dezinfekcija okvira

Svakodnevni pčelarski razgovori

dezinfekcija okvira

PostPostao/la dravomed » 28 kol 2010, 19:39

Namjeravam ovih dana pretopiti stare okvire pa bih trebao savjet sa čime ih poslije dezinficirati ada ne škodi pčelama.ako netko ima iskustva molio bih savjet kako i sa čime.
dravomed
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: dezinfekcija okvira

PostPostao/la medun-vučko » 29 kol 2010, 13:23

3% kaustičnom sodom(kuhanje u njoj i ispiranje vodom),okviri su kao novi ili u parafinu.
medun-vučko
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la pdkž » 29 kol 2010, 14:30

u prenesenom, to znači 30dkg na 10l vode?
Dajte čovjeku žlicu meda i nahranili ste ga za jedan dan. Naućite ga pčelariti i nahranili ste ga za cijeli život.
pdkž
Legenda
Legenda

PostPostao/la nvucinac » 29 kol 2010, 14:54

Evo jedan tekst o dezinfekciji ramova i kosnica
. Ali imam iskustva dezinfekcije sa Sodium Hypochlorite (NaClO) ili ti VARIKINA kucna 6 %. http://www.hero.co.rs/files/iimegesL/varikina.htm
Puno je lakse sa njom raditi.

0.5% Varikine (6% postotne) u vodu (0.05 dcl na litru) dobro sa njom oprat - namocit sve drveno, laboratorijski dokazano da ubija spore American Foul Brood (americku trulez) u roku od 20 minuta, spore nozemoze jos i prije, dobro operes vodom i kad se osusi provjetri pcele mogu unutra odmah.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvones » 29 kol 2010, 15:21

nvucinac je napisao/la:Evo jedan tekst o dezinfekciji ramova i kosnica
. Ali imam iskustva dezinfekcije sa Sodium Hypochlorite (NaClO) ili ti VARIKINA kucna 6 %. http://www.hero.co.rs/files/iimegesL/varikina.htm
Puno je lakse sa njom raditi.

0.5% Varikine (6% postotne) u vodu (0.05 dcl na litru) dobro sa njom oprat - namocit sve drveno, laboratorijski dokazano da ubija spore American Foul Brood (americku trulez) u roku od 20 minuta, spore nozemoze jos i prije, dobro operes vodom i kad se osusi provjetri pcele mogu unutra odmah.

Dobar prijedlog, jer uvijek se traži kvalitetno ,a jevtino rješenje .Mislim da se u jednom dijelu podkrala greška - "0,05 dcl na litru "
Ja sam se također "uvukao u matematiku" i napravio grešku (isprika svima koji su čitali )Naknadom provjerom linka koji si dao vidim da ide
za dezinfekciju čvrstih dijelova 1 dio varkine i 4 dijela vode.Ako to podijelimo ,1 : 4=0,25 ili 2,5 dcl/l vode ili 6%:4=1,5% varkine/l vode.
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la sgrgic » 29 kol 2010, 17:51

a dezinfekciju čvrstih dijelova 1 dio varkine i 4 dijela vode.Ako to podijelimo ,1 : 4=0,25 ili 2,5 dcl/l vode ili 6%:4=1,5% varkine/l vode.

zvones
Stara faca
Stara faca

* Pošalji privatnu poruku

zadatak iz nižih razreda osnovne:
1 dio nečega i (čitamo plus) 4 dijela nečega = 5 dijelova. 1 cijelo sastavljeno iz pet dijelova ima 5/5(pet petina). jedna petina u ovom slučaju varikina iznosi 0,2l = 2 dl.TO JE DVADESET POSTOTNA OTOPINA. 1l vode +2,5 dl varikine je 25% otopina
sgrgic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zvones » 29 kol 2010, 18:52

sgrgic je napisao/la:a dezinfekciju čvrstih dijelova 1 dio varkine i 4 dijela vode.Ako to podijelimo ,1 : 4=0,25 ili 2,5 dcl/l vode ili 6%:4=1,5% varkine/l vode.

zvones
Stara faca
Stara faca

1 dio nečega i (čitamo plus) 4 dijela nečega = 5 dijelova. 1 cijelo sastavljeno iz pet dijelova ima 5/5(pet petina). jedna petina u ovom slučaju varikina iznosi 0,2l = 2 dl.TO JE DVADESET POSTOTNA OTOPINA. 1l vode +2,5 dl varikine je 25% otopina

Bit će smiješno ako se ja iz mirovine vratim u osnovnu školu,a i ne sjećam se da smo tamo radili s varkinom .Možda si mogao napisati koliki je to
sada postotak da se ja ne mućim sa nižerazrednom matematikom.Istina ,najviše mi smeta ovo što piše-stara faca :-D !
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la dravomed » 31 kol 2010, 20:01

Za dezinfekciju sodom to sam čuo ali sa varikinom ne, bojim se.koliko dugo bi okviri morali kuhati u sodi?da li je dovoljno samo potopiti ih nakon kuhanja u čistu vodu ili je ipak potrebno isprati mlazom vode.
dravomed
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medun-vučko » 31 kol 2010, 20:17

par minuta, temeratura mora biti oko kuhanja,vrenja(pazi se) onda ih par minuta potapljaš u vodu i eventuvalnu prljavštinu četkom izribaš i onda ih složiš pustiš da ih kišnica ispire ili ih jednostavno mlazom vode ispireš dok god izlazi smeđa voda.Prilikom kuhanja se stvara pjena prvljaštine(vosak,propolis itd)onda sa malom metlicom pokupiš tu nećistoću da ti okviri (koji su u buntu ,vezani) čisti.
medun-vučko
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la zarkodj » 31 kol 2010, 20:26

sgrgic je napisao/la:a dezinfekciju čvrstih dijelova 1 dio varkine i 4 dijela vode.Ako to podijelimo ,1 : 4=0,25 ili 2,5 dcl/l vode ili 6%:4=1,5% varkine/l vode.

zvones
Stara faca
Stara faca

Ali to je 20% otopina 6 % varikine.
Žarko Đorđević , Bač ,Srbija
zarkodj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la damirZG » 08 ožu 2011, 13:46

Da se nadovežem sa jednim početničkim pitanjem..
Jel potrebno dezinficirati nove okvire? I općenito nove drvene dijelove?
"...i rijeka nije bila rijeka u samom početku..."
damirZG
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la House_Lunatic » 08 ožu 2011, 14:12

damirZG je napisao/la:Da se nadovežem sa jednim početničkim pitanjem..
Jel potrebno dezinficirati nove okvire? I općenito nove drvene dijelove?

po meni nije.... tj ne treba to raditi.... ali i da napravis neces pogrijesiti
Hrvoje Drašković, tajnik PU Bagrem, Donji Miholjac
House_Lunatic
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la stjepan1555 » 09 ožu 2011, 11:12

Ja dezinfekciju korištenih okvira obavim opaljivanjem plinskim plamenikom. Što se tiče uzročnika američke gnjiloće legla ukoliko je ista bila prisutna tada radije po mom mišljenju treba spaliti te okvire nego ih dezinficirati pa ponovo koristiti, budući uzročnik ulazi 3 mm u dubinu drveta prema informacijama stručnjaka.
stjepan1555
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la milenkoosa » 09 ožu 2011, 11:20

u parnom topioniku topiti vosak i ujedno dezinficirati okvir
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PostPostao/la House_Lunatic » 09 ožu 2011, 11:59

ganc nove okvire ne dezinficiram....

okvire pretapam u parnom logar topioniku, nakon toga idu na okuhavanje u kausticnu sodu(natrijeva luzina),

okuhavam tako sto imam 2 odrezana bureta od 200l(za ulje ili tako nesto) pod koje lozim drvima, u jednom je natrijeva luzina a u dugom cista voda....

prvo okvire u lužinu, dok ne skine vosak i propolis, zatim ih samo prebacim na minutu u cistu vodu koja kipi i to je to

slozim na susenje ...okviri budu kao novi samo malo tamniji....
Hrvoje Drašković, tajnik PU Bagrem, Donji Miholjac
House_Lunatic
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la medjera2 » 09 ožu 2011, 13:52

Zar nakon par minuta kuhanja u vručoj vodi ne odpusti ljepilo kojim su okviri ljepljni? Moje iskustvo je da otpusti, pa su okviri klimavi, a to nije dobro!
medjera2
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Medonja » 09 ožu 2011, 14:41

Pa zakucaš ih ponovo i stvar dalje hoda, ali ako ih iskuhaš još jedanput onda ih pčele oglođu kao da ih je miš nagrizao drvo jednostavno od kaustične sode postane ko tvrda spužva. A što Milenko kaže da je dosta u parnom topioniku, nije dovoljno, jer temperatura mora biti konstantno 125 C najmanje 30 min. Stjepane i vama moram reći nikad ne znate gdje spora američke spava i kada će se probuditi, prema tome dezinfekcija brenerom nije nikakva dezinfekcija samo varanje samog sebe.
Medonja
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la milenkoosa » 09 ožu 2011, 15:28

medo , ja ne koristim parni topionik ala tipa logar i tako to
davno prije takvih topionika, na principu kotla za peći rakiju i bacve od 200 l napravio sam topionik
princip: para iz kotla preko cjevi dolazi u bačvu sa cirka 40 okvira LR, zagrijav i više od 30 min za jedan ciklus,
otopljeni vosak sa parom cjedi se u pl.kantu, vosak nakon hlađenja samo odozdo očistim od nečistoće,
nema naknadnog pretapanja,
a što se temperature tiče e nj stvarno nisam mjerio, jel para na 100 ili vise stupnjeva neznam
koristim ovaj način godinama i nebi ga još mjenja
nebi da polemiziram jer nisam vršio ispitivanja dali je 130 C /30 min jednako , bolje ili gore sa min tem PARE/ min sat vremena?
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PostPostao/la kristijandubravac » 09 ožu 2011, 17:12

staviš u pekarsku peć namjestiš temperaturu na 140 stupnjeva pola sata griješ i ide vani.
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vupi » 09 ožu 2011, 17:49

kristijandubravac je napisao/la:staviš u pekarsku peć namjestiš temperaturu na 140 stupnjeva pola sata griješ i ide vani.

E pa sad ,ajmo svi u pekare- dvostruka korist od peći. :wink: :-D
Jato isto radim u rerni u kuhinji ,ali nakon toga par dana imam tihu misu i u kuhinji mi miriše kao da sam u košnici. :lol:
vupi
Legenda
Legenda

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot], Nikola99 i 3 gostiju.