Dadan-Blatte povijest košnice

Razgovori o DB košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o DB košnicama.

Dadan-Blatte povijest košnice

PostPostao/la BeeKing » 22 pro 2008, 21:24

Hubert Gravelot -Iber (Hubert bourguignond' Anville) rodom iz Swiss je 1789 prvi poceo objavljivati istraživanja o svojoj "rasklopivoj" pravokutnoj okvirnoj košnici koja se otvarala poput knjige.
Istraživac Kvinbi u americi primjenjuje Iberov sustav košnice s pravokutnim okvirima ali mijenja okvir u dimenzije 470x286 milimetara.
L.L. Langstrot u americi 1851 godine patentira svoju košnicu sa okvirnim razmacima. Njegova prva košnica ima duple zidove, pokretnu podnjacu, poklopnu dasku a za medište koristi sekcije za proizvodnju meda u sacu.
A. Rut je kasnije košnicu redizajnirao pa se danas ta košnica naziva Langstrot-Rutovu košnicu ili LR nastavljaca sa okvirom unutrašnje mere 431,8 x 203,2 mm.
Odmah nakon toga americki pcelar fancuskog porekla Sarl Dadan (1819-1902) uzeo je za svoju košnicu Kvinbijev okvir, ali je jedan od njegovih sledbenika predložio Dadanu da za svoju košnicu uzme sve mere Langstrotove košnice osim visine. Dadan je prihvatio taj predlog i visinu okvira povecao za 2,1/8 cola i tako konstruisao okvir unutrašnje mere 432 x 257 mm. Ali, pošto je taj okvir prevelik i nepraktican za medište, on je za medište uzeo poluokvir unutrašnje mere 432 x 130 mm. Ovu košnicu je krajem 19 stoljeca u Europu uveo švajcarski pcelar Blat. On je predložio delimicnu izmenu Dadanovog okvira, što je u evropskom pcelarstvu pocetkom 20 stoljeca prihvaceno, pa se otuda ova košnica naziva Dadan-Blatova ili skraceno DB košnica. Unutrašnja mera DB okvira u plodištu iznosi 420 x 270 mm, a poluokvira u medištu iznosi 420 x 115 mm. (U SAD je danas ova košnica prihvacena sa LR satonošom pa je u upotrebi plodište sa 432 x 270 mm unutrašnjih mera plodišnog okvira.)
---------------------
Ovaj tekst bi se mogao puno ispraviti, nadopisivati ali ovako kratki sadržaj pokazuje kako su košnicu LR & DB razvijali Swiss-Franc-USA ljudi sa sličnom pameti početno prije nekoliko stolječa.
---------------------
PREDLAŽEM izjašnjavanje članova foruma na referendumsko pitanje ---->

SMATRAM KAKO OKVIRNA KOŠNICA :?: PRUŽA PČELCU NAJBOLJE ŽIVOTNE UVJETE.

:?: ....LR, DB, FA, ploška, EV, jugoslavenka, alpska, AŽ....
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

Re: Dadan-Blatte povijest košnice

PostPostao/la BeeKing » 23 pro 2008, 12:50

:?: PLOŠKA
.
BeeKing
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la DB_happy » 23 pro 2008, 13:27

SMATRAM KAKO OKVIRNA KOŠNICA DB_505 PRUŽA PČELCU NAJBOLJE ŽIVOTNE UVJETE.

U pčelarskom svijetu postoji izreka:

"DB košnica je izvanredna košnica za pčelu(pčelca), ali ne i za pčelara!"

DB_505 košnica jest zadržala osnovne prednosti klasičnog DB-a i promijenila drugi dio gore napisane izreke tako da i pčelar ima vrlo jak osjećaj IZVANREDNOSTI !

Osim DB košnica svih vrsta, za pčelca je bolje samo prirodno pčelinje stanište!

A ne smiju se zaboraviti ni ostale košnice s dubokim okvirima kao Đerzonka ili mod. Alpska a tu je i TBH ...

Izbor je velik .... u moj sigurno nisi sumnjao smile38
http://www.db-505.com/aaforum
DB_happy
Stara faca
Stara faca

Lokacija: Svemir - zviježđe Vodenjaka, Zemlja - Slavonski Brod

PostPostao/la dadaas » 24 tra 2014, 09:50

Dobar dan, ja sam novi. Da se sad ne predstavljam u novom topicu.

Dizem ovu temu staru 6 godina da pitam jels e sto promjenilo s ovom Dadan Blat kosnicom? Kazete da je najbolja a nitko ziv je ne koristi ili da kazem da po nekom mojem saznanju niti 1% pcelara u mom kraju je koristi. Neki je cak zele uvaliti kao LR kosnicu.

No mene zanima vrijednost ove kosnice sa pcelama na trzistu danas, isto tako koliko vrijedi stara prazna kosnica. Ima saca ali to je sace za pretalit.

Pitao sma neke lokalne pcelare i oni su mi grubo rekli da ova kosnica ne vrijedi nista, a sreo sam na jednom srpskom forumu covjeka koji je ljut jer su mu rekli da ima AZ kosnice a ono se ispostavilo da su DB (a ja mislio da su AZ starinske kosnice).

E sad mene zanima ovo jer ima tu jedan pcelar koji je ostavio u nasljedstvo DB kosnice, prazne i oko 30tak punih s koliko toliko pcela. Postavio sam ova pitanja i na drugim forumima i nitko ziv mi nemoze reci nista o tim kosnicama, a vrijednost nemogu nikako saznati jer na Njuskalu ove kosnice ne psotoje, ima ih nesto u srbiji ali navodno i tamo svi prelaze na LR.

Pa eto vidim da DB_Happy je majstor za DB i da on ima svoj forum (na koji se nemogu nikako registrirat jer nema registracijski link) pa bi molio da mi on ili netko tko zna ili bilo tko kaze vrijednost tih kosnica.
dadaas
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Nenad M » 24 tra 2014, 12:33

Ta košnica ima okvir približno AŽ a inače je nastavljača koja je bolje zaživjela u srbiji nego kod nas.Pogodna za zimovanje na našim prostorima dobro se razvija na okviru i još mnoštvo toga ko bi se sad sjetil.Zašto nije zaživjela mislim jer ju niko ne reklamira,svi većinom preuzeli lr.
Još malo pa bu više rv nego db kod nas jer mediji čine čuda.
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la dadaas » 24 tra 2014, 12:44

Da, ali njezinu vrijednost nitko nezna. Problem je da ako pčelariš s ovom košnicom trebaš biti stolar da si sma možeš raditi stvari. Jer nitko ej ne proizvodi, a čujem da je skupa za proizvodnju jer ima te neke čudne okvire, velike, u plodištu.

No slažem se kako ljudi kupuju ovu Rodnu Voju, par ljudi u međimurju prešlo na nju i mislim da je kod nas više ovih na RV nego na DB.

Al isto tak mislim da je LR daleko najpopularnija, pa me sad zanima kolika bi vrijednost bila naspram LR? Odnosno koliko bi covjek koji je na LR i zeli pcelariti na LR platio DB kosnicu? Recimo da LR kosta 300 kuna. Znaci zelite kupiti 100 kosnica LR, to je 30 000kn, koliko bi manje vi dali za DB i onda pcelarili sa DB?

Neki su mi pcelari rekli 0, sto mi je malo smijesno i cudno. Jer citam da su neki presli an ove nove PRO APIS a mislim da je ta kosnica u sitom kosu kao i DB, jer je nova i nepopularna i nitko je ne proizvodi osim jednog covjeka. Slicno bi se dalo rec i za RV? Pa se onda pitam pa zar nista kod nas ne vrijedi osim AZ i LR?
dadaas
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la bomby » 24 tra 2014, 15:33

Poruka novim pcelarima, uglavnom mladim ljudima: košnica nije uvjet za uspjeh i nemojte se kaćiti za gluposti kao što su tamo neke rv ili proapis
ona nebuloza od rv je najveća glupost pćelarska u zadnjih 100 godina.
ili, tko voli nek' izvoli. postojii čak i eko rodnavoja...
saćuvaj Bože!
bomby
Stara faca
Stara faca

Natrag na DB

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.