LR nukleus 7-okvirni

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

LR nukleus 7-okvirni

PostPostao/la zlatkocesnik » 06 tra 2008, 10:16

Lijep pozdrav svima,

zamolio bih nekoga ako ima točne dimenzije 7-okvirnog nukleusa (nastavak), ja sam to uspio sam izračunati u odnosu na okvire, ali bi htio da mi budu kompitabilni sa standardnima.

medno iz Samobora :)
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: LR nukleus 7-okvirni

PostPostao/la tmackic » 28 srp 2009, 13:47

Vidim da je poruka stara, ali i mene zanimaju dimenzije ovog nukleusa, pa ako neko može da napiše?
tmackic
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zlatkocesnik » 06 lis 2009, 12:05

Pozdrav,

kako nisam dobio nikakav odgovor išao sam na samokonstrukciju

računao sam da meso nastavka(daska) ima 20 mm , svaki hoffman okvir ima 35 mm ako uzmeš 6 okvira dobiješ 210 mm na to sam dodao 5 mm da mi oviri nebudu naknap unutra i dobio dimenzije 25.5 X50.4 cm i standardna visina LR-a 24.2 cm

ako neko ima kakav komentar neka me ispravi

LP, Zlatko C.
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Mirza » 06 lis 2009, 13:47

koje "prednosti", 7 okvirnog nukleusa u odnosu na standardni 10 okvirni lr nastavak , anuliraju izradu: podnice, hranilice, zbijega, krova za isti. Bilo koji pomak od jednoobraznosti mi se brzo i "debelo " osvetio :(
pozdrav Mirza
mirza mir i zakon
Mirza
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la zlatkocesnik » 06 lis 2009, 13:53

Mislim da je 6 okvira čisto dosta za nukleus , sve više se ne isplati
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la senad_ćehić » 06 lis 2009, 21:54

Ako želite jednostavne , jevtine i koji ne iskaču iz standarda, nukleuse postavite pregradnu dasku od lesonita 3 ili 5 mm u LR nastavak i dobili ste sve što poželite. Sav trošak je lesonit.
Slažem se sa Mirzom i sve ono što sam na brzaka radio kao privremeno riješenje ima dosta problema . thirsty
Stara faca

PostPostao/la zlatkocesnik » 07 lis 2009, 06:07

Pozdrav,

ja sam isto na taj način razmišjao, ali savjet jednog starog pčelara mi je bio da ne radim to iz čistog razloga što bi se mogli pomiješati mirisi matica.

Na kraju ni sam neznam kaj bi trebalo, ma da ova varijanta s pregrađivanjem LR-a je ok pop meni isto
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la senad_ćehić » 07 lis 2009, 20:34

zlatkocesnik je napisao/la:Pozdrav,

ja sam isto na taj način razmišjao, ali savjet jednog starog pčelara mi je bio da ne radim to iz čistog razloga što bi se mogli pomiješati mirisi matica.

Na kraju ni sam neznam kaj bi trebalo, ma da ova varijanta s pregrađivanjem LR-a je ok pop meni isto

Nebih želio ništa loše da kažem za tog starog pčelara jednostavno ta teorija nepije vode. ZAšto?
Koliko puta nađemo dvije matice u jednoj pčelinnjoj zajednici. Jedan ispod MR druga iznad MR i rade. U ovakvim uslovima može da smeta jedna drugoj ako nisu dovoljno daleko, međutim ako stavimo punu pregradu to ti je kao da si stavio betonski zid.
Nemoj slijepo vjerovat nego provjeri imaš mogućnost . Kasnije vidjet ćeš rezultate i radost kad jednim zahvatom dobiješ snažnu zajednicu a u isto vrijeme si dobio maticu ako zatreba. Uvjek si u mogućnosti da imaš rezervnu maticu i snažnu zajednicu koja može da učestvuje u medobranju . Kada završiš medobranje opet je možeš podjeliti i dobiješ nukleus sa dvije matice.
Ako želiš da ta društva razdvojiš pa da dobiješ dvije zajednice i to nije problem.
Evo kako to izgleda na slici

Uzgoj na 5 LR okvira 1.jpg
Uzgoj na 5 LR okvira 1.jpg (44.36 KiB) Pogledano 9120 put/a.
Stara faca

PostPostao/la zlatkocesnik » 07 lis 2009, 21:44

Slažem se u potpunosti
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la darko&antonija » 07 lis 2009, 23:38

...... na to gledamo ovako----jaka sedmica je pričuvno društvo,dobra petica rezerva matica...........sve ima svoje prednosti.........manje uzimaju prostora na postoljima(kontejnerima)........lakša manipulacija......bitan je samo standard i dobra paša :wink:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 08 lis 2009, 15:10

Ja na to gledam ovako:

jaka sedmica- pomočno društvo

jaka petica (zapravo dvije petice podijeljene pregradom) = rezervna matica (zapravo dvije), koje jednostavno proširimo za još jedan (dva, tri)pregradom razdijeljena nastavka i tako dobijemo dvije desetke,dvije petnajstice,...

a da nam ne treba druga dimenzija krova, podnjaće,...takve zajednice možemo staviti na zimovanje iznad proizvodnih zajednica, itd.

- uglavnom, ako se držimo jednog standarda onda imamo jedan problem, ako imamo dva standarda onda imamo barem tri problema....
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la theZiki » 06 srp 2014, 14:02

Kod zajednica podijeljenih lesonitom gdje su leta? Jel bude grabezi? Pofarbate li polovice nastavka u različite boje?
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la Goldi » 06 srp 2014, 14:14

Imam nekoliko komada nukleusa u LR nastavku podjeljenom na dva put po pet okvira, leto za oba na prednjoj strani, svako na svom kraju.
Imam polovice pofarbane u različite boje, ima i jednobojnih i nema nikakvih problema, nema grabeži, matice se uredno vrate s sparivanja,...
Imam i tri put po tri okvira, srednji odjeljak leto na sredini, a krajnji po bokovima na prednjoj strani, isto Ok.
Pozdrav!
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la ekomedo » 06 srp 2014, 16:07

Goldi je napisao/la:Imam nekoliko komada nukleusa u LR nastavku podjeljenom na dva put po pet okvira, leto za oba na prednjoj strani, svako na svom kraju.
Imam polovice pofarbane u različite boje, ima i jednobojnih i nema nikakvih problema, nema grabeži, matice se uredno vrate s sparivanja,...
Imam i tri put po tri okvira, srednji odjeljak leto na sredini, a krajnji po bokovima na prednjoj strani, isto Ok.
Pozdrav!

Svaka Ti na mistu :wink:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la cmelec » 07 srp 2014, 00:01

Goldi je napisao/la:Imam nekoliko komada nukleusa u LR nastavku podjeljenom na dva put po pet okvira, leto za oba na prednjoj strani, svako na svom kraju.
Pozdrav!

Fercera! Dokazano!. pogotovo ovi sa tri okvira.bok
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la theZiki » 07 srp 2014, 01:08

Kakve hranilice koristite u tom slučaju? One bijele plastične?
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la ekomedo » 07 srp 2014, 14:12

Na one moje silne rupe po nastavcima savršeno se smještaju Lolkove hranilice.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Natrag na LR

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.