Uzimljavanje

Svakodnevni pčelarski razgovori

Uzimljavanje

PostPostao/la shime » 09 kol 2013, 12:03

Pozdrav svima !

Molio bih za savjet...neznam kako da uzimim zajednice.
Trenutno se matica nalazi u nastavku koji je na podnici, iznad matična rešetka pa medište.
U nedoumici sam između ova dva načina.

1. Pogače sam stavio 25.07. danas bi stavio nove pogače za stimulaciju matice, tamo negdje za 10-15 dana kada ih pojedu počeo bi eventualnu prihranu ako bi bilo potrebno sa sirupom. Rotaciju nastavaka bi napravio krajem 8 početkom 9 mjeseca tako da bi maticu sa nastavkom koji je na podnici dignuo gore a gornji nastavak okrenuo za 180 i spustio na podnicu. Kaj mislite o toj metodi...dali je rano za rotaciju, odnosno dali da pričekam pa rotiram tamo negdje poslije 15.09.

2. Sve isto...samo kaj bi skinuo MR. i onda po nekim mojim saznanjima klupko bi se formiralo u donjem nastavku i kroz zimu bi se kretalo prema gore za hranom.
shime
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Uzimljavanje

PostPostao/la Pirez » 09 kol 2013, 12:37

Ja bi odmah dignuo donji nastavak gore sa maticom izvadio mr i podbacio gornji nastavak i pustio da si rade debele medne vjence usputno ako imaš gore meda imat ćeš i stimulaciju ,a tim postupkom bi trebao imati idealno zimovanje da klupko zahvaća oba nastavka sa debelim vjencima.Na tebi je dali ćeš vadit 1 okvir te da zimuju na 9 okvira ja sam ove godine izvadio i sad su mi zajednice tako posložene jedino što ja ispod imam polunastavak.Možda ima neko još nešto za nadodat ili ispravit.
Krepat ma ne molat.
Pirez
Majstor
Majstor

PostPostao/la kr1s » 09 kol 2013, 13:15

Zašto je bolje ostaviti da zimuju na mednim vijencima nego da ima gore pun nastavak meda. Što ako se desi da je zima jaka da ne mogu "pretočiti" med sa donjeg nastavka u medne vijence? I zar nije polunastavak LR kao dodatak na LR nastavak za medni vijenac?
kr1s
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Buronja » 09 kol 2013, 13:29

kr1s je napisao/la:Zašto je bolje ostaviti da zimuju na mednim vijencima nego da ima gore pun nastavak meda. Što ako se desi da je zima jaka da ne mogu "pretočiti" med sa donjeg nastavka u medne vijence? I zar nije polunastavak LR kao dodatak na LR nastavak za medni vijenac?

Što će ti pun kat hrane u kući ako ne možeš do nje ?!
Bolje ti je prizemlje sa dovoljnom količinom hrane na kojoj ćeš priživiti nego kat pun u kojeg možeš samo gledati a do njega ne možeš doseći ..
Gornji nastavak spustiš dolje, sad dok je vrijeme i pčela se pobrine sama za raspored i količinu. A što se tiče nastavka ili polunastavka ili farrara zato LR košnica i jest u prednosti nad ostalim vrstama košnica što postoji mogućnost više kombinacija i rasporeda unutar jedne zajednice. Pokušaj razmišljati kao pčela i uđi u život zajednice na jedan lucidan i virtualan način, stavi se ispod poklopca košnice i razmišljaj. Tako i pčela razmišlja i radi na jedan nagonski način, znači ako joj pomogneš i dozvoliš sama će se pobrinuti za sebe.
Buronja
Buronja
Legenda
Legenda

PostPostao/la Djina » 09 kol 2013, 13:59

Spuštanje nastavka s medom na podnicu (ako je uzimljavanje na 2 LR nastavka) ima smisla najkasnije do sredine 8. mjeseca.Kasnije bi to bilo nepotrebno iscrpljivanje pčela s preseljenjem meda i njegovim deponiranjem u gornji nastavak. Kad imam situaciju da je gornji nastavak pun meda, radim prevješavanje legla u gornji nastavak. Tri okvira zatvorenijeg legla stavim u sredinu gornjeg nastavka, a na mjesto gdje je bilo leglo spustim med. U pravilu, matica se digne gore i nastavi sa zalegom. Moje su MR već odavno u spremištu.Poz
Djina
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Buronja » 09 kol 2013, 14:24

:|
Zadnja izmjena: Buronja; 09 kol 2013, 14:34; ukupno mijenjano 2 put/a.
Buronja
Buronja
Legenda
Legenda

PostPostao/la Buronja » 09 kol 2013, 14:31

Buronja je napisao/la:
Djina je napisao/la:Spuštanje nastavka s medom na podnicu (ako je uzimljavanje na 2 LR nastavka) ima smisla najkasnije do sredine 8. mjeseca.Kasnije bi to bilo nepotrebno iscrpljivanje pčela s preseljenjem meda i njegovim deponiranjem u gornji nastavak. Kad imam situaciju da je gornji nastavak pun meda, radim prevješavanje legla u gornji nastavak. Tri okvira zatvorenijeg legla stavim u sredinu gornjeg nastavka, a na mjesto gdje je bilo leglo spustim med. U pravilu, matica se digne gore i nastavi sa zalegom. Moje su MR već odavno u spremištu.Poz

Ispravno ali kod nas južnije je još rano vaditi matičnu rešetku.Istoga trena kad izvadiš m. rešetku više u košnici nisi gospodar nego promatrač.Što se tiče privješavanja na taj način razdvojiš leglo na 2 odnosno 3 dila što je u ovo doba godine štetno i baca zajednicu unazad a rezultat je upitan.
Buronja
Buronja
Legenda
Legenda

PostPostao/la kr1s » 09 kol 2013, 14:44

Dobro onda ako imam dolje većina je na 9-10 kriva legla gore je ima oko recimo 2-5 kg meda zavisi od košnice. Zlatošipka medi hranim sa 0.2dlc 1:1 svaka dva dana što preporučate da ostavim još tako do kraja mjeseca ili kada zlatošipka završi zarotiram nastavke, uzmem MR i obilno prihranim da naprave vijence? Ili da sada zarotiram ali da ostavim MR da matica ne može dolje pa kako bude unusa tako će raditi vijence a ja samo prihranim ako neće biti dosta. Ili da sada obilno prihranim da napune nešto gornji nastavak pa zarotiram ostavim MR neka rade vijence sa zlatošipkom ako bude trebalo još obilno prihranim?
kr1s
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Buronja » 09 kol 2013, 15:08

kr1s je napisao/la:Dobro onda ako imam dolje većina je na 9-10 kriva legla gore je ima oko recimo 2-5 kg meda zavisi od košnice. Zlatošipka medi hranim sa 0.2dlc 1:1 svaka dva dana što preporučate da ostavim još tako do kraja mjeseca ili kada zlatošipka završi zarotiram nastavke, uzmem MR i obilno prihranim da naprave vijence? Ili da sada zarotiram ali da ostavim MR da matica ne može dolje pa kako bude unusa tako će raditi vijence a ja samo prihranim ako neće biti dosta. Ili da sada obilno prihranim da napune nešto gornji nastavak pa zarotiram ostavim MR neka rade vijence sa zlatošipkom ako bude trebalo još obilno prihranim?

Kao prvo odmah ču ti reći da sam direktan što mislim to i rećem. Ne znam kad si zadnji put gledao svoje zajednice ali za ovo doba godine 10 okvira punih legla mi se čini previše.
Drugo ako zlatošipka medi koji kurac onda prihranjuješ poticajno.
Treće dali se nadaš da če doniti dovoljnu količinu meda u nastavak ako se tome nadaš ostavi matičnu rešetku di je pa češ onda nakon zlatošipke znati na čemu si. Ako se ne nadaš nikakvom vrcanju onda izvadi matičnu digni plodište gore, prihrani obilnom količinom sirupa do 1.9 i bogu hvala!
Buronja
Buronja
Legenda
Legenda

PostPostao/la kr1s » 09 kol 2013, 15:28

Medi ne medi što medi sada na 40C ali vjerojatno ako će pasti temp pa će drugi tjedan nešto mediti, ujutro ima nekog unosa ali teško da može biti nešto zato prihranjujem. Gledano je za vikend. Ostavi ću još drugi tjedan da vidim što bude od zlatošipke pa ću onda zarotirati i prihraniti. Nego ako bi i sada zarotirao nastavke i uzmem MR koje su šanse da matica ode u donji nastavak jer sigurno ne bi bilo dobro da zadnje leglo bude dolje ako već rotiramo. Da se MR ostavi do sredinom 9 mjeseca pa onda uzme kada već polako se smanjuje leglo?
Ako mislite da se ljutim pa ne ljutim se nego drago mi je da se reče što se misli i gotovo...
kr1s
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 09 kol 2013, 16:03

Pirez je napisao/la:Ja bi odmah dignuo donji nastavak gore sa maticom izvadio mr i podbacio gornji nastavak i pustio da si rade debele medne vjence usputno ako imaš gore meda imat ćeš i stimulaciju ,a tim postupkom bi trebao imati idealno zimovanje da klupko zahvaća oba nastavka sa debelim vjencima.Na tebi je dali ćeš vadit 1 okvir te da zimuju na 9 okvira ja sam ove godine izvadio i sad su mi zajednice tako posložene jedino što ja ispod imam polunastavak.Možda ima neko još nešto za nadodat ili ispravit.
......da bih riječ dodao.....
Djina je napisao/la:Spuštanje nastavka s medom na podnicu (ako je uzimljavanje na 2 LR nastavka) ima smisla najkasnije do sredine 8. mjeseca.Kasnije bi to bilo nepotrebno iscrpljivanje pčela s preseljenjem meda i njegovim deponiranjem u gornji nastavak. Kad imam situaciju da je gornji nastavak pun meda, radim prevješavanje legla u gornji nastavak. Tri okvira zatvorenijeg legla stavim u sredinu gornjeg nastavka, a na mjesto gdje je bilo leglo spustim med. U pravilu, matica se digne gore i nastavi sa zalegom. Moje su MR već odavno u spremištu.Poz
...tako se radi,kakva rotacija u rujnu.....bolje ih odma pošpricajte pipsom,da se ne pate....
kr1s je napisao/la:Da se MR ostavi do sredinom 9 mjeseca pa onda uzme kada već polako se smanjuje leglo?

.......kolega,sada se smanjuje leglo i matici ne treba niti jedan nastavak.....u rujnu leglo prestaje....ajmo malo praktične pčelarske matematike.....ako nese 500 do 700 na dan znači da na jednom okviru radi tjedan dana......iako je bliže ovoj nižoj brojci ako nema stimulacije,a ako je glad da i ne spominjem brojke jer tada nesenje prestaje........za tri tjedna,taman kada krene na 4 okvir već se prazni prvi.....istina,nije samo leglo na okviru....ali i da koristi pola okvira,šta će joj onda dvadeset okvira :?: ..........a za medenje na 40 se slažem i stimulacija je uz tretman protiv varoe ključni alat za bezbrižno zimovanje......nadati se nekom medenju.......ne znam baš,a kada se utvrdi po već koji put da pčela gladuje mjesec dana,onda je" prošla baka s kolačima"......ali dobro,onda će navaliti postovi o pogačama u prosincu,nek se nađu.... :wink:.....na kraju,sada je potreban tretman i lagana stimulacija......osobno ću staviti pogače(kilu i po do dvije,vlastita proizvodnja,samo šećer,pelud i med),troše ih polako i kada nema unosa,a i fizički je manje zahtjevno....
pogača samoizrada.jpg
pogača samoizrada.jpg (49.09 KiB) Pogledano 3903 put/a.
......u dan podjelim svima i vozdra.........tko nije vrijeme je da makne mr.........korekciju zaliha se lako napravi početkom rujna,obilno u dva tri sipanja sirupa,ako treba,a onaj tko na vrijeme napravi ovo što kolege navode,obično i ne treba puno dati.......i onda mir....
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kokica » 09 kol 2013, 16:48

neki se spremaju tek vrcati a ovdje se prihranjuje naveliko i to kolko vidim napamet...
Kod mene najače dvije košnice imaju 8 okvira legla ali zatvorenog i pitanje dal bu se ti okviri i dalje punili leglom (sumljam) ali i ti okviri imaju bar 5 centimetara mednog vjenca a tek je sredina 8 mjeseca. Mogu one još donjeti svega i svačega. Mogu vam staviti slike zlatošipke na 34 c° s pčelom koja radi.
Pa otvarate valjda košnice i vidite kolko ima meda ?????
kokica
Majstor
Majstor

PostPostao/la cmelec » 09 kol 2013, 16:58

darko&antonija je napisao/la:
Pirez je napisao/la:Ja bi odmah dignuo donji nastavak gore sa maticom izvadio mr i podbacio gornji nastavak i pustio da si rade debele medne vjence usputno ako imaš gore meda imat ćeš i stimulaciju ,a tim postupkom bi trebao imati idealno zimovanje da klupko zahvaća oba nastavka sa debelim vjencima.Na tebi je dali ćeš vadit 1 okvir te da zimuju na 9 okvira ja sam ove godine izvadio i sad su mi zajednice tako posložene jedino što ja ispod imam polunastavak.Možda ima neko još nešto za nadodat ili ispravit.
......da bih riječ dodao.....
...tako se radi,kakva rotacija u rujnu.....bolje ih odma pošpricajte pipsom,da se ne pate....
kr1s je napisao/la:Da se MR ostavi do sredinom 9 mjeseca pa onda uzme kada već polako se smanjuje leglo?

.......kolega,sada se smanjuje leglo i matici ne treba niti jedan nastavak.....u rujnu leglo prestaje....ajmo malo praktične pčelarske matematike.....ako nese 500 do 700 na dan znači da na jednom okviru radi tjedan dana......iako je bliže ovoj nižoj brojci ako nema stimulacije,a ako je glad da i ne spominjem brojke jer tada nesenje prestaje........za tri tjedna,taman kada krene na 4 okvir već se prazni prvi.....istina,nije samo leglo na okviru....ali i da koristi pola okvira,šta će joj onda dvadeset okvira :?: ..........a za medenje na 40 se slažem i stimulacija je uz tretman protiv varoe ključni alat za bezbrižno zimovanje......nadati se nekom medenju.......ne znam baš,a kada se utvrdi po već koji put da pčela gladuje mjesec dana,onda je" prošla baka s kolačima"......ali dobro,onda će navaliti postovi o pogačama u prosincu,nek se nađu.... :wink:.....na kraju,sada je potreban tretman i lagana stimulacija......osobno ću staviti pogače(kilu i po do dvije,vlastita proizvodnja,samo šećer,pelud i med),troše ih polako i kada nema unosa,a i fizički je manje zahtjevno....
pogača samoizrada.jpg
......u dan podjelim svima i vozdra.........tko nije vrijeme je da makne mr.........korekciju zaliha se lako napravi početkom rujna,obilno u dva tri sipanja sirupa,ako treba,a onaj tko na vrijeme napravi ovo što kolege navode,obično i ne treba puno dati.......i onda mir....

Pozdrav pčeloljupci
Ajmo još malo pričekat, imamo fore još najmanje tri tjedna za sređivanje,vađenja Bayvarola ,popunu zaliha i pripremu pčela za zimu.bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ivan.matijevic » 09 kol 2013, 19:21

[quote="kr1s"]Dobro onda ako imam dolje većina je na 9-10 kriva legla gore je ima oko recimo 2-5 kg meda zavisi od košnice. Zlatošipka medi hranim sa 0.2dlc 1:1 svaka dva dana što preporučate da ostavim još tako do kraja mjeseca ili kada zlatošipka završi zarotiram nastavke, uzmem MR i obilno prihranim da naprave vijence? Ili da sada zarotiram ali da ostavim MR da matica ne može dolje pa kako bude unusa tako će raditi vijence a ja samo prihranim ako neće biti dosta. Ili da sada obilno prihranim da napune nešto gornji nastavak pa zarotiram ostavim MR neka rade vijence sa zlatošipkom ako bude trebalo još obilno prihranim?[/quote

Darko ti je sve ljepo objasnio ali zašto si stimulirao sa 0.2dcl kad imaš 9-10 okv.legla pogotovo kad ne očekuješ dobru pašu.
Bolje da si stavljao 1-2l sirupa jer su ti zalihe nikakve( normalno leglo popapalo). Moraš paziti da ti zalihe ne padnu ispod 7-8 kg
po zajednici. Da imaš više meda onda bi ga vidio da se nalazi u polumjesecu sa zadnje strane koš. znači rotiranje je za njih jako loše.
Vjerovatno si shvatio a nije ti za zamjerit.
Velebitski vuk
ivan.matijevic
Guru
Guru

PostPostao/la kr1s » 09 kol 2013, 21:15

Najviše jer su velike temperature pa poslije 10 sati vidi se veliki pad smanjenog unosa pčela a drugo jer imam dosta satnih osnova nekih 1-2 po košnici koje još nisu izgrađene ili su do pola pa sam preko stimulacije htio malo pogurati jer kako sam rekao visoka je temp pa loš unos ali sada bi trebala biti zlatošipka biti u punom cvatu ako se uredi temp možda bude nešto. Ako neće biti od zlatošipke ništa onda ću urediti košnicu kako ste napisali i pripremiti za zimu jer mi je malo glupo sada siliti jaki šećer kad ima koliko toliko tiha paša pogotovo sada ako se temperatura uredi.
Samo da još pitam kada je zadnje da se voze pčele sa kontejner jer bi trebao preseliti pčele u šumu na zimovanje. Da li je prekasno sredinom 9 mjeseca?
kr1s
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la shime » 09 kol 2013, 22:29

Pčelarim tek jednu godinu pa mi neke stvari nisu jasne...npr.
Kaj nebi bilo bolje da se ako je potrebno prvo zajednica prehrani recimo do kraja 8 mj. te nakon toga napravit zamjenu nastavaka...odnosno, kod prihrane pčele spremaju med u gornji nastavak i netreba tolko pazit da se matica blokira i ako se stavi više sirupa nego im je potrebno, kada procijenimo da imaju dosta zaliha radimo rotaciju...ako smo stavili previše sirupa ostat če u donjem nastavkuipičiele opet imaju stimulaciju za prolječe.
A kaj se tiče da je kasno krajem 8 mj. rotirat nastavke, negdje sam pročitao da pčele mozemo prihranit do 15.09. dok ima starih pcela koje neče dočekat zimu tako da njih iskoristimo i postedimo mlade dugozivuce pcele. Kaj nije onda tako i sa tim prenosom meda?
E da i zašto uopče skidat MR ?
shime
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zgviking » 09 kol 2013, 22:31

pozdrav...
slažem se da treba prihraniti sirupom slabe zajednice koje nemaju dovoljno hrane za zimu...
nije mi jasno ovo tumbanje i preslagivanje nastavaka i okvira :roll: :?: pa zar si pčele sam ne poslože najbolje raspored hrane i sve ostalo u košnici za zimu ?? :shock:
zgviking
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la darko&antonija » 09 kol 2013, 22:45

cmelec je napisao/la:Ajmo još malo pričekat, imamo fore još najmanje tri tjedna za sređivanje,vađenja Bayvarola ,popunu zaliha i pripremu pčela za zimu.bok
.......ja i pričam u smjeru da se tada ima što sređivati........zasigurno će na nekim lokacijama matice gotovo prestati nesti na ovoj žegi i suši........tu treba sad intervenirati....
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la shime » 15 kol 2013, 10:31

Zamjenio bi mjesta nastavaka oko 20.08. dali je to kasno i dali ima smisla kod stavljanja medista na podnicu zarotirat ga za 180 ili save okvire sa medom stavit u sredinu da ga pcele lakse prebace gore ?
shime
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pero13 » 15 kol 2013, 10:36

prihranjivanje misli sada nije toliki prioritet mislim da se ide na što više pčele za zimu...
pero13
Legenda
Legenda

Sljedeća

Natrag na PČELARSKI RAZGOVORI

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.