neke sitnice različite ali to ništa ne mjenja na stvari.

Tak
LP
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 10 pro 2015, 22:26

Tokito1969 je napisao/la:Ovako stvari stoje kod mene:
Trutove nikad nisam i neću ih izbacivati iz košnice (jer da ih ne treba ne bih ih pčele uzgajale, a koliki se resursi društva utroše na uzgoj tih ličinaka truta, da ne govorimo da su za to vrijeme mogle napraviti okvir dva radiličkog), svako predavanje o borbi protiv varoe je bilo kao da treba izrezivat trutove, ali su napomenuli da je razvoj varoe (od jaja do varoe) 6 do 7 dana tako da su sami sebi skakali u zube, samo treba slušati...

Da ima varoa ima barem kat faxa više od mene ima, a po mom mišljenju je najbolja stvar u borbi protiv varoe je prekid legla, razrojim kad nema više ZL opičim tretman - dva sa mlječnom i basta do oksale, ali baš kak ste oboje napomenuli svaka godina je drugačija, a ove godine je reinvazija na redu (barem kod mene).

Tak da vodimo do jedinstvenog zaključka svaka godina je priča za sebe i treba svačije iskustvo slušati, u krajnosti slažem se sa obojicom samo su neke sitnice različite ali to ništa ne mjenja na stvari.

Tak
LP

No Fala bogu
bum te citiral: [size=150]najbolja stvar u borbi protiv varoe je prekid legla[/size]Ja na leta pčelarim po staromu Đerzonu (imam samo jednu pašu).Do ove godine je ferceralo.dalje bumo vidli.bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 10 pro 2015, 22:34

Ti moj čelac nakon bagrema u komoru na +4 …... :idea: kao talijani
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 11 pro 2015, 11:25

Jedan dodatak onima koji se zajebajaju :-D trutovskim okvirom kao klopkom :arrow: nakon poklapanja u duboko na 24 satno smrzavanje nakon toga vratite bijelančevine zajednici na čišćenje i ponovno zaljeganje.Ne REZAT satinu neg okvir sa trutovima neoštećen u frizer poklopce otvorit ili pobockat.
El buletino :lol:
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la pet-r » 11 pro 2015, 13:02

Tokito1969 je napisao/la:Tolika predavanja i učenja u školi tvrde:

Ženke i to samo oplođene ženke varoe ulaze u ćelije sa ličinkom tik pred zatvaranje iste (9 dan), također se u tom trenutku skriva na samom dnu ćelije ispod ličinke da je pčele ne uoče i ne izbace iz ćelije. Nakon poklapanja ćelije slijedi traženje mjesta za hranu, nošenje jajašaca, hranjenje i skrivanje te čekanje trenutka kada bi pčelica trebala izaći iz čelije (21 dan) da i ona (ženka) ali i mlade varovetine izađu vanka.

Moglo bi se još toga dosta napisati ali ovo sam onako iz glave bez copy-paste.
Za sve ovo treba poznavati biologiju pčele ali i varoe da bi se mogli uspješno boriti protiv nje i da bismo pravilno i nadasve uspješno odradili tretman protiv varoe.
LP

tri,četiri dana pred zatvaranjem čelije truta vidio sam četiri varoe na dnu čelije(invadiranost varoom je bila normalna) skrivene ispod larve,na sigurnom, sa dosta kvalitnije hrane,čini mi se da je varoa promijenila jelovnik,da li je konzumacija matične mliječi ubrzala i njen razvoj,pitanje je sad?
pet-r
Majstor
Majstor

PostPostao/la b.b.king » 11 pro 2015, 14:17

medun vučko, a da li može građevinjak bez zamrzavanja?
Samo da se na istome odrežu poklopci i da se vrate zajednici bjelančevine i tako spriječi razmnožavanje varoe?
Tak je meni rekao jedan stariji pčelar da radi.
b.b.king
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la pet-r » 11 pro 2015, 15:07

bez zamrzavanja varoa ostaje živa...
pet-r
Majstor
Majstor

PostPostao/la b.b.king » 11 pro 2015, 18:04

A da li se onda građevnjak vraća smrznut u košnicu ili ga treba stemperirati na normalnu temperaturu?
b.b.king
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 11 pro 2015, 18:19

pet-r je napisao/la:tri,četiri dana pred zatvaranjem čelije truta vidio sam četiri varoe na dnu čelije(invadiranost varoom je bila normalna) skrivene ispod larve,na sigurnom, sa dosta kvalitnije hrane,čini mi se da je varoa promijenila jelovnik,da li je konzumacija matične mliječi ubrzala i njen razvoj,pitanje je sad?

Varoa je iz porodice krpelja i hrani se krvlju odnosno u našem slučaju limfom, da li je prešla na matičnu mlijeć gotovo 99,99% nemoguće...
Ona se skriva ispod ličinke i ne hrani se tako dugo dokle god se čelija ne zatvori bez obzira da li se radi o radiličkom ili trutovskom leglu, u napad kreće kada je čelija poklopljena...
Trutovsko leglo joj "navodno" bolje odgovara zbog neki tvrde temperature, drugi tvrde radi same veličine ćelije i ličinke, a ja tvrdim da je im bolje odgovara samo radi toga jer je dulje zatvoreno pa mlade varovetine imaju više šanse da prežive

tak...
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la pet-r » 11 pro 2015, 20:32

pitanje što rade 4 varoe u jednoj čeliji saća toliko dugo pred zatvaranjm,zašto nisu vani na pčelama parazitirajući?
pet-r
Majstor
Majstor

PostPostao/la Tokito1969 » 11 pro 2015, 22:53

Kartaju belu, kaj bi drugo delale
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la mrkva » 25 ruj 2016, 09:23

Kakvo je stanje sa varoom
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Goldi » 25 ruj 2016, 12:25

mrkva je napisao/la:Kakvo je stanje sa varoom

Lijepa, sjajna, debela, puna života!
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la Tokito1969 » 25 ruj 2016, 13:20

Nikaj posebno,prirodno pad 1-2 kom dnevno, 4 dana poslje dima oksalne 30-60 kom, danas bum išel opet glet
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la fisherman » 25 ruj 2016, 14:35

Dva sata nakon dima- trideset komada. Malo, normalno ili uzbuna?
fisherman
Legenda
Legenda

PrethodnaSljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.