Domaće poljevače i zvjezdasti anis

Teme vezane uz varrou

Re: Domaće poljevače i zvjezdasti anis

PostPostao/la dario22 » 24 stu 2017, 21:29

crnii

Poljevači rumene kadulje, koji su to :?: :-D

http://poskok.info/wp/izlazi-roman-jeba ... e-kadulje/

:lol:
dario22
Majstor
Majstor

PostPostao/la crnii » 24 stu 2017, 22:25

Zdravko123 je napisao/la:Etilni alkohol :?: A kaj je sa propilenglikolom :?:

Zdravko u Organik nikad nisam stavljao propilen, prvenstveno zbog svoje komotnosti.

dario22 je napisao/la:varromed ne komplicira sa eteričnim uljima, jedno ulje ima za emulgiranje a drugo protiv varoe..
eterično ulje limunske trave..
https://www.terra-organica.hr/limunska- ... trave.html
ako nekom postane komplicirano u pogledu eteričnih neka uzme ova dva ulja i to je to...samo još dodatno crnii neka predloži omjer i tu smo stvar riješili...

U Ambrozol su Poljaci prvo stavljali 30 kapi zimzelena, u drugoj varijanti po 15 kapi,
zvjezdanog anisa, timijana, eukaliptusa. U drugoj ukupno 45 kapi.
Propolisa 60 ml, vjerojatno zbog puno oksalne, 50 grama. Valjda smatraju da propolis djelomično štiti tijelo pčele.

Ja ću stavljati po svome, 20 ml propolisa + 80-100 ml nozevoja.
To bi mi otprilike bilo onih 60 ml alkohola, jer nozevoj je pola alkohol, pola voda, pa 100 ml nozevoja nosi 50 ml alkohola.

Da ne kompliciram;
za et. ulja, vjerojatno može 20 ml limunske trave + 20 ml zvj. anisa.
Taman i da se desi da je premalo zvj. anisa, pa on to ne rastvori sve najbolje, nšta se loše neće desiti. Malo će se propolis ljepiti na stjenke boce i ništa više.
Ionak su svi ovi dodaci, dodaci zbog samo 5% veće učinkovitosti.

Najbitnije je da ovakve domaće poljevače koštaju, 0.5 litre = 10-15 kuna, da su učinkovite kao kupovne i da sam stavljaš unutra sve, pa i znaš što je unutra.
I još nešto najnajnajbitnije, uvijek, poljevati sa oko 2 ml po ulici pčele. Onda se može 3-5 puta na svaku generaciju pčele.
I uz poljevaču imati obavezno još jedno sredstvo provjereno, da netko ne ostane bez pčela.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la crnii » 24 stu 2017, 22:42

dario22 je napisao/la:
crnii

Poljevači rumene kadulje, koji su to :?: :-D

http://poskok.info/wp/izlazi-roman-jeba ... e-kadulje/
:lol:

O boksačima pročitao, odličan!

m_100043942.jpg
m_100043942.jpg (8.22 KiB) Pogledano 1382 put/a.

makomi je napisao/la:U svakom slučaju veliki palac gore za entuzijazam i trud. Čekamo rezultate :wink:

Hvala,
za rezultate nema ništa posebno. Imam još stare poljevače oksal40 1 litru, u nju ću dodati ovih 100 ml i u ponedjeljak politi kao za oksalnu.
Rezultati će nagodinu, ali djelovati će to kao i sve dosadašnje poljevače, vjerujem, ni više ni manje.
Do 4. mj, tko je zainteresiran, treba si napraviti pol litre i probati zaljevati na 2-3 košnice. Pa kad se uvjeri da pčelama ne šteti, povečati broj košnica koje se tretiraju s ovim.

makomi je napisao/la:Piše da ulje anisa regulira ženske spolne hormone. Zamo da ne zbuni trutove :-D. Btw, to objašnjava zašto sam se tako čudno osjećao poslije viška mastike :-D :-D.

Imaćemo matice sa reguliranim hormonima :lol:

lv-405x_Easy-Resize.com.jpg
lv-405x_Easy-Resize.com.jpg (45.94 KiB) Pogledano 1382 put/a.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la dario22 » 24 stu 2017, 23:02

crnii

Da ne kompliciram;
za et. ulja, vjerojatno može 20 ml limunske trave + 20 ml zvj. anisa.
Taman i da se desi da je premalo zvj. anisa, pa on to ne rastvori sve najbolje, nšta se loše neće desiti.

tako je, nema se šta loše desiti...

Najbitnije je da ovakve domaće poljevače koštaju, 0.5 litre = 10-15 kuna, da su učinkovite kao kupovne i da sam stavljaš unutra sve, pa i znaš što je unutra.

tako je, jeftino i efikasno..

I još nešto najnajnajbitnije, uvijek, poljevati sa oko 2 ml po ulici pčele. Onda se može 3-5 puta na svaku generaciju pčele.

20 ml po košnici ravnomjerno rasporediti...dali je baš fiksno 2 ml po ulici ili može ravnomjerno rasporediti ?

I uz poljevaču imati obavezno još jedno sredstvo provjereno, da netko ne ostane bez pčela.`

tako je, ja ću krenuti sa rojevima pa onda testirati par zajednica samo sa tim...ako i ruši 80, 90% to je uredu...bitan je završni zimski udarac..

Poljaci prvo stavljali 30 kapi zimzelena

evo link za neka eterična ulja i toksičnost..

http://www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html
dario22
Majstor
Majstor

PostPostao/la crnii » 24 stu 2017, 23:20

dario22 je napisao/la:

20 ml po košnici ravnomjerno rasporediti...dali je baš fiksno 2 ml po ulici ili može ravnomjerno rasporediti ?

Kao za bevital, što jednostavnije to bolje. Nikakvo mjerenje točno ne treba.
Može se kupiti dozator, mže se bušiti rupica na čepu coca-cole, ali sa bumbačicom.
Dozator si mogu kupiti, ali što će mi, samo komplikacija, moraš ga čistiti, prati itd. Imam 3 čepa izbušena i unutra je bumbačica, kod poljevanja izvadim bumbaču i našarafim na bocu.
Nakon bušenja sa bumbačom, provjeravao sam koliko iscuri tekućine kroz tu rupicu. I pokazalo je da je oko 1.5 ml po ulici, nekom normalnom brzinom kada prelazim tom bocom gore-dolje po praznom nastavku.
Ovo ne znači da dozatori nisu dobri.

I još, tih, oko 2 ml, može to biti, 1.5 ili 2 ili 2.5 ml po ulici, trebalo bi poljevati po plodištu. Nedoumica mi je kako se postaviti sa medištima? Jel tu treba nešto čačkati sa poljevačama u toku sezone? Jel ima netko nekakvu ideju?

dario22 je napisao/la:
I uz poljevaču imati obavezno još jedno sredstvo provjereno, da netko ne ostane bez pčela.`

tako je, ja ću krenuti sa rojevima pa onda testirati par zajednica samo sa tim...ako i ruši 80, 90% to je uredu...bitan je završni zimski udarac..

Dario, ovo ruši varou kao i bevital i svi slični preparati.
Po ljetu je manje učinkovito, kako je vrijeme hladnije i vlažnije, više skida varoe.
U 9 mj, ove neke moje koje sam poljevao, odgovorno tvrdim, rušile su kao amitraz. Usporedno sam radio i s jednim i s drugim.

Za otrovnost et. ulja, nisam ni razmišljao o tom, pogledaću tvoj link, viš ima i toga.
Ovaj zvjezdasti anis, jučer mi u radioni cijeli dan ostao miris od tog anisa.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la crnii » 25 stu 2017, 17:05

48 h nakon izrade, ista situacija.
Prije mučkanja, gore crta, nečega.
Nakon mučkanja, to nestaje i po izgledu je ravnomjerno sve. Kod komercijalnih sličnih, isto stoji da se prije upotrebe treba dobro protresti-promućkati.
Mislim da je ovim dokazan taj ouzo efekt, ja osobno nemam više što pisati o ovom.

Osim Darija koji će mučkati, možda se još tko zaleti, pa nas izvjesti o napravljenom :?:

CAM00153_Easy-Resize.com.jpg
CAM00153_Easy-Resize.com.jpg (41 KiB) Pogledano 1303 put/a.

CAM00155_Easy-Resize.com.jpg
CAM00155_Easy-Resize.com.jpg (41.64 KiB) Pogledano 1303 put/a.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la gazostari » 25 stu 2017, 17:07

Probat ću svakako, havala na trudu i dijeljenju informacija.
Kad je puno zujanja, malo je unosa.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la gazostari » 25 stu 2017, 17:10

Još samo me zanima ova matica gore, je li to iz tihe smjene ili prisilni uzgoj?
Kad je puno zujanja, malo je unosa.
gazostari
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la dario22 » 25 stu 2017, 17:38

drugi tjedan dolazi oksalna ako bog da, i onda idem u ph kemijanje.. izvješće slijedi nakon toga...sve za narod.... :-D

crnii

Nedoumica mi je kako se postaviti sa medištima? Jel tu treba nešto čačkati sa poljevačama u toku sezone? Jel ima netko nekakvu ideju?

što se tiče rojeva oni su u jednom Lr nastavku tako da tu problema nema, bar na početku..što se tiče medišta ja ću poljevati samo plodište...mislim da medište ne treba..neka netko kaže ako sam u krivu...
dario22
Majstor
Majstor

PostPostao/la Mirza » 25 stu 2017, 20:20

dario22 je napisao/la:što se tiče rojeva oni su u jednom Lr nastavku tako da tu problema nema, bar na početku..što se tiče medišta ja ću poljevati samo plodište...mislim da medište ne treba..neka netko kaže ako sam u krivu...

Cilj je nakapati pčele u svim ulicama, pretpostavljam da je klupko barem gornjim dijelom zahvatilo ramove i u medištu. Komešajući se, pčele će rastvor distributirati na sve članice zajednice, ukoliko je rastvor ispravan, varoa bi do Božića završila na podu 8) .
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la dario22 » 25 stu 2017, 21:58

Mirza je napisao/la:Cilj je nakapati pčele u svim ulicama, pretpostavljam da je klupko barem gornjim dijelom zahvatilo ramove i u medištu. Komešajući se, pčele će rastvor distributirati na sve članice zajednice, ukoliko je rastvor ispravan, varoa bi do Božića završila na podu 8) .

misli se o tretmanu ljeti, jesen, kasno proljeće kada pčele tumaraju po cijeloj košnici... :-D
dario22
Majstor
Majstor

PostPostao/la mmedo » 25 stu 2017, 23:13

Ja sam koristio ručnu prskalicu i to mi je nekako prihvatljivije. Dimilica nije potrebna, podignem poklopnu i raspalim po njima a kad se povuku onda malo usmjerim po ulicama. Zatim podignem gornji nastavak samo jedan kraj i opet isto. Doziranje je odokativno a kada preračunam dođem malo ispod preporučenih doza. Zasad nema naznaka da je to bilo loše a proljeće će reći svoje. Sve pohvale za nesebičnost.
Vivat Croatia, Semper sint in flore!
mmedo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 25 stu 2017, 23:32

gazostari je napisao/la:Probat ću svakako, havala na trudu i dijeljenju informacija.

gazostari je napisao/la:Još samo me zanima ova matica gore, je li to iz tihe smjene ili prisilni uzgoj?

Lega Gazostari, samo naprijed!

A za maticu,
dal silovana il milovana :-D
ne znam ja :lol:
nek Buronja rekne :lol: :lol:

dario22 je napisao/la:drugi tjedan dolazi oksalna ako bog da, i onda idem u ph kemijanje.. izvješće slijedi nakon toga...sve za narod.... :-D

Dario ph, ph, da :-D

Mirza je napisao/la:
dario22 je napisao/la:što se tiče rojeva oni su u jednom Lr nastavku tako da tu problema nema, bar na početku..što se tiče medišta ja ću poljevati samo plodište...mislim da medište ne treba..neka netko kaže ako sam u krivu...

Cilj je nakapati pčele u svim ulicama, pretpostavljam da je klupko barem gornjim dijelom zahvatilo ramove i u medištu. Komešajući se, pčele će rastvor distributirati na sve članice zajednice, ukoliko je rastvor ispravan, varoa bi do Božića završila na podu 8) .

Da, mislio sam na sezonu, proljeće, ljeto, jesen. Sad zimska ionak su u jednom nastavku, Marko po svim ulicama, kak veliš, ili po "gornjim ulicama" ako su rastegnute na 2 nastavka
A Stipan navodi za svoj, 2 ml po plodištu, 1 ml po medištu :?:

mmedo je napisao/la:Ja sam koristio ručnu prskalicu i to mi je nekako prihvatljivije. Dimilica nije potrebna, podignem poklopnu i raspalim po njima a kad se povuku onda malo usmjerim po ulicama. Zatim podignem gornji nastavak samo jedan kraj i opet isto. Doziranje je odokativno a kada preračunam dođem malo ispod preporučenih doza. Zasad nema naznaka da je to bilo loše a proljeće će reći svoje. Sve pohvale za nesebičnost.

S čime si prskalicom? Bevital, Organik ili obična oksalna?
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la mmedo » 25 stu 2017, 23:39

Ja sam još na organiku - prva varijanta.
Vivat Croatia, Semper sint in flore!
mmedo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la KOMY » 26 stu 2017, 21:03

crnii je napisao/la:
dario22 je napisao/la:

Kao za bevital, što jednostavnije to bolje. Nikakvo mjerenje točno ne treba.
Može se kupiti dozator, mže se bušiti rupica na čepu coca-cole, ali sa bumbačicom.
Dozator si mogu kupiti, ali što će mi, samo komplikacija, moraš ga čistiti, prati itd. Imam 3 čepa izbušena i unutra je bumbačica, kod poljevanja izvadim bumbaču i našarafim na bocu.
Nakon bušenja sa bumbačom, provjeravao sam koliko iscuri tekućine kroz tu rupicu. I pokazalo je da je oko 1.5 ml po ulici, nekom normalnom brzinom kada prelazim tom bocom gore-dolje po praznom nastavku.
Ovo ne znači da dozatori nisu dobri.

I još, tih, oko 2 ml, može to biti, 1.5 ili 2 ili 2.5 ml po ulici, trebalo bi poljevati po plodištu. Nedoumica mi je kako se postaviti sa medištima? Jel tu treba nešto čačkati sa poljevačama u toku sezone? Jel ima netko nekakvu ideju?

dario22 je napisao/la:

Dario, ovo ruši varou kao i bevital i svi slični preparati.
Po ljetu je manje učinkovito, kako je vrijeme hladnije i vlažnije, više skida varoe.
U 9 mj, ove neke moje koje sam poljevao, odgovorno tvrdim, rušile su kao amitraz. Usporedno sam radio i s jednim i s drugim.

Za otrovnost et. ulja, nisam ni razmišljao o tom, pogledaću tvoj link, viš ima i toga.
Ovaj zvjezdasti anis, jučer mi u radioni cijeli dan ostao miris od tog anisa.

Da ,po ljeti je "manje učinkovito" i u 9 mjesecu imate najače zajednice sa 2-3 ulice pčele,vjerujte provjereno na vlastitom pčelinjaku prošle godine..a kad zahladi taj bevital ruši varou a i vas sruši kad vidite koliko varoe imate na tako malo pčele..
KOMY
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 26 stu 2017, 21:48

KOMY je napisao/la:Da ,po ljeti je "manje učinkovito" i u 9 mjesecu imate najače zajednice sa 2-3 ulice pčele,vjerujte provjereno na vlastitom pčelinjaku prošle godine..a kad zahladi taj bevital ruši varou a i vas sruši kad vidite koliko varoe imate na tako malo pčele..

?
Dim ti je sudba, bilo stalno bilo kontrolno. Dimi pajdo non-stop i imat ćeš pčele žive.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la KOMY » 26 stu 2017, 22:24

crnii je napisao/la:
KOMY je napisao/la:Da ,po ljeti je "manje učinkovito" i u 9 mjesecu imate najače zajednice sa 2-3 ulice pčele,vjerujte provjereno na vlastitom pčelinjaku prošle godine..a kad zahladi taj bevital ruši varou a i vas sruši kad vidite koliko varoe imate na tako malo pčele..

?
Dim ti je sudba, bilo stalno bilo kontrolno. Dimi pajdo non-stop i imat ćeš pčele žive.

Nadam se samo da su poljevače efikasnije od bevitala jer on NE RUŠI varou kad zaprži iznad 30 stupnjeva...činjenice je da ako ne očistimo varou u 7 mj. u 9 mj.već može biti kasno....ja sigurno nisam presretan što dimim ali prošla godina me spustila na zemlju...mislim da ću iduće godine probati Stipin Biovit a možda nešto i smućkam ali ću biti puno oprezniji i kontrolirati svako sredstvo...
KOMY
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zdravko123 » 27 stu 2017, 16:37

KOMY je napisao/la:Nadam se samo da su poljevače efikasnije od bevitala jer on NE RUŠI varou kad zaprži iznad 30 stupnjeva...činjenice je da ako ne očistimo varou u 7 mj. u 9 mj.već može biti kasno....ja sigurno nisam presretan što dimim ali prošla godina me spustila na zemlju...mislim da ću iduće godine probati Stipin Biovit a možda nešto i smućkam ali ću biti puno oprezniji i kontrolirati svako sredstvo...

Poljevače NE MOGU biti efikasnije od bevitala kad zaprži na 30C. Zašto? Preniska rel. vlažnost zraka prebrzo osuši tekučinu poljevača i ne stignu je pčele socijalnim kontaktom prenjeti na članice društva, broj pčela u zajednici je na maximumu, te u tim uvjetima s poljevači nisu učinkoviti.
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la stipo2 » 28 stu 2017, 06:35

Poljevače koje se koriste u sred ljeta čak i po vrućinama iznad 25 °C imaju dobar učinak da sačuvaju zimsku pčelu pod uslovom da zaraženost nije prevelika.
Ljeti po vrućinama je relativna vlažnost mala i vrijeme obaranja varoe je kratko svega par dana.
nemojmo zaboraviti da će biti oborena samo varoa koja je na pčelama i dio varoe koja će izaći za dan dva a nje je vrlo malo svega 5 % do 10 %. Ostala varoa je u leglu koja izlazi narednih 12 dana. Na žalost po velikim vrućinama kada je temperatura 30°C učinak obaranja je mali za BeeVital Hive clean oko 60 % i što su temperature veće učinak je sve manji. 40 % varoe će se vratiti u leglo ali pošto to sredstvo ima repelentni učinak i ćelija miriše na repelente ometat će varou u razvoju. Po mome mjerenju društva koja su u 7. mjesecu bila polivena sa BeeVitalom 3 puta svakih 7 dana u odnosu na društva koja nisu bila tretirana nakon 60 dana sredinom 9. mjeseca imala su 3 puta manje varoe, a neka čak i 8 puta manje varoe.
Moram ovdje napomenuti da ako u 7. mjesecu obarate svakim polivanjem više od 15 varoa da je to opasno i jako zaraženo društvo. Ako se obara 50 i više varoa društvo pati od kolapsa i upitno je dali će opstati.
Da do toga ne dođe radi se proljetni tretman u vrijeme cvjetanja voća kada je unos polena veliki.
Tada su temperature mnogo niže i vlage mnogo veće pa će tretman biti mnogo uspješniji i varoa će biti prilično dobro oborena sa učinkom od oko 75 % + repelentna ometanja razvoja varoe. 3 godine sam polivao 47 društava po uputi proizvođača u 4 etape proljeće, ljeto, rana jesen i kasna jesen i za to vrijeme nisam imao niti jednog gubitka. Te Austrijske poljevače su skupe i vidim da je interes pčelara za domaćim poljevačama prilično veliki. Ovdje na forumu je iznešeno više receptura kako uraditi domaću poljevaču pa ću morati upozoriti na korištenje propolisa da je propolis prenosnik spora pčelinjih bolesti ATL, ETL, vapnenog legla i drugih jer propolis na njih ne djeluje, a da djeluje u košnicama ne bi bilo tih bolesti. Količina koja se unese poljevačama je zanemarivo mala u odnosu na propolis koji se već nalazi u košnici ali dovoljna da se bolest može prenjeti polivanjem. Zato kada se u recepture dodaje propolis radite sa sterilnim propolisom i uvijek i samo iz svog pčelinjaka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
www.limed.ba
stipo2
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zdravko123 » 28 stu 2017, 08:24

@Stipo2
Hvala Stipo. To su pravi iskustveno podaci.
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Poznato lice
Poznato lice

PrethodnaSljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.