Opis modificirane DB košnice

Razgovori o DB košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o DB košnicama.

Re: Opis modificirane DB košnice

PostPostao/la saperica » 24 ruj 2013, 17:09

nisam baš 100% siguran ali ja bih se držao standarda koji su dostupni u RH. Kilege mi imaju DB 12 s medištima FA 12. ide i kutija od banana za nevolju kao medište. LR, FA od nastavljača i bog te živio. Uglavnom izbor je tvoj i podrmavam te u tome.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 24 ruj 2013, 19:42

Zoran Alapić je napisao/la:Znamo i da danas nema lošega auta, svi su dobri i svi te prevezu od točke A, do točke B. No usprkos tome netko kupi VW, a netko hyundai. Tako i s košnicama, ja hoću DB i to 12 okvira, pa da sad ne lomimo koplja oko toga i ne tresemo praznu slamu ako netko može reći nešto o prijašnjim upitima i nešto konstruktivno, samo napred.

Kolega, naravno da je izbor tvoj,samo problem je što si se odlučio za košnicu koja je izašla iz mode kod nas i njeni dijelovi su gotovo pa raritet u trgovinama pčelarske opreme ali je ostala na široko zastupljena u srbiji pa bi ti bilo uputno tražiti opremu kod uvoznika i srbije,jedna takva firma postoji u Vinkovcima i zove se Euroapis TEL. 098/9337774 i zastupnik je evertoma iz Rume i siguran sam da preko njih možeš nabaviti sve vezano za DB košnicu mada ti kod nas drvenariju može napraviti svaka stolarija koja se bavi proizvodnjom košnica.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Zoran Alapić » 27 ruj 2013, 11:00

Hvala, hvala, evo neke stvari su sad već puno jasnije.
Jel ima netko ideju kako prebaciti pčele iz LR u DB, osim da ih stresem s LR okvira u DB košnice i dovedem u stanje novog roja, ali onda nagodinu nema meda.
Zoran Alapić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la rebasso » 27 ruj 2013, 21:05

probaj ovako

-kad budeš imao zatvorene matičnjake
okvir sa matičnjakom i još 1-2 okvira sa zatvorenim leglom stavi u sredinu DB nastavka
normalno sa pčelama na tim okvirima te još natresi nešto pčele
ostatak nastavka popuni sa DB okvirima na kojima imaš SO
da bi LR okvir stao u DB košnicu krajeve satonoše skrati sa svake strane po 3 mm (LR satonoša dužina 480 a DB 474 mm )
poslin kad ti pčele izgrade SO na DB okvirima LR okvire pomiči prema krajevima nastavka i na kraju ih
izvadi i zamini sa DB okvirima

-isto to možeš napraviti i bez matičnjaka dodavanjem matice u kavezu ako je imaš :)

- ili kad budeš spremao LR košnice za pašu napravi klasično demariranje i iskoristi tu maticu :idea:

živili mi

ps

nadam se da sam bio dovoljno jasan :wink:
živi, pusti druge da žive i nesmetaj previše željko
rebasso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Zoran Alapić » 13 lis 2013, 08:48

Hvala kolega, sve je jasno nema nikakvih dvojbi.
Nego imam priliku kupiti prilično dobra društva pčela za male novce smještene u dubinama, daščarama ili neznam ni ja kako se već zovu. Drveni sanduci od daske, zapremnine 30 litara, sizgrađenim saćem, gotova društva.
Dali je to komplicirano prabaciti u košnicu ako se kupi, i kad je najbolje vrijeme za to da se preseljeno društvo opet izgradi u novoj košnici a da se rizik smanji na minimum.

Hvala.
Zoran Alapić
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la kr1s » 13 lis 2013, 16:51

Ja mislim da je najbolje u proljeće kada počinje veći razvoj. Po meni staviti DB na tu daščaru ili što već je neka matice prođe pa polako daščaru polako micati sa pčelinjaka. Naravno ako je moguće nešto takvo.
kr1s
Stara faca
Stara faca

Prethodna

Natrag na DB

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.