Gnjiloča?

Teme vezane uz europsku gnjiloću

Gnjiloča?

PostPostao/la The Beeman » 18 srp 2005, 15:14

u jednoj košnici sam pronašao 4-5 stanica koje su imale malo progrižene poklopce, kada sam ih otklopio vidio sam da su unutra gelaste uspravne ličinke (nisu crne nego bjelkastocrvenosmeđe). zajednica je jaka i mislim da nebi trebala biti gnjiloća. na što da obratim pozornost, dal da odmah interveniram ili da pustim pa da vidimo jel gnjiloča? HELP :!: :!: :!:
The Beeman

PostPostao/la BORIS-SISAK » 21 srp 2005, 21:43

Mislim da se neradi o gnjiloči legla.Sličnu pojavu imao sam prije dvije godine ali radilo se samo o leglu koje pčele nisu htjele odhraniti iz samo njima poznatog razloga koje je počelo propadati u stanici. Taj okvir sam bez obzira na sve izvadio i spalio jer u stanicama dolazi do pojave raznih bakterija pa bi pčele pri čišćenju tog okvira mogle samo to još više proširiti.Inače same ličinke u svom razvoju iz usta ispuštaju žućkastu tekučinu ( iz prelačkih žlijezda) koja se pretvara u rastezljive niti.NJima ličinka oblaže unutrašnjost stijenke stanice i stvara čahuru.Rasteže se i ima neugodan miris slično i gnjiloći.Isto tako na dnu stanice nalazi se i izmet od ličinke pa to sve može uzrokovati ovo zatečeno stanje.
Moj savijet vam je samo izvadite taj okvir i pričekajte.Inače evropska gnjiloča zahvatila bi daleko veče površine i više okvira.
Boris-Sisak
BORIS-SISAK
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la cope » 26 kol 2005, 18:07

The Beeman,nisi još odgovorio štaje bilo kod tebe i kako si tretirao

pozdrav...........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la The Beeman » 29 kol 2005, 17:34

niš nije bilo povuklo se samo od sebe. Pazio sam da ne izmjenjujem okvire sa drugim košnicama tek toliko preventive radi. Valjda neka prehlada ili neš tak.
The Beeman

geumicin

PostPostao/la ciko pcelar » 29 kol 2005, 20:12

Pozdrav!
Poslije vrcanja daj ti po kosnici 1 gram pcelarskog
geumicina (antibiotik) za svaki slucaj.
Poslusaj ciku a nije ni skupo.
Medno
ciko pcelar
Majstor
Majstor

PostPostao/la The Beeman » 31 kol 2005, 09:29

Slažem se, kolko god ovi kljucali da netreba sa antibioticima, tolko ovi naši susjedi pčelari koji se "ne brinu" za košnice donose opet zarazu. Pčele nisu krave njh se ne vidi kad pređu granicu ili odlete po par kilometara (noseči klice zaraze).
The Beeman

Re: geumicin

PostPostao/la Miro » 31 kol 2005, 20:09

ciko pcelar je napisao/la:Pozdrav!
Poslije vrcanja daj ti po kosnici 1 gram pcelarskog
geumicina (antibiotik) za svaki slucaj.
Poslusaj ciku a nije ni skupo.
Medno

I što ces time postići ? ? ?
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la The Beeman » 31 kol 2005, 21:15

preventivni antibiotici, ubijaju bakterije koje uzrokuju gnjiloču.
The Beeman

PostPostao/la Miro » 31 kol 2005, 21:41

The Beeman je napisao/la:preventivni antibiotici, ubijaju bakterije koje uzrokuju gnjiloču.

:-)
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cope » 08 ruj 2005, 20:53

dali je dovoljno jedna litra antibiotika po košnici
ili postoji formula koliko ide sirupa po količini pčela
pozdrav........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Miro » 08 ruj 2005, 21:18

cope je napisao/la:dali je dovoljno jedna litra antibiotika po košnici
ili postoji formula koliko ide sirupa po količini pčela
pozdrav........

Za rješavanje ove bolest dovoljna ti je jedna litra benzina i jedna šibica.
Bez smajlića.
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cope » 09 ruj 2005, 08:34

ako se radi o preventivi daje nebi bilo,dali je pametno davati ovakav sirup

poz........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la The Beeman » 09 ruj 2005, 10:33

Nije jer ostaju u medu. Treba nakon vrcanja pošpricati okvire prije nego li ih se vrača u košnicu. To sam radio tri godine i od kada sam prestao prošle godine (zbog novog zakona) javljaju mi se znakovi gnjiloče. Zašto? zao je svi nisu imali zdrave pčele kao ja.
The Beeman

PostPostao/la cope » 09 ruj 2005, 21:51

ja sam mislio dase to uradi kod uzimljavanja,kad sve pčele budu u jednoj košnici i oda nema šanse da dođe antibiotik do meda,jer u proliće je nova pčela novo leglo

poz........
cope
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Jeti » 10 ruj 2005, 12:32

Pročitao sam par komentara, pa se odlučio i ja uključiti. Za početak bi mi komentar bio da se gnjiloća ne može liječiti antibioticima, koji su usput budi rečeno i zabranjeni za upotrebu. Dopuštam mogućnost da se mogu postići efekti kod "ubijanja" bakterije, ali spore definitvno ostaju a eliminiraju se jedino temperaturom višom od 130 stupnjeva celzijusevih.
Gnjiloću osim "zaražene" košnice prenosi pribor kojim se pčelari služe bilo za vrcanje ili za neki drugi rad u pčelarstvu ako dolazi u dodir s okvirima (rukavice, dlijeto i sl), međutim prenosi je i pčela i to s medom koji nosi ukoliko ga je uzela iz oboljele zajednice, pošto se bakterija nalazi i u medu. Pčela ne može oboljeti, ali sobom donosi bakteriju u drugu košnicu.
E sad, kod nas postoji naredba kao podzakonski akt donešen temeljem Zakona o stočarstvu , i ona precizno upućuje na obaveze pčelara, ovlaštenog veterinara i veterinarskog inspektora u slučaju pozitivnog laboratorijskog nalaza na spore američke gnjiloće ali i sumnje na ovu bolest. Ova naredba je obavezna, o njoj se može raspravljati, ali se ne smije dok je na snazi izbjegavati.
Naše kolege u nama nekim susjednim zemljama, "uspješno" riješavaju gnjiloću tako da pčele stavljaju u karantenu 48 sati kako bi probavile med. Nakon toga ih naseljavaju u novu raskuženu košnicu i tvrde da imaju uspjehe. Riječ je o tome da pčela ne oboljeva, već samo prenosi bakteriju i to s medom. Pošto ga probavi, na taj način ubije i bakteriju te "bezopasno" se naseljava u novu košnicu. Saće is stare košnice se obavezno spaljuje, medjutim košnice ostavljaju i dobro dezinficiraju s plamenom i preparatima.
Za kraj slijedeće: ne kažem da je ovo dobro niti da i mi trebamo raditi jednako, iako vjerujem da kolege imaju uspjeha radeći na opisan način, mada bi ja košnicu spalio. Ponavljam, naredba se mora poštivati makar se možda s njom i ne slagali. Ipak veliki dio pčelara nema iskustva ni s blažim bolestima nego što je gnjiloća, i dati im mogućnost da "liječe" gnjiloću bilo bi pogubno, ne samo za njih već za sve ostale pčelare. Zato - POSTUPITI PO NAREDBI I PRAVILNIKU.
Jeti
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Miro » 10 ruj 2005, 12:47

Jet,
imas li ti ime ili prezime.
Ne volim razgovarati s ljudima bez imena. Dok si god pod pseudonimom, to sto pises nema težinu.
Nemoj me krivo shvatiti. To sto pises je suvislo, pa bi bilo O.K. da se i predstaviš. Čemu strah?
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Jeti » 10 ruj 2005, 13:35

Nije Miro u pitanju strah niti namjera biti anoniman učesnik foruma. Radi se o tome da učestvujem u diskusijama na nekoliko foruma (nevezanih za pčelarstvo) pa zbog lakšeg pamćenja kod logiranja koristim pseudonime. Uostalom, vidim da i na ovom forumu korisnice koriste pseudonime, što je običaj na većini foruma.
Zovem se Momir Vukmirović, iz Knina sam, pčelarim s AŽ košnicama, a od 2003. godine sam registrirani uzgajivač matica sive pčele Hrvatske.
Mislim da ni jedno pitanje niti diskusija u pčelarstvu može biti nesuvisla i suvišna, a podjelom iskustava se može puno naučiti.
Ponovit ću: mislim da se s gnjiloćom ne smije eksperimentirati, a ako da, onda pod kontrolom i stručnim nadzorom. Velika je greška kriti gnjiloću kada se pojavi, a bojim sa da upravo to mnogi pčelari rade. Nije sramota imati zajednicu kojoj je leglo zaraženo gnjiloćom jer se ona može pojaviti ne krivnjom pčelara već zbog nekih drugih razloga. Pčelari, odnosno njihove košnice su gusto smještene na pašama, trutovi se "šetaju" od košnice do košnice, dolazi do pojave grabeži i još puno toga.
I zbog sebe, jer može doći do širenja bolesti unutar jednog pčelinjaka, ali i zbog drugih pčelara, sumnju na gnjiloću treba prijaviti, laboratorijski ispitati, pa ako se nalaz pokaže pozitivan, postupiti onako kako se mora.
Puno pozdrava sa željom za što konstruktivnijim dijalogom na forumu.
Jeti
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Miro » 10 ruj 2005, 14:49

Momir je napisao:
"Velika je greška kriti gnjiloću kada se pojavi, a bojim sa da upravo to mnogi pčelari rade."

Momire,
u potpunosti se slažem s tobom u vezi skrivanja pojave AT od strane vlasnika kosnica.
Dalje, mislim da je protiv AT( Američka trulež legla) jedini lijek spaljivanje pčela, okvira, saća i košnica.
Eventualno se može ostaviti sanduk, ali je potrebno napomenuti da se ni sa sanduka ne mogu potpuno ukloniti spore Paenibacillus larvae te bi najbolje bilo spaliti i sanduk.

Jedan od nacina kako se dezinficira ( ne sterilizira) sanduk je slijedeci:
- Mehaničko čisćenje;
- Opaljivanje let-lampom ili plinskim brenerom;
- Pet minutno odkuhavanje sanduka u kaustičnoj sodi;
- Potapanje sanduka u vreli parafin ( 150 °C ) oko 10 min.

Prevješavanje i dodavanje "geumicina" ne daje pozitivne rezultate na dulji period. Samo prikrije bolest, koja se kasnije razbukta.
U Danskoj je ta metoda dozvoljena/legalizirana, ali je i pored toga AT ostala bolest koja se najčešće pojavljuje u danskim pčelinjacima.
Jedno od ispitivanja je pokazalo da se prevješavanjem okvira u 300 košnica zaraženih AT za dvije godine bolest pojavila u 81 društvu.
Neka druga ispitivanja pokazala su još viši postotak recidiva.
O štetnosti "geumicina" za pčele napisati ću kada uhvatim malo vremena.
Mislim da bi sada bilo vrijeme da se u diskusiju uključe ljudi od struke koji su na ovome forumu.
Prethodna izlaganja pokazala su koliko je malo znanje naših pčelara o AT.
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Mir@ge » 11 ruj 2005, 17:18

pa je nemogu vjerovati o cemu vi ovdje raspravljate koliko antibiotika dati pcelama da se izlječi gnjičoča pa zar vam nije dosta mednih afera što se mene tiće jednini ljek je litra benzina i jedna sibica kao sto kaze miro i poztpuna dezinfekcija ostalog alata i jos jedna stvar koko si u opce mozete dopustiti da imate gnjiloću ako ste je vec jednom imali dobro ali nikako dopustiti da se ona opet pojavi
Mir@ge
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Miro » 11 ruj 2005, 18:06

Mir@ge je napisao/la:pa je nemogu vjerovati o cemu vi ovdje raspravljate koliko antibiotika dati pcelama da se izlječi gnjičoča pa zar vam nije dosta mednih afera što se mene tiće jednini ljek je litra benzina i jedna sibica kao sto kaze miro i poztpuna dezinfekcija ostalog alata i jos jedna stvar koko si u opce mozete dopustiti da imate gnjiloću ako ste je vec jednom imali dobro ali nikako dopustiti da se ona opet pojavi

Ne dezinfekcija. Sterilizacija.
Pozdrav,
Miro
Miro
Novi korisnik
Novi korisnik

Sljedeća

Natrag na EUROPSKA GNJILOĆA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.