ORGANIK Z.P

Teme vezane uz varrou

Re: ORGANIK Z.P

PostPostao/la crnii » 10 ruj 2017, 23:05

crnii je napisao/la:
Javim sutra brojanje nakon 24h.

Na 2 je opalo solidno, na trećoj skoro ništa. Nakon 5 dana mogu dati nekakvu ocijenu efikasnosti.

Vratio bih se razmišljanju o standardnom Organik ZP.
Evo usporedbe;

5 l pripravka
Organik I - 100gr oksalne, 40 ml propolisa
Organik II - 110gr oksalne, 200 ml propolisa + dodatna eterična ulja

U Organiku II je 10% više oksalne i 400% više propolisa.
Pretpostavljam da je to bila ideja vodilja kolege Pašezada. Zaštititi tijelo pčele, a ako ga propolis štiti, onda je sigurno dobro zaštičeno.

Još da dodam, ja sam stavljao 115 gr oksalne i 100 ml propolisa na 5l pripravka.
Kod mene je znači povečanje oksalne 15%, a propolisa 150%.
I ruši sasvim lijepo ovaj novi Organik ZP.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la pintosaur » 11 ruj 2017, 00:24

crnii je napisao/la:
crnii je napisao/la:Dali Vas mogu zamoliti da točno navedete koliko ste čega stavljali na 1 litar pripravaka i dali je taj pripravak bio otopina šečera i vode ili samo voda.
Ispričavam se unaprijed na gnjavaži ali spremam se slagati Organik ZP pa me zanimaju točne mjere dodataka koje ste stavljali.

Unaprijed hvala.
Javim sutra brojanje nakon 24h.

Na 2 je opalo solidno, na trećoj skoro ništa. Nakon 5 dana mogu dati nekakvu ocijenu efikasnosti.

Vratio bih se razmišljanju o standardnom Organik ZP.
Evo usporedbe;

5 l pripravka
Organik I - 100gr oksalne, 40 ml propolisa
Organik II - 110gr oksalne, 200 ml propolisa + dodatna eterična ulja

U Organiku II je 10% više oksalne i 400% više propolisa.
Pretpostavljam da je to bila ideja vodilja kolege Pašezada. Zaštititi tijelo pčele, a ako ga propolis štiti, onda je sigurno dobro zaštičeno.

Još da dodam, ja sam stavljao 115 gr oksalne i 100 ml propolisa na 5l pripravka.
Kod mene je znači povečanje oksalne 15%, a propolisa 150%.
I ruši sasvim lijepo ovaj novi Organik ZP.
pintosaur
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pintosaur » 11 ruj 2017, 07:55

Dali Vas mogu zamoliti da točno navedete koliko ste čega stavljali na 1 litar pripravaka i dali je taj pripravak bio otopina šečera i vode ili samo voda.
Ispričavam se unaprijed na gnjavaži ali spremam se slagati Organik ZP pa me zanimaju točne mjere dodataka koje ste stavljali.

Unaprijed hvala.
pintosaur
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Zdravko123 » 11 ruj 2017, 10:16

Tokito1969 je napisao/la:
Ne radim organik niti ga koristim, ali kaj se tiče oksalne ovako stoje stvari:
Nemoj tražiti kaj ima u nekom sredstvu nego čega nema, a to je ŠEĆER...
Naime samo jednu generaciju pčela smijemo kapati šećernom otopinom razlog je upravo šećer (mislim da sam već piso o tome) , bez obzira koliko je god ksela ta otopina pčele je unose u organizam jer je i ližu i tako raznosne (samo da podsjetim šećer ima svrhu zadržavanja vlage da bi zimski tretman bio što uspješniji), samo vodenom otopinom možemo napraviti nekoliko tretmana na istoj generaciji pčela da li prskanjem da li nakapavanjem...
Kad nađem gdje je to opisanonstavljam link...
LP

Ovo nisam znao :shock: Mislio sam da kiselina, gorčina (pelin), ljutina(paprika) odbijaju pčele od unosa sredstva u organizam :!:
Molim te nabaci link...
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 11 ruj 2017, 16:03

Mislim da smo bili zajedno i na predavanju o oksalnoj u pd Varaždin, čak je i to tamo rečeno...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la leonardo » 11 ruj 2017, 18:22

crnii je napisao/la:Isprobavao nešto.
U 4 čaše staklene od 2.5 dcl vode stavljao;

- 1 gr lecitina, 10 ml propolisa, 5 ml ulja
- 1 gr lecitina, 10 ml propolisa
- 1 gr lecitina, 5 ml ulja
- 10 ml propolisa

U prva tri slučaja, koliko god mučkao, ostajalo je smeđih grudica/komadića, koji se nisu rastopili.
U četvrtom slučaju tinkture propolisa, nije bilo grudica, samo jednolično obojana voda, kao emulzija. Ta promjena boje je bila i u prva tri slučaja, ali su ostale i grudice, manje veće.

Grudice su komadići lecitina, sami ili spojeni sa vodom i uljem. Lecitin ne raspršuje ulja, nema emulzije.
pozz

Crni, malo sam ovo analizirao i čudi me zaključak da lecitin ne raspršuje.Jer lecitin je po defaultu emulgator ili sredstvo koje je nezamjenjivo kod ORGANIKA ZP jer ima ulogu da izmješa eterićna ulja sa vodom odnosno sa sirupom kako bi svaki ml lijeka imao istu količinu etarskih ulja koja će svojim jakim mirisom zbuniti varou.A ne da plivaju na vrhu boce pa da ih potrośimo u dva.tri polivanja.Te grudice su , kao što si i naveo komadići lecitina jer je stavljena prevelika količina 6-20% a u receptu je 0,2%.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 11 ruj 2017, 20:59

leonardo je napisao/la:Crni, malo sam ovo analizirao i čudi me zaključak da lecitin ne raspršuje.Jer lecitin je po defaultu emulgator ili sredstvo koje je nezamjenjivo kod ORGANIKA ZP jer ima ulogu da izmješa eterićna ulja sa vodom odnosno sa sirupom kako bi svaki ml lijeka imao istu količinu etarskih ulja koja će svojim jakim mirisom zbuniti varou.A ne da plivaju na vrhu boce pa da ih potrośimo u dva.tri polivanja.Te grudice su , kao što si i naveo komadići lecitina jer je stavljena prevelika količina 6-20% a u receptu je 0,2%.
pozdrav

Misliš da je to?
Pa bilo bi dobro ako lecitin to sve rasprši i bude ravnomjerno raspoređeno kao emulzija ili je premala količina tih et. ulja pa se i ne primjeti da plivaju.
Dobro bi nam došao jedan dipl. ing. kemije ili prehrambene tehnologije.
Leonardo jesi probao dodavati lecitin ili netko drugi možda?

pintosaur je napisao/la:

Lega, prosto ko pasulj.

0.6 l vode destilirane na štednjak, dodati 1-2 gr limunske kiseline i grijati.
Kad provrije ili nešto prije toga, maknuti sa vatre i umješati 0.6 kg šećera.
Dodati propolis 40 ml i razmješati
Dodati 22 gr oksalne i mješati dok se ne rastopi
Dodati 15 ml mravlje 60%
Dodati po 10 kapi eteričnih ulja
- lavande, mentola, majčine dušice/timijana, eukaliptusa
Dodati 2 gr lecitina

Pašezad preporučuje i ljutu papriku, dok se ne osjeti ljutina na jeziku.

Cijena ovakvog sredstva je 1/10 cijene komercijalnih sredstava iz prodaje, a efikasnost ista ili slobodan sam reći i bolja.
Pri ovom ne računam cijenu 40ml propolisa, ali pčelari smo, svatko si može nastrugati propolisa i napraviti otopinu.

Pozdrav
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la leonardo » 12 ruj 2017, 03:11

crnii je napisao/la:0.6 l vode destilirane na štednjak, dodati 1-2 gr limunske kiseline i grijati.
Kad provrije ili nešto prije toga, maknuti sa vatre i umješati 0.6 kg šećera.
Dodati propolis 40 ml i razmješati
Dodati 22 gr oksalne i mješati dok se ne rastopi
Dodati 15 ml mravlje 60%
Dodati po 10 kapi eteričnih ulja
- lavande, mentola, majčine dušice/timijana, eukaliptusa
Dodati 2 gr lecitina

Pašezad preporučuje i ljutu papriku, dok se ne osjeti ljutina na jeziku.
Cijena ovakvog sredstva je 1/10 cijene komercijalnih sredstava iz prodaje, a efikasnost ista ili slobodan sam reći i bolja.
Pri ovom ne računam cijenu 40ml propolisa, ali pčelari smo, svatko si može nastrugati propolisa i naprav !iti otopinu.
Pozdrav

Lijepo napisano.Malo mojih razmišljanja;Svrha dodavanja limunske kiseline je da pretvorimo obični šećer ili saharozu, koja ima vezane molekule glukoze i fruktoze u invertni šećer ili umjetni med, koiji ima slobodne molekule glukoze i fruktoze i time za razliku od saharoze druga svojstva odnosno postaje ljepljiv kao med i higroskopičan.A baš takva svojstva nama trebaju
Zato je i kolega Grabovac naveo da neki stavljaju med umjesto sirupa jer med ima slična svojstva kao invertni šećer.
Ali postupak pretvaranja saharoze u invertni šećer zahtijeva kuhanje uz miješanje 15-30 minuta.Nako toga se vjerojatno ohladi i miješaju drugi sastojci.
Htio bi ovdje naglasiti joś jednu stvar.ORGANIK ZP je smjesa spojeva i njegov kemijski sastav je promijenjiv.Uz to nije dobro stavljati previše komponenti ako nije potrebno jer u toij smjesi one mogu kemijski reagirati i jedna drugu kočiti.
A ljuta paprika ima tu vjeroijatno dvostruku ulogu.Ona obara varou, što je dokazano a ujedno svojom ljutinom odbija pčele da ližu sirup već da ga samo svojim tijelima prenose po kośnici.
pozdrav
P.S.
Crni, nemam iskustva sa dodavanjem lecitina i kemija nije moija uža struka.Ja sam stroijar kome je uzor Leonardo ( da Vinci)
A valjalo bi razmisliti i o mjeru šećera i destilirane vode u sirupu.Da li 1:1 ili neśto rijeđi.
Kolega Grabovac je naveo da je Beevital mnogo rjeđi.
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la brgrabovac » 12 ruj 2017, 09:57

Pozz svima i pozz kolega Leonardo
sto se tice muckanja Bivitala-redji je nego Organik i gustina podseca kao da promuckas obicnu vodu..
Da se med koristi umesto secera video sam kod vas -navodi covek da se koristi sladilo u kolicini od 250-400gr ( viewtopic.php?f=18&t=8513 ) ..Jedan Grk isto to radi-nema kristalizacije meda, med upija vlagu i med uzimamo od nasih pcela, a lepi za pcele kao i secer .
Limunska kiselina E330 ili limuntus - autor Bienenwohl-a je dodavao u kolicini ( na netu razlicite podatke mozete naci) 1%-1.6%-2% kako gde i po njemu je ona zasluzna da aktivira pcele na samociscenje.. E330 je prirodni antioksidans , regulator kiselosti...
Ljuta crvena paprika se koristi u borbi protiv varoe-ja sam ovaj recept nasao, cini mi se da je Bugarski...50gr plodova ljute paprike se prelije sa 1L vrele vode i ostavi da stoji 2 dana. 120ml ove ljute tecnosti se daje na 1L sirupa 1:1 ( moze se dodati i 20ml alkoholnog rastvora propolisa konc 10% ).. Efikasnost je 91.1% a bez propolisa 83%.
Tu smo svi zajedno da sa Pasezadom izmiksamo naj kombinaciju za nase pcele-pozzz
Zadnja izmjena: brgrabovac; 13 ruj 2017, 11:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
brgrabovac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 12 ruj 2017, 12:58

Kolege Leonardo i Grabovac, pozdrav.

Organik ZP treba biti jednostavan za pripremu, dugotrajan, jeftin i učinkovit, ako je moguće zadovoljiti sve te uvjete. Bar im treba težiti.
Rekao bih, dovoljno je, oksalna-propolis-mirisi, a možda i nisam u pravu.

Evo nešto iz mog iskustva;
U zadnja 2 dana kontrolno polio sa Organik ZP 34 košnice. Naglašavam "kontrolno", ne sa amitrazom, nego sa Organikom. Toliko vjerujem Organiku, ovom kojeg sam ja napravio.
I nakon 24 h, potvrdio ono što sam i znao. Imam 5-6 košnica sa puno pale varoe, 50-100 i više, a ostatak ništa, ispod 10 varoa.

Pozdrav
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la leonardo » 12 ruj 2017, 23:11

Hvala kolegama Grabovcu i crnom na nesebičnom dijeljenju svojih saznanja sa nama.
Ustanovili smo da ORGANIK Z.P. ima od djelatnih tvari : oxalnu i mravlju kiselinu, etarska ulja i limunska kiselina.One se svaka na svoj način bori sa varoom.Jedna obara varou, druga je dezorjentira , treća potiče pčele na samočišćenje varoe.
Kako bi te djelatne tvari doprle do svake pčele koristimo nosivi medij a to je najčešće šećerni sirup.Po svojim karakteristikama bi najbolji bio sirup od invertnog šećera, jer je ljepljiviji od običnog šećera ili saharoze i higroskopičniji je odnosno bolje upija vlagu.Onda zaśto se nigdje ne koristi?
Jer je puno slađi od saharoze i time vjerojatno privlači pčela da ga ližu i unose u organizam i tako stradaju.Ja sam ove godine primijećivao po šaku-dvije umrlih pčela ispred kośnice nakon stavljanja ORGANIKA.
Zaključak bi bio da treba šećerni sirup biti rjeđi kako bi manje privlaćio pčele da ga uzimaju.Tu je spomenuto da neki lijekovi imaju 200 gr šećera na litru sirupa.Možda je to prava mjera jer ako kao nosivo sredstvo koristimo destiliranu vodu to će vjerovatno zahtijevati da se lijek nanasa prskanjem po okvirima.
sa obe strane a to zahtijeva više posla.
Ili da se u ORGANIK Z.P. stavi ljute paprike koja bi imala dvojaku ulogu.Jedna je da ruśi varou a druga da odvraća pčele od uzimanja sirupa.Ali to bi neśto poskupilo lijek.
pozdrav
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 13 ruj 2017, 11:40

Za 2-3 dana ću raditi Organik

0.8 l vode i 300 gr šećera, ostalo kao dosada.
To će ići na 5 košnica gdje varoa stalno pada i koje sam do kraja ionako htio istretirati standardnim Organikom.
Razlog je ona proba na 2 košnice, oksalna-nozevoj, gdje isto pada varoa, a za koji dan ću i o tome kad zaokružim rezultate.

Pozz
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la Tokito1969 » 13 ruj 2017, 16:05

leonardo je napisao/la:Kako bi te djelatne tvari doprle do svake pčele koristimo nosivi medij a to je najčešće šećerni sirup.Po svojim karakteristikama bi najbolji bio sirup od invertnog šećera, jer je ljepljiviji od običnog šećera ili saharoze i higroskopičniji je odnosno bolje upija vlagu.Onda zaśto se nigdje ne koristi?
Jer je puno slađi od saharoze i time vjerojatno privlači pčela da ga ližu i unose u organizam i tako stradaju.Ja sam ove godine primijećivao po šaku-dvije umrlih pčela ispred kośnice nakon stavljanja ORGANIKA.
Zaključak bi bio da treba šećerni sirup biti rjeđi kako bi manje privlaćio pčele da ga uzimaju.Tu je spomenuto da neki lijekovi imaju 200 gr šećera na litru sirupa.Možda je to prava mjera jer ako kao nosivo sredstvo koristimo destiliranu vodu to će vjerovatno zahtijevati da se lijek nanasa prskanjem po okvirima.
sa obe strane a to zahtijeva više posla

Svojevremeno sam i ja nekaj namljel o ovom pocrtanom, ali baš nema nekog odaziva na moj "šrot"...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la brgrabovac » 14 ruj 2017, 11:15

Pozz svima - prvenstveno onima koji ucestvuju u temi kao i onima koji nas prate
na ovo sam naleteo pre na netu-mozda se i sada moze naci, a prevedeno je sa Poljskog:
Formulacija je slama boje , specifican miris.
1000ml sadrzi:
-29% saharoze
-2% propolisa
-3.5% OK
- 1.6% limunske kiseline
- 0.05% prirodna ulja.. ( nalazio sam info da je prvo bilo Wintergreen eu, posle je bio i eukaliptus)
Referentna formulacija je koriscena kao OK rastvorena u 30% saharoza rastvor u destilovanoj vodi. U 1L ovog rastvora se rastvori 35gr ok...
Sada ovaj preparat ima 50:50 secerni sirup i bez propolisa je, ima i glicerin.. Nadam se da svi znate koji je ovo preparat :)
Poljski forumasi imaju njihov "Organik" koji se zove Ambrozol ... Da ja sada ne pisem ovde koji mu je sastav, dacu link pa ko voli :) http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?t=1530
brgrabovac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la leonardo » 14 ruj 2017, 17:39

brgrabovac je napisao/la:Pozz svima - prvenstveno onima koji ucestvuju u temi kao i onima koji nas prate
na ovo sam naleteo pre na netu-mozda se i sada moze naci, a prevedeno je sa Poljskog:
1000ml sadrzi:
-29% saharoze
-2% propolisa
-3.5% OK
- 1.6% limunske kiseline
- 0.05% prirodna ulja.. ( nalazio sam info da je prvo bilo Wintergreen eu, posle je bio i eukaliptus)
Referentna formulacija je koriscena kao OK rastvorena u 30% saharoza rastvor u destilovanoj vodi. U 1L ovog rastvora se rastvori 35gr ok...

Kolega Grabovac, ova smjesa je na tragu onoga kako ja zamiślijam ORGANIK Z.P.
Ostavio bi samo oxalnu jer zimi polivamo samo oxalnu. kiselinu a izbacio mravlju kiselinu jer ne znamo kako one djeluju zajedno.Da li je efikasnost kao da neovisno djeluje oxalna i neovisno mravlja ili su zajedno slabije.
I dodao bi lecitin i suncokretovo ulje koje je već isprobavao kolega crni, da umanji nedostatak šećera.
Naravno ako se koristi lecitin, po meni, on ne smije doći na kraju nego na početku.
On treba od destilirane vode i ulja napraviti emulziju u koju ugrađujemo ostale sastojke
pozdrav
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 14 ruj 2017, 20:55

Tokito1969 je napisao/la:Svojevremeno sam i ja nekaj namljel o ovom pocrtanom, ali baš nema nekog odaziva na moj "šrot"...

Tomo pa ne misliš valjda da pčele jedu/ližu sirup sa oksalnom?

Kod Organika mi uvijek ponešto ode i ostane na satonošama, tog sirupa i to stoji do idućeg otvaranja košnice, npr. 10 dana. Pčele ne uzimaju šeć. sirup sa oksalnom. Radi se o, kako je sada u modi reći, kolateralnim žrtvama, jer dok tamanimo gamad varou, kiseli sirup dođe i na nogice, leđa, krila, pa i usta naših pčelica i to se prenosi između njih kontaktom. Postoji ono istraživanje, gdje su pronašli oksalnu u probavi pčela, ali koliko sam mogao shvatiti to je u tragovima i najnormalnije je da oksalne ima i tam.

brgrabovac je napisao/la:
Sada ovaj preparat ima 50:50 secerni sirup i bez propolisa je, ima i glicerin.. Nadam se da svi znate koji je ovo preparat :)
Poljski forumasi imaju njihov "Organik" koji se zove Ambrozol ... Da ja sada ne pisem ovde koji mu je sastav, dacu link pa ko voli :) http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?t=1530

Svaka čast lega Grabovac za ove linkove koje pronalaziš i djeliš svima. Hvala puno!
A ovi iz Australije kuhaju jel icon_mrgreen , pa da i mi počnemo kuvati a? :lol: :lol: Ili bolje da se držimo svog propolisa :-D :-D

leonardo je napisao/la:Naravno ako se koristi lecitin, po meni, on ne smije doći na kraju nego na početku.
On treba od destilirane vode i ulja napraviti emulziju u koju ugrađujemo ostale sastojke
pozdrav

Daj Leonardo iskopaj tu emulziju, 2 runde ću ti platiti :-D :-D
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la leonardo » 14 ruj 2017, 21:24

crnii je napisao/la:. Daj Leonardo iskopaj tu emulziju, 2 runde ću ti platiti :-D :-D

Wikipedija
Lecitin.
"Lecitin (E 322) je emulgator za kombiniranje vode i ulja. Biokemijski gledano spada u skupinu fosfatidilkolina, vrste fosfolipida"
Kao što vidiś crni, ako Wikipedija ne laže , to bi trebalo funkcionirati.
crnii je napisao/la:Jedna litra sirupa, oksalna 22 gr, 1.5 ml suncokreta, 2 gr lecitina.
Druga litra, oksalna 25 gr, 3 ml suncokreta, 3 gr lecitina.
Ostalo sve po recepturi.

Po izgledu, čini mi se da je lecitin, jako jako dobar.
Nema skupljanja mi zgrušavanja ulja ni propolisa. A propolisa ima 4x više od prvog recepta.
Uglavnom, sviđa mi se, što će reći pčele i varoa, vidjeti čemo. Probno ću 2 košnice raditi sa ovim 22gr, a dvije druge sa 25 grama oksalne.
pozz

Što se u međuvremenu prmijenilo?
pozdrav
leonardo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la crnii » 14 ruj 2017, 22:33

leonardo je napisao/la:Što se u međuvremenu prmijenilo?
pozdrav

Nakon 2-3-4 dana se skupilo na vrhu 5-litarske jane, nešto gusto i plivajuće. To sam pokupio, koliko je išlo i bacio.
Rekao bih, za spajanje nespojivog, vode i ulja, lecitin to radi, ali trebalo bi malo mućkati i isprobavati. Premda, skeptičan sam koliko se to dobro može napraviti u kućnoj radinosti.

Predomislio sam se, plačam 4 runde :-D

Pozz
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la brgrabovac » 15 ruj 2017, 00:29

leonardo je napisao/la:
brgrabovac je napisao/la:Pozz svima - prvenstveno onima koji ucestvuju u temi kao i onima koji nas prate
1000ml sadrzi:
-29% saharoze
-2% propolisa
-3.5% OK
- 1.6% limunske kiseline

Kolega Grabovac, ova smjesa je na tragu onoga kako ja zamiślijam ORGANIK Z.P.
Ostavio bi samo oxalnu jer zimi polivamo samo oxalnu. kiselinu a izbacio mravlju kiselinu jer ne znamo kako one djeluju zajedno.Da li je efikasnost kao da neovisno djeluje oxalna i neovisno mravlja ili su zajedno slabije.
I dodao bi lecitin i suncokretovo ulje koje je već isprobavao kolega crni, da umanji nedostatak šećera.
Naravno ako se koristi lecitin, po meni, on ne smije doći na kraju nego na početku.
pozdrav

Pozz svima
Kolega Leonardo , ovo je receptura Bienenwohl-a iz ranijeg perioda ,a tebi kao i ostalima koji testiraju i objavljuju ovde svoje radove zelim puno uspeha i da svoje rezultate podelite sa nama...
Pre nego sto je kolega Pasezad objavio recepturu, razmisljao sam da sam nesto izmiksam po ovoj recepturi ALI problem mi je bila kolicina MK - iz Bivitala ne znaju kako deluje MK, ali pretpostavljaju da poboljsava dejstvo OK. Neko je sa ovog foruma okacio PDF dokument o VARROMED-u na Hrvatskom i tamo mozete naci da se u 1L preparata sem 44gr dihidrata oksalne nalazi jos i 5ml MK . Na ruskom trzstu se moze naci i preparat upakovan u limenku kao sto je sprej za musice koji u svom sastavu pored fluvalinata kazu da ima i MK-sprej se kroz leto ubacuje u kosnicu....
Po meni , vodu i kiseline ( a ko hoce moze da doda i ljutu papriku ) bi trebalo prvo izmiksati, a ulja, propolis i emulgator posebno pa onda sve to zajedno sjediniti jednim postupkom :) koji treba da prodje test kod Pasezada pa ako se pokaze uspesan bice i ovde objasnjen...
brgrabovac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 15 ruj 2017, 10:30

BienenWohl

http://www.spp-polanka.org/doc/bienenwohl-test-2008.pdf

Mučkajmo, ali ima jedna kvaka.
Kod korištenja Organika, količina po košnici mi je uvijek bila oko 40ml sredstva. Sa litrom sam mogao oko 25 društava politi.
Kod korištenja beevitala, koliko se sjećam, pola litre mi je bilo dosta za 20-25 košnica ili neka srednja vrijednost 23ml po društvu.
To je za normalno razvijena proizvodna društva, za nukleuse je manje.

Količina oksalne koja se unese u košnicu na ovakav način je;

Organik ,zadnji sam radio sa 23gr, 23x40=92 tj. 0.92 grama oksalne uđe u košnicu.
Bevital, neka je 42gr, 42x23=96.6 ili 0.97 grama oksalne u košnicu.

Danas pravim novi Organik, manje šećera i više oksalne, jedino ne znam kako da probušim rupicu na coca-coli od pola milimetra? Dosada najtanji ekser od 1 milimetra i izljevalo se uvijek spomenutih 40 ml.

Pozz
crnii
Guru
Guru

PrethodnaSljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.