Kako protiv varoe? 2017

Teme vezane uz varrou

Re: Kako protiv varoe? 2017

PostPostao/la Tokito1969 » 06 srp 2017, 21:04

Zdravko123 je napisao/la:Sa CO2 testerom se ne ubijaju pčele. Iako izgledaju mrtve, ubrzo krenu gmizati, a za deset minuta sve odlete. Nema štete ako se poštiva propisano vrijeme tretmana.
Sa šečerom u prahu nisam dobio zadovoljavajuće rezultate. Izračun prema otpalim varoama kod testiranja šečermo u prahu i naknadnim dimljenjem amitrazom dao je do pet puta različit rezultat. Najgore kaj se pčelaru može dogoditi je kriva procjena stanja varoe u košnicama.

Dobro je znati da ih ne ubijaš :-D :-D :-D

Mislim da ti ni na ovaj način neće rezultati biti dobri, eto zašto:
Uzorak pčela je jednostavno premalen, ko veli da nisi uzeo baš okvir sa pčelama gdje ima najmanje varoe.

Ja sam prošle godine radio kontrole sa šećerom, ali i u isto vrijeme su bile i ladice namazane uljem, a rezultati kako koji, negdje je šećerom palo dosta varoe dok je na kontrolnom limu bio zanemariv broj i obrnuto, pravila nije bilo...

I ja sam se dal naj.....i kontrolirati amitrazom, i kod mene je pad na toj kontroli bio zanemariv, par varoa (moram biti iskren pratio sam baš sve košnice sa padom varoe, i prirodan pad je bio nikakav mislim (ne da mi se sada kopati po papirima) da su samo dvije ili tri košnice trebale biti dodatno tretirane, isto tako sva su društva izimljena bez ijednog gubitka, ali isto tako imao sam 1/4 kilavca tj. nikad slablju pčelu nisam imao, mislim da je tu bila u pitanju cerana)

Tak ti je bilo kod mene prošlje ljete
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la leonardo » 06 srp 2017, 23:27

apisbzzz je napisao/la:Ajmo ovako. Što s varoom koja u leglo pred poklapanje ulazi 4. i 5.dan odnosno 10. i 11. dan ili neki drugi dan u kojem nije polivanje.??
Zato i pitam dali sredstvo ima produženo djelovanje....ako me razumijete.... :-D

Bez ovog saznanja vam je sasvim svejedno dali polivate 3 puta u 7 dana, 3 puta u 12 ili 3 puta u 30 dana.... :-D

Dobro pitanje.Zato krenimo sa analizom;
Prvim polivanjem uništavamo svu varou koja je van poklopljenog legla odnosno na pčelama.Ako ne baš svu, onda negdje oko 95 %.Ostala je još varoa ispod poklopljenog legla ,koju moramo uniśtiti.Do slijedećeg polivanja zrelo poklopljeno leglo izlazi a sa njime i varoa.Tu je važno znati, kako su stručnjaci ustanovili da varoa kada izađe van sa leglom, ona ne ide odmah u drugo poklopljeno leglo nego se vani "odmara' oko četiri dana, pa nakon toga ide ponovno, neposredno pred poklapanje u leglo.
Isto tako je ustanovljeno da ovaj lijek dezorjentira varou pa ona ostaje vani i duže od četiri dana odnosno do slijedećeg polivanja.I tako se krug zatvara.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la stipo2 » 07 srp 2017, 00:38

Leonardo dobro razumi stvar polivanja.
Nemojmo zaboraviti da jedno polivanje u vrijeme vrućina i velike ljetne aktivnosti pčela ne ruši varou 100 %.
Tada jedno polivanje ruši varou oko 60 % ,a ne oborenu varou remeti u razvoju. Drugo polivanje opet ruši varou kako onu koja je ostala od prvog polivanja tako ruši dio novo izležene varoe. Učinci polivanja se zbrajaju i sa 3 polivanja dugoročno koje uključuje trenutno i produženo djelovanje efikasnost Bio Vita iznosi minimum 80 % BeeVitala oko 70 %. Vrućine i suho vrijeme može znatno pokvariti efikasnost kako na obaranje varoe tako i na čišćenje košnice i umrlog legla. Zato se poliva pred večer ili rano ujutro da se sredstvo prije nego što se stvrdne i dijelom osuši raznese po svim pčelama i cijeloj košnici. Oba sredstva su higroskopna i upijaju vlagu, Bio Vit nešto jače upija vlagu pa zbog toga ima nešto bolje djelovanje. Što je vlaga u košnici veća sredstva bolje djeluju. Jako je pogodno kišno i vlažno vrijeme, jutarnje rose i niže temperature uvjetuju veću vlažnost zraka. Smanjenje ventilacije u košnici izaziva veću vlažnost košnice. Unos i ventiliranje nektara isto povećavaju vlažnost u košnici pa je dobro da u vrijeme polivanja ima unosa nektara. Ako nema unosa nektara dobro je poslije polivanja dodati malo sirupa da pčele isperu svoj jezik od slatkih kiselina koje su kušale. Tako se smanjuje negativno djelovanje kiselina na pčele.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 07 srp 2017, 10:35

Stipo ne sumnjam u ovo tvoje navedeno. Mjerio si, istraživao, logički razmišljao, pokušava​o dokučiti što je što.

Međutim bitna razlika je u cijeni;
Bevital 140 kn
Biovit tvoj 100 kn
Organik 10 kn

Ali može nešto biti đaba ako ne djeluje, nema koristi.
Za Organik ćemo vidjeti, ali mislim da fercera.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la tina30 » 11 srp 2017, 22:48

Nabavila sam letvice super strip, pa me zanima dal je u ovogodišnje nukleuse koji sad imaju četri ok legla, 8,9 ulica pčele dovoljno stavit samo jednu letvicu ili ipak treba stavit dvije?
tina30
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ivan.matijevic » 14 srp 2017, 22:52

tina30 je napisao/la:Nabavila sam letvice super strip, pa me zanima dal je u ovogodišnje nukleuse koji sad imaju četri ok legla, 8,9 ulica pčele dovoljno stavit samo jednu letvicu ili ipak treba stavit dvije?

Tina stavi jednu letvicu a nakon 8-10 dana drugu.
Velebitski vuk
ivan.matijevic
Guru
Guru

PostPostao/la KoV-a » 15 srp 2017, 19:22

Križeve letvice .......Rotenon -Selektivni ne sistemski insekticid biljnog porijekla....
Hvali LR...drži se AŽ!!!
KoV-a
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kreso012 » 24 kol 2017, 14:39

KoV-a je napisao/la:Križeve letvice .......Rotenon -Selektivni ne sistemski insekticid biljnog porijekla....

dobro dali je to otrov ili nije....
"sve je otrov i ništa nije otrov"
kreso012
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la stipo2 » 24 kol 2017, 17:49

kreso012 je napisao/la:
KoV-a je napisao/la:Križeve letvice .......Rotenon -Selektivni ne sistemski insekticid biljnog porijekla....

dobro dali je to otrov ili nije....

Insekticidi biljnog porijekla jako su skupi i nisu pogodni za komercijalnu upotrebu u pčelarstvu.
Da bi se primjenili i bili jeftini moraju se industrijski sintetizirati. Na žalost to više nije biljno porijeklo jer je nastao u tvornici, a prednost mu je što je kao takav jeftin i ekonomski opravdano primjenjiv. Pošto je sintetski pitanje je koliko je sličan onome orginalu biljnog porijekla. Koliko je otrovan za čovjeka to ti mi pčelari ne možemo odgovoriti. No ako nešto truje i ubija treba 2 puta promisliti ... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

Prethodna

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.