Reakcija na ubod

Svakodnevni pčelarski razgovori

Re: Reakcija na ubod

PostPostao/la sin » 06 vel 2013, 21:15

Prije svega pozdrav,a što se tiče lijekova za alergiju imaš Synopen mast i Claritine tablete ,dok ti Dimidril nije poželjan ako upravljaš s vozilom jer se javljaju vrtoglavice.Isto ti ja znam po potrebi upotrebljavati.
sin
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ekomedo » 06 vel 2013, 23:56

Sine budi oprezan! Još nije vrijeme da odeš Ocu ! :lol:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar, č ak su mu i jajca od inoxa, Mellis picea lupus capillus longus provjerio!
ekomedo
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la buli » 07 vel 2013, 12:52

To za lijekove hvala, znam. Najbolji rezultat je, ako ne piješ lijekove, namazati lice i vrat gelom AloaVera. Ima ga u apotekama mislim po 80ak kuna obiteljsko pakovanje.
buli
Guru
Guru

PostPostao/la speco » 07 vel 2013, 13:11

buli je napisao/la:To za lijekove hvala, znam. Najbolji rezultat je, ako ne piješ lijekove, namazati lice i vrat gelom AloaVera. Ima ga u apotekama mislim po 80ak kuna obiteljsko pakovanje.

Prije ili poslije uboda?
Kad je dobra godina i bandera medi!
speco
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la sin » 07 vel 2013, 13:33

ekomedo je napisao/la:Sine budi oprezan! Još nije vrijeme da odeš Ocu ! :lol:

Pozdrav ekomedo !Ma oprezan sam ti ja ,nego može pitanje iz kojeg mjesta si?
sin
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ekomedo » 07 vel 2013, 14:53

Sine, živim u radionici, u Bedekovčini, kroz zimu. Na pcelinjacima i kotačima kroz sezonu. Koji put prespavam kod roditelja u Crikvenici ili u ženinoj kući- pored Čakovca. Uglavnom, ujutro prvo pogledam oko sebe da se sjetim gdje sam tu noć spavao. :shock:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar, č ak su mu i jajca od inoxa, Mellis picea lupus capillus longus provjerio!
ekomedo
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la buli » 07 vel 2013, 16:07

speco je napisao/la:
Prije ili poslije uboda?

Govorim o kontaktnoj alergiji na propolis. Ne o ubodima. Za ubode se javite na odjel za ubode. :-D
buli
Guru
Guru

PostPostao/la zvones » 07 vel 2013, 16:37

imameda je napisao/la:U par navrata san bolno otkrio malo jaču alergijsku reakciju na ubod pčele. Evo jučer me jedna ubola malo je nateklo, stavio beloderm mast i bilo je dobro sve pet al jutros kad sam se probudio ruka otečena pa i sada. Kući imam uvik Aeryus sirup ( sin mi ga uzima kod sporadičnih raznih alergija), a imam i fensitil i još neku mast sad se ne mogu sitit imena. Sad za sebe znam koliko sam alergičan međutim u goste mi mogu doći ljudi za koje nemam 'pojma kako reagiraju a pčele uvik ima oko kuće. Onaj ko je jako alergičan sasvim je i jedna dovoljna da ima problem. E sad mene zanima šta se još može kupiti u apoteci bez recepta za slučaj jake alergijske reakcije ili nekog oblika anafilaktičkog šoka - ili nema ništa osim injekcije na hitnoj. Ako ko ima nažalost neugodna iskustva i zna o tome malo više bilo bi mi drago par riječi o tome. Na kraju krajeva malome koji ima 4 godine sam kupio odjelo i volio bih ga povesti na pčelinjak a strah me da nije od mene naslijedio alergiju pa možda i jaču.
Pozdrav

To što si opisao je sasvim normalna reakcija na ubod. Nije svaki ubod isti, jer ovisi od pčele koliko ima otrova, od mjesta uboda (blizina krvnog suda ), koliko je žaoka
dugo na mjestu uboda , reakcije osobe i njenog tjelesnog pritiska . Da bi ovo zadnje bilo jasnije, objasnit ću preko moje reakcije na jedan ubod. Predveće, pred sam
polazak kući sa pčelinjaka ( 10 km od stana) ubola me pčela u donju usnu . Još kod vožnje u autu osjetio sam oticanje usne, ali ništa zato, nije prvi put. Stigavši kući
usna se uduplala i zbog toga sam stavljao oblogu ( krpa povremeno kvašena vodom sa slavine ) Pred spavanje otok je već splasnuo i otišao sam u krevet. Ujutro kad sam
se probudio i vidio se u ogledalu nisam vjerovao, usna se povećala toliko da se spustila do dna brade - ko karikatura. Ponovo sam stavio oblogu i za manje od sat vremena
otok se potpuno povukao. Razlog tome je što kod spavanja otok se povećava, navodno zbog pada pritiska . Slično se dešava kod osoba koje paniče . Pitanje je zašto, jer
bi trebalo da se kod njih poveća pritisak, ali možda je suprotno .
Ovo je moje iskustvo kojim ne želim negirati potrebu osoba koje su alergične da se zaštite .
zvones
Guru
Guru

PostPostao/la speco » 08 vel 2013, 00:52

buli je napisao/la:
speco je napisao/la:
Prije ili poslije uboda?

Govorim o kontaktnoj alergiji na propolis. Ne o ubodima. Za ubode se javite na odjel za ubode. :-D

Ispričavam se :-D nisam dovoljno bio koncentriran na postove,susjeda mi bila na kavi :-D :-D :-D .
Kad je dobra godina i bandera medi!
speco
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la HrvojeS » 09 vel 2013, 12:33

HrvojeS
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pcela.papuk » 11 vel 2013, 10:46

Poštovani prijatelji forumaši.

Želim Vas sve pozdraviti budući mi je ovo prva objava na forumu.

Kako tek ulazim u svijet pčelara (od divnog čovjeka dobio dvije košnice), a ove godine planiram proširenje na deset zajednica (sam izradio 10 lr kompleta), nisam do sada sudjelovao u raspravama (nemam što pametno reći, a sve što me zanima je netko već pitao), međutim uživam čitajući argumentirane priloge iz kojih stječem prijeko potrebna iskustva koja se ne mogu pronaći u knjigama.

Odgovaram na ovu temu budući sam prosudio da konačno imam nešto za reći pa ako nekome pomogne ili da ideju, nitko sretniji od mene.

Naime, tijekom dosadašnjeg života primio sam nekoliko desetaka uboda pčela (dijete sa sela) i Bogu hvala nikad ništa. Kad ono, tijekom svibnja prošle godine, prvi samostalni pregled zajednica, jedan ubod u vrat i evo problema. Nakon nekoliko minuta počelo je jako bubnjanje u ušima, nakon toga smušenost (pola stvari izgubio do auta). Do tada sam čuo o alergijskim reakcijama, ali ko bi mislio da se to može i meni dogoditi. Nadalje, žestoki svrab po leđima. Spremio preostale stvari, sjeo u auto, pogled u ogledalo i vidim crvene bjeloočnice. Još uvijek bez panike, krećem voziti. Na rukama vidim nekakve točkice i dignem rukav (šok), cijele ruke kao ispečene koprivom (urtikarija po cijelom tijelu). Gas i pravac hitna. Do hitne je već i jezik lagano utrnuo. Na hitnoj standardna procedura - adrenalin i sinopen injekcije i čekaj pola sata, urtikarija se povukla, do gušenja nije ni došlo, smušenost ostala još nekoliko sati. Sve u svemu dobro je prošlo.

Prva pomisao je bila pčelarenje je završilo prije nego li je počelo, ali onda inat, čitanje literature i svega što se veže uz alergijske reakcije.

Odlazak kod obiteljskog liječnika koji kaže: velika vjerojatnost da će slijedeća reakcija biti još gora, mani se pčela, koja je vjerojatnost da te pčela ubode ako nisi kod njih. Mislim si nikakva, čovjek je u pravu. Vadim krv i analiza kaže da imam sklonost alergijskoj reakciji (360 IgE – normalno do 120 IgE).

Unatoč svim preporukama odlučujem nastaviti pčelariti i riskirati ubod. Na vrcanju bagrema obučen kao astronaut, kum sve radi, a ja dimim oko sebe i gledam kako ću pasti u nesvijest od straha.

Onda odlučujem nešto poduzeti. Budući da su alergije usko povezane sa radom imuno sistema, odlučio sam pokušati obnoviti svoj imunitet na slijedeći način:

1. popravio fizičku kondiciju (trčanje);
2. svakodnevno prirodni lijekovi (češnjak, propolis, med);
3. kupio tablete Twinlab Immunity Booster (podizanje imuniteta);
4. napravio tri tretmana akupunkture kod jednog liječnika.

Na zadnjem tretmanu akupunkture doktor mi kaže. „mislim da bi sada trebao imati reakciju slabiju nego prosječan čovjek, ali za svaki slučaj evo ti injekcija adrenalina i sinopena pa ju imaj kod sebe (adrenalin u mišić, sinopen pod kožu) i pravac hitna“.

Nakon tjedan dana, odlazak u šumu (varganji), u jutro pogledam injekcije i samo odmahnem rukom (bio sto puta u šumi i nikad čuo zujanje, a kamoli vidio). Otprilike kilometar od auta, čujem ZZZZZZZ i puni pogodak (stršljen direktno u glavu) :twisted: . Prvo bijeg sa mjesta događaja da ne bi došli ostali, a onda šok, što će sada biti. Duboko disanje (govorim si ostani miran) i pravac auto, brzo do hitne, mjerenje tlaka i ostalo. Bogu hvala od svega mogućeg došlo je samo do otoka na glavi veličine nokta, ali je momački boljelo.

Tri dana nakon toga (osokoljen), pravim ulaz na ogradi oko pčelinjaka, jedna pčela leti oko glave, probam se umiriti, pčela sve bliže, čučnem u travu, još bliže, pokušaj bijega ….. ubod u glavu :twisted: . Sjedam na kauč (injekcije pored sebe) i čekam pola sata. Bogu hvala bez reakcije.

Isti dan popodne stojim pokraj kuće uz kupinu i gledam kako pčele obilaze cvjetove. Bez ikakvog povoda, osa slijeće na ruku i ubod bez upozorenja :twisted: . Opet bez reakcije. :-D

Nazivam doktora koji je radio akupunkturu da mu kažem o ubodima bez reakcije, a on sav sretan kaže tebe još samo škorpion nije piknuo.

Nisam siguran što je pomoglo, da li akupunktura ili sve što sam radio u kombinaciji, ali nešto je budući više nisam imao reakciju. Sada u veljači planiram otići na još jedan tretman akupunkture zlu ne trebalo.

Ujedno predlažem da si svi koji su imali reakciju nabave od liječnika (nekog vjerojatno poznaju) injekciju adrenalina (doktora košta 3 kn) i injekciju sinopena koje će imati pored sebe za svaki slučaj.

Ovom prilikom se želim svima ispričati zbog nadugačkog opisivanja događaja, ali želio sam opisati svoje iskustvo kako ne biste odmah nakon prve reakcije odustali od pčelarenja. Nikoga ne nagovaram da to proba budući da mi je nekoliko liječnika reklo da nisam normalan i da se okanim pčela. Samo dajem ideju za one koji su dovoljno hrabri (ludi) uhvatiti se u koštac sa problemima.

Puno pozdrava.
pcela.papuk
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Pirez » 14 svi 2013, 23:25

Nešto sam guglao po internetu pa naletio na biljku trputac pomaže kod uboda osa, škorpiona pa čak i zmija.
Pročitajte ako koga interesira vrijedilo bi probat u nuždi.

"Dobar za liječenje rana, svih vrsta-čak i otvorenih ( pa i na stopalima), ogrebotina, posjekotina, uboda osa, kod ugriza bijesnih pasa, otrovnih životinja i zmija (kod ovih posljednjih samo u nuždi ako nema liječnika)"

http://2012-transformacijasvijesti.com/ ... a-svojstva

Trputac ili bokvica je prastari, omiljeni i u minulim stoljećima višestruko dokazan lijek u pučkoj medicini.
Već dugo koristi se i u službenoj, znanstvenoj medicini gdje ima široku primjenu.

Kod posjekotina prva pomoć na selu, uvijek je bio sok ili list bokvice. To su znali i mladi i stari.
Porezano mjesto tretirano bokvicom ne krvari, ne inficira se i brzo zacjeljuje.
"Trputac i sok od trpuca zatvara ranu kao da je šijete zlatnim koncem" pisao je Kneipp, misleći pritom da kao što zlato ne zarđa, tako se ni rana ne inficira.

Odavno je sok od trpuca izazivao pažnju zbog činjenice da se ne kvari bez ikakvog dodatka sredstava za konzerviranje.Godine 1958 znanstveno je dokazano da je uzrok postojanosti soka od trpuca jaka antibakterijska snaga bokvice ( trputca).
Opran list se nanosi direktno na ranu ili se istisne sok kojim se premaže rana.
U trpucu su pronađeni antibiotici koji ometaju razvoj bakterija.

tu ima i neki sirup sa medom.

http://www.advance.hr/r/trputac-cuvar-p ... -meda.html
Krepat ma ne molat.
Pirez
Majstor
Majstor

PostPostao/la saperica » 15 svi 2013, 18:19

obično ako ću raditi više po košnicama (podbacivanje, razrojavanje, štogod). popijem belodin 10, claritine prije polaska pa sam na miru. Jedino pazi kad te u kiflu pikne, zna biti interesantno.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la KLINJO » 15 svi 2013, 19:46

Evo i ja danas završio na hitnoj jer me ubola iza uha u ušnu resicu.
Osjetio vrućinu u glavi i crvenilo, a nakon toga slabost.
Umio se hladnom vodom, popio čašu vode i claretin i nakon par minuta sve uredu.
Na ženino inzistiranje otišao doktorici i iz preventivnih razloga dobio solimidrol i syinopen.
Sad mi je gore od ovih inekcija.
A prije mjesec dana su me dvije ubole u vrat i žalce sam izvadio tek po završetku svih pregleda košnica i nisam imao nikakvu reakciju.
KLINJO
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la drmed » 15 svi 2013, 22:26

Moja iskrena preporuka je, koliko god to nekome zvuči nesimpatično, da tko god počinje pčelariti dobro utvrdi dali je i koliko alergičan na ubode pčela. Ako jest da odustane u startu, jer pomalo mi smješno kako netko broji ubode jednoznamenkastim
brojevima. Još više vrijedi za članove obitelji koji sudjeluju u radu, jer nakon nezgode ......... :cry:
drmed
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la pcela.papuk » 16 svi 2013, 10:45

Pozdrav svima,

Samo da podijelim nova iskustva oko reakcije na ubod.

Unatoč astronautskoj obleki, jučer na kraju posla, prilikom sjedanja u auto, dobio ubod kroz hlače u prepone. :evil:

Procedura je bila sljedeća: otišao kući, sjeo na krevet, injekcije pored mene i čekaj pola sata.

Bingo, bez reakcije :-D

Tijekom ožujka bio na tretmanu akupunkture i idući tjedan idem na još jedan. Lani napravio tri tretmana, a ove godine u dogovru s doktorom planiram dva. Isto mislim raditi do potpune obnove imuniteta.

Iskustvo kaže da se povremeni ubodi jednostavno ne mogu izbjeći.

Moj plan je jedan do dva uboda mjesečno, čisto da motiviram rad imuno sistema (injekcije su uvijek kod mene).

Mislim da ne treba odustati nakon prve alergijske reakcije, ali pamet u glavu i injekcije u blizini.
pcela.papuk
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la tatano » 16 svi 2013, 11:30

Pozdrav,
O kojim injekcijama govorite?
Trebalo bi imati adrenalinske injekcije,mislim da se zove "EPIPEN",a ima i drugih...to za nas ne medicinare igra i onda na hitnu
tatano
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la pcela.papuk » 16 svi 2013, 11:54

Pozdrav,

taj epipen košta oko 100 €, savršena stvar ima automatsko okidanje (prisloniš na butni mišić i okineš). Jedini problem je što mu je rok trajanja oko godinu dana.

Adrenalin u ampuli košta oko tri kune (rok trajanja mu je isto godinu dana). Šprica s iglom košta nešto jako malo. Injekcija se daje u mišić. (svi poznamo nekog doktora ili medicinsku sestru gdje možemo nabaviti).

Druga injekcija je ampula sinopena (daje se zbog prekida alergijske reakcije- tako kažu), daje se pod kožu, a može se i sadržaj ampule isipati u usta i držati ispod jezika odakle ulazi u krvotok.

Ja ih držim u etuiu za naočale u spužvi i u hladnjaku dok ne idem kod pčela.

Sa davanjem injekcija ne treba nikako brzati nego stvarno kad situacija zagusti.

S obzirom na veliku razliku u cijeni, a jednaku učinkovitost ja sam se odlučio na ovu soluciju.
pcela.papuk
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la zeljac » 16 svi 2013, 12:06

Lik je totalni idiot!
Željac
zeljac
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pcela.papuk » 16 svi 2013, 12:20

Stvarno izgleda smiješno :lol: , samo što se u ovom slučaju ne radi o pravoj alergijskoj reakciji.

Otok može biti i veličine nogometne lopte, ali ako je pozicioniran oko mjesta uboda tada ne govorimo o alergijskoj, nego normalnoj reakciji na ubod kada nisu potrebne injekcije (opasno je jedino ukoliko oticanje nastupa na vratu zbog mogućeg gušenja).

O alergijskoj reakciji govorimo kada se reakcija proširi izvan mjesta uboda (po cijelom tijelu), npr. urtikarija (koprivnjača), otežano disanje (oticanje u grlu), pad tlaka (vrtoglavica, nesvjestica) i tada je potrebno hitno reagirati (adrenalin sinopen) i pravac hitna.
pcela.papuk
Poznato lice
Poznato lice

PrethodnaSljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gost.