Krečno leglo

Teme vezane uz vapnenasto leglo

Krečno leglo

PostPostao/la cope » 19 srp 2005, 23:12

iako sam početnik desilo mise da imam dva društva zaražena krečnim leglom,kako da najbolje pristupim liječenju krečnog legla,dobro će mi doći savjet iskusnih pčelara šta da radim..........

pozdrav........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Mir@ge » 20 srp 2005, 00:37

Zamjeni maticu najdjelotvornija metoda.. 8)
Mir@ge
Poznato lice
Poznato lice

krecno leglo

PostPostao/la ciko pcelar » 20 srp 2005, 20:12

Pozdrav!
godinama veoma uspjesno lijecimo vapnenasto leglo
otopinom secera i konzervansa .! gram konzervansa otopljen u secernoj otopini oko jedna casa od jogurta i pospem otopinu po ramicama odozgo govorim za LR .i nema krecnog legla:))
sretno
ciko pcelar
Majstor
Majstor

Vapnenasto leglo

PostPostao/la ambrozius » 20 srp 2005, 22:58

Pozdrav kolegama pčelarima,
Starija literatura upućivala je na recepciju, doduše učinkovitog, ali antibiotika nistatina u suzbijanju (plijesni) vapnenastog legla, ali je taj koncept u novije vrijeme napušten. Preporučuje se, kao što je gore već rečeno, zamijeniti maticu i obnoviti saće, te sanirati grudice s podnice i ispred košnice (modra galica). Naime, na razvoj bolesti utječe i higijensko ponašanje pčela (Sulimanović, Prepoznavanje i suzbijanje pčelinjih bolesti, Zagreb, 1995.,str. 97.)U matici, dakle, općenito vidimo čimbenika kojim možemo u priličnoj mjeri utjecati na razne odlike pčelinje zajednice, pa čak i na recepciju određenih bolesti. Na kraju, dobro je zajednicu prihraniti i C vitaminom, gram u pola kg tijesta. Sretno!
ambrozius
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Krečno leglo

PostPostao/la kristijandubravac » 06 ruj 2008, 00:15

Pozdrav!
otopinom secera i konzervansa .! gram konzervansa otopljen u secernoj otopini oko jedna casa od jogurta i pospem otopinu po ramicama odozgo govorim za LR .i nema krecnog legla:))
sretno
Pozdrav!
sretno

ja sam prije par dana stavio vinobran da vidim hoče li djelovati zajednica je za sada živa pa ču vidjeti jel če biti vapnenastog legla
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 06 ruj 2008, 20:30

Upotreba konzervansa u košnici svakako uzrokuje neke nepoželjne popratne efekte za pčele. Osnovni problem je u činjenici da pčele prvenstveno uz pomoč gljivica (i svojih sekretnih žljezda) vrše obradu - fermentaciju peluda. Unešenim konzervansom u košnicu sigurno se u značajnoj mjeri remeti prirodni ciklus fermentacije- prerade peluda u pčelinji kruh - pergu.
Takav (zbog prisutnog konzervansa) nedovoljno prerađen - nefermentiran pelud, kasnije u nekoj (možda i fatalnoj) mjeri dodatno opterečuje probavni aparat kućnih pčela - onih koje konzumiraju pelud kako bi proizvodile matičnu mlijeć kojom hrane ličinke (majska bolest,....).

Neznam zašto u praksi nije zaživio (moguče da ipak ne funkcionira?) prijedlog jednog forumaša koji je svojevremeno izjavio da on i njegovi kao preventivu protiv vapnenastog legla koriste isključivo pogače u kojima je kiselo inventirani sirup + šečer u prahu . On je tada tvrdio da nakon takve pogače u prolječe - niti jedna zajednica nema vapnenasto leglo!!!!!

Ako je to stvarno tako - ne vidim nikakav razlog zašto pčelama davati antibiotike i konzervanse????
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la kristijandubravac » 06 ruj 2008, 20:50

znaš da u ovakvim situacijama liječenja nije bitna metoda ili lijek svi mi dođemo kad tada do nekog stanjanja kad želimo istraživati i probavati nove stvari. meni nije bitna jedna ofrlja zajednica koju koristim u istraživačke svrhe.nego mi je zadovoljstvo ako postignem neki pozitivni rezultat
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

Re:

PostPostao/la branimir » 07 ruj 2008, 07:00

Mir@ge je napisao/la:Zamjeni maticu najdjelotvornija metoda.. 8)

.. to sam probao i simptoma vise nema ... :roll: ... no mislim da je uzrocnik jos uvijek prisutan ... i kada mu dodju povoljni uvijeti eto ga opet ... :(
Ne možemo riješiti neki problem istim načinom razmišljanja kojim smo ga stvorili
branimir
Legenda
Legenda

PostPostao/la cope » 07 ruj 2008, 14:07

pošto sam ja otvorio ovu temu davnih dana evo upravo ću objasniti kako sam riješio taj problem
nabavio sam Askotom tako se zove lijek aproizvodi ga ruma srbija
uradio sam tri puta svakih 7 dana špricanje svih okvira sa pčelama u davetom mjesecu i na proljeće nije bilo više ni traga bolesti a evo i sastav ovoga lijeka
Askotom ®
SASTAV: 1ml otopine sadrži:
- Jod .............................. 5 g
- askorbinska kiselina ......1.25 g
- Na - benzonat .............. 0.5 g.
- prečišćena voda AD ........ 100 ml
APLIKACIJE I DOZE: 100 ml leka rastvoriti u 5 litara slatke i tople vode, ovim rastvorom obaviti prskanje unutrašnjosti košnice 3 puta u razmaku od 5 dana. Ako se lek daje u hrani, onda se 100 ml leka rastvara u 30 litara sirupa, a to je količina dovoljna za 30 pčelinjih društava.
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Neno » 07 ruj 2008, 14:13

Cope, ima ga u Bosni - Askotoma ako kome treba.
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la Nenad M » 08 ruj 2008, 16:44

To je samo podizanje imuniteta pčeli C vitamin i konzervans c vitamina a jod dezinficijans.
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 08 ruj 2008, 16:52

Moje mišljenje je da je ova kombinacija komponenti u "lijeku" protiv vapnenastog legla upravo - total mix. Sve što na ovaj ili onaj naćin pomaže ili liječi vapnenasto leglo prisutno je u ovom "lijeku" . Nisam apriori mišljenja da ovaj "lijek" ne valja, naprotiv, na vapnenasto leglo sigurno djeluje. Drugo je pitanje koliko konzervans remeti proces fermentacije peluda u košnici....
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 09 ruj 2008, 15:45

kome je bitno za šaku peluda dodaj peludnu pogaču i bog thirsty
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 09 ruj 2008, 19:31

kristijandubravac je napisao/la:kome je bitno za šaku peluda dodaj peludnu pogaču i bog thirsty

Prava je nauka opisati sudionike i procese koji prethode nastajanju pčelinjeg kruha (perge).
Nekoliko desetina sojeva raznoraznih "kvaščevih" gljivica (navodno oko 105 sojeva)
Nekoliko enzima iz pljuvačkih žljezda.
Puno mehaničkog rada
....
Sva ta komplicirana i teška preobrazba peluda učinjena je u košnici isključivo iz razloga što:

Tek potpunom i cjelovitom fermentacijom pčele mogu iz peluda apsorbirati sve potrebne hranidbene elemente i pelud mogu tako konzerviranog sačuvati za buduču uporabu.
Ali i takav - prerađen, fermentiran pelud je za pčelu "teško" probavljiva namirnica. Poznato je npr. da "majska bolest" pogađa mlade pčele koje zbog vremenskih uvjeta (vjetrovito/hladno/kišno vrijeme) i tome posljedičnog nedostatka vode u košnici ne mogu probaviti fermentirani pelud. Poznato je također da kada mlada pčela počne trošiti pelud ona zapravo počinje ubrzano trošenje svojeg organizma (upravo zbog intenzivnog lučenja svojih žljezda - prouzročeno konzumacijom peluda).

Tako "teška" hrana kao što je pčelinji kruh (perga) svakako je pčelama još "teža" ako je iz bilo kojeg razloga dio peluda ostao nefermentiran ili je fermentacija tekla u krivom smjeru - zbog nedostatka ili krivog omjera gljivica koje sudjeljuju u procesu - čemu je uzrok neki konzervans ili antibiotik prisutan u košnici.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Natrag na VAPNENASTO LEGLO

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.