13-ramna košnica sa LR polunastavcima...

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

13-ramna košnica sa LR polunastavcima...

PostPostao/la tmackic » 02 ožu 2009, 11:23

Za sada sam pčelario samo sa pološkama i LR košnicama. Imam veliku želju da počnem da se bavim intenzivnim načinom pčelarenja, sve do sada je bio hobi.
Dosta sam čitao o RV i EV košnicama i uočio prednosti. Mislim da je veoma bitno što ove košnice omogućavaju veoma intenzivno pčelarstvo. Velika mana je prodaja rojeva na ovakvim ramovima. Moje pitanje je sljedeće:
Da li je neko pčelario da košnicom koja ima samo LR polunastavke? Ja bih uzeo tijelo koje je visine kao i LR polunastavak, ali sa istim dimenzijam širine i dužine, odnosno 504x504mm (vanjske dimenzije), sa ukupno 13 LR poluramova. Šta mislite o prednostima i nedostacima ovakve košnice, odnosno pčelarenja samo sa ovakvim tijelom?

P.S. Ova tema je također postavljana i u rubrici "OSTALE KOŠNICE" viewtopic.php?f=28&t=2963 , ali mislim da treba biti viđena i ovdje.
tmackic
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: 13-ramna košnica sa LR polunastavcima...

PostPostao/la tmackic » 04 ožu 2009, 11:57

Visina bi bila 145mm, ali ipak mislim da bi bilo dosta problema sa takvom košnicom. Ja bih želio ustvari iskoristiti prednosti Rodne Voje, ali i dalje imati standardnu dužinu LR rama, jer mnogo ljudi pčelari sa LR i tu nastaju problemi, kod npr. oživljavanja odnosno prodaje rojeva na ramovima i drugih stvari vezanih za opremu itd. Da li su niži polunastavci riješenje ili je opet sve to široko?
tmackic
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la valekvrbo » 08 ožu 2009, 19:33

tmackic je napisao/la:Visina bi bila 145mm, ali ipak mislim da bi bilo dosta problema sa takvom košnicom. Ja bih želio ustvari iskoristiti prednosti Rodne Voje, ali i dalje imati standardnu dužinu LR rama, jer mnogo ljudi pčelari sa LR i tu nastaju problemi, kod npr. oživljavanja odnosno prodaje rojeva na ramovima i drugih stvari vezanih za opremu itd. Da li su niži polunastavci riješenje ili je opet sve to široko?

Dobro je nisam jedini sa takvom idejom.Ja sam krenuo na 10 probnih košnica ove godine ali na visini Farar okvira.
Iz prostog razloga što se LR ove godine prebacuje na Farara .
valekvrbo
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la crazy bee » 22 lip 2009, 12:22

E sada ovako, nemam nikakvih iskustava osim sa LR i Farrarom no puno sam eksperimentirao i proučavao. Što se medišta tiče Farrar 10 je puno zgondiji za manipulaciju no najbolji je ipak u kombinaciji sa LR medištima.
Što se plodišta tiće nekako mi se najbolji u teoriji čini DB 12 no tu se javlja stanoviti problem što nije u LR standardu koji je kod nas ipak najzastupljeniji.
1 LR nastavak za plodište tjekom glavne sezone je malo jer zajednica ulazi u rojevni nagon, no 2 LR nastavka u plodištu su previše pa matica rjetko ide u drugi koji pčele napune medom (najčešće legla ima samo u donjoj terećini) i onda imamo med iznad legla pa su pčele manje produktivne a opet to malo legla onemogućuje vrcanje i brzu manipulaciju kad bi i htjeli vrcati .
Meni se pokazalo najbolje 1 LR plodište pa redovito vaditi poklopljeno leglo u medište i dodavati satne osnove (e zbog toga je kombinacija LR nastavaka u medištu da imam gdje staviti okvire legla, da nema toga koristio bi samo Farrar u medištu).

Što se tiče Farrar 8 koji je zastupljen u americi za njega slovi da je preuzak za zimovanje pa pčele nisu u kugli nego u obliku jajeta pa su veći gubitci topline, no imajte na umu da je pčelarenje kod nas i u americi nebo i zemlja (a pod tim ne mislim da je kod nas nešto lošije) i da je to teško uspoređivati. Samim tim i što tamo je riječ o sasvim drugoj vrsti pčeli.
Napominjem još jednom da nemam praktičnih iskustava sa ostalim tipovima košnica.
Definicija pčelarstva:
Pčelarstvo nije hobi, pčelarstvo nije posao, pčelarstvo je dijagnoza
crazy bee
Stara faca
Stara faca

Natrag na LR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.