Prinosi meda u kg po košnici LR AŽ ...

Svakodnevni pčelarski razgovori

Prinosi meda u kg po košnici LR AŽ ...

PostPostao/la Yeti » 15 ožu 2010, 22:00

Molim kolege da iznesu svoj prosjek u lr i až i drugim košnicama ,orijentaciono,znam da prinosi ne ovise o košnicama nego o pčelaru,ali ipak za neku usporedbu mladim pčelarima koji još nisu odlučili sa kojom košnicom pčelariti.
Hvala
Yeti
Poznato lice
Poznato lice

Re: Prinosi meda u kg po košnici LR AŽ ...

PostPostao/la amikola » 15 ožu 2010, 22:42

Pčelarim LR-om (selim) i prinosi su mi u prošloj godini bili 65 kg po košnici. Amorfu, suncokret i zlatošipku nisam vrcao jer nisam imao što (vaga je na amorfi pokazivala mali rast, ali nije bilo za vrcanje, pa je to sve išlo s lipom), na bagremu je prosjek bio 27 kg po društvu, na vrbi i uljanoj repici 22 kg, na lipi 16 kg.
'Pčela voli letjeti'
amikola
Legenda
Legenda

PostPostao/la kristijandubravac » 15 ožu 2010, 22:44

predprošle godine čini mi se 65 ove godine 76 kg
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la bhpcela » 15 ožu 2010, 23:20

prednost až kosnice jeste u tome sto se moze ugradzivati u razne vrste kamiona predvidzene za tu svrhu tako da mozete samo upaliti kamion i voziti na vise pasa pa cak i 15 pasa u toku sezone , tj: bez istovara - utovara i nekakvog razmisljanja oko prevoza

u zivotu sve ima negativnu stranu pa tako i az kosnica , problem je sto se ona radi sa ramovima i ogranicenog je prostora tako da se nemogu ocekivati neki veci prinosi meda...

LR KOSNICA se dosad pokazala kao najbolja kosnica za seljenje pcelinjaka a isto tako sto i spada u red nastavljaca pa se prinosi meda mogu iskoristiti maksimalno , jos k tomu , moze se vrcati med sa velikog broja pasa mada se one moraju istovarati i utovarati , al da neidemo u sirinu , ja preporucijem lr , i najbolje su ...

a sto se tice prinosa vec sam rekao da u az nemoj ocekivati neke prinose jer je ogranicena sa prostorom ali ako pcelaris sa DB ILI LR , ocekuj maksimalno a jos zavisi i gdje zivis i kakvi su ti izvori pase jer sve zavisi koliko npr; livade imas na nekom podrucju , znaci to zavisi od mnogo faktora ...

a ja bih sada ako ima neko strucniji pitao da mi malo ovo prokomentarisu:

posto vozim pcelinjak relacioje su slijedece...

1) prvi behar (sluzi da ojaca pcelinje zajednice) , (nadmorska visina i podrucje: oko 500 m mozda manje i kotlina )
2) planinski behar (sluzi da ojaca zajednice otprilike na 2,5 sanduka pcele - ujedno sa prvim beharom) (953 - 1000 m - planina)
3) intenzivnma bagremova pasa (relacija na oko 10500 sadnica bagrema posadzenih prije 10 - 11 godina) (540 m - kotlina)
4) livadska pasa (intenzivna pasa - pasa sa srednjim brojem livaskih biljki i srednjim brojem maline , crne kupine , itd...) - (650 m - -----)

Ako mi moze samo neko reci od strucnijih ljudi sa foruma koliko bi bili prinosi meda ako bude npr: srednja godina ,,,

hvala unaprijed
bhpcela
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la darko&antonija » 15 ožu 2010, 23:22

......vagar na stacionaru1(doma) dao 43 kg uz napomenu da lokacija nema bagrem.........nešto(dio zajednica) seljeno na repicu i kasnije suncokret........dio kao stacionar2 na bagremu u brdu........sve u svemu to je i prosjek za proizvodne zajednice(iz njih nije uglavnom uzimano niti leglo niti pčela).......ostala društva dala nešto meda,matica(cca75 kom) i nukleusa(cca25 kom).......malo se "igralo" sa sakupljanjem peluda,mm i propolisa.......ali to je već "off topic" tralala
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Mirza » 16 ožu 2010, 19:58

Yeti je napisao/la:Molim kolege da iznesu svoj prosjek u lr i až i drugim košnicama ,orijentaciono,znam da prinosi ne ovise o košnicama nego o pčelaru,ali ipak za neku usporedbu mladim pčelarima koji još nisu odlučili sa kojom košnicom pčelariti.
Hvala

Pčelarim LR košnicama, seleći, prosijek 50 kg. Repica (sjemenska slabije medi), bagrem super, amorfa kratko, suncokret još kraće (prekinula suša :?: ).Prinosi ovise o pčelaru, ali najači je utjecaj meteroloških prilika(našto se ne može utjecati).
Marko Baotić
Mirza
Guru
Guru

PostPostao/la vedran » 16 ožu 2010, 20:33

Odgovor na bh pčelu jer se ne mogu suzdržati!

-prednost u až-u je što je već montirana u svako vozilo? kolega isto kao i lr, samo se moraš snaći
-prednost kod až-a je što je lakše otvoriti u svako doba dana pa čak i po kiši i prebacati po 3-5 okvira,
-prednost kod až-a je to što stane "samo" 25 kg meda u 3 dana, a ja joj naveliko zahvalan
-prednost až što nema nikakvog teglenja niti trganja leđa, osim ako si ne želiš prijevremenu invalidsku mirovinu
-ako nisi naučio rad sa až košnicama, a vidim da si laik po to tom pitanju, nemaš pravo kuditi nešto što ne možeš potkrijepiti dokazima. Kad ti budeš iz svog lr-a izvrcao u 1. danu 4 bačve meda i sve okivire isti dan vratio nazad i to samo uz pomoć 1. osobe onda se javi
-itd itd

-za mane kod lr-a neću spominjati zbog poštovanja prema drugim pčelarima,

Moj prinos od prošle godine je 14.700 kg na 197 AŽ KOŠNICA pa si sam računaj prosjek.
Pozdrav sa Banije
vedran
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ZikaS » 16 ožu 2010, 20:54

Nije lako dati direktan odgovor na ovakvo pitanje.
Zašto?
Zato što su AŽ-ejke po pravilu ugrađene na vozila, a LR-ovke uglavnom nisu.
Kako se to odražava na prinose?
U vreme paše uljane repice ili bagremove paše, vremenska situacija je obično veoma promenljiva.
Imam oba tipa košnica, stim što su mi AŽ-ejke podtipa Namjesnik.
Više sam puta bio u prilici da posmatram pčele u vreme navedene dve paše.
Ako je kišovito i oblačno vreme, pa u toku dana ogreje sunce, iz AŽ-ejki pčele odmah izleću kao katapultirane, a kod
LR-ovki treba da prođe i do pola sati pa da i one krenu na rad. Mislim da ako su pčelinje zajednice približno iste snage u
oba tipa košnica, raniji start kod AŽ-ejki je posledica izolovanog paviljona gde temepraturne oscilacije imaju manje
negativnog uticaja nego kod košnica na otvorenom. Normalno ako su nam i LR-ovke na vozilima, onda ove razlike ne
može biti.
I obrnuto:
U vreme lipe ili suncokreta, propuh oko košnica na otvorenom (LR) pogoduje aktivnostima pčela duže vremena u toku
dana, a u vozilu je mnogo toplije, više se pčela angažuje na ventiliranje i mnogo se češće javljaju pčelinje brade.

Ako bih ipak morao dati konkretan odgovor, onda bi on bio:
Moje AŽ Namjesnik košnice (32 standard okvira, nekada dvojna društva, nekada ne) imala su veće prinose od
LR-ovki posmatrano na godišnjem nivou. Precizne iznose u kg ne mogu dati, jer mi je vaga uglavnom na AŽ košnici,
a ovu tvrdnju iznosim na osnovu količina izvrcanog meda.
ZikaS
Legenda
Legenda

PostPostao/la bhpcela » 16 ožu 2010, 21:44

Odgovor na bh pčelu jer se ne mogu suzdržati!

-prednost u až-u je što je već montirana u svako vozilo? kolega isto kao i lr, samo se moraš snaći
-prednost kod až-a je što je lakše otvoriti u svako doba dana pa čak i po kiši i prebacati po 3-5 okvira,
-prednost kod až-a je to što stane "samo" 25 kg meda u 3 dana, a ja joj naveliko zahvalan
-prednost až što nema nikakvog teglenja niti trganja leđa, osim ako si ne želiš prijevremenu invalidsku mirovinu
-ako nisi naučio rad sa až košnicama, a vidim da si laik po to tom pitanju, nemaš pravo kuditi nešto što ne možeš potkrijepiti dokazima. Kad ti budeš iz svog lr-a izvrcao u 1. danu 4 bačve meda i sve okivire isti dan vratio nazad i to samo uz pomoć 1. osobe onda se javi
-itd itd

-za mane kod lr-a neću spominjati zbog poštovanja prema drugim pčelarima,

Moj prinos od prošle godine je 14.700 kg na 197 AŽ KOŠNICA pa si sam računaj prosjek.
Pozdrav sa Banije

neznam da li je iko ovdje spomenuo da ja neznam radit sa a-zovkom , nego sam spomenuo da je ne koristim , a koristio sam

sto se tice vrcanja 4 bacve meda u 1.danu to je sasvim druga stvar , jer druze to zavisi od intenzivnosti pase i, a ja gdje zivim uslovi za az kosnicu i pasa je takva da se nemoze koristiti ni ocekivati neki veci prinosi , mozda to ti imas u svojoj okolini svake godine dobru pasu pa mozes i da vrcas , sto je i logicno.

sto se tic pomaganja 1.osobe vec sam spomenuo intenzivnost pase , u tebe je pasa intenzivna pa ti samo sjedes na stolicu , sacekas 2 - 3 sata i vadis ramove i vrcas , i ponovno vracas , mogao bih i ja kad bi pasa bila intenzivna , dodzi druze u kakanj sa az-om pa ces vidjeti oces li biti toliko uspjesan

pozz
bhpcela
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la vedran » 16 ožu 2010, 22:25

Tražio si procjenu srednje godine i nabrojao čak 15 paša (u bosni možda na vreći) i šta ti još nije jasno?
Ja sa svojom košnicom i pčelama provodim u sezoni po 20 sati, a ti?
Meni je pčelarstvo posao a tebi kako god paše.
vedran
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Yeti » 16 ožu 2010, 22:59

vedran je napisao/la:
Pozdrav sa Banije

Skidam kapu majstore thirsty
Yeti
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Yeti » 16 ožu 2010, 23:07

Nisam ovu temu zamislio kao polemiku između jednog ili drugog tipa košnice,nego samo statističke podatke o prinosima i lokaciju tako da se početnici i drugi odluče šta je za njih prihvatljivije.
Hvala svima, 8)
Yeti
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kristijandubravac » 16 ožu 2010, 23:09

s obzirom da su zadnje godine bile ekstremno suhe prinosi su više nego odlični . ove godine je palo dosta kiše bilo bi vrijeme da se ovi prosijeci dignu za 25 kg šta kažete momci. (---)
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la darko&antonija » 16 ožu 2010, 23:16

.....točno tako,podbacile su gotovo sve paše.........prvenstveno zbog suše i to nema veze sa košnicom AŽ, LR ili neka druga.......bitan je broj sati na pčelinjaku u sezoni pod uvjetom " da se zna što se radi"........
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Mirza » 16 ožu 2010, 23:28

Yeti je napisao/la:Nisam ovu temu zamislio kao polemiku između jednog ili drugog tipa košnice,nego samo statističke podatke o prinosima i lokaciju tako da se početnici i drugi odluče šta je za njih prihvatljivije.
Hvala svima, 8)

Tema dobra , čule se količine izvrcanog meda, podaci interesantni za početnike(jaoj se njima ako se budu odlučivali na pčelarstvo na osnovu iznesenih Kg da ne pričam o tonama). Za porezne institucije, mila majka (dobili stvarne količine , a ni prstom mrdnili :-D . Čak jedan kolega istrčo pred rudo, pa napisao da je ove godine izvrcao 75 kg[b] hehe [/b]
Marko Baotić
Mirza
Guru
Guru

PostPostao/la medun-vučko » 16 ožu 2010, 23:37

[quote="vedran"]
Ja sa svojom košnicom i pčelama provodim u sezoni po 20 sati, a ti?

20 sati u AŽ-ju kidajući matičnjake :-D baš te žalim prika.
U BOJ ZA MED SVOJ
medun-vučko
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la drago1 » 20 ožu 2010, 16:55

Baš su interesantni ovi podaci o medenju i prinosima u različitim tipovima košnica ali nitko nije spomenuo gdje pčelari jer ako imaš stacionarni pčelinjak a najbliža bagremova paša je udaljena 10 km. onda će biti slabo meda isto ako nemaš kestena u blizini, mislim da najviše prinosi ovise o lokaciji a ne o vrsti košnice jer košnica ne donosi nektar već pčela, a za seleće pčelare je to već druga priča ili za ljude koji se profesionalno bave tim zanimanjem uglavnom tu su velike razlike.
Drago
s52dh
drago1
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Palestinac » 20 ožu 2010, 19:32

Jučer,sam čuo podatak o 220kg po košnici ,prinos po sezoni i što je najgore ,pričaju to ,kao ozbiljni ljudi?!Htio bih sad reći radi početnika da neslušaju bljezgarije i ne nasjedaju na gluposti.Promjenio sam nekoliko lokacija s pčelama (stacioniran po 1 sezonu) i mogu reći ; 30 kg po košnici prosječno , je super.Ako seliš na neku pašu može puno više,ali ,preduvjet je da imaš stacionar s dosta košnica za pripremu ovih selećih.Podrazumjeva se da nećeš vozat slabiće radi zabave. To je tako, a pčelarske priče su nešto sasma drugo.
Palestinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vupi » 20 ožu 2010, 20:50

Prošlogodišnji PROSJEK po košnici oko 18 kg .
A to znači da imam 60 LR košnica i izvrcano 1100 KG meda ,
koji je izvađen poslije bagrema i to je sve, jer sam sve unešeno u košnicu nakon bagrema ostavio pčelama sa naznakom da u jesen nisam dodavao za zimnicu i imale su sve dovoljno za ovu ne baš blagu zimu .
Najvažnije je to što je kompletan pčelinjak STACIONIRANI. i društva su bila dobro pripremljena
Prijašnjih godina je taj prosjek bio i manji .

Sve priče o PROSJEKU u stotinama kila po košnici(stacionirano) su bajke za laku noć.

Pčelari koji sele košnice na više različitih paša (repica,bagrem,lipa,kesten,amorfa,vrijesak.....)
nisu ništa napravili ako nisu tada imali PROSJEK od 100-150 kg po košnici , naravno po sezoni a ne po pojedinoj paši...
Ali za tu muku treba , da budu adekvatno i nagrađeni !!!!
vupi
Legenda
Legenda

PostPostao/la Palestinac » 20 ožu 2010, 21:16

vupi je napisao/la:Prošlogodišnji PROSJEK po košnici oko 18 kg .
A to znači da imam 60 LR košnica i izvrcano 1100 KG meda ,
koji je izvađen poslije bagrema i to je sve, jer sam sve unešeno u košnicu nakon bagrema ostavio pčelama sa naznakom da u jesen nisam dodavao za zimnicu i imale su sve dovoljno za ovu ne baš blagu zimu .
Najvažnije je to što je kompletan pčelinjak STACIONIRANI. i društva su bila dobro pripremljena
Prijašnjih godina je taj prosjek bio i manji .

Sve priče o PROSJEKU u stotinama kila po košnici(stacionirano) su bajke za laku noć.

Pčelari koji sele košnice na više različitih paša (repica,bagrem,lipa,kesten,amorfa,vrijesak.....)
nisu ništa napravili ako nisu tada imali PROSJEK od 100-150 kg po košnici , naravno po sezoni a ne po pojedinoj paši...
Ali za tu muku treba , da budu adekvatno i nagrađeni !!!!

Možeš selit kud hoćeš,ako slabo medi.Repica je iz godine u god. sve gora,ove godine izgleda očajno ,a mogla bi procvast zajedno s bagremom.Kesten prošle sezone ,srednja žalost ,suncokret ,slično,pa ti izvrcaj 100kg.
Palestinac
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.