katastar

Svakodnevni pčelarski razgovori

katastar

PostPostao/la leskovic » 14 svi 2012, 10:35

zamolio bih predsjednika ili nekog ko zna do kad se mora za ovu godinu završit katastar pčelinjaka.naime još uvjek nisam uveden u katastar,a valjda je trebal biti gotov do kraja 3 mj.zašto me zanima.pa eto dođu seleći blizu i eto ono kak se veli shit.najviše donesu varoe.zahvaljujem , BOG i medno svima
leskovic
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: katastar

PostPostao/la PAVO » 14 svi 2012, 13:15

Još vjeruješ u katastar? Poslužio je za pranje love i sad više ne služi ničemu. A kaj se tiče selećih pčelara i varoe tu se ne slažem s tobom. Ja se uvijek bojim amatera a ne ljudi s šlepama, pogotovo zbog gnjiloće.
PAVO
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Brle » 14 svi 2012, 13:21

Potpisujem Pavo, već dvije godine gledam par zapuštenih košnica 500 metara od svog pčelinjaka, pokušao sam vlasniku reći da ih skloni, al on ne mari... A uredno je upisan u katastar...
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la cirab10 » 14 svi 2012, 14:00

Brle je napisao/la:Potpisujem Pavo, već dvije godine gledam par zapuštenih košnica 500 metara od svog pčelinjaka, pokušao sam vlasniku reći da ih skloni, al on ne mari... A uredno je upisan u katastar...

u katastar su upisani postojeći pčelinjaci i oni u kojim ima pčela i oni koji ih trenutno nemaju.
a sto se tiče američke gnjiloče za zapuštena košnica je oćiščena voskovim moljcom koiji ju naprosti iznutra i daske nazadnje izgriza.
pošto moljac nema u košnici neprijatelja namnoži se do granice neodrživosti i zadnje lićinke izgrizaju sve što ima okus po vosku tako i stranice okvire.
sad je samo treba otresti i opaliti, voskov moljac je saveznik pčelara a i veliki štetoćina.
a seleče pčelarstvo je priča za sebe, dati ču ti citat jednog velikog selečeg pčelara.
citat njegovog prijedloga
5. Polovicu proizvodnih ili čak 2/3 pčela nikako ne liječiti, vrcati ih i maksimalno iskoristiti, pustiti da uginu ili ih na kraju likvidirati. Drugu polovicu ili uz nešto veći rad 1/3 liječiti, prihranjivati, razmnožavati, razvojavati i umnažati ih za obnovu likvidiranih. Ništa im ne oduzimati jer su one sigurna garancija opstanka i obnove.

ako takovo nešto predlaže valjda i tako radi.
zamisli takov pčelinjak što raznosi diljem lijepe naše.
pozdrav.....
ne čini drugima što ne želiš da drugi čine tebi
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la PAVO » 14 svi 2012, 15:01

Taj kojega citirate mlati praznu slamu po forumu i šteta je to komentirati.
PAVO
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la cirab10 » 14 svi 2012, 20:17

PAVO je napisao/la:Taj kojega citirate mlati praznu slamu po forumu i šteta je to komentirati.

u tome njegovom prijedlogu ima neke logičnosti, ali to se ne može provoditi kod nas.
Hrvatska je pegusto naseljena pčelarima i pčelama, takav tip pčelarstva su ameri provodili
i gle do čega ih je dovelo ostali skoro bez pčela.
poz......
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la lukaletunic » 14 svi 2012, 21:40

cirab10 je napisao/la:
PAVO je napisao/la:Taj kojega citirate mlati praznu slamu po forumu i šteta je to komentirati.

u tome njegovom prijedlogu ima neke logičnosti, ali to se ne može provoditi kod nas.
Hrvatska je pegusto naseljena pčelarima i pčelama, takav tip pčelarstva su ameri provodili
poz......

Nema cirab u njegovu prijedlogu neke velike logike,(barem meni),znam na što si ti mislio,ali mi se moramo boriti za svaku pčelinju zajednicu na današnje vrijeme,zamisli da kojim slučajem imamo takav zakon,to bi bila prava katastrofa za domaće stacionirane pčelare i vrlo brzo bi se pčelinji fond u Hrvatskoj prepolovio a mogu samo zamisliti što bi bilo za 50 godina,kao što kažeš pogledajmo amerikance.
Pozdrav
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cirab10 » 14 svi 2012, 23:17

lukaletunic je napisao/la:
cirab10 je napisao/la:

poz......

Nema cirab u njegovu prijedlogu neke velike logike,(barem meni),znam na što si ti mislio,ali mi se moramo boriti za svaku pčelinju zajednicu na današnje vrijeme,zamisli da kojim slučajem imamo takav zakon,to bi bila prava katastrofa za domaće stacionirane pčelare i vrlo brzo bi se pčelinji fond u Hrvatskoj prepolovio a mogu samo zamisliti što bi bilo za 50 godina,kao što kažeš pogledajmo amerikance.
Pozdrav

da baš zato kažem ima logičnosti (NA NJEGOVO RAZMIŠLJANJE) jer je to proćitao o načinu pčelarenja u Americi.
no pokazalo se pogubno, po pčele i pčelare, jer oni su pčelarili samo na med i maksimalno iskorištenje pčelinje zajednice.
oni koji su se bavili proizvodnjom paketnih rojeva nehotice su proizveli i uništenje pčele širenjem novih bolesti.
a što se tiče varoe u selećih pčelara, tu ima svakakovih, neki javno navode da pčelinja društva ne tretiraju.
jer imaju kod kuče nukleuse iz kojih ih filaju leglom.
ti nukleusi uvijek prežive jer su sa leglom i oslobođeni varoe.
kad dođu na zimovanje onda idu ćistiti varou .
no ima još jedna finta pčelac napadnut varoom iza sebe ostavlja pune okvire meda,
tada se slabići spajaju a med izvrca, a ostale košnice dopune iz nukleusa.
poz..... :)
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la grunf » 14 svi 2012, 23:58

Stvarno me neki članovi foruma iritiraju. Imam osjećaj da samo posjećuju ovaj forum i jedva čekaju da napišu nešto "dubokoumno" te da se ostali puk divi njihovom znanju. OK ,, ak znaju znaju, al nek se drže teme. Pravi su stručnjaci da temu skrenu u drugom smjeru. Koliko vidim tema je KATASTAR a ne neki seleći pčelari i varoa. Ako čovjek pita za katastar onda mu treba i odgovoriti u svezi katastra. Al dobro,, svatko ima svoje veselje. Tu bi admin mogao napravit reda da obriše postove koji se ne drže teme ak zna kako se to radi.
Inače moj pčelinjak je slikan i određena gps pozicija prošle godine u proljeće. Povjerenik je sve podatke poslao u središnjicu ali evo prošla godina i nešto. Očito u savezu ima mnogo posla oko nečega vrlo važnog pa se to nestigne napravit. Znam za još jedan pčelinjak koji JOŠ nije uveden u katastar, isto od prošle godine. I naravno uvedeni su neki pčelinjaci za koje se nezna jel ima pčela jer vlasnici više nisu članovi udruga.
Tako kolega nemoj se nadati brzom uvođenju pčelinjaka u katastar.(možda prije IZBORA za predsjednika HPS)
Ovo je trenutak velikih odluka!!!
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi.- B.Rock
grunf
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zeljko.vukovar » 15 svi 2012, 08:09

Čovjek pita za katastar u RH a mi završimo u Americi.Već sam na ovom forumu pisao o toj temi pa da kolegi kažem moje iskustvo glede katastra.Ja sam čekao povjerenika skoro godinu dana i rekao mi taj povjerenik da je predprošle 2010.god.katastar trebao biti gotov a nije kao što i sami vidimo do dana današnjega.Nijedan seleći pčelar ne gleda katastar pa da po njemu vrši selidbu pčela na nadolazeće paše jer katastar nije pouzdan pa kako da se netko po njemu ravna.Ja sam prije dva mjeseca kupio voćnjak sa namjerom da u njemu napravim i pčelinjak i gledajući katastar nigdje nikoga ni blizu kad ja malo prošetam a ono već na susjednoj parceli čovjek ima preko 200 košnica a i na ostalima pčela koliko voliš e pa ti sad vjeruj katastru!?
zeljko.vukovar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cirab10 » 15 svi 2012, 08:22

zeljko.vukovar je napisao/la:Čovjek pita za katastar u RH a mi završimo u Americi.Već sam na ovom forumu pisao o toj temi pa da kolegi kažem moje iskustvo glede katastra.Ja sam čekao povjerenika skoro godinu dana i rekao mi taj povjerenik da je predprošle 2010.god.katastar trebao biti gotov a nije kao što i sami vidimo do dana današnjega.Nijedan seleći pčelar ne gleda katastar pa da po njemu vrši selidbu pčela na nadolazeće paše jer katastar nije pouzdan pa kako da se netko po njemu ravna.Ja sam prije dva mjeseca kupio voćnjak sa namjerom da u njemu napravim i pčelinjak i gledajući katastar nigdje nikoga ni blizu kad ja malo prošetam a ono već na susjednoj parceli čovjek ima preko 200 košnica a i na ostalima pčela koliko voliš e pa ti sad vjeruj katastru!?

to ti ja prijatelju moj pogreška povjerenika nije poslikao sve pčelinjake.
većini slučajeva se slikakalo kod članiova udruga i članova HPS.
pojedini pčelari na žele da im se pčelinjaci uvedu u katastar.
iz raznoraznih interesa. poneki imaju više lokacija označenih većinom su to seleći pčelari.
lokacija gdje zimuju ili gdje dovoze pčele.
trebate pitati povjerenika dali je odradio svoj posao do kraja i poslao podatke u hps.snimljene na cd i u za to određenoj produkciji koju podržava katstar pčelinjaka i paša.
poz......
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Gogyx » 15 svi 2012, 09:14

hm, mislim da katastar vise sluzi lopovima da vide gdje ima pcelinjak van naseljenog mjesta
Gogyx
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cirab10 » 15 svi 2012, 10:43

Gogyx je napisao/la:hm, mislim da katastar vise sluzi lopovima da vide gdje ima pcelinjak van naseljenog mjesta

i u tom ima istine i to puno navigacija ga dovede točno do pčelinjaka.
pozdva.....
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la pavonja » 15 svi 2012, 15:44

cirab10 je napisao/la:
Gogyx je napisao/la:hm, mislim da katastar vise sluzi lopovima da vide gdje ima pcelinjak van naseljenog mjesta

i u tom ima istine i to puno navigacija ga dovede točno do pčelinjaka.
pozdva.....

potpisujem ...

p.s. pozdravljam ekipu... novi sam ovdje...počinjem sa nekoliko lr košnica i znanjem koje nalazim na ovom forumu...

kad smo već kod povjerenika zar nebi isti pored katastra morali zaista (a ne samo na papiru) voditi i brigu o svojoj zoni odgovornosti...primjerice...u neposrednoj blizini mog budućeg pčelinjaka smješten je kamion sa preko 50 košnica iz kojih su pčele odavno prestale letjeti...zar nije to izvor zaraze i nešto što bi trebalo odatle maknuti ili se varam.... tim više što je kamion parkiran 3 metra od prometnice (asvaltirane)
pavonja
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la leskovic » 15 svi 2012, 21:01

eto grunf , moj je pčelinjak uslikan i sve ono drugo još 2010ajoš nisam uveden,a za seleće ne lažem jer sam se sam uvjerio.oni su ti ko što je danas bilo na tv,hrt1 ko oni ameri što ne brinu za svoje pčele nego kupuju iz australije nezaražene pčele e a njihove pune varoe.tak da bih htio da me ti seleći vide na katastru.ne bih htio mlatiti praznu slamu nego čestito držat svoj stacionar.medno svima
leskovic
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ivanberos » 15 svi 2012, 21:41

ja sam takoder uslikan 2010. i nema me nigdi! uslikan sam i 2011. pa štanga,bio je i pred koji mjesec uzet novce,no i dalje me nema....

bitno da se novci uzmu....

a gledam podatke na stranicama hps-a tj. na katastru i stoje podaci koji su ako se nevaram iz 2009 .god. od onda nisu ažurirani...jer vidim,gledam i znam....
Ivan Beros
ivanberos
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la TOMA 009 » 15 svi 2012, 22:15

ivanberos je napisao/la:ja sam takoder uslikan 2010. i nema me nigdi! uslikan sam i 2011. pa štanga,bio je i pred koji mjesec uzet novce,no i dalje me nema....

bitno da se novci uzmu....

a gledam podatke na stranicama hps-a tj. na katastru i stoje podaci koji su ako se nevaram iz 2009 .god. od onda nisu ažurirani...jer vidim,gledam i znam....

Pa ti koliko pizdiš po tom hps-u neznam zašto bi te i stavili pa bolje im je da te iz svega izbrišu :wink:
TOMA 009
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la grunf » 15 svi 2012, 22:56

Ne radi se tu da netko pizdi na HPS ili ne.
Kad otvorim stranicu HPS odmah na početku bode naslov "OBAVIJEST PČELARIMA: PRIDRŽAVAJTE SE PAŠNOG REDA!" i tekst "Hrvatski pčelarski savez još jednom ističe neophodnost pridržavanja svih odredbi Pravilnika o držanju pčela i katastru pčelinje paše, pogotovo onih koje su propisane u člancima 9; 10; 11; 12. i 13."
Lijepo, kolege pčelari poštujte navedene članke ali nemojte čitati
članak 5. stavak 7 koji glasi " Najkasnije do 31. ožujka svake godine HPS je dužan ažurirati Katastar."
a također ni
Članak 20.
(Troškovi prikupljanja podataka)
Troškovi vođenja Katastra i Evidencije namiruju se iz naknada koje pčelari korisnici ovih usluga uplaćuju HPS-u kao i iz drugih izvora koje po toj osnovi ostvari HPS.
Mislim da se sredstva za održavanje katastra uredno isplačuju a kako nema ažuriranja nema ni troškova i evo prilike za neki crni fond ili džep. Pa ipak mi živimo u Hrvatskoj. I za informaciju onima kojima je posao da brane HPS i velikog vođu nisam ja za rušenje HPS-a ali mi jako smeta nerad a još više izjave kao "radi se, radi ali ......"
grunf
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ivan007 » 15 svi 2012, 23:04

Zašto medju nama pčelarima ništa ne valja niti ijedna ideja može biti dobra ?
Katastar nije loša ideja ali je kao ideja loše sprovedena.
U startu je toliko loše počela a kasnije se nije ni pokušala stvar ispraviti.
Pravilnik je rađen na brzaka i na brzaka je završen.
Ono što je u svemu tome najgore ne dopušta se ispravak u praksi toliko puta provjerene gluposti.
Stvaraju se novi problemi koje neće moći nitko razrješiti .
Nema toga Pravilnika koji će moći riješiti takve dubioze koje se na terenu stvaraju.
K tome dodajte pčelare i njihovo poimanje prava i pčelarske logike.
Pored volje pojedinih povjerenika da odrade svoj posao na opće zadovoljstvo u praksi su doživjeli svašta:od toga da ih se proziva šerifima ukoliko su principjelni,do neprincipjelnosti povjerenika koji fučkaju na red i stvaraju nered jer im je vlastita dobit važnija.
Tehnička podrška je također zakazala u početku,kada su GPS-i trebali nabavljeni od strane HPS-a pa bi bili jeftiniji.
Sada se pokazuje da ni tehnika uvrštavanje novih podataka ne može biti redovna i vidljiva.
Očito je da tehnička rješenja ne prate narastajuću poplavu podataka.
Uzalud trud i nastojanje pojedinica da svojim radom i entuzijazmom nadomjeste sve nedostatke.
ivan007
Guru
Guru

PostPostao/la grunf » 15 svi 2012, 23:28

kolega ivan007, svaka čast , lijepo si to sročio i sa većinom se slažem samo mi nije jasna ova stavka
"Očito je da tehnička rješenja ne prate narastajuću poplavu podataka."
Po mom mišljenju to bi se sastojalo od neke excel ili access tablice koju bi bilo potrebno objediniti u jednu po dobivenim podacima od povjerenika i poslati u stočarski savez. Ispravite me ako griješim.
Ak se to nemre napravit od 2009,,, e onda neznam kojim imenom to nazvat.
A što se tiče pčelara i pčelarske logike tiče, a šta očekivat kaj je pravilnik propisan al ni HPS ne radi po pravilniku.
,,,,,,,,,,,,,Eto opet ja po HPS-u.
grunf
Novi korisnik
Novi korisnik

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.