I u Hrvatskoj potvrđena CERANA

Teme vezane uz nozemozu

I u Hrvatskoj potvrđena CERANA

PostPostao/la Nenad M » 30 ruj 2007, 00:27

Imao sam priliku razgovarati sa našim stručnjacima sa agronomskog fakulteta koji su potvrdili
prisutnost nozemoze cerane i kod nas u Hrvatskoj.
Od jednog tihog ubojice sad znamo da imamo još krvoločnijeg.Lijekovi bi trebali biti isti ko za običnu
nozemozu a i način suzbijanja je sličan ali se ipak malo razlikuje jer je širenje bolesti unutar jedne košnice
koja obično propada a onda se treba čuvati grabeži i raznošenje okvira po ostalim košnicama.
Otvaram temu..
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 06 lis 2007, 11:21

Potvrđeno je da je za nestanak pčela iz košnica u americi kriva cerana,jeste napravili kakve radnje prije
uzimljavanja ili prepuštate pčele slučaju.
Svi veliki pčelari u americi ne koriste nikakva sredstva preventive(dozvoljena) a od ove godine biće sasvim
drugačije kako stvari stoje.Kad se opečeš pušeš na mrzlo.
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la akarlovic » 06 lis 2007, 21:25

Pa neznam, kod nas se već dosta dugo "puše na mrzlo" (bar se nadam) neki čak koliko sam imao prilike vidjeti pušu i prejako, pa je rezultat često kao da ne pušu uopšte, a i bolje ponekad puhniti nego sanirati opekline (najčešće neuspješno)
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 07 lis 2007, 22:51

Da nažalost neki pušu i na fumagilin koliko sam videl rezultate ankete.To svakako nebi smjeli
a nadam se da većina to neće raditi.
Imal sam priklike razgovarati sa pčelarima koji koriste fumagilin i ne žele odustati sve dok se ne
uredi cjena meda koja može podnjeti gubitke vezana za nozemozu.
Nekad sam i ja koristil fumagilin i gubici su bili nikakvi ili minimalni a med po većoj cijeni nego sada.
Sad su gubici zavisi od godine blizu 10 %,čiščenje košnica topljenje voska itd.o poslu da ne govorim svi
dobro znate.Najveći je problem položaj pčelinjaka a pogotovo napučena vozila s dvije strane itd.
Kad se u ovoj nepoštenoj državi i to uzme u obzir gdje smo mi koji se smatramo pošteni nagrađeni za
svoj trud i poštenje.Ispadamo budale...
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

Natrag na NOZEMOZA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.