PRIHRANA PČELA

Svakodnevni pčelarski razgovori

PRIHRANA PČELA

PostPostao/la miloduh » 10 ožu 2011, 20:27

Pozdrav svima. Molim vas za mišljenje o prihrani pčela sa šećernim sirupom spravljenim na čaju od nekih ljekovitih biljaka koja se inače koriste u ljutskoj prehrani. Ja sam jesenas spravljao čaj od miloduha, kadulje, pelina, primorskog vrijeska, gospine trave i stolisnika te u njemu topio šećer u omjeru 1:1 . Pčele su u jednoj noći iz Milerove hranilice pokupile sav sirup, a davao sam im po 1 litru sirupa. To samponavljao sve do 05.10.2010. svakih 5 dana
Za sada su mi sve zajednice žive i zdrave barem po onome što sam vidio danas kod pregleda pčela. Za informcju iman 22 zajednice.
Sada me zanima dali bih i u proljetnoj prihrani bilo pametno učiniti nešto slično, pošto zajednice nisam tretirao niti oksalnom niti varolikom ili nekim drugim sredstvom.

Unaprijed hvala za svaki savjet
miloduh
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: PRIHRANA PČELA

PostPostao/la zarkodj » 10 ožu 2011, 20:48

Vrlo interesantna tema. Ako im ne pomogne neće im sigurno ni štetiti jer i sam možeš piti čaj od tih biljaka.
Ali ipak budi na oprezu što se tiče varoe, uradi neku kontrolu da se ne dogodi zlo i da bude kasno.
Žarko Đorđević , Bač ,Srbija
zarkodj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la miloduh » 10 ožu 2011, 20:52

Dali bi bilo pametno sada varolikom ili nečin drugim.
pozdrav
miloduh
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la marin » 10 ožu 2011, 23:26

po meni je velika šteta što nisi ima barem jedan zimski tretman oksalnom ili perezinom. sad ako ideš varolikom treba provjeriti kolika je karenca od lijeka. makar trenutno nema unosa u medište a i na večini košnica nema medišta, ako su LR, pa rezidua u medu nebi smjelo biti. naravno ako nebudeš dizao saće iz plodišta koje je zatrovano u medište. napravi svakak na 5 košnica test sa dimljnjem i onda ocijeni. provjeri koliki je pad nakon dimljnja. ako ima otpalih onda svakako tretirati sve pa makar im sačuvao med za zimu ako bude kontaminirani.

ajme kaj sam nabaljezgal.
LP
Razgovaraju dvije napušene pčele.
Prva: Gdje ti je trut?
Druga će polako: Truth is out there.

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la lucky » 11 ožu 2011, 01:54

probaj sa bee veetal-om on je na biljnoj bazi kažu da skida varou a nema tragova u medu samo ih poprskaš ja nisam još probao s time pa i mene zanima da li neko to koristi od forumaša i kakva su mu iskustva
lucky
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la sorep » 15 ožu 2011, 22:32

Neznam koliko je pametno na jesen prihranjivati pčelejoš u desetom mjesecu
sorep
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zeleni » 16 ožu 2011, 00:18

Što se tiče prihrane može se prihranjivati u jese najkasnije do 10.9. Mislim samo da bi trebalo davati svaki ili svaki drugi dan po 2-3 deci po zajednici.
Ako nisi tretirao na jesen-zimu protiv varoe to nije nikako dobro.
Ja ču tretirati uskoro kontrolno sa BeeVitalom po prvi puta. Čini mi se idealan u ovo doba. Ekološki prihvatljiv, ne šteti pčelama, matici i legu i navodno potiče pčele na čiščenje.Jednostavna je za primjena i ne ostavlja tragove u medu ( barem tako tvrde ).
Za prihranu sada ubacujem pogaču ako zahladi da pčele mogu do nje, jer po toplom vremenu imaju meda u košnici pošto nisu vezane za leglo.
Zadnja izmjena: zeleni; 16 ožu 2011, 09:35; ukupno mijenjano 1 put/a.
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." - N.T.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Brle » 16 ožu 2011, 09:16

zeleni je napisao/la:Što se tiče prihrane može se prihranjivati u jese najkasnije do 10.10.

??? Odakle ti datum?
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la zeleni » 16 ožu 2011, 09:57

Ispričavam se na pogrešnom datumu došlo je do tipfelera. Evo ispravio sam. Datum je 10.09. :oops:
Datum je vezan za naše kontinentalne krajeve. Odnosi se na stimulativnu prihranu a zalihe hrane bi več puno prije trebale biti osigurane.
To je otprilike 35 dana prije izlijeganja posljednjih dugoživućih pčela.
Ako negdje grješim molim iskusnije da me isprave. Napisao sam svoje mišljenje utemu da probam pomoči kada se iskusniji nisu odazvali. :???:
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." - N.T.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la kristijand » 16 ožu 2011, 11:47

Pozdrav.

Pocetnik sam i molio bi za savijet.
Prije 2 tjedna sam svakoj Zajednici dao pogacu sa nozecidom.
Zanima me kako dalje.Mogu li kada ovu pojedu stavIti stimulativnu pogacu ili da nista ne stavljam.
kristijand
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zvones » 16 ožu 2011, 13:06

zeleni je napisao/la:Ispričavam se na pogrešnom datumu došlo je do tipfelera. Evo ispravio sam. Datum je 10.09. :oops:
Datum je vezan za naše kontinentalne krajeve. Odnosi se na stimulativnu prihranu a zalihe hrane bi več puno prije trebale biti osigurane.
To je otprilike 35 dana prije izlijeganja posljednjih dugoživućih pčela.
Ako negdje grješim molim iskusnije da me isprave. Napisao sam svoje mišljenje utemu da probam pomoči kada se iskusniji nisu odazvali. :???:

Što se tiče ispravka datuma negriješiš ,to bi bilo to . Uvezi stimulativne prihrane i prihrane bih rekao , da je tako nekad bilo i moje razmišljanje , kao
i mišljenje kolege Križa koji se zalagao za što raniju popunu rezervi (ako treba ) .U međuvremenu sam promijenio mišljenje. Najbolje je ako netreba
nikakva stimulacija,niti prihrana. Ukoliko nije tako,tada treba malim količinama sirupa stimulirati pčele na unos peluda i zalijeganje matice,u sedmom
i osmom mjesecu .Pri kraju osmog i početkom devetog prihraniti sa onoliko šečera koliko smatramo da treba popuniti zalihe,vodeći računa da ne bude
pretjerivanja , kao i to da sirup bude spravljen u odnosu voda 40% ; šečer 60% odnosno 1 : 1,5 . Za sve vrijeme do 10. 09 . držati stimular pogače ,
poželjno sa peludom sa vlastitog pčelinjaka . Zašto ovakav raspored ? Ako prihranu uradimo rano ,ona je stimular za veliko zalijeganje ,koje bi u tom
periodu trebalo biti ,ali slabije .Uz to u nedostatku meda , a možda i perge ,pčele bi bile vrlo slabo odgojene ,pretežno na šečeru .Ako ima perge bila
bi potrošena na veliko leglo , pa ne bi preostalo za potrebe dohrane pčela, za stvaranje zimskih zaliha bjelančevina i masti . U svemu bi dobili malo,
stvarno ,dugoživučih pčela.Tada se dešava ono , puno pčela početkom jeseni ,stradale pčele kod prvih zahlađenja ,ili od "nosemoze " u prvom ,drugom
mjesecu .Krivci varoa ,virusi ,CCD ; u novije vrijeme nosema ceranea (iako izgleda još nitko nije vidio virus ),samo pčelar nije kriv .
Mislim da sam u posljednje vrijeme vidio i Križov tekst koji je oko prihrane otprilike na ovom valu iako nije dovoljno jasno napisano .

Kristijand ,za vrijeme proljetnog promjenljivog vremena stimular pogače - uzimat će po potrebi !
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la zeleni » 16 ožu 2011, 16:45

Hvala na jasnom odgovoru zvones.
Ali kako to več ide uvijek mi učenici imamo potpitanje pa ako nije problem unaprjed hvala.
Pitanje se odnosi na dotičnu pogaču tj. na recept za izradu iste. Koji recept bi bio dobar?
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Brle » 16 ožu 2011, 18:39

zeleni je napisao/la:Hvala na jasnom odgovoru zvones.
Ali kako to več ide uvijek mi učenici imamo potpitanje pa ako nije problem unaprjed hvala.
Pitanje se odnosi na dotičnu pogaču tj. na recept za izradu iste. Koji recept bi bio dobar?

Ovaj:

slika
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la franevrs » 16 ožu 2011, 20:43

zvones je napisao/la:.U međuvremenu sam promijenio mišljenje. Najbolje je ako netreba
nikakva stimulacija,niti prihrana. Ukoliko nije tako,tada treba malim količinama sirupa stimulirati pčele na unos peluda i zalijeganje matice,u sedmom
i osmom mjesecu .Pri kraju osmog i početkom devetog prihraniti sa onoliko šečera koliko smatramo da treba popuniti zalihe,vodeći računa da ne bude
pretjerivanja , kao i to da sirup bude spravljen u odnosu voda 40% ; šečer 60% odnosno 1 : 1,5 .

zvones je napisao/la: Za sve vrijeme do 10. 09 . držati stimular pogače ,
poželjno sa peludom sa vlastitog pčelinjaka .

Kolega zvones, izvnjavam se što sam te citirao u jednom djelu teksta, da nebi bilo zabune potpisujem čitav
tekst u cijelosti i želi bi ga preporučit svakom pčelaru koji nije siguran ili se dvoumi u pogledu stimuliranja
u ljetnim mjesecima , te prihrani " AKO " je potrebno. Da pojasnim malo izvadak ( citat ) naime na forumu
su uglavnom rasprave i načini pčelarenja te uzimljavanja zajednica prilagođeni kontinentalnom dijelu
lijepe njihove ili Bosne i Hercegovine što je razumljivo i radi broja učesnika na forumu i radi broja pčelara.
Ovaj izvadak bi preporučio svi pčelarima koji pčelare u Dalmaciji a odnosi se na stimulativnu prihranu
pčela u ljetnjim mjesecima iza ljetnog tretmana protiv varoe i po meni najbolje stimular pogača sa
umjesenim peludom i u, ako je moguće vlastitoj izradi. Zahvaljujem Zvones na još jednom u nizu kvalitetnih
i vrhunskih pčelarskih napisa na ovom forumu.
Frane Vrsalović
franevrs
Legenda
Legenda

PostPostao/la mzdjelar » 16 ožu 2011, 20:51

sto mislite do kada bi trebala zivjet zimska pčela,tj kada umire ?jer mnogo ljudi mjesa uzroke uginuca pčela,svjedoci smo da su neki prije malo manje od mjesec dana imali strasne gubitke, pitajuci se zasto??! ja mislim da im je zimska pčela prosla,a matica nije zanjela na vrjeme nove pčele,i njih nema tko odhranit,i eto ti problema!
sto mislite kada bi bilo pametno i sigurno kupiti pčele,tj rezervirane zajednice dovesti kuci ,da se nebi desilo da poklopljeno leglo iako je na 6-7 okvira ostane bez zimske pčele i hraniteljica??
tribute to pčela-prva,dežurna tužibaba,reko sam Vam :d
mzdjelar
Legenda
Legenda

PostPostao/la zvones » 16 ožu 2011, 22:37

mzdjelar je napisao/la:sto mislite do kada bi trebala zivjet zimska pčela,tj kada umire ?jer mnogo ljudi mjesa uzroke uginuca pčela,svjedoci smo da su neki prije malo manje od mjesec dana imali strasne gubitke, pitajuci se zasto??! ja mislim da im je zimska pčela prosla,a matica nije zanjela na vrjeme nove pčele,i njih nema tko odhranit,i eto ti problema!
sto mislite kada bi bilo pametno i sigurno kupiti pčele,tj rezervirane zajednice dovesti kuci ,da se nebi desilo da poklopljeno leglo iako je na 6-7 okvira ostane bez zimske pčele i hraniteljica??

U svim knjigama se mogu nači podatci da zimska pćela živi od 6 do 8 mjeseci . Ja ću reči ,a to nije moja pamet , da može živjeti i devet mjeseci . Uslov
je da nije iscrpljivana preradom hrane u jesen,pogotovo pogača,nedaj Bože legla(zato i treba ranije prekinuti prihranu i neutopljavati
pčele).Kako će reči dr. Lebedev te pčele u jesen ništa ne rade, nego sjede na saću i jedu pergu .Lebedev dalje kaže da u rano proljeće jedna zimska pčela
u slabom društvu može odgojiti samo 0,7 novih pčela,u srednjem društvu 1 , a u jakom 1,1 .Otprilike to je zamjena .Ali on nastavlja : " Mlade pčele dalje
nastavljaju ishranu legla , zimske pčele postaju izletnice , sakupljačice hrane "
Stvar je u tome , da ako se prerano daju pogače ,pčele će ranije pokrenuti leglo nego je to neophodno ,iscrpiče se preradom pogača , leglom (zna se da
one mogu odgajati leglo i iz svojih rezervi bjelančevina i masti ,ali tada im pada kvalitet ) . Doduše one će izlaziti na ranija cvjetanja ,ali će život završiti
već krajem trećeg ili početkom četvrtog mjeseca (ako su bile kvalitetne ,inače još ranije ) Tada se dešava da su ostale mlade ljetne pčele u istom ili
manjem broju od broja zimskih pčela i uz to nisu sposobne podnijeti izlete u ranoproljetno promjenljivo vrijeme .Ako ima dovoljno hrane u košnici ,tada
stimulansi nisu potrebni prije prvih unosa peluda ,kad se mogu staviti pogače (koje će uzimati ako zasnježi ili kad su kiše i hladno ) Tada će ljetne pčele
nastavit odgajati leglo ,a zimske će iskoristiti voćnu pašu ,sve šta ima u to vrijeme ,a poneka će ići ćak na bagrem .U ovom slučaju nema slabljenja
pčela u prolječe , ima ih najmanje duplo više i mnogo je brži razvoj ,iako je sve kasnije krenulo.Podrazumijeva se ,kako reče Frane da ovo vrijedi za
kontinentalne dijelove,a za toplije predjele u skladu s lokalnim vremenom . Prije nekoliko godina bio sam u posjeti Subotici ,a vozio sam se noćnim
autobusom. Ujutro (ljeto ) , sunce izlazi iz njiva, ispod autobusa . Nisam mogao doći sebi. Poenta -imaju najmanje 2 sata duže sunca nego u Sarajevu,
koje je okruženo brdima .Uslovi odmah drugačiji .
Za dovoz pčela ? Mislim kad vrijeme postane koliko ,toliko stabilno ,otopli i u skladu sa tvojim uslovima (što medi ) ; možda prije bagrema .Možda
ti neko da bolji savjet iz tvoga susjedstva .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la franevrs » 16 ožu 2011, 22:45

Kolega zvones, ponovno zahvaljujem na pravom poučnom razumljivom tekstu za sve uzraste kako pčelara tako
i držatelja pčela. Uvjek se može nešto naučiti, podsjetiti da skratim hvale vrijedno objašnjenje, a ne treba
kupiti knjigu. :wink: :wink:
pozzz.
Frane Vrsalović
franevrs
Legenda
Legenda

PostPostao/la stipa » 16 ožu 2011, 23:27

nećemo sada kolegu zvones dizati u nebo, zar ne ? :twisted: šalim se , kolega zvones pratim na vašem forumu akciju koju ste pokrenuli oko pomoći mladim pčelarima, a uistinu ste stručno obradili sve postavljene teme, od anatomije i biologije pčele , pa do rada sa pčelama, ali su to sve savjeti od iskusnih i pravih majstora pčelarstva, a kada tome pridodam pomoć i savjete na našem forumu, ostaje mi samo da skinem kapu i viknem "BRAVO MAJSTORE ", :P nemoj se sada umisliti..... ono.... jel....
stipa
stipa
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mzdjelar » 16 ožu 2011, 23:31

znači generalni savjet je kada bi bilo na kontinentu najbolje donosit doma kupljene pčele??
tribute to pčela-prva,dežurna tužibaba,reko sam Vam :d
mzdjelar
Legenda
Legenda

PostPostao/la Mirza » 16 ožu 2011, 23:58

mzdjelar je napisao/la:znači generalni savjet je kada bi bilo na kontinentu najbolje donosit doma kupljene pčele??

Imenjače dali je tvoje pitanje ustvari kada kupiti pčele? Ako jeste onda "sve o jednom trošku", prije samog početka repice, to je otprilike (u više godina)oko 10 travnja. Na repici pčele zahvaljujući obilju peluda, najbolje grade saće i othranjuju leglo i definitivno se najbolje pripreme za pašu bagrema.Tako je u istočnoj Slavoniji :!:
mirza
Mirza
Guru
Guru

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.