Što je to farrar?

Razgovori o Farrar košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o FARAR košnicama.

Što je to farrar?

PostPostao/la slavenj » 11 tra 2007, 21:37

Visina okvira?Broj okvira?
slavenj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la vglumac » 12 tra 2007, 13:20

originalna Farrar-ova košnica je ustvari Dadantova košnica bez nastavka, ili košnica nastavljača sastavljena cijela od polunastavaka Dadant-ove mjere, a to je : polunastavak visine 170 mm ( 168 ), sa 10 okvira vanjske dimenzije 450x 160mm, nutarnje 430x130 mm.( neki rade i sa 9 okvirnom, ali original Farrar ima 10 okvira ) u njoj su iskorištene sve prednosti niskog okvira, koje ti kako sam uspio vidjeti iz tvog posta na temu međusatbeni razmak uočavaš, pa netreba o tome pisati. vidio sam da ih radi i naš međimurski stolar Strahija iz Hodošana.vjerujem kad bi sada počeo pčelariti da bi odabrao upravo tu košnicu. sviđa mi se i Rodna Voja, i 8 okvirna Lr koju koriste Japanci, ali i klasika je u redu. :-D
vglumac
Legenda
Legenda

PostPostao/la akarlovic » 12 tra 2007, 22:20

vglumac je napisao/la:... i 8 okvirna Lr koju koriste Japanci...

8 okvirna košnica ima svojih prednosti. Pčele brže grade i pune uvis nego u širinu jer im je valjda to prirodnije. No to je već druga tema.
This site is not what you think, or You to like. This is real Grass Grass for Sale. We have seed,sod,turf and artificial turf.So buy your grass grass for sale here. JEL ME NETKO TRAŽIO? PITAO ZA MENE? MA VIDI TI OVOG CIRKUSA OD FORUMA
akarlovic
Guru radilica
Guru radilica

Farrar

PostPostao/la d.mihac » 13 tra 2007, 22:01

Napravio sam 30 Farrarovih nastavaka .
Bum probal malo ove godine prćkat s njima da vidim kak ide,
da me nežderu križa nebi probavao.
Budemo vidli možda mi se čak i svidi.

smile54
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 14 tra 2007, 20:23

Ja sam dao napraviti 60 farrara, - sa okvirima popreko - za "Venera" i njegov princip visoke medne kape iznad plodišta, samo "moja" kapa je malo podebljana - mislim da je tih 20 mm visine bolje imati u mednoj kapi nego ne.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la d.mihac » 14 tra 2007, 22:01

Slažem se,od viška glava ne boli.
Čini mi se posebno zgodno Venerovo jesensko i proljetno "automatsko" prihranjivanje.
Znate i sami sav med koji ostane kao "višak" pčele ga ionako same najbolje poslože
kak im treba i kad im treba.
smile54
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la The Beeman » 15 tra 2007, 23:06

sad sam se sjetio, da ti eko nebuš našo satnu osnovu za svih 10 tvojih standardnih tipova okvira, cele dane biš rezal i rezuckal satne osnove surprised
The Beeman

PostPostao/la ekomedo » 15 tra 2007, 23:24

Ekomedo ima samo 2 vrste okvira, a rezuckanje je riješio da je milina - 120 komada za manje od 15 minuta.

Još kad jednog dana kupi ručnu prešicu za vlastitu proizvodnju satnih osnova....gdje će mu biti kraj. uuffff
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Re: Što je to farrar?

PostPostao/la nvucinac » 04 lis 2008, 11:22

D.MIHA kakva su ti iskustva u toku ove godine sa ovim kosnicama? Ja ih koristim vec vise godina pa mozemo podeliti iskustva. thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la d.mihac » 08 lis 2008, 19:40

nvucinac je napisao/la:D.MIHA kakva su ti iskustva u toku ove godine sa ovim kosnicama? Ja ih koristim vec vise godina pa mozemo podeliti iskustva. thirsty

Žao mi je eto što malo kasnim sa odgovorom ali .... samo se živima to događa. :oops:
Nisam uspio onako kako sam planirao ali imam nešto Fararki sa tri nastavka.
Sve redom su u njima stare matice (tako se poklopilo).Danas sam malo pogledao a izgleda ovako:
Prvi nastavak (od podnice) nešto ali vrlo malo gdje koja ćelija sa peludom.
Drugi nastavak nešto peluda i možda za 2-3 okvira meda (ukupno).
Treći nastavak osim 1 i 10 okvira puni meda i jasno na 4,5,6 okviru od donje letvice za neka 2cm ispolirane
ćelije koje su ostavljene za proljetno leglo.
Pošto još nemam neki veći broj Fararki nemogu baš biti, eto nekako objektivan.
No ono što mi se posebno sviđa,lakši nastavak,brza manipulacija,dobro popunjeni okviri sa medom kao
i sa leglom itd.
Moram reći da nemam neko veliko iskustvo s tom košnicom ali sama tehnologija je donekle slična kao i kod LR.
Dajte mi recite kako dugo vi pčelarite Fararkom?
thirsty
http://vostani-ukrasi.com
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la nvucinac » 08 lis 2008, 20:28

Farrar-om pcelarim od 1996. Imao sam i vise i manje uspeha a zadnje dve godine su katastrofalne izgubio sam 75% drustava i sada prakticno pocinjem iz pocetka. Ove godine sam puno razrojavao pa zbog toga nema varoe. Posle razrojavanja cvetala je svilenica pa su rojevi dobro napredovali. Suncokret je ove godine medio jer je bilo vlage a nije bila velika vrucina pa su svi rojevi sakupili dovoljno hrane za zimu. Malo sam stimulativno prihranjivao u toku 8. meseca bilo je dosta legla, sada ima dosta pcela. Sve kosnice su na dva nastavka visine 190 mm. Ovih dana je dosta toplo pa cu morati pogledati ima li jos legla i kako stoji hrana. Probao sam da radim i sa dve matice i mogu reci da sam jako zadovoljan iduce godine cu sto vise udvojiti do zime. :wink: thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 10 lis 2008, 22:29

Koja je po vama bolja visina za Farar nastavak, 190mm ili 170mm?
The beekeeper is all too often the worst enemy of the bees.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la ekomedo » 11 lis 2008, 17:01

Moje mišljenje je da je 170 mm max. visina Farrara. Razloga je puno evo najvažnijih:

1. U visini do 170 mm pčele obavezno zazimljavaju klupko u dva nastavka - u 190 slabije zajednice mogu zazimiti samo u jednom nastavku a "smrtni razmak" između nastavaka tada je još pogubniji nego kod klasičnog LR-a.

2. FARRAR OD 170 mm , pun meda dovoljno je težak da nipošto nemora biti još malo teži.

3. Sortnost meda i brže poklapanje postiže se u što nižim okvirima - tako da je i 170 ponekad previše.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la kristijandubravac » 12 lis 2008, 19:18

jbg a onda je lr nastavak najučinkovitiji thirsty
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 12 lis 2008, 20:15

Da, LR je najbolji da ti iskrivi leđa. Zašto da se čovek muči sa LR kad ne mora? Na osnovu onoga što saznajem niski Farrar (170mm) mi se sve više dopada a konačni skor je isti a možda i veći u odnosu na standardni LR, možda ćeš to jednog dana shvatiti a možda i nećeš.

I daj bre iskuliraj malo, jeste, najbolji si pčelar u EUropu a i šire sa najboljim skorom po košnici i niko ne sme da ti stane na crtu, zadovoljan? Ajde više odrasti i prestani da se ponašaš kao neko derište koje nije sposobno za smislenu diskusiju. Sorry ali morao sam, nemoj da se ljutiš na mene molim te!
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kristijandubravac » 12 lis 2008, 20:28

oprosti lala ali pročitao sam na vašem forumu priče o far košnici i na temelju tih saznanja sam napisao odgovor ni najmanje se neljuti nekad se mora malo i zakuvati da bi bilo zanimljivije na forumu a i da bi bio posječeniji :oops: evo iskustva vašeg pčelara i mislim da su ispravna
Pokusacu da odgovorim kolegama na postavljena pitanja. Ne bih zeleo da ulazimo u raspravu koja je kosnica bolja. Svaka je dobra za odredjene nacine pcelarenja. Tehnologija pcelarenja LR i FR se maltene ne razlikuju. Nijanse ipak postoje. Uz ovu trebalo bi pokrenuti i temu opravdanosti upotrebe maticne resetke. Ja istu koristim pa cu sa tog stanovista i pisati o razlici izmedju FR i LR sa polunastavkom. Plodiste koje se sastoji od LR i polunastavka je zapreminski isto sa dva FR ali su u radu razlike ogromne. Ako se u plodistu nalaze 2 FR ,a iznad njih maticna resetka (tako sam radio u pocetku) pcele u drugom FR telu formiraju velike medne kape sa vrlo malo legla koje se nalazi tik do donje letvice .Ostalo leglo se nalazi u prvom FR telu. Takav raspored legla i meda je smetnja daljem razvoju i prelasku pcela u medista. U takvo FR telo stane vise od 20 kg meda sto je zadnjih godina gotovo cela bagremova pasa. Na ovakav nacin smo prinudjeni da cedimo med koji se nalazi u ramovima gde je bilo leglo sto cete priznati da je nedopustivo. Videvsi ovaj nedostatak poceo sam da radim drugacije. Neposredno pre bagremove pase u prvo FR telo na podnjaci stavljao sam par ramova sa leglom prebacio maticu i nastavak dopunio sa praznim ramovima za zaleganje. Na njega sam stavljao maticnu resetku pa onda sledece FR telo u koje sam smestao svo preostalo leglo i na kraju medista. Sta se tada dogadjalo? Pcele su nektar prvenstveno smestale u ramove iz kojih je izlazilo leglo. Nije bilo vazno da li se nastavak sa leglom nalazio odmah iznad maticne resetke ili kao zadnji na vrhu (sve sam kombinacije probao). Ponovo je najveco deo nektara od pase otisao u ramove gde je bilo leglo. Kad se zavrsi bagremova pasa mora se nekoliko ramova sa leglom iz prvog tela prebaciti u drugo iznad maticne resetke da bi se matici oslobodio prostor za zaleganje jer je jedno FR telo malo za leglo i isti problemi se ponavljaju. To smatram osnovnim nedostatkom a imamo i dodatni rad. Pcele na prvi bagrem selim na daljinu od 150 km pa su svi dodatni radovi tesko ostvarivi. Kod LR a situacija je nesto drugacija. LR telo se uvek nalazi ispod maticne resetke i dovoljno je kao prostor za maticu.U prolecnim pasama u njemu uvek ima po nekoliko kg meda. Bilo je potrebno obezbediti nedostajucu kolicino hrane za zimu. Nju obezbedjuje polunastavak. U probnoj fazi polunastavak je bio postojeci FR. Za te nemene on je bio veliki (22 kg FR + 7-10 LR). Moj polunastavak je visine 133 mm i u njega staje 15 do 17 kg meda u uz ono sto ima u LR-u to je sasvim dovoljno za zimovanje. Tu meru sam izabrao iz vise razloga.Prvi je sto se u takav ram uklapaju plasticni boksesi za med u sacu, takav ram se ne zici (osnova se utapa u zljeb u satonosi), satna osnova takvog rama je polovina LR osnove za vertikalno zicenje itd. U toku pasa takav polunastavak ili vise njih se uvek nalaze iznad maticne resetke, a sada kad su pcele pripremljene za zimovanje on se nalazi na podnjaci.Bio je pun hrane , a ona je sada preneta u LR koji se nalazi iznad njega. Kolega Nikola je pomenuo da se sve ovo moze odnositi i na DB. Mozda i moze. Poenta svega je da se pcelari sa takvom kosnicom gde uvek mednu kapu mozemo fizicki odvojiti od legla, a to je kod DB nemoguce zbog visine njenog rama.
Kolega Kristijan je pitao sta mislim o kosnici Rodna Voja. Mislim da je to po kazivanju autora nesumnjivo dobra kosnica kao staniste za pcele. Moja osnovna zamerka se odnosi na nestandardne velicine. Sve sto treba za tu kosnicu mora posebno da se pravi. Nemamo mogucnost da kupimo neke elemente ako nam hitno trebaju. Da ne pominjem pratecu opremu koja se proizvodu u standardu (otklapac saca i sl.) Mozda sam bio preopsiran, ali ovo je tema o kojoj se moze mnogo vise pisati.

kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la kristijandubravac » 12 lis 2008, 20:37

čovjek je radio s košnicom i donio je ovakve zaključke stoga ih poštivam a idu u prilog mojem tumačenju. far košnica je jako dobra košnica jer se možee umjesto ramovima raditi sa nastavcima. :wink:
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 12 lis 2008, 21:22

E šta ti je život. :) Čovek kojeg si citirao je Slobodan iz Užica koji nejveći deo godine ima pčele na privremenom radu tu kod mene u Banatu. Pre par dana smo razgovarali i on mi je isto ovo u vezi Farara objašnjavao ali meni nikako nije bilo jasno zašto se njemu dešavaju neke stvari tj. problemi ako je radio sve kako kaže.... Enivej, što bi rekli mudri ljudi; triput meri jednom seči. :) Znam da kod svake košnice ima pluseva i minusa ali mi se čini da kod ovog USA Farara (190mm je AU Farar) dominiraju plusevi i da je idelan za ozbiljno visokoproduktivno pčelarenje a tek za dvomatične zajednice....

Evo link za jedan text koji prikazuje dvomatični Farar -> KLIK
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la kristijandubravac » 12 lis 2008, 21:31

lala nemoj me nagovarati ja kad nešto krenem raditi napraviču 500 nastavaka a onda ako to nebude funkcioniralo jao si ga tebi a meni još više. jer sam ispeglao 2 tisuće eura taman me ljudi odgovore od far nastavaka sad mi ti opet ubacuješ patku da ih napravim. thirsty
kristijandubravac
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Lala » 12 lis 2008, 22:02

Lagano prika, nemoj da se zalećeš pa oma na veliko da se posle nebi češo di te ne svrbi. Puno faktora tu utiče na konačni ishod (količinu meda u kantama-buradima), dobrooooooo ti razmisli šta bi shodno tvom iskustvu, pašnim uslovima i načinu pčelarenja bila najbolja opcija za tebe. Ja nameravam sledeće godine da experimetišem pa šta se najbolje pokaže u mojim uslovima tim ću putem da krenem ali ni ostale košnice neću u potpunosti da batalim. Ako uskoro ne dođe do globalnog ekonomskog kraha a pčelarstvo opstane kao industry, lako ćemo onda, dotle polako ali sigurno. Trenutno su jako rizična vremena za ozbiljnije investicije u pčelarstvo...
Lala
Poznato lice
Poznato lice

Sljedeća

Natrag na FARRAR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.