polunastavak LR

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

polunastavak LR

PostPostao/la aakošnica » 13 pro 2005, 22:04

Ima li tko večeg iskustva sa polunastavcima kako u plodištu tako i medištu.
Ove godine probat ću venerov rad sa polunastavcima pa možda ima ko savjet u vezi toga.
aakošnica
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la aakošnica » 15 pro 2005, 14:01

Zar stvarno nitko ne radi sa polunastavcima u LR pčelarenju.
Nemogu vjerovat da baš nitko to ne radi,istina mali broj i učestvuje u raspravama na forumu ali vidim da se neki postovi čitaju i po tisuću puta znači da ljudi ima samo su lijeni da se uključe u raspravu
aakošnica
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la The Beeman » 15 pro 2005, 22:48

Mene mući isti problem.
Pričekaj sad će blagdani pa će ljudi biti doma i surfat malo i odgovarat više na postove
The Beeman

polunastavci

PostPostao/la Ivica » 20 pro 2005, 20:34

Kaj da vam velim g. aakošnica, ljetos sam i ja otvorio ovu temu, ali ništa; to s Venerom je nešto kao novo i ljudi još nemaju iskustva.
Ja sam ove sezone radio tako, počeo prije bagrema, još na repici no još ne znam kako će sve izaći u proljeće.
Inače, tokom čitave sezone bilo je sve kako piše u knjizi pa ne vidim razloga da i dalje ne bude tako. Naravno, uz sve manipulacije kako to Vener kaže.
Nadam se da ću uštedjeti proljetnu prihranu.
Čak sam i izrojavao društva kako to on radi (Snelgrova daska) i ispalo je super!
Pozdrav!
Ivica
Ivica
Poznato lice
Poznato lice

Širokoniske Košnice

PostPostao/la Imker » 22 pro 2005, 13:25

Pozdrav,

Solidan članak o košnicama širokoniskih okvira možete pročitati na: http://www.medun.hr/udruga/Farrar_Joza/ ... r_Joza.htm

A možete i kontaktirati Pčelara.

Zanimanje za niže okvire zapravo nije neopravdano! Naime u Europi vlada lagani trend prelaska na širokoniske okvire.

Kome je dostupna preporučam na tu temu knjigu Branka Relića: Racionalno vođenje pčelinjaka.

Inače: "Farraraova košnica" nosi krivi naziv jer se radi o Lagstrotovoj konstrukciji sa nižim okvirima koju je koristio i opisao Farrar. Stoga je primjenjenije govoriti o Farrarovom sistemu pčelarenja Langstrotovom nastavljačom! No to je manje - više sporedno...

Budućnost je nemoguće predvidjeti-
...svatko je sebi stvara...
Imker
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la stele » 22 pro 2005, 13:44

Visina Farara ili LR od 19 cm je proizvoljna .
Fararova mera je 17 cm , to sa 19 cm je nesto izmedju.
Poznajem pcelare koji rade samo sa Fararom od 19 cm i zadovoljni su .Ja pcelarim sa LR sa polunastavkom od 145mm i vrlo sam zadovoljan.
stele
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la marin » 07 ožu 2006, 21:56

pozdrav, mene zanima također pčelarenje sa polunastavkom po veneru. najviše me muči visina polunastavka. čini mi se da je spomenuo u gudovcu ove godine da je visina 147mm. ako je tako onda nema problema.
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la STING » 08 ožu 2006, 00:23

Originalna visina LR polunastavka iznosi 147 mm i takvim polunastavkom pčelari Vener. Polunastavak kojim je američki pčelar Farrar razvio svoju tehniku pčelarenja je zapravo viši polunastavak DB košnice čija visina iznosi 170 mm (ima i niži DB polunastavak koji je visok 155 mm).
Pčelari koji kane raditi s polunastavkom od 190 mm nisu u skladu s navedenim dimenzijama, a pitanje je dali mogu polučiti rezultate Venerove tehnike obzirom da visinu premašuju za 43 mm, što nije malo.
STING
Legenda
Legenda

Polunastavak

PostPostao/la dado » 08 ožu 2006, 10:23

Ja koristim polunastavake 14,5 cm samo u medobranju bagrema,kestena ili lipe.Isključivo ih postavljam na plodište L/R košnice ispod Hanemanove rešetke.U jakim pašama,kao što su ove koje sam nabrojao pčela prvo odlaže med u taj polunastavak,da oslobode prostor matici. Uglavnom,taj polunastavak jako duštvo razvijeno na tri L/R nastavka,izvuče saće i zapečati med za 6-8 dana i on se skida sa proizvodnih društava na vrcanje ili med u saću.Treće godine polunastavak završava sa osam poluokvira čije ćelije su duplo duboke,matica u njih ne odlaže jaja a dobija se na količini meda.Istina sa dubljim ćelijama čeka se malo duže zbog isparavanja meda,ali vrijedi.
Što se tiče polunastavka kao plodišta,ja sam pobornik dubljih okvira u plodištu zbog zimskih vjenaca meda,pomjeranja pčela za medom i razvoja zajednice.
dado
Novi korisnik
Novi korisnik

za sve pomalo

PostPostao/la Ivica » 12 ožu 2006, 18:36

-polunastavak je isprva zamišljen za prikupljanje što čišće monoflorne paše, pardon- meda, a i idealan je za boksese, odnosno proizvodnju meda u saću
-Vener ga koristi isključivo za tzv. automatsku prihranu i taj med iz polunastavka on nikad ne vrca
-polunastavak kod Venera je odmah iznad plodišta i matične rešetke; ujesen ga seli ispod plodišta, a pčele iz njega presele gotovo sav med (oko 80%) u plodište stvorivši mednu kapu s rezervama meda dostatnim za prezimljavanje
-u proljeće opet manipulacijom plodišta i polunastavka vrši preostalom količinom meda u polunastavku poticajno proljetno prihranjivanje
-med je najbolja i najkvalitetnija hrana ili prihrana za pčele i Vener je upravo to i napravio, a uz to i uštedio dobre novce za skupe pogače
-dakako da se polunastavak može koristiti i za druge svrhe no to ovisi o raznim potrebama pojedinih pčelara
pozdravljeni
Ivica
Ivica
Poznato lice
Poznato lice

Natrag na LR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.