Gdje Kupiti LR Kosnice?

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

Re: Gdje Kupiti LR Kosnice?

PostPostao/la lukaletunic » 11 ožu 2015, 22:18

Koliko se vidi na slikama izrada nije vrhunska ali za te pare ni ne možeš tražiti više,što bi se reklo svaka roba ima svoga kupca :-D meni izgled nije od presudne važnosti :wink:
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ZDENKOb » 12 ožu 2015, 00:17

Pozdrav svima
čitam što sve ljudi pišu o lr košnicama, ovakve i i onakve...., drvo suho, vlažno, poluvlažno i što ti ja sve znam...no ima jedan bitan detalj na koji očigledno svi zaboravljaju, a to je da u svaku tu LR-ku dolazi živi organizam, pčelinja zajednica, koja stvara određenu vlagu.... a nastanjena je u drvenoj kutiji....e sad zamislite kakvo bi to moralo biti drvo da ne bi radilo pod takvim okolnostima i temperaturnim razlikama....sad možda i sam pogriješim, ali mislim da jedino parafinirane košnice "ne rade", sam nisam isprobao, pa ne mogu govoriti o tome, no mislim da ljudi griješe ako misle da je stolar kriv ako nekom košnice dobiju pukotine, reške i sl.....prije bih rekao da je to samo normalna pojava.... ja sam svoje košnice sam radio u profesionalnoj stolarskoj radioni, drvo osušeno u sušari, dopeljano u radionu u zatvorenom kamionu, ...... novi nastavci koje sam izradio nasijedali besprijekorno.....ali...došla prva zima....pa ih sada ima kojekakvih...no ja sam ih podijelio na hotel sa 5 zvijezdica i na onaj sa 2 zvijezdice, pa nek stanari biraju....ako im ne odgovara, imaju krila, pa nek traže bolje....
...što hoću reći.....nije sve u stolarskoj izradi...to je tek jedan manji dio... može se stolar postaviti na glavu kad izrađuje košnice, a da iste te kroz neko vrijeme opet dobiju to što sam prije napisao.....
...moj savjet iz osobnog iskustva... kupiti (napraviti) košnice sa što manje ulaganja, više pažnje posvetiti da pčele u istoj dobiju sve što trebaju, a košnica..ma košnica će dobiti "ventilaciju" na mjestima gdje to njoj odgovara, zato nisam za to da se kupuje skupo... čovjek se vozi i u mercedesu i u fićeku.... no razlika u cijeni je drastična... a ko voli i može si priuštiti perverzije, taj vozi i ferari.. moje mišljenje je da je tako i sa košnicama....
ZDENKOb
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekstrem » 12 ožu 2015, 13:04

Kod parafiniranja se dogodi sa se uslijed susenja daske visina nastavaka smanji pa ako se vec rade onda da se ostavi veca visina,osobno radim na 250mm pa ih nakon parafiniranja samo poravnam na 242 na pili
ekstrem
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la fisherman » 12 ožu 2015, 22:24

[quote="drabotic"]evo da ne otvaram novu temu, da li je netko možda kupovao ove košnice:

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/lr-ko ... s-14564107

cijena je jako povoljna pa me zanima kakva je kvaliteta, jel isplativo kupit

Jeftine su jer nisu napravljene od stolarske daske. To u stvari znači da je materijal duplo jeftiniji, a i da bi ti se na vrućinama mogla otprti pomoćna leta na mjestima de baš i ne bi trebala biti.
https://m.facebook.com/api.garden
fisherman
Legenda
Legenda

PostPostao/la Istramed » 12 ožu 2015, 22:32

A šta pnda ako se stisne usljed parafiniranja, nije moguće se se smanji i sam utor di sjedaju okviri pa više nije točnih dimenzija i okviri budi postavljeni van dimenzija nastavka sa gornje strane samo naravno?
Istramed
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekstrem » 13 ožu 2015, 20:26

i koliki onda ostane ili ne ostane razmak izmedu okvira :-D
ekstrem
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la fisherman » 24 ožu 2015, 22:55

lukaletunic je napisao/la:Koliko se vidi na slikama izrada nije vrhunska ali za te pare ni ne možeš tražiti više,što bi se reklo svaka roba ima svoga kupca :-D meni izgled nije od presudne važnosti :wink:

Danas mi došla jedna od tih kosnica. Narucil sam ju da si napravim jos dve podnice i dva krova pa da imam tri nukleusa. Ne vrijedi pol k... Meni bude dobra za to kaj mi treba, jer bude svaki sanduk s svojom podnicom i krovom, al dok slozis sanduke jedan na drugi, ima po 5-6 mm razmaka kolko lose sjedaju. I završna obrada 0 bodova.
fisherman
Legenda
Legenda

PostPostao/la cercis2 » 04 tra 2015, 20:24

Znam da se ne smije reklamirati ,ali nije ta namjera - neznam jel još rade ( Hodalj d.oo)
Ja sam kupovao na više mjesta i do sad su mi u najboljem stanju od Branka Hodalja iz Lepoglave
Čovjek radi za van ja kad sam bio po nastavke imao je pošiljku za Sloveniju preko 5000kom ružno za vidjet
Ja sam uzimao okvire i nastavke i prezadovolhan sam , sve radi od lipe
Cjene se ne sječam
Pčela koja ima meda u ustima, ima žalac u svom repu
cercis2
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la fisherman » 06 tra 2015, 10:12

cercis2 je napisao/la:Znam da se ne smije reklamirati ,ali nije ta namjera - neznam jel još rade ( Hodalj d.oo)
Ja sam kupovao na više mjesta i do sad su mi u najboljem stanju od Branka Hodalja iz Lepoglave
Čovjek radi za van ja kad sam bio po nastavke imao je pošiljku za Sloveniju preko 5000kom ružno za vidjet
Cjene se ne sječam

500 kn, jos uvijek ih rade...
fisherman
Legenda
Legenda

PostPostao/la cabell » 25 ruj 2015, 15:15

Pozdrav,

Ove zime moram uzeti veći broj LR nastavaka, pa na njuškalu već duže vrijeme gledam oglas od firme medno.net.
Vidim da čovik za spajanje ne radi sa lastinim repom već na neki "novi" način, koji je kao bolji i teže prodire vlaga u spojeve.
Zanima me da li je neko kod njega već uzimao i kakva su iskustva.

evo linka http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/pcele ... as-7360687

Lani sam na sajmu u Splitu gledao nastavke od stolarije Mirt i izgledali su mi stvarno kvalitetno napravljeni, ali nakon nekih komentara ne znam sam.... :???:
cabell
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mrkva » 25 ruj 2015, 21:36

Kolega cabel najbolji spoj je kontra profil vjeruj mi.kakve su bile prvog dana takve su i sad nakon pet godina
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la crnii » 25 ruj 2015, 22:46

fisherman je napisao/la:
cercis2 je napisao/la:Znam da se ne smije reklamirati ,ali nije ta namjera - neznam jel još rade ( Hodalj d.oo)
Cjene se ne sječam

500 kn, jos uvijek ih rade...

500 kn, preskupo.
crnii
Legenda
Legenda

PostPostao/la mrkva » 25 ruj 2015, 23:04

Slazem se
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cabell » 26 ruj 2015, 16:11

mrkva je napisao/la:Kolega cabel najbolji spoj je kontra profil vjeruj mi.kakve su bile prvog dana takve su i sad nakon pet godina

Mislim da je to kao ovaj spoj na oglasu kod Marka Mašića, ali takav spoj do sada nisam vidio na nastavcima u prodaji.

Do sada su mi svi nastavci imali ili lastin rep ili riblju kost, ali nakon par godina već povuku vlagu i počnu se cijepati na spojevima. :(
cabell
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mrkva » 26 ruj 2015, 17:03

Ta dva spoja su najgora pogotovo ak drvo nije suho.a nije
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 26 ruj 2015, 20:56

mrkva je napisao/la:Ta dva spoja su najgora pogotovo ak drvo nije suho.a nije

To sam verć spominjao nekoliko puta,daska se najbolje ponaša ako joj čelo nije izloženo atmosferskim prilikama i zato cink spoj i lastin rep više su estetski ljepi ali nisu najbolji za vanjsku upotrebu,nisu ni toliko loši ako se radi od kvalitetnog i suhog drva ali moramo biti svjesni da je danas potražnja za košnicama veća nego ikad u povjesti isto tako ju prati ponuda a na tržištu se može naći već za 300 kn komplet što nije realno i to znači da se negdje mora ušparati a to je najlakše napraviti na kvaliteti i suhoći građi,bitno je da na finalu ljepo izgleda.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tokito1969 » 27 ruj 2015, 07:46

Sad ću ja nešto reći o spojevima (sve svoje košnice sam radim):

Cink spoj najjači spoj (čim je gušći jači je, u orginalu je visina cinka 2 inća tj. jedan zub 25,4 pa utor iste visine, kod mene je sve po 12 mm duplo jači i garantiram kada izradim nastavak da se može koristiti i bez lijepila i bez klamerica) koji je jednako snažan u svim smjerovima, a mana je ta da drvo na čelu upija više vlage ali ako je dobro zaštićeno nema brige...

Lastin rep snažan ali samo u jednom smjeru, mana ista kao i na cink spoju...

Ovaj spoj koji god. Mašić reklamira kao HR izum čista glupost: em za to postoji profilno glodalo, em je star stotinjak godina, em je slab, drži ga zajedno samo one klamice i malo lijepila, prednost definitivno najmanje vlage ulazi u drvo i prekrasan spoj (takve spojeve možete vidjeti u ladicama u jeftinom namještaju)

Sušenje drva je najveći problem: svi znamo jednu stvar vrijeme je novac, zato tu dolazi do problema drvo - se suši u sušari ali to je prenagli i preagresivni proces pa isto takvo drvo kada dođe van upija vlagu iz društva i okoline pa dolazi do povijanja nastavaka, riješenje je jednostavno drvo se suši vani prirodnim procesom za svaki cm debljine 1 godinu uz okretanje, pa se može dogoditi da takvo drvo ima i više vlage nego po nekim normama ali se kao takvo neće uvijati jer je vlaga jednaka okolini (presuho drvo također nije dobro zato ako je tko postavljao parket tajzna postupak: parket bi trebao biti u prostoriji nekoliko mjeseci raspakiran i donekle raspoređen da se vlaga iz prostorije uskladi sa vlagom iz drva pa neće biti škripe i rupa u parketu) a taj postupak je definitivno preskup za bilo kojeg proizvođača osim ako radite za sebe kao ja.

Piljenje je također problem pogotovo kada se gleda da se što više materija iskoristi pa onda vlakna u drvu nisu poravnana u smjeru piljenja pa dolazi do svakojakih uvijanja i pucanja pod različitim kutovima.

Također problem nastavaka je taj da ih mnogi izrađuju iz samo jedne daske ili eventualno dvije, daska iz koje je izrađen nastavak mora biti lijepljenja iz barem 3 dijela i to kod lijepljenja istih bi morali poštivati smijerove godova odnosno slagati ih u suprotnim smijerovima a to opet iziskuje višak utrošenog vremena i materijala pa sve to dovodi do povećanja cijene.

Eto toliko kod mene nije bitna ljepota nastavka već njegova funkiconalnost: velikoj večini mojih nastavaka ide šesta godina a još se ni jedan jedini nije deformirao niti je bio koji na ponovnom ravnaju ili bojanju.

Sad je samo na Vama da odaberete kaj hoćete: manje početno ulaganje i poslije nerviranje, krpanje nastavaka selotepom i brza zamjena istih ili veće ponovno ulaganje pa si bez brige neko vrijeme.

PS to što ćemo platiti košnicu 500 ili više kuna nije garancija da će biti i kvalitetna..
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la mrkva » 27 ruj 2015, 19:52

Kak da ne to su najlosiji spojevi pogotovo kad znamo da nema dobro suhog drva al ljudi kupuju jel su po sto ili sto pedeset kn jeftinije a to na vise kosnica nije malo..spajanje na kontra profil je zakon a to mogu i dokazat.kupio sam od tri proizvoďaca kosnice spajane na cink spoj ili lastin rep al je to smece napram spajanja na kontra profil..ove povuku vlagu razmakne se spoj puca na spajanju dok kod konntra profila toga nema.kakve su bile prvog dana takve su i sad..a kaj je najvaznije svi se hvale ja radim od kvalitetnog drva suhog drva itd a nakon godinu ili dve imas leta kolko hoces a ne samo jedno ili dva
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Tokito1969 » 27 ruj 2015, 21:51

mrkva je napisao/la:Kak da ne to su najlosiji spojevi pogotovo kad znamo da nema dobro suhog drva al ljudi kupuju jel su po sto ili sto pedeset kn jeftinije a to na vise kosnica nije malo..spajanje na kontra profil je zakon a to mogu i dokazat.kupio sam od tri proizvoďaca kosnice spajane na cink spoj ili lastin rep al je to smece napram spajanja na kontra profil..ove povuku vlagu razmakne se spoj puca na spajanju dok kod konntra profila toga nema.kakve su bile prvog dana takve su i sad..a kaj je najvaznije svi se hvale ja radim od kvalitetnog drva suhog drva itd a nakon godinu ili dve imas leta kolko hoces a ne samo jedno ili dva

Mrkva iskreno ne kužim te kaj hoćeš reći koji su to loši spojevi? Ne znam ni jednog proizvođača koji radi sa lastinim repom (osim u kućnoj izradi evo ja ti mama 6 AŽ nukleusa u djelomičnom lastinom repu ide im deseta godina i ko novi a samo su premazani sa propolisom) svi rade samo cink ili samo na djelomičan utor (to su oni koji su ti šrafani). Kontra profil - da li je to spoj onog Mašića?

Spoj je jači što je njegova površina veća tu je cink spoj u sitnoj izvedbi nenadj...v, (evo za test uzmi dvije bilježnice isprepleti im stranice jedna iz jedne bilježnice pa jedna i druge bilježnice neka im preklop bude samo 5 cm samo trenje je toliko jako da iste ne možeš rastaviti ako ih vućeš svaki na svoju stranu ili jako jako teško, inače na tv imaš test sa dva telefonska imenika jedva su ih razdvojili sa tenkom) spojevi sa djelomićnim utorima su brzi za izvesti ne vide se ali su i jako slabi (mala dodirna površina fizika 8 razred osnovne škole)...

I još nešto ja svaki svoj nastavak mogu baciti ili staviti pod auto i neće se slomiti (cink 12 mm) dok oni sa djelomićnim utorom ja se ne bi usudio ni sjesti na njega.

LP

I kao što rekoh mana cik i lastinog repa je ta da spoj povlači vlagu na sebe ALI AKO JE PRAVILNO ZAŠTIĆEN (tu dolazi do izražaja naše bojanje) nema uvlačenja vlage...

Rade oni svi od suhog drva možeš misliti ili je presušeno ili voda teće iz njega...
ma ja ti nemam pojma o pčelama
Tokito1969
Guru
Guru

PostPostao/la mrkva » 27 ruj 2015, 22:55

Pa to ti hocu reci znamo da drvo nije suho kolko treba i tu dolazi do problema na tim spojevima dok kod kontra profila nema a sto se bojanja tice ak je drvo m :-D okro mores bojat kolko hoces navlaci vlagu
A kaj vam mrkva govori
mrkva
Guru radilica
Guru radilica

PrethodnaSljedeća

Natrag na LR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.