Vapnenasto leglo-molio bih savjet

Teme vezane uz vapnenasto leglo

Vapnenasto leglo-molio bih savjet

PostPostao/la stipapero » 25 srp 2015, 18:19

Pozdrav,
Imam na pčelinjaku jedno društvo još od prošle godine s vapnenastim leglom, nije jako izraženo 10-20 mumija. Mijenjao sam ove godine maticu ali nije pomoglo, pa se više ne bih htio s tim društvom maltretirati ali ima puno pčela pa mi je žao da ih ugušim. Zanima me da li bih smio pčele iz te košnice istresti na zemlju, pa neka uđu u susjedne košnice a zaraženu košnicu s leglom i okvirima odnijeti kući i saće pretopiti. Da li postoji mogućnost da pčele iz zaražene košnice prenesu vapnenasto leglo u košnice u koje uđu, ne bih htio da si napravim još veći problem.
stipapero
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Vapnenasto leglo-molio bih savjet

PostPostao/la mrkva » 25 srp 2015, 21:13

Najbolje sve unisti i pretopi.mada je cudno da uz promjenu matice i dobru jaku pasu nije se ocistila znaci da je dosta zarazena.moj savjet unisti sve.pretopi okvire kosnicu spali iz nutra..jedna zajednica niije vrijedna da zarazis druge
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Giga » 25 srp 2015, 21:29

...i ja vučem dvije još od prošle godine. Izmjena matica prošle godine NIJE pomogla. Ove godine sam ih ostavio samo na plodištu, bez medišta. Meda su donesle za sebe, jake su poprilično, vjerojatno su se i rojile, no vapno šrotaju još uvijek...
Giga
Legenda
Legenda

PostPostao/la mrkva » 25 srp 2015, 22:27

Ja sam imao jednu takvu al sam ju śopao sirupom i proslo je.ove su ocito jako zarazene zato savjetujem sve unistit
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 25 srp 2015, 23:32

otvori podnicu....
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Brle » 26 srp 2015, 13:16

medun-vučko je napisao/la:otvori podnicu....

I kupi dvije paštete apiguarda...
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la xanto » 27 srp 2015, 09:58

Meni je dopizdilo jedan dan i sjetio sam se savjeta od jednog pčelara. U bocu od stelexa, pola boce varikine,ostatak vode. I špricaj. I drugi dan su sve bile žive. A znam da je sad gljivica koja uzrokuje vapnensato leglo sigurno uništena. Sada ćemo vidjeti dalje.
xanto
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la xanto » 27 srp 2015, 10:02

stipapero je napisao/la:Pozdrav,
Imam na pčelinjaku jedno društvo još od prošle godine s vapnenastim leglom, nije jako izraženo 10-20 mumija. Mijenjao sam ove godine maticu ali nije pomoglo, pa se više ne bih htio s tim društvom maltretirati ali ima puno pčela pa mi je žao da ih ugušim. Zanima me da li bih smio pčele iz te košnice istresti na zemlju, pa neka uđu u susjedne košnice a zaraženu košnicu s leglom i okvirima odnijeti kući i saće pretopiti. Da li postoji mogućnost da pčele iz zaražene košnice prenesu vapnenasto leglo u košnice u koje uđu, ne bih htio da si napravim još veći problem.

Još veće sranje češ napraviti ako pustiš da pčele iz te košnice odu u druge. Komplet košnicu makni ako možeš drugdje. Vapnenasto leglo je ozbiljna stvar za koju pravog lijeka i nema usprkos reklamama.

Istina Bog, ja jesam par košnica izliječio sa fungicidima ali ako je zaraza jaka, ne pomaže ništa osim ili radiklano dezinficiranje ili uništiti košnicu jer prije ili poslije ova će zaraziti ostale.
Ja sam imaš slučaj da sam od košnice na tri nastavka dobio na kraju na jednom nastvaku radi vapnenstog.
xanto
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medonjonjo » 29 srp 2015, 09:49

xanto
"Meni je dopizdilo jedan dan i sjetio sam se savjeta od jednog pčelara. U bocu od stelexa, pola boce varikine,ostatak vode. I špricaj. I drugi dan su sve bile žive. A znam da je sad gljivica koja uzrokuje vapnensato leglo sigurno uništena. Sada ćemo vidjeti dalje."

Kaj to nije malo prejaki omjer u korist varikine.
Za mene je pčela najbolja čovjekova prijateljica.
medonjonjo
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la xanto » 29 srp 2015, 14:33

Ma iskreno, brigalo me u tome trenutku kad vidis da ništa ne pomaže. Tako je pisalo tj. rečeno mi. pola-pola omjer. Žive su sve do jedne dan danas. Samo sam tu košnicu odvojio na drugu lokaciju.
xanto
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la medonjonjo » 30 srp 2015, 17:07

Znači špricaš po pčelama, leglu i po svemu jel tak?
Pozdrav.
Za mene je pčela najbolja čovjekova prijateljica.
medonjonjo
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la xanto » 04 kol 2015, 14:35

medonjonjo je napisao/la:Znači špricaš po pčelama, leglu i po svemu jel tak?
Pozdrav.

Ma sve živo. Jebeš takvu košnicu. Ako je pustiš kod drugih, samo će ih zaraziti. Treba to agresivno rješavati. Jebiga ljudi se svašta sjete pa tako i to.

Više puta sam ih špricao i nije bilo ama baš nikakvog pomora od toga. Bacio sam okvire koji su bili najviše zahvaćeni i uništio maticu.
xanto
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la knezigor » 22 kol 2015, 07:20

E sad.... da li spasiti takvu zajednicu tretiranjem varikinom ili....
Klor je sastavni dio varikine,
Ako varikinom pošpricamo saće, koliko klora ostaje u njemu, i samim tim koliko će se klora naći u medu?
Na stranu to što će se špricati samo plodište, a ne i medište recimo....
Ili klor s vremenom ispari pa nema ostataka??? To bi bilo idealno!!!
knezigor
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la xanto » 22 kol 2015, 08:34

knezigor je napisao/la:E sad.... da li spasiti takvu zajednicu tretiranjem varikinom ili....
Klor je sastavni dio varikine,
Ako varikinom pošpricamo saće, koliko klora ostaje u njemu, i samim tim koliko će se klora naći u medu?
Na stranu to što će se špricati samo plodište, a ne i medište recimo....
Ili klor s vremenom ispari pa nema ostataka??? To bi bilo idealno!!!

Ili gledajte na to da ako ne rješite problem vapnenastog legla u svojem pčelinjaku da će se na kraju manje više sve zaraziti sa njime. Primjer ja sam košnicu koja je bila na tri LR nastavka i jakom zarazom vapnom sveo na jedan nastavak. Em nema naravno novih pčela jer ih bolest pojede i broj im opada.
Hoćete, nećete, varikina radi. S njom znaš da je sve 100 posto dezinficirano. A za rezidue bilokakve ja malo mislim tj. lako bi o njima mislio kada bi ostao bez pčela.

Najnovija situacija kod mene je da ta košnica koja je imala ogromnu zarazu vapnom ( 2,3 okvira komplet legla samo vapno) nema ni jednog komada više. Zaraženi okviri bačeni, matica promijenjena, komplet košnica iznutra dezinficirana, podnica također i dodan okvir legla iz nezaražene košnice. E da ta košnica mi je cca na 30 metara od pčelinjaka . Desilo mi se neki dan da sam zamjenio al stvarno slučajno boce di sam držao varikinu . Odem na pčelinjak , tretiram košnicu i nakraju skužim da sam pola boce stelexa skoro špricao pčele i košnicu sa čistom varikinom. Skužio sam po bijelim rukavicama koje su inače žute. Bio tamo, sve izletile vani, čistile se, i nakon par sati sve se vratile unutra. Jebate kad su to preživile....................

Sa komercijalnim sredstvima koja su na tržištu vapno se može izliječiti ako je malo prisutno. Iz osobnog iskustva govorim sve ovo pa tako i to. Ali ako je jaka zaraza ništa nije pomoglo nego varikina. Koliki su mi govorili da je zapalim i amen, ali nisam htio. Evo zasada, kao da nije bilo ništa. Vidjet ćemo dalje.
xanto
Novi korisnik
Novi korisnik

Natrag na VAPNENASTO LEGLO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.