Uf, proljev

Teme vezane uz nozemozu

Re: Uf, proljev

PostPostao/la zvones » 16 ruj 2010, 23:14

DPčelarica je napisao/la:slika
slika
slika
slika

je li ovo nozemoza?
danas sam izvadila jedan sanduk sa medom iz jedne jake zajednice koja je bila na tri nastavka, pa sam je stavila na dva zbog zime. taj sanduk mi je stajo na otvorenom jedno sat vremena, jer sam te okvire s medom dodavala u društva kojima bi trebalo još meda... u međuvremenu je bila grabež valjda i vidite kako su izkenjale sanduk... nigdje drugo po košnicama nisam primjetila da je nešto prljavo, osim na tom sanduku... šta vi mislite, šta je to? ako je nozemoza, recite, šta da poduzmem u ovo doba godine? stavljala sam im nozevit sad u jesenskoj prihrani sirupom i proljetos prslanjem i u pogačama...

Možda se varam,ali meni te mrlje ponajviše liče na pogaču .Obzirom na to da se vidi najlon od pogače i da su mrlje samo u jednom nastavku,toplo
vrijeme ...pogača procurila i to je to.Inače kad god pčele probalegaju ,uvijek se piše nozemoza.Nozemoza je bolest ,a pčele vrlo često balegaju od "teške hrane" ,napr. pogače .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la DPčelarica » 17 ruj 2010, 15:17

hvala puno na odgovoru... inače, ovaj najlon od pogače je iz jedne druge zajednice, ne iz iste iz koje je i sanduk, a ostali najloni od pogača iz drugih zajednica su bili čisti kad sam ih izvadila. ovi flekovi nisu bili odmah na sanduku kad sam ga izvadila iz društva, tek kasnije kad su pčele iz drugih društava navalile na med jer sam ga držala otvorenog cijelo to vrijeme (u roku pola sata-sat je to izbalegano). ne znam :???: daj bože da nije nozemoza...što vi drugi kažete?
"Gospodine direktore, naš je stari majmun uginuo. Hoćemo li kupiti novog ili pričekati da vi dođete?"
DPčelarica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la amikola » 19 ruj 2010, 13:09

DPčelarica je napisao/la:daj bože da nije nozemoza...

Samo na temelju nalaza spora u dijagnostičkom laboratoriju pouzdano se utvrđuje bolest. Ne može se samo tako na "prvi pogled" utvrditi ima li spora u fecesu i da li su društva oboljela od nozemoze. Sa ovih slika može se reći da su se pčele poka.... Ali ne mora odmah značiti da imaju nozemozu. Ako baš sumnjaš, možeš im dodati pogaču koja u sebi sadrži nešto protiv nozemoze. (mislim da se zvala "Nozepina" ili sl., i da je težine 0,5 kg).
"Pčela voli letjeti..."
amikola
Legenda
Legenda

PostPostao/la DPčelarica » 19 ruj 2010, 22:55

danas mi je jedan prijatelj rekao da je moguće da su se samo poklale, zbog grabeži na tom sanduku i da je to razlog zašto su ga tako iskakale...
"Gospodine direktore, naš je stari majmun uginuo. Hoćemo li kupiti novog ili pričekati da vi dođete?"
DPčelarica
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cromanjonac » 12 vel 2015, 17:42

ZDRAVO

Htio sam postaviti temu,ali sam spazio predivni naslov"Uf,po....e me do neprepoznatljivosti,čak mi ni maskirna
nije bila tako šarena na frontu.Dakle, dajem pogače, malo podimim,pčela onako prilično dosta,poletjele njih
par iz prve košnice,iz druge...več na pola pun rukav, šešir po leđima ali ne bodu nego se griju polete pa vrate
u košnicu.Sve 5 do skidanja jakne, flek do fleka ,žutosmeđi i brzoupijajuči; sad pitanje koliko sam shvatio
to je pročiščavanje , dali treba davati nozicid ili če samo proči prilikom ranoproljetnog unosa peludi i meda
pošto su več 7 mjeseci na šečeru ?BOK
cromanjonac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Prigor » 12 vel 2015, 18:30

Nemam baš iskustva sa nozemozom pa nemoj uzeti "zdravo za gotovo" ovo kaj velim, ali mislim da trenutno nije potrebna intervencija.

Ja sam na početku svog pčelarenja (prije nekoliko godina) imao slučaj da sam za vrijeme zime lijepog i toplog dana išao na pčelinjak. Oko pčelinjaka je bilo još snijega koji je bio sav žuto smeđ od pčelinje kakice.
Isto me je malo stislo oko srca kada sam to vidio.
Na proljeće je bilo sve u redu i pčele su bile "bomba"
.
Ako ipak misliš preventivno djelovati, a i da ti srce bude na mjestu onda mislim da nozecid nije pravi izbor (on se stavlja u sirup ili ima i drugi način primjene)
Sada bi eventualno išle pogače protiv nozemoze (valjda isto sa nozecidom).

Sada neka iskusniji daju sud jer sve ovo kaj sam ja rekao je samo "trlja baba lan".
Prigor
Majstor
Majstor

PostPostao/la cromanjonac » 12 vel 2015, 19:59

ZDRAVO
Kaj su ono tam gore tebe kaštiguvali za kajkavicu? Če je onda ne razmeju da je Kajkavština jezik a da sake sele
ima svoje narečje.I dečki pozdrav od Bare,još ni stala mleti, zabadav.Hvala lijepo na odgovoru,j....a maloprije
sam dal kilogram i nešto pogače tak da ništa do slijedeče ili šečerne otopine.BOK
cromanjonac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cmelec » 13 vel 2015, 00:04

Bilo je godina kad su sva leta i pročelja a i krovovi bili prljavi od balege(obično nakon duzih zima) i kasnije je sve bilo O.K.Ne treba odmah dizati uzbunu.bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la delamo » 13 vel 2015, 00:30

KOlega kako se razlikuje izmet kod čovjeka tako i kod pčele...........boga mu pa znaš kako izgleda proljev,tako je i kod njih.....
delamo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cromanjonac » 13 vel 2015, 16:08

ZDRAVO
Je, to sam skužil,da je slično poprilično stvari u životinjskom svijetu,ali pri ljudima baš i ne.Jer kod nas" jedni
koji moraju a drugi koji nemogu. Šalu na stranu,vani je sunčano malo prohladno možda se malo očiste pa če
i njima biti bolje kroz koji tjedan.Nadam se da niste imali velikih gubitaka ove zime mada prolječe nije
još počelo makar se polako nazire.BOK
cromanjonac
Poznato lice
Poznato lice

Prethodna

Natrag na NOZEMOZA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.