Spajanje pcelinjih drustava?

Svakodnevni pčelarski razgovori

Spajanje pcelinjih drustava?

PostPostao/la bhpcela » 09 vel 2010, 23:45

Pozdrav!

E ovako , nisam bas siguran sto se tice spajanja ali eto postavicu pitanje:

Posto sam citao u knjizi kako se spaja kolko sam procitao jeste da se jednom drustvu uzme matica i nakon mozda 24 sata u sirup se obadvjema zajednicama koje ocemo spojit dodaje ja mislim malo alkohola, ili ako nije to molim vas da me ispravite... alkohol zbog ujednacenja mirisa...

kada se to ujednaci onda jednostavno spajam drustva , prebacujem okvire sa leglom , medom i polenom itd...

ali me sad zanima da li je moguce spajati drustva u bilo koje doba godine osim naravno jesen i zima , znaci da li je moguce spajati u rano proljece u bilo kojem terminu odnosno nije bitno koja je pasa i za vrijeme ljeta ili neke intezivne pase...

I da li je mogu spajati pcele u zajednice iz oplodnjaka.
bhpcela
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Spajanje pcelinjih drustava?

PostPostao/la valekvrbo » 10 vel 2010, 00:14

Podaci su Vam reletivno točni ,kombinacija za to ima koliko i pčelara i još bar 3 x više.

#da se jednom drustvu uzme matica
Točno -u pravilu lošija.

#u sirup se obadvjema zajednicama koje ocemo spojit dodaje ja mislim malo alkohola
Ne baš u hranu -efeka nisam isprobao ali ima drugi sa alkoholom,i ne treba čekati 24 sata.
Zajednicu kojoj pripajaš pošpricaš saće ipčele sa mješavinom rakije (plaviša ) ,parfema ,octa ivode.Što sredstvo ima jači miris to bolje.Može i kombinacija više njih.Dobra je i otopina vode sa zdrobljenim češnjakom-čak možda i najbolja.
Isto to učiniš i sa zajednicom (obezmatičenom) koju pripajaš- zatvoriš košnicu i stvar je gotova.Za svaki slučaj dodaš im još sirupa (ako ovo ne radiš u zimi) da imaju sve zajedno posla da se što prije pomiješaju.
Kod svega nemoj zaboraviti na povrat letačica na staro mjesto.

#kada se to ujednaci onda jednostavno spajam drustva , prebacujem okvire sa leglom , medom i polenom itd
Odmah spajaš sve.

#ali me sad zanima da li je moguce spajati drustva u bilo koje doba godine osim naravno jesen i zima
Možeš to izvesti u bilo koje doba godine .Zimi treba birati vrijeme kad pčele lete tako da se mogu vratiti u košnicu kad se dignu u zrak.
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cabell » 10 vel 2010, 11:48

Moje spajanje zajednica izgleda toliko drugačije i jednostavnije da ne znam da li govorimo o istom spajanju, poglavito što se spominje spajanje u jesenskim i zimskim mjesecima!!! :o

Ukoliko se ovdje misli na spajanje dviju zajedica u jednu ja to raqdim ovako:

- zajednice spajam isključivo od proljeća do jeseni, zimi nisam imao potrebu,
- obje zajednice koje namjeravam spojiti poprskam malo sa kvasinom i ničim drugim,
- na zajednicu koja ostaje na svom mjestu stavim novinski list, na kojem potom napravim nekoliko proreza skalperom,
- novinu dobro poprskam kvasinom,
- na novinu stavim drugu zajednicu i zatvorim.

Pčele vrlo brzo progrizu novinu i izbace je vanka.

Nikada nisam uklanjao jednu od matica kod spajanja zajednica i u pravilu ne dodajem sirup.
Uspjeh spajanja kod mene je 100%-tan. smile38
cabell
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la bhpcela » 10 vel 2010, 15:11

pa dobro u ni ja ne dodajem sirup , jer radim po prirodi , al sto se tice ovo sa alkoholom , nisam znao bas tu neke sastojke , ali vidis da se tu doda i rakija (a rakija je kao sto znamo alkohol , ne bas 100% al se nadze) i parfem...

a sto se tice oplodnjaka da li se moze uzeti lijevak , pa iz oplodnjaka stresati pcele u ljevak i tjerati kroz rupu ka dole plodistu... ili bi ih bilo bolje u zadnjem postu kao sto je navedeno na istom principu nakvasit novinu pa stavit praznu drugu kistru i onda sa lijevkom stresat pcele a moze i nako se stresat...

Po meni ovaj sa kvasenjem je najbolji jer sam to vec jednom radio ali sam sad prikazao ovaj sa sirupom...
bhpcela
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: mmedo i 6 gostiju.