Kako protiv varoe? 2017

Teme vezane uz varrou

Kako protiv varoe? 2017

PostPostao/la narog123456 » 23 lip 2017, 20:51

Poštovanje. Kojim sredstvom planirate u kolovozu napasti varou? Ja vršim kontrolu amitrazom, ne znam što koristiti kao "glavno" sredstvo... Nikad probao super stips trake, da li se može nabaviti kod nas?

Nadam se konkretnim odgovorima, a ne prepucavanjima.

Lp
narog123456
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Kako protiv varoe? 2017

PostPostao/la Nenad M » 24 lip 2017, 07:36

Varou treba napasti prije kolovoza i to najkasnije do 15.7.Da se ne desi da je kasno.
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la narog123456 » 24 lip 2017, 07:57

Slažem se. Međutim ako bude bude meduna to je teško izvedivo. Nenade, s čime se borite ove godine?
narog123456
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 24 lip 2017, 12:38

Kombinacija Organik,Timol i kontrola amitraz
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la stipo2 » 24 lip 2017, 23:49

Kao i uvijek proljeće, ljeto, jesen, zima varou uništavam sa:
Bio Vit Clean. Domaće je domaće eh još kad je svoje onda je najbolje. :-D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la narog123456 » 25 lip 2017, 16:02

Bio Vit Clean i ništa drugo?!?
narog123456
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kristijanBKG9T » 25 lip 2017, 20:14

Proizvodi li gospodin Križ rotenon ove godine?
kristijanBKG9T
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la narog123456 » 25 lip 2017, 22:25

Neznam. Ja s Križovim letvicama nisam bio baš zadovoljan, puno bolje su djelovale Debevcove.
Možda je to slučaj samo kod mene.
narog123456
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la stipo2 » 29 lip 2017, 23:45

narog123456 je napisao/la:Bio Vit Clean i ništa drugo?!?

Tako je sedma godina ništa drugo samo Bio Vit Clean po tabeli: proljeće, ljeto, jesen, zima.
Nekad preskočim proljeće ili ljetni tretman u 7. mjesecu. Prošle godine 7. mjesec nisam polivao.
Ove godine nisam polivao proljeće ali ću obavezno sada u 7. mjesecu politi pčele 3 puta, a možda i 4 puta.
Nastavak slijedi polivanje poslije vrijeska i tako dalje.
Medno
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la narog123456 » 30 lip 2017, 19:43

U svakom slučaju ću probati na proljeće. Umjesto beevital-a.
Šta je s drugima? Zašto je tako slab odaziv... Pa nije teško u dvije tri rečenice napisati sa čime tretirate varou. Starim iskusnjarama se to neda, ali budite kolegijalni prema nama mlađima... :-)

Uvijek me fascinira, što velika večina pčelara nikada konkretno ne želi reči kako tretira varou... a ni kojekakve druge stvari, sve to drže za sebe...
narog123456
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 30 lip 2017, 23:17

Macerat kartončići i Organik ZP, kontrola dim.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la leonardo » 01 srp 2017, 06:38

Koristim samo ORGANIK Z.P. pa kontrola amitraz na uzorcima.To je sredstvo koje ne stvara dodatne probleme kao pojava vapnenastog legla jer kako i ime kaže organskog ili eko je porijekla i sadrżi prirodne sastojke koji se nalaze i u medu.Uz to se jednostavno primjenjuje, jednostavno napuniš bocu, na čepu čavlićem apraviš rupu od oko 1 mm,i polivaś po plodištu.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 01 srp 2017, 23:25

leonardo je napisao/la:Koristim samo ORGANIK Z.P. pa kontrola amitraz na uzorcima.To je sredstvo koje ne stvara dodatne probleme kao pojava vapnenastog legla jer kako i ime kaže organskog ili eko je porijekla i sadrżi prirodne sastojke koji se nalaze i u medu.Uz to se jednostavno primjenjuje, jednostavno napuniš bocu, na čepu čavlićem apraviš rupu od oko 1 mm,i polivaś po plodištu.
pozdrav

Leonardo kako je sa Organikom, jesi zadovoljan učinkom?

Pašezad i Nenad su pisali samo dobro za Organik, a njihovo iskustvo i riječ vrijede, definitivno. Ekomedo dugo ne spomenu Organik, možda mu se neda pisati. Da li još netko poljeva sa Organikom?

Ja u prvoj rundi skuho 5 l, pola meni, pola narodu. Jučer 10 l, opet pola meni, pola narodu, jbg :lol: :-D

pozz
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la leonardo » 01 srp 2017, 23:42

crnii je napisao/la:

Pašezad i Nenad su pisali samo dobro za Organik, a njihovo iskustvo i riječ vrijede, definitivno. Ekomedo dugo ne spomenu Organik, možda mu se neda pisati. Da li još netko poljeva sa Organikom?

Ja u prvoj rundi skuho 5 l, pola meni, pola narodu. Jučer 10 l, opet pola meni, pola narodu, jbg :lol: :-D

pozz

Nisam joś radio kontrolu dimom, ali pčele izgledaju vitalne i na njima ne vidim varoze.I dosad sam
polivao dosta konfuzno i kako sam stigao, ali sada radim ozbiljan tretman u julu sa tri polivanja u razmaku od 6 dana.Onda na par njih slijedi kontrolno dimljenje, koje će dati ocjenu efikasnosti lijeka.
pozdrav
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la apisbzzz » 02 srp 2017, 12:25

leonardo je napisao/la:
crnii je napisao/la:

pozz

Nisam joś radio kontrolu dimom, ali pčele izgledaju vitalne i na njima ne vidim varoze.I dosad sam
polivao dosta konfuzno i kako sam stigao, ali sada radim ozbiljan tretman u julu sa tri polivanja u razmaku od 6 dana.Onda na par njih slijedi kontrolno dimljenje, koje će dati ocjenu efikasnosti lijeka.
pozdrav

Kolega Da Vinci, dali polivanje 3 × u razmaku od 6 dana radite po uputstvu P.Zukića ili proizvoljno ?
Bez obzira koji preparat koristili, njegovim djelovanjem bi trebati pokriti ciklus 21 dana ili još bolje 24 dana .
Poklopljenog legla je sada puno a i bit će ga i sredstvo koje nema produljeno djelovanje ne dohvati friško izleženu varou !!
Ako i ima produljeno djelovanje od recimo 6 dana do ponovnog polivanja onda bi trebali politi barem 4 puta, a ako sredstvo nema produljeno djelovanje već ruši dostupnu varou onda trebate politi barem 5 puta želite li obuhvatuti ciklus razvoja i izlijeganja pčele (varoe)!!

0.dan - prvo polivanje
6.dan - drugo polivanje
12.dan - treće polivanje
?.....?.....?.....?.....?....?

18.dan - četvrto polivanje
24.dan - peto polivanje (ciklus truta) :-D
U snu nam gravitacija ne smeta....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la leonardo » 02 srp 2017, 15:53

apisbzzz je napisao/la:
Kolega Da Vinci, dali polivanje 3 × u razmaku od 6 dana radite po uputstvu P.Zukića ili proizvoljno ?
Bez obzira koji preparat koristili, njegovim djelovanjem bi trebati pokriti ciklus 21 dana ili još bolje 24 dana .
Poklopljenog legla je sada puno a i bit će ga i sredstvo koje nema produljeno djelovanje ne dohvati friško izleženu varou !!
Ako i ima produljeno djelovanje od recimo 6 dana do ponovnog polivanja onda bi trebali politi barem 4 puta, a ako sredstvo nema produljeno djelovanje već ruši dostupnu varou onda trebate politi barem 5 puta želite li obuhvatuti )!!

0.dan - prvo polivanje
6.dan - drugo polivanje
12.dan - treće polivanje

Kolega dragi, mislim da ne treba pokriti čitav ciklus razvoja pčele, nego samo onaj dio razvoja kada je leglo poklopljeno i kada varoa ulazi u leglo.A to je vremenski period od 12 dana kod radilice.A 2x6 iznosi 12 dana.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zdravko123 » 05 srp 2017, 14:57

Napravo sam svoj "varoa tester" na bazi CO2. Još sam u fazi isprobavanja. Na istom društvu napravit ću test na varou uzastopno svakih dva dana ukupno deset testiranja i vidjeti oscilacije u rezultatima, pa vam javim dal to šljaka i koliko je pouzdano.
https://itmages.com/image/view/5890678/7f1d98f6
https://itmages.com/image/view/5890680/3fbf8145

Više o navednom načinu testiranja na:
https://www.youtube.com/watch?v=CIHexu7M5wI
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 05 srp 2017, 21:34

Nemoj ubijati pčele da kontroliraš varou, glupost...

Jednostavnje i bolje a da ne kažem humano

https://www.youtube.com/watch?v=fDAErFAIneY

Više o tome

http://www.pcelinjak.hr/OLD/index.php/N ... dnice.html
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Zdravko123 » 06 srp 2017, 12:56

Tokito1969 je napisao/la:Nemoj ubijati pčele da kontroliraš varou, glupost...
Jednostavnje i bolje a da ne kažem humano
https://www.youtube.com/watch?v=fDAErFAIneY
Više o tome
http://www.pcelinjak.hr/OLD/index.php/N ... dnice.html

upute.jpg
upute.jpg (48.65 KiB) Pogledano 5673 put/a.

Sa CO2 testerom se ne ubijaju pčele. Iako izgledaju mrtve, ubrzo krenu gmizati, a za deset minuta sve odlete. Nema štete ako se poštiva propisano vrijeme tretmana.
Sa šečerom u prahu nisam dobio zadovoljavajuće rezultate. Izračun prema otpalim varoama kod testiranja šečermo u prahu i naknadnim dimljenjem amitrazom dao je do pet puta različit rezultat. Najgore kaj se pčelaru može dogoditi je kriva procjena stanja varoe u košnicama.
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la apisbzzz » 06 srp 2017, 13:59

leonardo je napisao/la:
apisbzzz je napisao/la:
Ako i ima produljeno djelovanje od recimo 6 dana do ponovnog polivanja onda bi trebali politi barem 4 puta, a ako sredstvo nema produljeno djelovanje već ruši dostupnu varou onda trebate politi barem 5 puta želite li obuhvatuti )!!

0.dan - prvo polivanje
6.dan - drugo polivanje
12.dan - treće polivanje

Kolega dragi, mislim da ne treba pokriti čitav ciklus razvoja pčele, nego samo onaj dio razvoja kada je leglo poklopljeno i kada varoa ulazi u leglo.A to je vremenski period od 12 dana kod radilice.A 2x6 iznosi 12 dana.
pozdrav

Ajmo ovako. Što s varoom koja u leglo pred poklapanje ulazi 4. i 5.dan odnosno 10. i 11. dan ili neki drugi dan u kojem nije polivanje.??
Zato i pitam dali sredstvo ima produženo djelovanje....ako me razumijete.... :-D

Bez ovog saznanja vam je sasvim svejedno dali polivate 3 puta u 7 dana, 3 puta u 12 ili 3 puta u 30 dana.... :-D
U snu nam gravitacija ne smeta....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

Sljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.