LEGLO???

Svakodnevni pčelarski razgovori

LEGLO???

PostPostao/la ivica.vk » 10 tra 2013, 14:32

Pregledao sam danas svoje zajednice i primijetio da legla nema dali je to normalno... Zajednice su relativno slabe a na podnici je bilo doste mrtve pčele, među pčelama sam primijetio nekoliko onih koje na nogicama imaju cvijetni prah. Maticu nisam primijetio ali nisam ni previše tražio, što sad!? molim vaše mišljenje
ivica.vk
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: LEGLO???

PostPostao/la Marijan.Marinovic » 10 tra 2013, 14:57

Oprosti ali kako ti misliš pčelariti ako neznas ustanoviti o čemu se radi ????
Osnovnu stvar neznas.
Moj savjet je nađi si dobrog mentora koji izvrca meda kako se spada i nek te uči, i ne bilo koga jer su u današnje vrijeme svi mentori .
Ovdje ti nemože niko reči o čemu se radi dok se nevidi ........
Marijan.Marinovic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la buli » 10 tra 2013, 15:12

Situacija s pčelama i leglom je jako loša ove godine...duga zima i nikakav unos su rezultirali simboličnim zalijeganjem matice te prisilili zimsku pčelu da se iscrpljuje do krajnjih granica pošto nije bilo dovoljno mlade pčele koja bi se legla i preuzimala njenu funkciju. Sada imaš situaciju da na većini zajednica ima malo ili nimalo legla s time da su neke propale ili će uskoro propasti zbog pčelinog instinkta da ne napušta leglo ni po cijenu smrti i ako hitno ne zatopli i ne počne unos dajem lošu prognozu..
Moje su se zajednice super držale do pred 10tak dana a onda je počelo umiranje...na nikakvu prošlu godinu se nastavio katastrofalan početak ove godine i čini mi se da više nije upitno kako pripremiti zajednicu za sakupiti bagrem već da je imperativ kako preživjeti sa što više zajednica. U literaturi se ovo spominje kao prva kriza - kriza opstanka i obično prođe neprimjećeno jer dovoljno rano krene neprekidno zalijeganje i leženje mlade pčele i unos peluda i nektara. A ima godina kad ta kriza opstanka stvarno dovede sami opstanak u pitanje i onda je teško intervenirati...sve moje poginule zajednice su bile pune zatvorenog meda i imale pogaču iznad sebe ali uzalud...
buli
Guru
Guru

PostPostao/la sruzicic » 10 tra 2013, 15:22

Dobar upit???
Baš me zanima jer sutra idem pčelariti pa ću vidjeti stanje. Ovako na prvu jučer posljepodne na letima su bile aktivne sa obilatim unosom peludi. Sutra provodim detaljan pregled pa ću ukratko opisati stanje kod sebe. Inače prema nekim saznanjima od kolega koji su već izvršili pregled, legla ima, ali pretežno otvorenog, a zatvorenog vrlo malo. To navodi na zaključak da je tijekom ovog zadnjeg hladnog vala matica stala sa zalegom pa je neka procjena da smo u manjku dva do tri okvira legla, ali vidjeti ćemo sutra. :???:
Ono što možeš učiniti danas ne ostavljaj za sutra
sruzicic
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ivica.vk » 10 tra 2013, 16:29

Marijan.Marinovic je napisao/la:Oprosti ali kako ti misliš pčelariti ako neznas ustanoviti o čemu se radi ????
Osnovnu stvar neznas.
Moj savjet je nađi si dobrog mentora koji izvrca meda kako se spada i nek te uči, i ne bilo koga jer su u današnje vrijeme svi mentori .
Ovdje ti nemože niko reči o čemu se radi dok se nevidi ........

:roll: :lol: Pa ja prošlu godinu uopće nisam vrco nego sam isključivo razrojavao . Uredno sam ih jesenas dohranio sirupom a u 1. mjesecu dao pogaču i bilo sve 5., da bi unazad 3 tjedna primijetio da su gladne te sam ih hranio sa medom pola kile po zajednici.
pčele u nazad 2 do 3 dana lete i vesele su al ih je malo i nose pelud.
Što se tiče mentora nažalost ovdje sam našao iskrene idobro namjerne ljude od kojih kupim koliko mogu i da ... ovakvo što sa pčelama nisam doživio prošle zime tj proljeća pa zato i neznam.
ivica.vk
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zeljko.vukovar » 10 tra 2013, 16:29

I kod mene nije bolje stanje na nekoliko zajednica.Duga zima je napravila svoje.Možda je matica uginula zajedno sa pčelama na podnici?Danas sam spojio jedno takvo društvo sa jednim jakim društvom.Na ovakve pametnjakoviće poput Marijana se ne obaziri!
zeljko.vukovar
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la theZiki » 10 tra 2013, 16:31

Kod mene 3 do 5 okvira legla. Stimulacija počela prije 5 dana. U petak idem vidjeti detaljnu situaciju. Cijelo vrijeme su imale pogaču iznad sebe i dovoljne količine meda.
theZiki
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Giga » 10 tra 2013, 19:19

Moje misljenje je da stimulacija sirupom i nije toliko potrebna, ukoliko ima meda. Rotacija okvira ili nastavaka uz zarezivanje jesenske zimske zalike uz zapoceto leglo biti ce moja teknika sljedecih dana...
Giga
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la theZiki » 10 tra 2013, 19:33

Stimulacija sirupom je da se matica misli da ima unosa mislim da je ove godine itekako potrebna baš zbog ovako kasnog proljeća jer do bagrema ne bude se razvilo društvo.
theZiki
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la marin » 10 tra 2013, 20:40

ivica.vk je napisao/la: :roll: :lol: Pa ja prošlu godinu uopće nisam vrco nego sam isključivo razrojavao . Uredno sam ih jesenas dohranio sirupom a u 1. mjesecu dao pogaču i bilo sve 5., da bi unazad 3 tjedna primijetio da su gladne te sam ih hranio sa medom pola kile po zajednici.
Što se tiče mentora nažalost ovdje sam našao iskrene idobro namjerne ljude od kojih kupim koliko mogu i da ... ovakvo što sa pčelama nisam doživio prošle zime tj proljeća pa zato i neznam.

kolega, problem je u zajednici jer je gladna, kolko ja znam i kak su mene učili za normalno funkcioniranje zajednice potrebno je min. 7 kg meda u košnici oko legla. zato ovih 1/2 kg su upitna kao i ostala količina zalihe. hitna popuna zalihe je potrebna da bi se nastavio razvoj.

kod mene je danas pregledano 20-tak društava, dobio sam valjda 25 uboda, al sam polako otklapao med i približavao te okvire uz leglo dok sam odmicao okvir sa peludim.
isto je kako je već prije rečeno 3-5 okvira legla pretežno otvorenog, dok je poklopljeno jako sporadično. one koje nemaju dovoljno meda i koje su slabije dobile su pogaču. sutra nastavljam.
Razgovaraju dvije napušene pčele.
Prva: Gdje ti je trut?
Druga će polako: Truth is out there.

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ivica.vk » 10 tra 2013, 20:47

marin je napisao/la:
ivica.vk je napisao/la: :roll: :lol: Pa ja prošlu godinu uopće nisam vrco nego sam isključivo razrojavao . Uredno sam ih jesenas dohranio sirupom a u 1. mjesecu dao pogaču i bilo sve 5., da bi unazad 3 tjedna primijetio da su gladne te sam ih hranio sa medom pola kile po zajednici.

kolega, problem je u zajednici jer je gladna, kolko ja znam i kak su mene učili za normalno funkcioniranje zajednice potrebno je min. 7 kg meda u košnici oko legla. zato ovih 1/2 kg su upitna kao i ostala količina zalihe. hitna popuna zalihe je potrebna da bi se nastavio razvoj.

kod mene je danas pregledano 20-tak društava, dobio sam valjda 25 uboda, al sam polako otklapao med i približavao te okvire uz leglo dok sam odmicao okvir sa peludim.
isto je kako je već prije rečeno 3-5 okvira legla pretežno otvorenog, dok je poklopljeno jako sporadično. one koje nemaju dovoljno meda i koje su slabije dobile su pogaču. sutra nastavljam.

Ma shvaćam o tom vodim računa, sad imaju i pogače (stimulativne) dajem sve od sebe samo da ih spasim dok je ovo fuj vrijeme...
ivica.vk
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kokica » 10 tra 2013, 21:09

Ja danas obavio detaljan pregled i prebacio dva okvira s medom u donji nastavak. Legla zatvorenog 3 okvira, 6 ulica pčela. Na okvirima s leglom još ima 2-3 cm mednog vijenca ali primjetio sam da ispod ima dosta peludi i nepoklopljenog meda pa je leglo bazirano u sredini okvira između meda i peludi. To vjerovatno jer su pčele skoro do jučer bile u klupku.
Uglavnom koje olakšanje i gušt napokon vidjeti puno leto.
kokica
Majstor
Majstor

PostPostao/la Ben » 10 tra 2013, 21:10

Danas sam pregledao oko 12-tak zajednica i to: pola prošlogodišnjih jakih zajednica, te pola prošlogodišnjih nukleusa. Stanje je ovakvo:
Kod svih zajednica zalihe meda su iznenađujuće odlične, znači pčele sigurno nisu gladne. Peludni okviri su prisutni kod svih pregledanih društava. Ali sa leglom se ne mogu pohvaliti. Jake zajednice imaju oko 6 okvira večinom otvorenog legla i jaja, te vrlo malo poklopljenog. Prošlogodišnji nukleusi su sa 3-4 okvira večinom otvorenog legla. Na podnici nema mrtvih pčela.
Živo me zanima da li će se uspjeti maksimalno razviti do bagrema. Pretpostavimo da bagrem ove godine krene oko 15.5. znaći za 35 dana. Prema tome sve upučuje da ćemo ove godine dobiti maksimum razvoja ne kraju cvatnje bagrema.
Sutra nastavljamo s pregledom.
AKO SI CIJELI DAN VRIJEDAN KAO PCELA,
RADIS KAO KONJ I NA KRAJU DANA SI UMORAN KAO PAS,
POSJETI VETERINARA !
POSTOJI MOGUCNOST DA SI MAGARAC !!
Ben
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 10 tra 2013, 21:37

.....jel toliki problem strpiti se par dana pa taj pregled odraditi na način da donese minimum štete zajednicama..... :shock: .......periodi izleta mjere se tek na sate :idea: .......što bi to trebalo biti problem :?:...blokada......treba vrcati ili šta.....pčela sada "lomi" staru generaciju i ova hladnoća je več previše uzela......nemojte joj još pomagati-dobronamjeran savjet......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kokica » 10 tra 2013, 22:00

O čemu ti pa kod mene je bilo sigurno 20 stupnjeva celzijusa.
kokica
Majstor
Majstor

PostPostao/la darko&antonija » 10 tra 2013, 22:46

.....upeklo 20.......sigurno i duže od 20minuta......ma samo ga rokaj onda...... :wink:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la li » 10 tra 2013, 23:00

kokica je napisao/la:O čemu ti pa kod mene je bilo sigurno 20 stupnjeva celzijusa.

Kokice i sam kazes da si pocetnik u pcelarstvu pa zasto onda ne poslusas savjet iskusnijeg pcelara (mislim na Darka) Mozda je i bilo 20 stupnjeva ali 20 minuta a mozda su jos nocas bile u labavijem klupku ili u pravom.Strpljen,spasen. Danas kazes" o cemu ti to" a sutra uspaniceno pitas za savjet.Ili znamo ili ne znamo? Bez ljutnje.
li
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kokica » 10 tra 2013, 23:36

Kojih 20 minuta ?????
Gle ovdje su iskusni pčelari tvrdili da košnice treba tačkama vozati po pčelinjaku.
Moje greške, moj trošak, a kolko čitam pola vas ni "nema" kaj pregledavati jer su "gubici" ogromni...
kokica
Majstor
Majstor

PostPostao/la theZiki » 11 tra 2013, 00:12

Kod mene na okvirima ono što sam uspio na brzaka vidjeti bilo je 3-5 okvira zatvorenog legla ali na tim okvirima ima još vijenac meda nekih 8 cm debeli do straznje strane okvira gledajući od leta. U petak idem gledati detaljno kad bude iznad 18 stupnjeva.
theZiki
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la li » 11 tra 2013, 00:32

kokica je napisao/la:Kojih 20 minuta ?????
Gle ovdje su iskusni pčelari tvrdili da košnice treba tačkama vozati po pčelinjaku.
Moje greške, moj trošak, a kolko čitam pola vas ni "nema" kaj pregledavati jer su "gubici" ogromni...

Kokice ovo je bilo dobronamjerno pa nema potrebe za takvom reakcijom. Kao prvo nemoguce je da sest ulica pcela imaju tri okvira zatvorenog legla, pa cak i da je istina cemu spustati okvire s medom? A o iskusnim pcelarima i o voznji tacaka po pcelinjaku o tom po tom ali u nekoj drugoj rublici, ova je preozbiljna za takve price
li
Novi korisnik
Novi korisnik

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.