LR+FARRAR

Razgovori o LR košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o LR košnicama.

Re: LR+FARRAR

PostPostao/la ekomedo » 08 sij 2016, 09:23

skrle je napisao/la:.. Moj je moto sto manje utrošenog rada po jedinici košnice. Dodatna oprema samo nekoliko matičnih rešetki viška uvijek spremnih u kontejneru za brzu reakciju.

Moj čoek! :wink: :P
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la Goldi » 08 sij 2016, 11:27

skrle je napisao/la:Aj racite kaj mislite o ovoj metodi. Prošle godine isprobano na 2 košnice. Vrlo jednostavni i ne iziskuje nikakvih premetanja, dodatnih kutija bla, bla....
Dakle u slučaju da pčelac dođe u rojevi nagon neposredno prije paše , ili u paši, što se utvrdi samo podizanjem kutija i pogledom od ispod ( na fararu 90% uspješnost uočavanja matičnjaka bez premetanja okvira). Matica se pronađe i odvoji sa jednim okvirom legla i ostalo praznim saćem ili osnovom te prebaci na vrh košnice i odvoji matičnom rešetkom bez otvora za izlaz. Dolje ostanu matičnjaci ( ili se poruše uočeni svi osim 1-2, po želji, makar ni to nije potrebno.... ). To ti je to. Kad se oplodi mlada matica i počne nesti samo odvojimo kutiju sa starom, i nema slabljenja košnice za sljedeću pašu. To mi pogotovo paše u kontejner sistemu pčelarenja radi terenskog rada i reagiranja u zadanom trenutku bez dodatne opreme + jako mala vjerojatnost oplodnje mlade matice u kontejneru. Dakle ako se ne vrati sa oplodnje mlada matica ( u 80% slučajeva se ne vrati u kontejneru ). Košnica se vrati u prvobitni položaj i nikom ništa. Matica je konstatno nesla ili izgubila volju za odlaskom ili jednostavno nije mogla otići....U jesen zamjena matice u slučaju pada nesivosti. "To je u biti belčić po potrebi" U jednoj sam čak stavio na vrh okvir sa matičnjakom i maticom, (nisam vidio matičnjak ). Poslije paše sam našo 3 matice u košnici. Dolje mladu. Gore staru i mladu žive, obadvije sparene ? Pošto nisu mogle van. Kak nemam pojma.... Uglavnom stara odvojena sa kutijom kao nukleus, još živa, mlada stavljenja u drugi bezmatak, kasnije je pčele zamijenile.... Motoda će se i dalje testirati ove godine.... Moj je moto sto manje utrošenog rada po jedinici košnice. Dodatna oprema samo nekoliko matičnih rešetki viška uvijek spremnih u kontejneru za brzu reakciju.

Moje mišljenje je da to nije dobra metoda. Ako pčelac dođe u rojevo stanje neposredno prije paše izgubi radni elan i od njega gotovo ništa. Isto tako stara matica ne nese konstantno jer su je pčele prestale hranit da se pripremi za let i treba vremena da bi ona pronesla punim kapacitetom.
Spominješ kontenjer, znači pčele su negdje na paši i u toj situaciji treba nastojat da su sve košnice proizvodne, jer nam se dogodi da za vrijeme paše 30 % pa i više zajednica kiksa. Od trideset košnica se dogodi da su se dve-tri zarojile, na dve se nije vratila matica s sparivanja, na druge dve su matice loše, na jednoj smo mi stisnuli maticu,..., i od trideset se dogodi da ih je dvadeset za vrcat a ovih desetak se vozaju samo da popune mjesto u kontenjeru ili radi broja.
Nukleus je rješenje. Kad se zajednica zaroji odvoji se plodište zajedno s maticom na stranu na par sati da bi se što veći broj letačica vratile na staro mjesto, a na mjesto starog plodišta stavi se nukleus od 5-7 okvira. Zarojenu uzmemo doma i od nje se napravi dva dobra nukleusa i možemo upotrebit matičnjake.
Ova na starom mjestu postane produktivna, neće se izrojit, a u nukleusima koje smo napravili doma od zarojenog plodišta je veća šansa da se matica vrati s sparivanja + imamo nukleus - dva više.
Sa ovom metodom se postiže bolji efekt, a oprema, pa ne možeš bez nje.
Ili, od tridesetak zajednica uvjek će mit bar jedna koja je slaba, nju ili njezino plodište jednostavno zamjenimo s zarojenom. Ova zarojena će izgubit volju za rojenjem jer je izgubila pčele, a ova slaba će bolje pronest.
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la ekomedo » 08 sij 2016, 16:32

To igra ako imaš pedesetak košnica i svaki dan na raspolaganju,...
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Goldi » 08 sij 2016, 19:28

ekomedo je napisao/la:To igra ako imaš pedesetak košnica i svaki dan na raspolaganju,...

Nebitno koji broj košnica, jer uvjek je isti postotak odličnih, dobrih i slabijih zajednica.
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la ekomedo » 08 sij 2016, 20:04

Goldi je napisao/la:
ekomedo je napisao/la:To igra ako imaš pedesetak košnica i svaki dan na raspolaganju,...

Nebitno koji broj košnica, jer uvjek je isti postotak odličnih, dobrih i slabijih zajednica.

Je, a kako sa 600 košnica na Tvoj način, a one na 10 lokacija i za svaku lokaciju trebaš dan za odraditi?
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Goldi » 08 sij 2016, 20:42

Ja sam napisao jednu od mogućnosti, a ti ćeš nam napisat koko ti to radiš.
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la ekomedo » 08 sij 2016, 20:56

Goldi je napisao/la:Ja sam napisao jednu od mogućnosti, a ti ćeš nam napisat koko ti to radiš.

Da, napisao si " jednu od mogučnosti" ali si i napisao da za tu mogučnost nije bitan broj košnica.

Ja nemam svoj način, ja radim "na Vućkov" :twisted:
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Goldi » 08 sij 2016, 21:03

Vučko se klonira u aktivnoj pčelarskoj sezoni.
Hebe se dok ne klone.
Goldi
Majstor
Majstor

PostPostao/la lukaletunic » 08 sij 2016, 21:55

skrle je napisao/la:Aj racite kaj mislite o ovoj metodi. Prošle godine isprobano na 2 košnice. Vrlo jednostavni i ne iziskuje nikakvih premetanja, dodatnih kutija bla, bla....
Dakle u slučaju da pčelac dođe u rojevi nagon neposredno prije paše , ili u paši, što se utvrdi samo podizanjem kutija i pogledom od ispod ( na fararu 90% uspješnost uočavanja matičnjaka bez premetanja okvira). Matica se pronađe i odvoji sa jednim okvirom legla i ostalo praznim saćem ili osnovom te prebaci na vrh košnice i odvoji matičnom rešetkom bez otvora za izlaz. Dolje ostanu matičnjaci ( ili se poruše uočeni svi osim 1-2, po želji, makar ni to nije potrebno.... ). To ti je to. Kad se oplodi mlada matica i počne nesti samo odvojimo kutiju sa starom, i nema slabljenja košnice za sljedeću pašu. To mi pogotovo paše u kontejner sistemu pčelarenja radi terenskog rada i reagiranja u zadanom trenutku bez dodatne opreme + jako mala vjerojatnost oplodnje mlade matice u kontejneru. Dakle ako se ne vrati sa oplodnje mlada matica ( u 80% slučajeva se ne vrati u kontejneru ). Košnica se vrati u prvobitni položaj i nikom ništa. Matica je konstatno nesla ili izgubila volju za odlaskom ili jednostavno nije mogla otići....U jesen zamjena matice u slučaju pada nesivosti. "To je u biti belčić po potrebi" U jednoj sam čak stavio na vrh okvir sa matičnjakom i maticom, (nisam vidio matičnjak ). Poslije paše sam našo 3 matice u košnici. Dolje mladu. Gore staru i mladu žive, obadvije sparene ? Pošto nisu mogle van. Kak nemam pojma.... Uglavnom stara odvojena sa kutijom kao nukleus, još živa, mlada stavljenja u drugi bezmatak, kasnije je pčele zamijenile.... Motoda će se i dalje testirati ove godine.... Moj je moto sto manje utrošenog rada po jedinici košnice. Dodatna oprema samo nekoliko matičnih rešetki viška uvijek spremnih u kontejneru za brzu reakciju.

Vjerujem da ti je uspjelo na te dvije košnice ali po meni na većem uzorku je neodrživo a objasnitću i zašto; znači, zajednica je već ušla u rojevni nagon,u košnici su matičnjaci,ti dižeš maticu u gornji nastavak i odvajaš je MR bez leta a dolje ostaviš dva matičnjaka, e sad,matica je gore,već je smanjila polaganje jaja, ona jest odvojena od ostatka zajednice i ne može poletit sa rojem ali zato može ona prvo-izležena iz matičnjaka koje si ostavio jer zajednica je i dalje u rojevnom nagonu,pčele osjećaju feromon stare matice i iz košnice bi mogao izletjeti pjevajući prvenac sa mladom maticom.
Vidim da si čitao Belčića i onda si vjerojatno pročitao dio gdje on opisuje gotovo pa istu situaciju i na koji su mu način izletjeli rojevi.
Po meni bi to štimalo samo bi matica trebala biti odvojena punom pregradom,može i vučkovom folijom ispod rešetke :-D ,a za sljedeću pašu opet možeš spojit i vratit stvar na početak.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ekomedo » 08 sij 2016, 22:35

Na pregradi (foliji) koja se stavi ispod ili iznad matične rešetke smije biti otvor ali ne veči od veličine kutije šibica , najbolje samo rupa fi 25 mm. Matica neče prelaziti zbog matične a pčele koje se legu u donjem dijelu dijelom će prelaziti k matici i otvorenom leglu iznad.
Feromoni matice neće raditi pomutnju u donjem dijelu kao niti feromoni matičnjaka u gornjem.

O tome je pisao Tomažin a tako funkcionira i Roshf, Rošfu, Ros :lol: vrag ga jebi . Tak. :wink:
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 08 sij 2016, 23:06

Prošle sezone sam pet lr podijelio folijom usred paše podjelio svakom matičnjak otvorio pet rupa,staru maticu demarirao bubnio na podnicu letačice matici nakon paše i oplodnje pospajao bez gubitka paše i pčela + pet mladih matica na terenu bez siječe i veranja.
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la crnii » 09 sij 2016, 01:37

Sve je to vrlo slično, a glavno pitanje je kako imati na početku i u toku paše dovoljan/potreban broj pčela u košnici, da se med skupi, a da se košnica ne izroji.
Vučko radi nešto slično kao Hunjadi. Kod Vučka je prednost ak se u odvojenim djelovima folijom ne spari mlada matica, lako se izvrši spajanje.
Kod Hunjadija se to može isto napraviti i još se kvalitetno rješi varoa u novim akomulatorima-starterima.
Za kontejner kod kolege Skrleta, ja bih napravio shemu po Hunjadiju.
Ovo sve spominjem iz teorije, a praksa će u travnju početi kod mene, po Hunjadiju, pa živi bili i vidli.

pozz
Zadnja izmjena: crnii; 09 sij 2016, 01:42; ukupno mijenjano 1 put/a.
crnii
Legenda
Legenda

PostPostao/la crnii » 09 sij 2016, 01:41

crnii je napisao/la:dupli :-D

pozz
crnii
Legenda
Legenda

PostPostao/la Buronja » 09 sij 2016, 08:25

[quote="crnii"]Sve je to vrlo slično, a glavno pitanje je kako imati na početku i u toku paše dovoljan/potreban broj pčela u košnici, da se med skupi, a da se košnica ne izroji.

A Boge ti Crni to je pitanje svi pitanja.
Napraviš sve kako triba na ovaj ili onaj način i kad triba paša ono pukne deset dana kiše i od svega imaš ništa.
Nije grih da se neka i izroji ako ostale donesu al ga jebi niko se ne roji al nema ni meda.
Svaki način za stvoriti jaku zajednicu do paše a da se ne roji triba prilagoditi i podneblju.
Prije tri godine čovik u blizini čita da ljudi poništavaju matice prije bagrema pa i on svoje poništije ,a bagrem mu 300km daleko a nema ni kadulje na tom područiju.
A boge ti rojeva , na kraju ih utirava u ćikeru od kave a meda ni za čaj.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la skrle » 09 sij 2016, 13:11

Pa vrijedi probat i s folijom pošto ih i onako imam u košnici sad, cak neki pčelari metnu foliju bez matične. Ne treba bušit foliju samo ju se malo pomakne unazad da ima centimetar prolaza uz rub prema gore. Čak sam i radil u nedostaku vremena tako da sam matičnjak ili dva samo stavio u najgornje medište, otvoril rupu iznad matične da može van a maticu ostavio u plodištu sa satnom i saćem. Demeriranje dakle bez rušenja matičnjaka, pa ako se matica oplodila super ako nije nikom ništa, košnica je funkcionirala dalje kao da se izrojila. Ako se oplodi i vrati što je u kontejneru ravno nuli dobitak rojeve matice. Nisam imal nikad problema sa rojenjem u fararofkama, samo prije glavne paše "demeriram" sa jednim nastavkom satne u plodištu + prije svake veće paše mijenjanje mjesta nastavcima u plodištu + dodavanje satne. Ove godine nem ni tak dodaval satnu okvir po okvir najvjerojatnije nego cijelu kutiju - metoda Tim Rowea-
Uložiti jedan sat godišnje rada po jednoj košnici i dobiti 20kg meda npr, ili uložiti 10 sati rada po košnici i dobiti 30 kg meda. pitajte svoja leđa koliko košta sat rada ili koljena ako klečite na spužvi u prvom redu košnica u kontejneru :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: Matematika matematika, zato farar košnica....
skrle
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la cmelec » 09 sij 2016, 20:58

medun-vučko je napisao/la:Prošle sezone sam pet lr podijelio folijom usred paše podjelio svakom matičnjak otvorio pet rupa,staru maticu demarirao bubnio na podnicu letačice matici nakon paše i oplodnje pospajao bez gubitka paše i pčela + pet mladih matica na terenu bez siječe i veranja.

Niti neznaš da je to HUNDAI zmislil!! :lol: :lol:
P.S. Kad god ja nekaj napravim, nakon toga mi Buli ili Crnii veli da je to več neko napravil!! KO KOGA JE::!! JA OD SAD DELAM PO MICUBIŠIJU!!! :lol: :lol: :lol:
još jedan P.S.
NAJBOLJE JE DELATI PO SENEGENEGELER.....-U !!!! JEL TAK MEĐIMURKI SOKOLEEEEEE!!!???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 09 sij 2016, 21:02

[quote="Buronja"][quote="crnii"]Sve je to vrlo slično, a glavno pitanje je kako imati na početku i u toku paše dovoljan/potreban broj pčela u košnici, da se med skupi, a da se košnica ne izroji.

A Boge ti Crni to je pitanje svi pitanja.
Napraviš sve kako triba na ovaj ili onaj način i kad triba paša ono pukne deset dana kiše i od svega imaš ništa.
IMAŠ PUZDRU MAGAREEEEEEĆUUUUUUUUU!!! :lol: :lol: :lol:
cmelec
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la medun-vučko » 09 sij 2016, 22:13

cmelec je napisao/la:
medun-vučko je napisao/la:Prošle sezone sam pet lr podijelio folijom usred paše podjelio svakom matičnjak otvorio pet rupa,staru maticu demarirao bubnio na podnicu letačice matici nakon paše i oplodnje pospajao bez gubitka paše i pčela + pet mladih matica na terenu bez siječe i veranja.

Niti neznaš da je to HUNDAI zmislil!! :lol: :lol:
P.S. Kad god ja nekaj napravim, nakon toga mi Buli ili Crnii veli da je to več neko napravil!! KO KOGA JE::!! JA OD SAD DELAM PO MICUBIŠIJU!!! :lol: :lol: :lol:
još jedan P.S.
NAJBOLJE JE DELATI PO SENEGENEGELER.....-U !!!! JEL TAK MEĐIMURKI SOKOLEEEEEE!!!???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Logično mi je bilo spasit pčelu ,pašu a i nakotit matica a poznajem samo opela i ladu
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la medun-vučko » 09 sij 2016, 22:16

Opss....i barba iveka
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

Prethodna