LR+FARRAR

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

LR+FARRAR

PostPostao/la fisherman » 29 pro 2014, 23:07

Pozdrav svim pcelarima, imam jedno, vama bu ziher jednostavno, al meni komplicirano pitanje. Ili problem? Hmm... Daklem, dal bi bilo okej od dve lr-ke (6 sanduka) složit tri, znaci,jedan sanduk plodiste, matična pa drugi za mediste radi prevjesavanja pred bagrem, a na to onda dalje slagati farrare za medista? Jer imam i 6 farrarovih sanduka. Znaci, krajnji rezultat bi bil ovak: podnica, lr plodiste, matična, lr mediste, 2 farrar medista i krov. Meni teoretski zgleda ok, al iskustva baš i nemam nekaj...
https://m.facebook.com/api.garden
fisherman
Legenda
Legenda

Re: LR+FARRAR

PostPostao/la tomislav kaselj » 30 pro 2014, 12:35

jes, teoretski se i meni to svidja
ja to jos nisam probo, neki koji jesu kazu da to funkcionira ok, dok drugi kazu da imaju problem natjerati pcelu da predje u taj fararov nastavak jer ne mogu prevjesati LR okvir u njega..
naravno to je problem ako su u fararu satne osnove
tomislav kaselj
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la fisherman » 30 pro 2014, 13:26

U farrarima imam izgrađeno saće, a Lr bi u plodista ubacio društvo na okvirima, a u mediste satne osnove...
https://m.facebook.com/api.garden
fisherman
Legenda
Legenda

PostPostao/la theZiki » 19 vel 2015, 18:44

Ako je dobra paša budu one gradile bez problema. Slično i ja planiram ove sezone, ali ja ću FA nastavak stavljati kao prvo medište pa na njega LR nastavak kao pomoćno medište i da su gore prevješani okviri.
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la dosko » 20 vel 2015, 12:36

ja radim po principu lr plodište+farrar plodište,i onda farrar medišta,do sada mi se pokazalo jako dobro jer za zimu u farraru naprave mednu kapu koja im je vise nego dovoljna za dostatno hrane
dosko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la theZiki » 20 vel 2015, 14:24

dosko je napisao/la:ja radim po principu lr plodište+farrar plodište,i onda farrar medišta,do sada mi se pokazalo jako dobro jer za zimu u farraru naprave mednu kapu koja im je vise nego dovoljna za dostatno hrane

Onda ti drusto zauzme i gornji FA nastavak kod uzimljavanja?
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la primorje » 20 vel 2015, 20:23

Ja radim s 2 LR plodiša i dalje idu FR medišta i puno je lakše menevriranje s nastavcima meda - treba čuvat leđa :-D
primorje
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la theZiki » 02 ožu 2015, 10:56

primorje je napisao/la:Ja radim s 2 LR plodiša i dalje idu FR medišta i puno je lakše menevriranje s nastavcima meda - treba čuvat leđa :-D

To je i moj plan ove godine.
theZiki
Legenda
Legenda

PostPostao/la saša_klc » 02 ožu 2015, 15:45

primorje je napisao/la:Ja radim s 2 LR plodiša i dalje idu FR medišta i puno je lakše menevriranje s nastavcima meda - treba čuvat leđa

Ja sam lani probao i funkcioniralo je. Mada mislim da je čisti Farrar još bolji i lagano prelazim na njega.
saša_klc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la lukaletunic » 02 ožu 2015, 20:47

Slažem se da je čisti farar bolja opcija,ustvari isti okviri u jednoj košnici pružaju više mogućnosti ili manevarskog prostora u određenim situacijama.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Aldo-rus » 03 ožu 2015, 00:26

Ja radim sa 3 LR Plodišta (rotiram) , kad krene kaduljua ide 1 LR sa 4 okv +S.O. ostalo farar 7 izgrađeni +3 S.O. ,1 LR + farar 8+2 + LR na vrh otv leglo i matičnjak iz jentera.
Nakon 2-5 dana mičem LR sa vrha u stranu
Aldo-rus
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la bbb » 27 pro 2015, 23:00

Dali je do kombinacije LR i FR došlo zbog prednosti ili je kombinacija nastala zbog prebacivanja na FR nastavke? Izgrađeno saće za FR se može se prevješati iz pomoćne FR košnice...prevješavanje LR na FR okvir je moguće , okviri iz FR bi visili u LR pomaknuti iz sredine FR nastavka - vjerojatno je netko i to pokušao ? Ja sam počeo sa LR ove godine i težine nastavaka mogu ugodno iznenaditi (leđa) - istina kod mentora.
bbb
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la lukaletunic » 04 sij 2016, 22:39

Osobno sam to radio radi dobivanja izgrađenog saća na farar okvirima,poslužilo je kao medište tu godinu ali to nije tehnologija koja mi se posebno svidjela,jer za pravi proljetni razvoj meni trebaju tri LR nastavka dok sa dva i fararom za medište sam dosta ograničen,međutim čisti farar je nešto sasvim drugo,tu se pruža više mogućnosti,ima sa njom posla,u startu je skuplja ali ja sam prezadovoljan.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Buronja » 04 sij 2016, 23:36

Duže vrimena se prcan sa kombinacijon lr +ffarar,2 lr +farar ,čisti lr , čisti farara i još nisan savlada tehnologiju.
Prošle dvi godine su me malo i jebuckali nepovoljni vrimenski uvjeti.
Prošle godine krenule lipo izgrađivati satnu u fararu pa i sjebalo nevrime i kad san skoro odusta na vrisku mi izgradile 60 farara za 2 dana a ostalih 50 ove godine izgradile u 3. misecu al ih nisu mogle napuniti medon .
napravio sam nekoliko društava čisti farar uzimije na 4 farara pune meda i pčela pa ću viditi kako će to ići ove godine.
Uglavnom plan mi je 2 lr plodišta + farar i manipulacija zavisno o pašnim prilikama i godišnjem dobu.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 04 sij 2016, 23:51

Buronja je napisao/la:Uglavnom plan mi je 2 lr plodišta + farar i manipulacija zavisno o pašnim prilikama i godišnjem dobu.

Meni je problem kroz travanj sa dva LR +farar jer mi je tada razvojna paša i dva LR-a su mi malo za manipulaciju jer se zajednice rapidno razvijaju a unosi nisu obilni i baš mi tada fali treći LR da razbijem plodište koje je tada dobro popunjeno leglom kroz dva nastavka,ovaj farar ili više njih bi bilo idealno u glavnoj paši kao medište ali treba dovuć zajednicu do glavne paše da se ne zaroji.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la STING » 05 sij 2016, 10:23

lukaletunic je napisao/la:
Buronja je napisao/la:Uglavnom plan mi je 2 lr plodišta + farar i manipulacija zavisno o pašnim prilikama i godišnjem dobu.

Meni je problem kroz travanj sa dva LR +farar jer mi je tada razvojna paša i dva LR-a su mi malo za manipulaciju jer se zajednice rapidno razvijaju a unosi nisu obilni i baš mi tada fali treći LR da razbijem plodište koje je tada dobro popunjeno leglom kroz dva nastavka,ovaj farar ili više njih bi bilo idealno u glavnoj paši kao medište ali treba dovuć zajednicu do glavne paše da se ne zaroji.

Upravo tako, problem trećeg nastavka i demariranje. Kasnije, kada se umetne matična rešetka, nejednakost okvira ne uzrokuje takve teškoće u tehnologiji pčelarenja. Kombinacija LR i F pojavila se u većoj mjeri pred desetak godina kao posljedica kopiranja pčelarenja po Veneru. Do tada koristilo se zasebno i to se polako vraća na staro.
STING
Legenda
Legenda

PostPostao/la Buronja » 05 sij 2016, 10:40

lukaletunic je napisao/la:

Ma ja samoga sebe krivim za dosta stvari .
1. 5. stvorim pčelu na 9-14 okvira legla sa punom košnicom pčele koja doslovno kuva i vrije iz košnice a pčele radi nekih drugih obiteljskih poslova i obaveza ne vozim na kadulju jer je u blizini mojega stacionara nema, a pri Velebitu je i nesigurna radi bure.
Znači osim malo livade značajnije paše nema prije drače a ona počinje tek početkon 6. miseca.
Puna košnica mesa koju imam kad mi netriba a kad mi je potribna ona se već ulini i dobije nagon ka bizon u Serengetiju. Dolazije sam na ideju da nađen poštena čovika koji ima dobru bagremovu pašu i da mu pčele odvezen o svome trošku uz pošten dogovor samo da ih zaposlin od 1. 5. do 1. 6. al ko će naći poštena obično se javljaju oni brzolovatori kojima je do zarade a ne do poštenja.
Najviše meda po mome skromnom zaključku dobijem iz zajednica u kojima je normalna mlada matica . koje minimalno prigledan i ne potičem nego pušten da sama sebe regulira mada to nije način suvremenog pčelarstva.
Uz svakodnevni 12. satni radni dan na pčelinjaku brinući se o 100 proizvodnih zajednica + nukleusi i proizvodnja matica pomoću jentera stignemrazrojavanjem i manipulacijom okvira sa leglom držati zajednice pod kontrolom da se ne izroje i bez trećeg lr nastavka a farar mi služi za što? Boga mi ni sam neznam!
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 05 sij 2016, 14:13

Razumijem o čemu govoriš,meni je ista situacija ako kadulja podbaci,tada razrojavam,zato imam tri nikot aparata da mogu uzgojiti dovoljno maticnjaka koje sam zadnjih godina počeo tempirati za 10.05,jer ako kadulja krene dobro pravim mini nukleuse ako vidm da će podbacit razrojavam žešće i onda kada krene draca imam u nukleusu mlade matice koje skupa sa nukleusom spojim sa starom,time promjnim maticu,spriječim ronjenje i dobijem zajednicu u top stanju za iskoristiti dracu.
Mana ovoga je što treba ubiti boga u sebi od posla i u momentu pčelinjak od 130 košnica uduplati.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ivan.matijevic » 05 sij 2016, 15:08

[quote="Buronja"][quote="lukaletunic"][quote="Buronja"]
Puna košnica mesa koju imam kad mi netriba a kad mi je potribna ona se već ulini i dobije nagon ka bizon u Serengetiju. Dolazije sam na ideju da nađen poštena čovika koji ima dobru bagremovu pašu i da mu pčele odvezen o svome trošku uz pošten dogovor samo da ih zaposlin od 1. 5. do 1. 6. al ko će naći poštena obično se javljaju oni brzolovatori kojima je do zarade a ne do poštenja.

Ja tipujem da odvezeš priki Cmelcu..
Velebitski vuk
ivan.matijevic
Guru
Guru

PostPostao/la ekomedo » 05 sij 2016, 16:54

Dolazije sam na ideju da nađen poštena čovika koji ima dobru bagremovu pašu i da mu pčele odvezen o svome trošku uz pošten dogovor samo da ih zaposlin od 1. 5. do 1. 6. al ko će naći poštena obično se javljaju oni brzolovatori kojima je do zarade a ne do poštenja.

Ma poznaš Ti toga poštenog nego se bojiš istog tog poštenog bi onda morao pozvat najesen k sebi na vriskovu planinu :twisted:
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

Sljedeća

Natrag na LR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.