Amitraz- korak nazad u Hrvatskom pčelarstvu

Teme vezane uz varrou

Re: Amitraz- korak nazad u Hrvatskom pčelarstvu

PostPostao/la Zvoneton » 06 lis 2016, 23:38

kreso je napisao/la:Dobro vece narode pcelarski,
Negdje prije godinu dana, citao sam na ovoj temi recepturu kolege Padobranca s aromatskim biljem.
Varou suzbijam mravljom, oxalnom te isjecanjem gradjevnjaka. I fercera to vec nekih desetak godina kako pcelarim.
Medjutim ne stopostotno. Redovno mi se dogadja da neke jake proizvodne zajednice prilicno `cucnu`u jesen.
Onda sam odlucio probati ovo navedeno sredstvo. NAbavio sam manje vise sve navedeno i napravio macerat, S malom izmjenom.
Sve navedeno bilje sam podijelio u dvije tegle, te jednu zalio uljem a drugu alkoholom.
U proljece, prilikom prvih pregleda, ubacivao sam kartoncice od skoljke za jaja na satonose.
Komadici velicine kutije sibica (plus minus), mocene pola u alkoholnu otopinu, a pola u uljnu.
Drustva sde neka rojila, neka razrojavana, a neka i nisu. Godina ispala izuzetno dobra po prinosima.
Prilokom pregleda, kad bih se sjetio, ubacivao sam po neki kartoncic,
Naravno, koristio sam priliku, i drustva/rojeve bez legla tretirao.
Nakon odmora, koncem kolovoza, slijedio je tretman 80% MK. od 34 dustva, sto mlada drustva, sto proizvodna,
bilo je znacajnijeg pada na neka tri komada. Jedno je bilo problematicno. Bez matice sa dosta mrtvog zatvorenog legla.
Tu je pad varoe bio najveci. Ovo drustvo je poljeveno bee vitalom, Ubacen kartoncic snatopljenn maceratom i poslije
nekoliko dana tretirano MK. Drustvo je svedeno na jedan nastavak. Mrtvo pcele pocistile i proizvedena nova matica.
Nevjerujuci san sebi, postavio sam na kriticna drustva drugu turu MK nakon nekoliko sedmica. Bilo je nepotrebno.
Sva drustva su dosta jaka usla u zimu. Rezultat izuzetno tople jeseni, a mozda dijelom i primjenom navedenog macerata.
Naravno, rano je govoriti o tome da je ovo efikasno, nakon samo jedne sezone primjene.
Bilo kako bilo, ne kosta puno a vrijedno je pokusati. Nastavak svakako slijedi dogodine.
Sva drustva su dobila po jos jeda kartoncic pri zadnjem pregledu.
Ovo prigodom bih se zahvalio kolegi Padobrancu na podijeljenom receptu.
Pozzz svima, Kreso.

Da se malo i ja nadovežem pošto si iznio neke stvari vezano za mravlju kiselinu. Ja sam već 3 godine uporan u traganju tretmana mravljom kiselinom koji bi bio dovoljno kvalitetan da ne moram vodit brigu do oksalne kiseline. Čini mi se da sam ove godine dobro odradio dio pčelinjaka sa MK pa evo čisto da kažem što sam učinio. Dakle dio pčelinjaka sam tretirao Apiguardom, a dio MK-om. 26.08. sam stavio prvu dozu MK-e 65% ( razblažio 85 % koju sam kupio u ljekarni, malo sam manje dodao vode od onog što mi je žena u ljekarni izražunala : ) ), na spužvasti perač umotan u vrećicu za meso koju sam na sredini prorezao otprilike 5 puta 5 cm. Nakon toga sam svaka 4 dana dolijevao MK i tako ukupno 5 puta, zato me i bilo strah raditi na cijelom pčelinjaku pa sam radio na manjem broju košnica. Pet aplikacija jake koncentracije je dosta dugo, ali zato zatvara cijeli ciklus legla. Prije same aplikacije društva koja su bila na dva nastavka sam zarotirao, tj. svo leglo sam dignuo u gornji nastavak da bude bliže izvoru isparavanja. Dakle tretman odozgo na satonoše. Zasad gledajući podnicu svakodnevno doista ne vidim da na tim košnicama otpada varroa. Jučer sam stavio kontrolno Beevital i na ove tri košnice doista ne otpada ništa značajno. Dok recimo na nekim košnicama koje sam tretirao Apiguardom ima prilično varroe. Za sigurniju analizu trebat će mi još koja godina, ali ovim ove jeseni sam zadovoljan. Probat ću isto na godinu na većem broju košnica. Eto, toliko zasad...
Med na medu raste.
Zvoneton
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kreso » 07 lis 2016, 19:34

Jeste da smo u off topic, al kad nas je vec krenula prica...
viewtopic.php?f=73&t=2933&p=31191&hilit=kreso#p31191
Ovako vec godinama isparavam MK i fercera.
Sad, predpostavljam da je kod tebe nesto toplije, ali smanjivanjem povrsina koja isparava, mozda je i moguce.
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la KoV-a » 18 vel 2017, 14:28

Molio bi pčelare iz gore navedena zadnja dva posta da nam jave postotak prezimljivanje pošto su tretirali MK. Kod mene je stanje doista loše a tretirao sam Timolom a Amitraz mi nije ni zadnja opcija.
Zahvaljujem i čestitam ..na pčelarenju bez otrova..medeno!
Hvali LR...drži se AŽ!!!
KoV-a
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pero13 » 18 vel 2017, 15:07

Kolega jeste li tretirali apiguardom ili čisti timol? Ja sam koristio apiguard i dobra mi je situacija. Kod mene su svi koji su udarali amitrazom gadno nagrabusili ove godine.
pero13
Guru
Guru

PostPostao/la kreso » 18 vel 2017, 19:07

KoV-a je napisao/la:Molio bi pčelare iz gore navedena zadnja dva posta da nam jave postotak prezimljivanje pošto su tretirali MK. Kod mene je stanje doista loše a tretirao sam Timolom a Amitraz mi nije ni zadnja opcija.

Stanje je kolega i vise nego zadovoljavajuce. Ponosno mogu kazat da od 33 uzimljene, sto stara drustva sto nukleusi jos uvijek 32 komada daju znake zivota. Ova jedna stradala jos u studenom. Mlado drustvo.
Da li je razlog dosta dobra prosla sezona ili i sustavna tretiranja daju razultata, ne bih znao kazatai.
Da budemo kompletni, evo cijelokupan tretman tijekom sezone.
Dakle od pocetka rada s drustvima, kad mi je pri ruci, ubacim kartoncic natopljen maceratom. Potom, neka dva tri gradjevnjaka
po drustvu. Gole rojeve ili drustva bez legla polijem bee vital-om. Moze i oxalna, ali posto nije postojana, ne da mio se praviti svaki cas kad zatreba. I pri zavrsetku medobranja, ide mravlja, dopuna hrane te jos jednom mravlja. I na koncu Oxalna.
Lani nije trebala druga tura mravlje, tako da je na vecini drustava izostala.
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la crnii » 18 vel 2017, 22:51

Kolega Krešo, za kartončiće s maceratom, gdje si ih stavljao?
Na čaćkalicu pa između legla i sl. ili samo gore na satonoše plodišta?
A za macerat, jesi trave ostavljao unutra ili vadio nakon nekog vremena?
Hvala.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la KoV-a » 18 vel 2017, 22:56

Pozdrav,
zahvaljujem na odgovoru , i ja također izrezujem građevnjake , tretirao api life varom od 20.7 na dalje i oksalna na društva što su preživjela.....
Hvali LR...drži se AŽ!!!
KoV-a
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kreso » 19 vel 2017, 02:34

Travu ostavljam u tegli. Kartomcice stavljam po satonosama plodista.
U samim pocetcima moje pcelarske karijere (jani jadovi) koristio sam api life var. Nisam bio zadovoljan.
Mravlja mi se pokazala neprikosnovenom.
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la crnii » 19 vel 2017, 13:32

kreso je napisao/la:Travu ostavljam u tegli. Kartomcice stavljam po satonosama plodista.
U samim pocetcima moje pcelarske karijere (jani jadovi) koristio sam api life var. Nisam bio zadovoljan.
Mravlja mi se pokazala neprikosnovenom.

Pojednostavljeno do maximuma, bravo Krešo.
Ekološko, jednostavno, jeftino, nadam se da će fercerat kod mene.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la Zvoneton » 26 vel 2017, 03:20

KoV-a je napisao/la:Molio bi pčelare iz gore navedena zadnja dva posta da nam jave postotak prezimljivanje pošto su tretirali MK. Kod mene je stanje doista loše a tretirao sam Timolom a Amitraz mi nije ni zadnja opcija.

Zajednice koje sam tretirao mravljom kiselinom su zasada u odlicnom stanju. Meni je ove godine veci problem duga zima i dug period bez procisnog leta tako da je bilo proljeva. Ali MK je izgleda dobro odradila posao krajem ljeta.
Med na medu raste.
Zvoneton
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la KoV-a » 01 ožu 2017, 22:43

Hvala punoo, medeno!
Hvali LR...drži se AŽ!!!
KoV-a
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mali medo » 24 ožu 2017, 21:43

Ćujem da se neki pčelari spremaju paliti topove :?:
mali medo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kreso012 » 24 kol 2017, 14:05

mali medo je napisao/la:Ćujem da se neki pčelari spremaju paliti topove :?:

Navodno registrirani lijekovi kod nas opet ne djeluju, ali i dimljenje uskoro neće imati učinka...
"sve je otrov i ništa nije otrov"
kreso012
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Buronja » 24 kol 2017, 20:53

kreso012 je napisao/la:

Navodno registrirani lijekovi kod nas opet ne djeluju, ali i dimljenje uskoro neće imati učinka...

A di to kod vas? Znači plašite nekoga i dovodite u sumnju sveukupno istraživanje stručnih ljudi a hvalite nešto ćemu neznate ni točne sastojke napisati .
Iz četiri pokušaja tri puta pišete različito.
Stipe zna za štetnost odnosno neučinkovitost rotenona a tko je istraživao macerate spremane u kotlu od sad već nepoznatih sastojaka.
Priroda je napravila najjače otrove pa ko kaže da su i ti macerati zdravi.
Prije nekoliko godina netko probubao da gra jari liječi šećernu bolest, narod navalio i pokupovao sve količine te inače skromne biljke.Nitko nije znao ni kako se priprema ni u kojoj količini se smije uzimati ni kolko dugo, mnogi ostavili propisanu terapiju pa dodatno pogoršali stanje.
Ja osobno kao pobornik zdravoga zvao trojicu koji će se prepoznati na forumu da mi kažu sastojke i način pripreme odnosno uporabe i zanimljivo svi znaju orđinale recept al svak različit.
Nismo svi kućni kemičari da znamo napraviti kućni ljek i ne moramo biti ali nemojte dovoditi u sumlju kvalitetu već provjerenih registriranih ljekova da biste pohvalili nešto vjerovatno učinkovito ali mnogima nedostupno.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 24 kol 2017, 21:42

Buronja je napisao/la:
kreso012 je napisao/la:

A di to kod vas? Znači plašite nekoga i dovodite u sumnju sveukupno istraživanje stručnih ljudi a hvalite nešto ćemu neznate ni točne sastojke napisati .
Stipe zna za štetnost odnosno neučinkovitost rotenona a tko je istraživao macerate spremane u kotlu od sad već nepoznatih sastojaka.
Prije nekoliko godina netko probubao da gra jari liječi šećernu bolest, narod navalio i pokupovao sve količine te inače skromne biljke.Nitko nije znao ni kako se priprema ni u kojoj količini se smije uzimati ni kolko dugo, mnogi ostavili propisanu terapiju pa dodatno pogoršali stanje.
Ja osobno kao pobornik zdravoga zvao trojicu koji će se prepoznati na forumu da mi kažu sastojke i način pripreme odnosno uporabe i zanimljivo svi znaju orđinale recept al svak različit.
Nismo svi kućni kemičari da znamo napraviti kućni ljek i ne moramo biti ali nemojte dovoditi u sumlju kvalitetu već provjerenih registriranih ljekova da biste pohvalili nešto vjerovatno učinkovito ali mnogima nedostupno.

Ma pusti ga
Šteta je trošiti riječi. O tome je toliko toga napisano da zbilja više nema smisla to ponavljati.Amitraz se koristi u gotovo cijeloj Evropi i još UVIJEK DAJE odlične rezultate.bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Ivan Erdeljac » 25 kol 2017, 04:16

Buronja je napisao/la:A di to kod vas? Znači plašite nekoga i dovodite u sumnju sveukupno istraživanje stručnih ljudi a hvalite nešto ćemu neznate ni točne sastojke napisati .

Potpisujem :!:

Ne bih imao ništa protiv nekoga ako na svojim pčelama obavlja tzv pokuse a da pri tome ne strada drugi u blizini.

O efikasnosti liječenja najbolje govore izgubljene zajednice kod tih pčelara.

Ni kriv ni dužan to osjeti i pčelar u neposrednoj blizini istih.

Još te prozivaju kada ukazuješ na to :!: :?:

Jedno vrijeme je dosta dobre rezultate kod mene pokazivao pripravak pod nazivom KAS 21.

Ali što vrijedi kada su "rasadničari varoe" u neposrednoj blizini poništavali te rezultate svojim "inovativnim lijekovima".

Osnovno pravilo liječenja kada zavlada epidemija,izolirati bolest,obuhvatiti što šire zaraženo područje kako se ne bi proširilo dalje,tretiranje lijekovima koji sprečavaju daljnje širenje.

U pčelarstvu bi to značilo da stručnjaci odrede te godine datum tretiranja i lijek ,i da pčelari istovremeno SVI odrade liječenje bez iznimaka.
Johnny Cash-I walk the line

Ivan Gotovina-Idem pravocrtno!
Ivan Erdeljac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la crnii » 25 kol 2017, 10:36

Uočeno govorite i sve kao u rukavicama.
Nemam ništa protiv amitraza, potreban je, ali i s njim se može fulat.
Osobno znam 4 pčelara, dugogodišnji, od 10-30 godina pčelarskog staža, amitrazdžije, zimus izgubili od pola do cijelog pčelinjaka.

A registrirani lijekovi su ponajčešće mazanje vrata debeloj guski, Bayeru.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la kreso012 » 25 kol 2017, 12:37

crnii je napisao/la:Uočeno govorite i sve kao u rukavicama.
Osobno znam 4 pčelara, dugogodišnji, od 10-30 godina pčelarskog staža, amitrazdžije, zimus izgubili od pola do cijelog pčelinjaka.

A registrirani lijekovi su ponajčešće mazanje vrata debeloj guski, Bayeru.

Odlično napisano kolega, u 2 i 3 mj je bila prava kampanja da opet koristimo Bayerove preparate čak su predavači Tomljenović i Gajger išli i reklamirali ih ma svaka čast, vi gospodo samo izvolite i koristite ih naravno i dimite Amitrazom nakon upotrebe tih lijekova
A koji su to stručni ljudi KOD NAS IMA 6 REGISTRIRANIH PREPARATA ma nije moguće da se sva struka skupila u 6 preparata protiv Varoe.

I naravno da priroda ne pravi otrove , prava ih oni stručnjaci koji su nam odobrili šest preparata...oni mućkaju
"sve je otrov i ništa nije otrov"
kreso012
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la crnii » 25 kol 2017, 14:07

Da ne ispadne samo kritika kako nešto ne valja, iz mog skromnog iskustva u borbi protiv varoe i ostalog, treba imati navedeno;

- av podnice
- tretirati protiv varoe, provjeravati učinkovitost
- prekid legla/razrojavanje
- izvaditi ili razrjediti medljiku
- imati sreće da zima ne bude preduga
- staviti pogaču u 12. mjesecu, obavezno za slučaj duže zime ili sumnje na medljiku

Možda ima još toga za nabrojati.
crnii
Guru
Guru

PostPostao/la Buronja » 26 kol 2017, 14:08

[quote="crnii"]Uočeno govorite i sve kao u rukavicama.

A registrirani lijekovi su ponajčešće mazanje vrata debeloj guski, Bayeru.[/quote

Nisu oni izgubili pčele zbog tretiranja armitrazom nego zbog netretiranja.
Naravno do uginuća je moglo doći i zbog drugih razloga.
Dosada je armitraz spasio mnoge pčelinjake i budite sigurni da je puno sigurniji i dostupniji nego kućni odnosno takozvani prirodni ljekovi.
Čajevi i kućni pripravci su dobri i kod ljudi za pripomoć kod lječenja raznih bolesti i stanja ali za izlječenje ipak idemo stručnoj osobi odnosno doktoru po dijagnozu i "industrijske" ljekove.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PrethodnaSljedeća

Natrag na VARROA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.