Kvalitetno uzimljavanje

Svakodnevni pčelarski razgovori

Kvalitetno uzimljavanje

PostPostao/la theZiki » 14 srp 2012, 11:52

Trebao bih par savjeta, razmišljanja i preporuka :)

Imam 10 košnica koje su ovogodišnji bili rojevi i neki su jači neki su slabiji, ali u većini ima dosta pčele kako da ih podjednako ujednačim i pripremim što bolje za zimu pa da sljedece godine ako bude sve kako treba da budu jaka društva. Većina matica su ovogodišnje mislim sve da su tako da matice ne bi trebale biti problem za daljnji razvoj u jaka društva. Izvrcao sam nešto sitno kestena i ostavio sam njima dosta, e sad bi po pravilima moje lokacije one trebale sebi ukupiti dosta za zimu (neki i vrcaju livadu poslije u 8 mjesecu). Sadašnje stanje je takvo da u plodištu imaju meda u onim vjencima i okvirima sa strane i naravno peluda i u medišti imaju po jedan do 2 puna nastavka meda i još po 2-4 onako naprskanim i djelomično napunjenim. Kakva su vaša mišljenja?

Unaprijed hvala.
theZiki
Stara faca
Stara faca

Re: Kvalitetno uzimljavanje

PostPostao/la lukaletunic » 14 srp 2012, 12:19

Ako ti sada poslje vrcanja kestena sljedi tiha livadna paša mogoće je da skupe zimnicu i da ne trebaš puno intervenirati tj. one se same uzime,ono što ja radim poslje vrcanja je da presložim okvire sa tamnijim saćem u sredinu tako da bude 5-6 takvih okvira jer poznato je da pčele bolje zimuju na tamnijem saću i takvo saće matica prije zanese na proljeće,bitno je da ih očistiš od varoe,radim to upravo sada i negdje koncem rujna,i još je bitno da reduciraš vlagu u košnici na zimu,neki drže otvorene podnice tokom cijele zime,ja vadim prvi i deseti okvir kod uzimljavanja i odkad to radim nemam problema sa pljesnivim saćem.
Uglavnom;za uspješno zimovanje i proljetni razvoj potrebno je zadovoljiti ove kriterije i zimnica mora biti obilata(18-20 kg) i pravilno raspoređena,to one same najbolje naprave,naravno ako imaju što rasporediti i ako je to sve zadovoljeno na proljeće se ta zajednica brzo razvija i uz pravovremene radnje sposobna je iskoristiti svaku pašu.
pozz.....
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la theZiki » 14 srp 2012, 19:04

Kako da ocjenim koliko je meda dovoljno? Recimo ako je košnica s dva nastavka (plodište i medište) i u plodištu ima vjence meda i pčela je na 10 okvira, a leglo na nekih 6-7 a ostalo su pelud i med, koliko još u medištu mora biti okvira punih meda?
theZiki
Stara faca
Stara faca

.

PostPostao/la cirab10 » 14 srp 2012, 20:35

.
Zadnja izmjena: cirab10; 03 pro 2012, 21:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
ne čini drugima što ne želiš da drugi čine tebi
cirab10
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la theZiki » 15 srp 2012, 11:45

Kako da slabije ojačam tako da u proljeće imam podjednaka društva, je li moguće to sada?

Rotirate li medište s plodištem u 8 mjesecu?
theZiki
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la antoniog » 15 srp 2012, 11:52

Oko kojeg vremena ili datuma se počima sa preslagivanjem košnice ili dodavanjem me u donji nastavak ?
I dali sad mogu prebaciti pčele iz nukleusa u lr košnicu na 2 nastavka ?
Ja sam pčelar početnik !
antoniog
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 15 srp 2012, 12:07

theZiki je napisao/la:Kako da slabije ojačam tako da u proljeće imam podjednaka društva, je li moguće to sada?

Slabija društva prihranjivaj,da u zimu uđu sa što više pčela, ne znam zašto su slabija,jeli loša matica ili su to bili kasni rojevi,ako su kasni rojevi onda prihranjuj,ako je matica onda znaš što treba.
theZiki je napisao/la:Rotirate li medište s plodištem u 8 mjesecu?

Ja ih ne rotiram jer u plodištu su već formirani vijenci a u medištu je polkopljeni med.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 15 srp 2012, 12:17

antoniog je napisao/la:Oko kojeg vremena ili datuma se počima sa preslagivanjem košnice ili dodavanjem me u donji nastavak ?
I dali sad mogu prebaciti pčele iz nukleusa u lr košnicu na 2 nastavka ?

Teško je govoriti o datumima jer to ovisi od podneblju gdje živimo,kao što sam napisao gore poslje vrcanja (krajem lipnja)posložim okvire u plodištu i oni će tako ući u zimu.
Pčele se iz nukleusa mogu prebaciti u normalni nastavak,ako ima paše i ako se za to pokaže potreba može se dodati i drugi nastavak,to je kod mene sada naučna fantastika ali kod tebe možda bude trebao i drugi nastavak.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la antoniog » 15 srp 2012, 12:25

Imam jedan roj koji je na dva nastavka u nukleusima 6 okvira .Pun je meda ali ga još nije poklopio ali je i krcat sa pčelama ,jer sam ga forsiro sa šečerom kad sam ga skinio sa grane .Tako su mi rekli stari pčelari da dodajem po pola litre sirupa 1:1 svaki dan da pokrenem maticu i da ju stimuliram .I uspjelo mije posto je jaki roj ali je otišlo oko 8 kg šečera .
Ja sam pčelar početnik !
antoniog
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la theZiki » 15 srp 2012, 13:26

lukaletunic je napisao/la:Slabija društva prihranjivaj,da u zimu uđu sa što više pčela, ne znam zašto su slabija,jeli loša matica ili su to bili kasni rojevi,ako su kasni rojevi onda prihranjuj,ako je matica onda znaš što treba.

Ne znam zasto su slabija, biti ce da je kasniji roj, jer sam ih kupio polovicom lipnja i bilo je pčele na 10 okvira i onda se izgleda kasnije izlegla matica pa dok se oplodila i pronijela... tako da su slabiji zbog toga...
theZiki
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la lukaletunic » 15 srp 2012, 16:44

antoniog je napisao/la:Imam jedan roj koji je na dva nastavka u nukleusima 6 okvira .Pun je meda ali ga još nije poklopio ali je i krcat sa pčelama ,jer sam ga forsiro sa šečerom kad sam ga skinio sa grane .Tako su mi rekli stari pčelari da dodajem po pola litre sirupa 1:1 svaki dan da pokrenem maticu i da ju stimuliram .I uspjelo mije posto je jaki roj ali je otišlo oko 8 kg šečera .

To je druga stvar,mislio sam da je obični nukleus,da ,ako je potrebno i ako paša traje prebaci ga u nastavke.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 15 srp 2012, 16:48

theZiki je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:Slabija društva prihranjivaj,da u zimu uđu sa što više pčela, ne znam zašto su slabija,jeli loša matica ili su to bili kasni rojevi,ako su kasni rojevi onda prihranjuj,ako je matica onda znaš što treba.

Ne znam zasto su slabija, biti ce da je kasniji roj, jer sam ih kupio polovicom lipnja i bilo je pčele na 10 okvira i onda se izgleda kasnije izlegla matica pa dok se oplodila i pronijela... tako da su slabiji zbog toga...

Vjerovatno je to bio roj drugar sa nesparenom maticom i zato je oslabio,malo ga prihranjuj i ako treba nadopuni zimnicu do rujna i na proljeće će biti OK.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la darko&antonija » 15 srp 2012, 22:49

AŽ zalihe.jpg
AŽ zalihe.jpg (48.98 KiB) Pogledano 3382 put/a.
LR zalihe.jpg
LR zalihe.jpg (49.44 KiB) Pogledano 3382 put/a.

....fotke od lane,01.08. kada je završila akcija suncokret.......u ovo poklopljeno leglo ne smije ući varoa,inače ostane do proljeća samo medeni vijenac :o.....ovo je dakako idealna situacija.......ali ako ne osta,ne bi dosta.......i kolovoz bez prihranjivanja.......kako je rekao jedan moj kolega,pa samo treba prvi puta ostaviti dobre zalihe........u proljeće su me kod prvog pregleda dočekali praktično isti vijenci i količina legla........dobro,vjerujem da su u kolovozu nešto malo pobrale,ali kasnije nisam više vadio okvire.........pogača je išla tek u veljači kod ovakih zajednica.......a prošli bi i bez nje......dobro su uhvatile i razvojnu pašu vrbe ove godine.........na mom području iza suncokreta nema neke ozbiljne paše i kvalitetno uzimljavanje počinje već sada za koji dan..........zima zna biti duuuuuuuga........zato treba sada krenuti........kasno je za popravke u rujnu i listopadu.......tadašnji trud oko prihrane i popune uglavnom ne vrijedi truda......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la vma » 15 srp 2012, 23:27

Sta je sa kolegama koji cekaju vrijesak i koji medi krajem ovoga mijeseca a negdje i kasnije.Mislim da sad prihranu trebaju nukleusi i rojevi kasni.
vma
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 15 srp 2012, 23:36

........govorim s aspekta pčelarenja između Orljave,Save,Dunava i Drave.........samo poneke lokacije objektivno imaju šansu za vrcanje na zlatošipki........ali ove godine ne........kiša je zakasnila za istu.......mislim da vrijesak dijeli istu sudbinu......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kokica » 15 srp 2012, 23:43

http://upload.slike.com/?v=nDbTk.jpg
http://upload.slike.com/?v=tw0V8.jpg

ovako je kraj moje košnice a tek poćinje. Po opisima to je zlatošipka ili se varam i baš ljepo se zeleni i buja....
kokica
Legenda
Legenda

PostPostao/la darko&antonija » 15 srp 2012, 23:45

....da,zlatošipka.........e da je malo otkisla bar........
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kokica » 15 srp 2012, 23:51

Ova raste uz kanal u koji se sljeva voda iz jednog izvora pa vode ne manjka...
Ali ja sam tu neiskusan ali gledajuči danas okvire ljepo se nosi jer su več napunile 5 okvira s medom i to friškim jer popunjavaju svaku čeliju iz koje izađe leglo. Jedino pelud baš ne nose, jedino neku zelenu (možda kukuruz)
kokica
Legenda
Legenda

PostPostao/la vma » 16 srp 2012, 00:37

Majcina dusica i vrijesak u mome kraju krajem sedmog pocetkom osmoga mijeseca krecu,sad budemo vidjeli sta ce biti ako ne onda sirupana nastupa onima kojima je potrebna.
vma
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la rokimon » 16 srp 2012, 10:38

kod mene oko pčelinjaka ima ....da ne pretjerujem bar 5-6 hektara zlatošipke! sad je zelena, cvijeta još nema! pošto kiše nje bilo nikako u zadnje vrijeme jel ima šanse da nešto bude od toga? i kako ona medi,kad je sve ok?
Onaj koji pita ispadne budala pet minuta, ali onaj koji ne pita ostane budala cijeli život.
rokimon
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot] i 11 gostiju.