Stanje na pčelinjaku

Svakodnevni pčelarski razgovori

Re: Stanje na pčelinjaku

PostPostao/la CARP » 12 ožu 2018, 10:23

još je bitnija orijantacija pčelinjaka u odnosu na izlazak sunca,izletna strana košnica gleda na jugoistok 270mnv,košnice na terasama i snijeg se otopio za dva dana a bilo ga 45cm sad cvate maslačak,mrtva kopriva, drijen i vrba iva
CARP
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Tokito1969 » 12 ožu 2018, 19:10

CARP je napisao/la:još je bitnija orijantacija pčelinjaka u odnosu na izlazak sunca,izletna strana košnica gleda na jugoistok 270mnv,košnice na terasama i snijeg se otopio za dva dana a bilo ga 45cm sad cvate maslačak,mrtva kopriva, drijen i vrba iva

Pčelinjak okrenut na jug, sjeverna strana zaštićena šumom i brdom, zapadna stran red drveća, istočna i južna strana otoreno, samo kod mene je bilo i više od 1,20 M snjega
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 12 ožu 2018, 19:11

Trpaona danas
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la apisbzzz » 13 ožu 2018, 01:21

Ne postoji jača pelud od ove... :!:
5 stabala u blizini i 3 mlada zasađena ! :-D

20180313-000024-Easy-Resize-com-jpg.jpg
20180313-000024-Easy-Resize-com-jpg.jpg (47.88 KiB) Pogledano 3177 put/a.
20180312-235926-Easy-Resize-com-jpg.jpg
20180312-235926-Easy-Resize-com-jpg.jpg (48.63 KiB) Pogledano 3177 put/a.
U snu nam gravitacija ne smeta....
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la -Jura- » 13 ožu 2018, 08:27

Drijen.
-Jura-
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mmedo » 13 ožu 2018, 22:44

medun-vučko je napisao/la:Trpaona danas

Danas je trpaona. :-D
Vivat Croatia, Semper sint in flore!
mmedo
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zvone » 13 ožu 2018, 23:13

Budite spremni za zahlađenje iza nedjelje a moglo bi i potrajati. Treba provjeriti zalihe i dodati hrane gdje treba. Biće minusa opet u.ebaće ovu vegetaciju koja je upravo u zaletu.
Zvone
Majstor
Majstor

PostPostao/la dario22 » 13 ožu 2018, 23:21

jedino što nas sada može spasiti je globalno zatopljenje... :|
dario22
Majstor
Majstor

PostPostao/la apisbzzz » 14 ožu 2018, 01:59

Samo neka one proguraju ovu ludu zimu (skoro polovica ožujka a leglo počelo ili će svaki čas) :shock:
Baš me zanima kako će sada razni predavači-prepisivači objašnjavati nepogrešivi instinkt matice koja poslije zimskog suncostoja počinje sa leženjem i više ne staje.. :roll: Dakle sada imamo nešto sasvim novo u teoriji i praksi :arrow:
Nije svagdje isto ali je dobar dio pčelinjaka sličan. Ako ste primjetili dosta je mlade pčele uz zimsku pčelu. To je ona zaležena oko Nove godine i u toplom siječnju. Samo nju hladni vjetar ovih dana lako sruši na putu do košnice za razliku od zimske pčele... :(

Dobro veliš Zvone, već treći dan im polako približavam hranu bliže i poklapam mednim okvirima jer je velika praznina u prednjim dijelovima okvira do satonoše. Sad kad zahladi pčela će sidriti na leglu i u rikverc neće (LR, FARRAR) , nego jedino se klupko proteže prema gore ako hrane ima...kad zapuše vjetar stanem sa poslom...kad prestane opet par riješim...tako ću i sutra i prekosutra... :|
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vusobegood » 14 ožu 2018, 10:18

apisbzzz je napisao/la:Samo neka one proguraju ovu ludu zimu (skoro polovica ožujka a leglo počelo ili će svaki čas) :shock:
Baš me zanima kako će sada razni predavači-prepisivači objašnjavati nepogrešivi instinkt matice koja poslije zimskog suncostoja počinje sa leženjem i više ne staje.. :roll: Dakle sada imamo nešto sasvim novo u teoriji i praksi :arrow:
Nije svagdje isto ali je dobar dio pčelinjaka sličan. Ako ste primjetili dosta je mlade pčele uz zimsku pčelu. To je ona zaležena oko Nove godine i u toplom siječnju. Samo nju hladni vjetar ovih dana lako sruši na putu do košnice za razliku od zimske pčele... :(

Dobro veliš Zvone, već treći dan im polako približavam hranu bliže i poklapam mednim okvirima jer je velika praznina u prednjim dijelovima okvira do satonoše. Sad kad zahladi pčela će sidriti na leglu i u rikverc neće (LR, FARRAR) , nego jedino se klupko proteže prema gore ako hrane ima...kad zapuše vjetar stanem sa poslom...kad prestane opet par riješim...tako ću i sutra i prekosutra... :|

Te predavace i kako navodis prepisivace, hps bogato stimulira tako da ce sve dok ima para njihove teme i inovacije biti neiscrpne.....bez pcela i kosnica novcanik vazda pun.
vusobegood
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la b.b.king » 14 ožu 2018, 18:00

Ko i kod tokita69, jedan gubitak...
Zajednica ostala u donjem nastavku uvučena u saću, a gornji pun meda...
Da li se saće iz prvog nastavka može dalje koristiti ili bolje pretopiti?
b.b.king
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Tokito1969 » 14 ožu 2018, 18:30

Ja ga rađe topim, međutim ako nema unutra puno uvučene pčele mogao bi se iskoristiti isključivo dodavajući jakim na čišćenje...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la linmax » 14 ožu 2018, 18:56

b.b.king je napisao/la:Zajednica ostala u donjem nastavku uvučena u saću, a gornji pun meda...

Možda je trebalo par dana prije zahlađenja zagrebati okvir s medom u gornjem nastavku. Bile bi prenijele otvoreni med u donji nastavak i to bi im možda povećalo izglede da prežive.
linmax
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Zvoneton » 14 ožu 2018, 19:47

Danas u pregledu pcelinjaka utvrdim da mi je jedno vrlo jako drustvo dosta naglo oslabilo. Odlicno uzimljeno, na dovoljno hrane, varroa ociscena, ali danas na podnici nadjem prilicno mrtve pcele. I to mi se cini da ima i mlade pcele sa povecanim zadkom. Je li moguce da je rijec o nozemozi? Po kosnici nema tragova kakanja, ali broj mrtve pcele na podnici je po mom misljenju prevelik.
Med na medu raste.
Zvoneton
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Zvoneton » 14 ožu 2018, 19:54

apisbzzz je napisao/la:Samo neka one proguraju ovu ludu zimu (skoro polovica ožujka a leglo počelo ili će svaki čas) :shock:

Sad kad citam ovo tvoje apisbzzz to me neodoljivo podsjeća na stanje na nekim mojim kosnicama. Dio toga sam vec opisao. Ono sto sam i sam primjetio je jako rano leglo ove godine. Pa onda totalni zastoj. A ova veca kolicina mrtve pcele ( mlade ) na podnici moguce otpada na onu pcelu koja je izisla van i na povratku zapela na mrezici i na njoj i ostala. Veljaca je cijela prakticki bila u minusu. Kod mene jako malo peluda ima. Jedina dobra stvar je ta sto drijen uglavnom nije izisao. Inace bi ga pokosila hladnoca za vikend.
Med na medu raste.
Zvoneton
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la apisbzzz » 14 ožu 2018, 19:57

Zvoneton je napisao/la:Danas u pregledu pcelinjaka utvrdim da mi je jedno vrlo jako drustvo dosta naglo oslabilo. Odlicno uzimljeno, na dovoljno hrane, varroa ociscena, ali danas na podnici nadjem prilicno mrtve pcele. I to mi se cini da ima i mlade pcele sa povecanim zadkom. Je li moguce da je rijec o nozemozi? Po kosnici nema tragova kakanja, ali broj mrtve pcele na podnici je po mom misljenju prevelik.

Kolega to je danak odgoja onog legla u toplom siječnju, dosta se pčela izraubala i umjesto da se sada sve više svakod dana izleže mlade pčele mi imamo tek posijano leglo :!: Dokaz ovome što govorim su velike praznine u prednjim dijelovima okvira gdje je odgajano novogodišnje i siječanjsko leglo..30-40 % mi je zajednica oslabilo i unutra je gotovo sve mlada pčela. :!:
apisbzzz
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Zvoneton » 14 ožu 2018, 20:12

apisbzzz je napisao/la:
Zvoneton je napisao/la:Danas u pregledu pcelinjaka utvrdim da mi je jedno vrlo jako drustvo dosta naglo oslabilo. Odlicno uzimljeno, na dovoljno hrane, varroa ociscena, ali danas na podnici nadjem prilicno mrtve pcele. I to mi se cini da ima i mlade pcele sa povecanim zadkom. Je li moguce da je rijec o nozemozi? Po kosnici nema tragova kakanja, ali broj mrtve pcele na podnici je po mom misljenju prevelik.

Kolega to je danak odgoja onog legla u toplom siječnju, dosta se pčela izraubala i umjesto da se sada sve više svakod dana izleže mlade pčele mi imamo tek posijano leglo :!: Dokaz ovome što govorim su velike praznine u prednjim dijelovima okvira gdje je odgajano novogodišnje i siječanjsko leglo..30-40 % mi je zajednica oslabilo i unutra je gotovo sve mlada pčela. :!:

To je i meni bilo na pameti i cisto matematicki je vrlo logicno. Jako drustvo, vise ranog legla, vise rada i vise zrtava. Ali me muci sto dosta te pcele izgleda vrlo mlado i nimalo potroseno, ali je iz nekog razloga ukocena na podnici. Nadam se da je ovo sto si opisao. Jer istini za volju, u prvom mjesecu su one dosta peluda unijele, a matica fino rasirila leglo. Ono sto me posebno plasi je iduci tjedan. Gledam karte i samo se nadam da ce ici na bolje. Inace nam se minusi crtaju cijeli iduci tjedan.
Med na medu raste.
Zvoneton
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Zdravko123 » 14 ožu 2018, 21:02

Danas sam i ja također malo delal na pčelinjaku. Otvoril sam poklopce, ali nije bilo vrijeme pogodno za listanje i vađenje okvira, pa sam to pustil za toplije dane. Dopunil sam prihranu (pogače) gdje je trebalo, jer nam opet slijedi hladni val.
Prema forenzici podnjača, sve su okvire počele počele rasturati ( 9 ulica otrusine mednih poklopaca ), pčele zauzimaju večinu ulica od - do, a neke su počele izvlačiti zaperke kod bočnog nastavka (nedostaje deseti okvir).
Obilan unos peluda i nektara ( drijen, cica maca, visibabe, šafrani, zvončići, podbjel i nekaj tamno plavag (valjda kopriva). Šteta kaj bu to ( zbog vremena idući tjedan ) stalo. Prekrasno ih je vidjeti u punom radnom elanu. :-D
Pčela stara i mlada, pa ih sada ima puno više nek kod uzimljenja. :)
Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Zdravko123
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la CARP » 14 ožu 2018, 21:13

Jaka društva najčešče naglo slabe od varoe jar su je ta društva svojim obimnim leglom u prošloj jeseni najvišej i uzgojila,jaka društva se u uvakvim vremenskim neprilikama na žure s leglom,dok je to uvijek karakteristično za slaba društva,bore se za opstanak.
CARP
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la leonardo » 14 ožu 2018, 22:43

Vrlo vjerojatno da je nozemoza cerana "tihi ubojica".Nju je teśko primijetiti a vrlo brzo zna oslabiti druśtva.Hitno sirup sa Nozevitom.
pozdrav
"Svojom muzikom sam dosta zaradio ali niko nezna da, i da ništa nisam dobio, ja bi to isto radio."
Phil Colins
leonardo
Stara faca
Stara faca

PrethodnaSljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 12 gostiju.