Pad

Teme vezane uz varrou

Re: Pad

PostPostao/la ZDENKOb » 11 stu 2016, 20:16

pozdrav
..tretmani odrađeni kao i svake godine, pad varoe kontroliran 7, 8, 9 mjesec....a onda katastrofa...vjerojatno reinvazija i to je bilo to....očito netko u mojoj blizini nije odradio apsolutno ništa...no što je tu je, gotovo je sad....
Toma, nisi shvatio moj prvi post, za stradanje košnica i varrou nije meni kriva država, kriv sam dobrim dijelom sam, a ostalo se jednostavno posložilo...loša godina, loša sreća, vanzemaljci? ..ne raspravlja mi se o tome,.... ja sam se samo osvrnuo i opet jebem sve po spisku onim pametnjakovićima koji su vjerojatno ponosni vlasnici 5-6 košnica, al koji su svojim lupetanjem po forumu a i šire, uspjeli sjebati model gdje smo svi lijek dobivali po 2 kuna za košnicu...al budalama nije to odgovaralo, valjda je ovako bolje, ...a što se sadašnjeg sistema tiće, čvrsto sam uvjeren da dobar dio pčelara i "pčelara" nije kupio nikakav lijek, e kad se zalomi (ne daj Bože nikom) da se to dogodi u Vašem susjedstvu, pitat ću Vas ja jel nije onaj sistem za 2 kune bio najbolji? ...tad su liječili svi, manje ili više stručno, ali svi i u praktično isto vrijeme, tako da je bilo bar malo nekakve sigurnosti...a toga danas nema...i možete napraviti sve po ps-u, a opet se izrodi sranje...
... jedina stvar koja mi nije potpuno jasna u mojem slučaju je primjer desetkovanog 1. pčelinjaka, 2. (srednji) potpuno ok, na 3. bilo gubitaka još uvijek u granici podnošljivosti......a na sva tri pčelinjaka provedeni isti tretmani, uz možda dan razlike....e jbga sad..! :cry: ....nisam dovoljno pametan.
...dosta, medno svima
p.s.prijatelj čmelec, poruka je u pretincu..
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la TOMA 009 » 11 stu 2016, 21:51

ako je krivac varoa tj,strašna reinvazija u 10mj koja je skršila pčelu u roku 20-30 da su te zajednice propale,sori ali nema šanse,tu nešto ne štima
TOMA 009
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Pirez » 11 stu 2016, 22:10

Jeste dali pčele na analizu ?
Krepat ma ne molat.
Pirez
Guru
Guru

PostPostao/la Jakupec » 11 stu 2016, 22:25

Nije ni varoa više kaj je negda bila..... Ako prenaša viruse uz prirodne nepovoljne faktore za zdravlje zajednice,dovoljno je deset puta manja varoe da skrši zajednicu.... prije jedno 5 godina imal sam priliku vidjeti u 5 mjesecu zajednicu koja je bila na zapuštenom pčelinjaku i imala je na svakoj pčeli po varou, a u leglu da ne govorim. Stavil sam joj odma letvice, varoa curila ko pljeva i ta zajednica donijela 35 kg bagrema, a prosjek te godine mi je bilo 15 kg bagrema. I da ne govorim da je i prezimila...
Big biznis, sanjam milijone...
Jakupec
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Buronja » 11 stu 2016, 22:59

ZDENKOb je napisao/la:pozdrav
..tretmani odrađeni kao i svake godine, pad varoe kontroliran 7, 8, 9 mjesec....a onda katastrofa...vjerojatno reinvazija i to je bilo to....očito netko u mojoj blizini nije odradio apsolutno ništa...no što je tu je, gotovo je sad....
Toma, nisi shvatio moj prvi post, za stradanje košnica i varrou nije meni kriva država, kriv sam dobrim dijelom sam, a ostalo se jednostavno posložilo...loša godina, loša sreća, vanzemaljci? ..ne raspravlja mi se o tome,.... ja sam se samo osvrnuo i opet jebem sve po spisku onim pametnjakovićima koji su vjerojatno ponosni vlasnici 5-6 košnica, al koji su svojim lupetanjem po forumu a i šire, uspjeli sjebati model gdje smo svi lijek dobivali po 2 kuna za košnicu...al budalama nije to odgovaralo, valjda je ovako bolje, ...a što se sadašnjeg sistema tiće, čvrsto sam uvjeren da dobar dio pčelara i "pčelara" nije kupio nikakav lijek, e kad se zalomi (ne daj Bože nikom) da se to dogodi u Vašem susjedstvu, pitat ću Vas ja jel nije onaj sistem za 2 kune bio najbolji? ...tad su liječili svi, manje ili više stručno, ali svi i u praktično isto vrijeme, tako da je bilo bar malo nekakve sigurnosti...a toga danas nema...i možete napraviti sve po ps-u, a opet se izrodi sranje...
... jedina stvar koja mi nije potpuno jasna u mojem slučaju je primjer desetkovanog 1. pčelinjaka, 2. (srednji) potpuno ok, na 3. bilo gubitaka još uvijek u granici podnošljivosti......a na sva tri pčelinjaka provedeni isti tretmani, uz možda dan razlike....e jbga sad..! :cry: ....nisam dovoljno pametan.
...dosta, medno svima

Uz godinu kakva je bila ova sa puno vrimensko medni nepogoda i višegodišnji nedobar način dolaska do likova varoa je bila samo zadnja brukva u mrtvačku kapsu za pojedine zajednice i početak kraja za hrvatsko pčelarstvo .
Mi se prcamo i nadmudrujemo kakvu ćemo teglicu izmisliti a svakon godinom imamo sve manje količine meda za uliti u tu teglicu .
Što se tiče varoe nije ona iznenadila pojedine pčelare nego oni nju!
Zdenko pčelariš sa većim brojem zajednica pa sigurno nisi početnik i sam znaš da pad od varoe nije zastoj srca pa gotovo,, nego višemisečna boleština koja je prirasla u kronično neličenu i sa dolaskom prve gripe abortus .
Danas tebi sutra meni ili nekom drugom al ovako ne štima a za bolje bi se tribalo izboriti.
Ove godine imam zajednice koje nemaju nijedne ćelije legla a prijašnji godina ga bilo i na 4-5 okvira u ovo doba godine,zimuju na vriskovom medu po 10 okvira puni meda a pčele na 4- 7 ulica to san prijašnji godina zvao slabići i spaja a sad mučim i vidim da su tuđe i gore od mojih. Varou sam skršije i smanjio na pad od nekoliko palih komada po košnici dakako armitrazom odnosno taktikom . Sve odradio i jesenji poticaj i sve ostalo ali sam svjesan da sada ne triba izmišljati nazemoze i druge nebuloze nego smireno proanalizirati cilu godinu i dobiti rezultat koji imam sada u košnici.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 11 stu 2016, 23:34

prdac.... :lol:
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Sjeverac » 12 stu 2016, 09:15

Zdenko napiši s čim si i kad tretiral ovu godinu da bude jasnije i dali si meto vmp ljek ili nisi. Da vidimo di je problem.
Sjeverac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la linmax » 12 stu 2016, 15:34

Evo još podataka, ovaj put od Austrijanaca.

http://www.vetmeduni.ac.at/en/infoservi ... mortality/

The scientists found viral antigens – the specific protein molecules of the deformed wing virus – in all body areas. However, neural, gland and connective tissue cells were particularly affected. “The high concentrations of viral proteins – the antigens – in the glands could also indicate an oral transmission of the virus from one bee to another in the hive,” explained Professor Till Rümenapf, last author and head of the Institute of Virology at the University of Veterinary Medicine, Vienna. This could explain why the virus also remains present in the hives if it is not transmitted by the Varroa mite.

In most but not all cases, infections with the deformed wing virus are bound to an infestation of a hive with the Varroa mite. “The virus persists in the hives and can even be detected if there are no parasites in the hive,” explained Benjamin Lamp.

Osim varoe jaki faktor su i virusi. Uglavnom ih varoa raznosi, ali mogu i sami djelovati.
Može se postaviti hipoteza da varoa u leglu nije toliko opasna kao varoa izvan legla i nju treba čistiti redovito.
linmax
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Brle » 12 stu 2016, 15:58

ZDENKOb je napisao/la:pozdrav
...dosta, medno svima

U Bosni na bregu ti je bil pčelinjak od cca 50 košnica, pojavil se pred tri godine, neprijavljen. Od onog lika koj je gore imal koze. Upozorio sam pašnog povjerenika koji po tom pitanju nije poduzeo NIŠTA. Pred mjesec dana su košnice nestale, tko zna u kakvom su stanu bile. Nisi baš blizu, al nisi ni predaleko... Mislim da nam treba udruga u općini i pravi pašni povjerenik jer bu toga sve više.
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la ZDENKOb » 12 stu 2016, 16:23

pozdrav... nema svrhe sad namatati ovo ili ono... rekao sam već, jednim dijelom je vjerojatno i moja krivnja, no onaj drugi dio sigurno neću saznati zašto...a i neću previše razbijati glavu oko toga, mogao je biti i jednostavno splet okolnosti...neću više o tome, jedan infarkt u životu mi je bio dovoljan, taj sam izgurao i neću još koji, samo se nadam da će dalje biti ok, a cijelu zimu imam vremena razmišljati (ako hoću) zašto i zbog čega...
...pozdrav svima i zdrava i medna nam bila svaka slijedeća godina, a ova nek ide k vragu ak se mene pita.. :evil:
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ZDENKOb » 12 stu 2016, 16:27

Brle znam za taj pčelinjak,...vjerujem da je zbog istog prošle godine zubar D. ostao bez svojih 40tak košnica...ostale mu samo 3. ...a to ti je opet ona priča oko lijeka, jer ti gore nisu sigurno liječili, kad su u cijeloj sezoni bili možda 4-5 puta na pčelinjaku (koliko ja znam)
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Sjeverac » 12 stu 2016, 18:18

Dajte ne mojte. Kakav bi to bil pčelinjak koji godinama boluje i uništava susedne pčelinjake a njemu ništ?
Zdenko neče reči ali jasno je da nema nikve reinvazie nego da nije lječil i da je valjda samo prirodni pad varroe gledal a tonije dobra metoda. Varrou treba tuči celu godinu.
Bez veze praviti paniku na forumu a slabo se brigati za pćele nije vredu.
Sjeverac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ZDENKOb » 12 stu 2016, 21:34

Sjeverac...u jednom mojem postu sam se osvrnuo na razne pametnjakoviće i tamo napisao da se nadam da će se ljudi nadalje držati one "prije stavljanja jezika u pogon, mozak uključiti" , no to si valjda samo letimično pročitao i nisi akceptirao, ali si svojski odlučio potvrditi onu drugu tezu koju sam naveo, a to je da budala i krivih drva na ovom svijetu neće nikad nestati...
....to sam zaključio iz tvog dubokoumnog zaključka (da ne velim pokušaja neuspjele provokacije) kojeg si uspio izvući iz svega....samo mi nije jasno zar stvarno misliš da je nekom tko ima (imao je i opet će imati) 120 i kusur zajednica do zajebancije i , kako ti kažeš, do brojanja prirodnog pada varoe, bez ikakvih intervencija na pčelinjaku tokom aktivne sezone?...ako tako misliš, oprosti, ali okani se pčelarstva odmah, jer to nije za tebe, a odahnut će svi koji pčelare u tvojoj bližoj i malo daljnjoj okolici...
p.s. ovo ti je dobronamjerni savjet, bez ikakvih primisli...a ako unatoč svemu odlučiš nastaviti pčelariti, nađi mentora pa će ti puno toga biti jasnije...a i koju knjigu o pčelarstvu pročitaj, neće škoditi...Tak...kak bi moj prijatelj rekel, i Bok!
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la medun-vučko » 12 stu 2016, 21:40

Opet se svodi na onu tvoju i moju
medun-vučko je napisao/la:Da dobro zboriš cijela pčelarska populacija je jeftino jednostavno i pravovremeno dobivala vmp.......varova se lupom tražila.

Konačnica je bila da si jednim jedinim tretmanom riješio beštiju jer su pacijenti imali muhte ljek
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la zlo » 12 stu 2016, 22:23

[quote="ZDENKOb"]pozdrav
. godina, loša sreća, vanzemaljci? ..ne raspravlja mi se o tome,.... ja sam se samo osvrnuo i opet jebem sve po spisku onim pametnjakovićima koji su vjerojatno ponosni vlasnici 5-6 košnica, al koji su svojim lupetanjem po forumu a i šire, uspjeli sjebati model gdje smo svi lijek dobivali po 2 kuna za košnicu...al budalama nije to odgovaralo, valjda je ovako bolje, ...a što se sadašnjeg sistema tiće, čvrsto sam uvjeren da dobar dio pčelara i "pčelara" nije kupio nikakav lijek, e kad se zalomi (ne daj Bože nikom) da se to dogodi u Vašem susjedstvu, pitat ću Vas ja jel nije onaj sistem za 2 kune bio najbolji? ...tad su liječili svi, manje ili više stručno, ali svi i u praktično isto vrijeme, tako da je bilo bar malo nekakve sigurnosti...a toga danas nema...i možete napraviti sve po ps-u, a opet se izrodi sranje...
.. O kolega pretjera ga ti .žao mi je tvojih pčela i božjih stvorenja al s obzirom na upis tebe baš i ne ,uostalom tko si ti da sudiš tko je " budala" i krivo drvo ako me sjećanje ne vara ovo za dvi kune po lijeku me podsjeća na meso i piletinu iz uvoza druge godine sam tražio drugi lijek pa opet chek mite a kad sam zatražio apiguard tad mi je rečeno da mogu dobiti samo za pola pčelinje zajednice- tko je tu lud a tko pacijent(uzgred budi rečeno da sam eko dobio bih cilu paštetu). Što se tiče imenovanja i lupetanja pari mi se da je bar trećina forumske javnosti bilo protiv toga. Dobra ti je ova konstatacija da se optuži druge za tvoju nesreću što kod mene nije slučaj kog ja da optužim i imenujem Jovana iz Jamene Mehmeda iz Brezovog polja oli karaMarka iz Strošinaca.
No neću više iako nisan mogao prešutit želim ti puno zdravlja,zujanja i tucete knjiga,predavanja te lijekova po kunu najviše dvi želi ti"idiot i krivo drvo sa lošim higijenskim navikama"
P.S. Srećom je pčela divlja životinja- nemoš je vezat
Božje davanje- ljudsko prigovaranje!
Dok je sunca,bit će i pčela! Dobro svakome -zlo nikome!
zlo
Legenda
Legenda

PostPostao/la zlo » 12 stu 2016, 22:26

medun-vučko je napisao/la:Opet se svodi na onu tvoju i moju
medun-vučko je napisao/la:Da dobro zboriš cijela pčelarska populacija je jeftino jednostavno i pravovremeno dobivala vmp.......varova se lupom tražila.

Konačnica je bila da si jednim jedinim tretmanom riješio beštiju jer su pacijenti imali muhte ljek

Dobiše pacijenti lijek a što su tek dobili vodje smjene i kotlovničari( tj oni bliže vatri)- pitanje je sad.
Lijek svima- toplo nekima!
zlo
Legenda
Legenda

PostPostao/la medun-vučko » 12 stu 2016, 23:44

Bauštelac ko ti kriv što nisi jamio kad se jamilo sad pili i odpili.....
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la zlo » 13 stu 2016, 08:32

O Zorane prećera ga mutiš li ga mutiš a i kako da odpilim:jel u skokovima,s odgodom il na rate il kao neki sa peglicom i jednom košnicom! Ovi su mi najbolji što si daju za pravo- gdje tko da ide,čega da se okani- nu nedilje ti!
Nekima mutno- nekima blatno!
zlo
Legenda
Legenda

PostPostao/la Sjeverac » 13 stu 2016, 14:56

Dobronamjerni savijet veliš.
Okani se ti pčelarstva pogledni si rezultate ove godine pa si premisli o broju košnica. Ak nemaš peneze ne upuštsj se u pčele, ljek košta a ti šparaš onda se čudiš i onda su ti svi krivi i još galamiš tu po forumu ili valjda očekuješ saučešče. Dve tri košnice su ti maximum za tvoje znanje a ne prek sto. Pa kaj bi ti s tolko zajednica uopće? Svašta.
Sjeverac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ZDENKOb » 13 stu 2016, 15:05

Sjeverac... oprosti, al ti si stvarno glup..nije vrijedno rasprave sa tobom..
..medno i tebi..
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PrethodnaSljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.