Što je to farrar?

Razgovori o Farrar košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o FARAR košnicama.

Re: Što je to farrar?

PostPostao/la Lala » 22 lis 2008, 11:30

Nikola, ajde postavi fotke tvojih fararki.
The beekeeper is all too often the worst enemy of the bees.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la nvucinac » 23 lis 2008, 21:08

Evo malo slika
Privitak/ci
DSC00003.JPG
DSC00003.JPG (49.52 KiB) Pogledano 10697 put/a.
DSC00007.JPG
DSC00007.JPG (48.76 KiB) Pogledano 10690 put/a.
DSC00025.JPG
DSC00025.JPG (48.29 KiB) Pogledano 10682 put/a.
DSC00024.JPG
DSC00024.JPG (47.83 KiB) Pogledano 10679 put/a.
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 24 lis 2008, 13:05

Vidim dopalo ti se da bušiš rupe na košnici. :) Ova bela kao da je sa Relićevog pčelinjaka, vidi se da si čitao njegove knjige.

Pošto su tvoje košnice sa nastavcima visine 190mm želim da te pitam šta misliš o Fararu od 170mm visine? Slažem se u potpunosti sa onim što je napisao Ekomedo za Farrar od 170mm ali bi želeo da čujem-pročitam još nečije mišljenje.

BTW Thanks za fotke, košnice u bagremaru izgledaju fantastično.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la nvucinac » 28 lis 2008, 23:50

Nisam koristio nastavak 170 i nemam misljenje o njemu thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 30 lis 2008, 02:10

Ja se nešto opasno premišljam i premeravam. Sve mislim da ću da ga opravim na 165mm visine a da mi unutrašnja visina rama bude 135mm i time izbegnem korišćenje satne osnove al sve to još nije konačno rešeno, moraću još da razmislim...
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la nvucinac » 30 lis 2008, 18:48

Ako hoces nesto da menjas razmisli o Vojinim kosnicama. thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 30 lis 2008, 21:37

Da, desetoramni Farrar mi je polazna osnova koju nameravam da modifikujem. Ma rešio sam da opravim ''Banatski Farar'' (BF), e to ima da bude štogod prima košnica. :) Kada će i da li će nešto biti od toga, videćemo, vreme će pokazati ali recimo da imam sve to oko BF košnice složeno na papiru. Sada samo preostaje da se izradi prototip a onda ispita u praksi...., videćemo još šta će biti.

Vojine košnice su OK i jako mi se dopada kako su konceptualno osmišljene ali ipak bih da pokušam da opravim nešto drugačije. Da ne bude pogrešno shvaćeno, ja sam totalno nebitan u celoj ovoj priči oko BF košnice (u smislu da želim neku slavu-popularnost) niti imam nameru da to patentiram, samo želim da isprobam kako će funkcionasiti u praksi nešto što sam zamislio...
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la DB_happy » 31 lis 2008, 12:27

Lala, samo naprijed !

Da nema inovatorstva (teškog i mukotrpnog rada), mi bi još uvijek pčelarili s dubinama i nepokretnim saćem !

Zato,svaki korak je bitan - "mali za Lalu a velik za pčelarstvo"!
http://www.db-505.com/aaforum
DB_happy
Stara faca
Stara faca

Lokacija: Svemir - zviježđe Vodenjaka, Zemlja - Slavonski Brod

PostPostao/la nvucinac » 31 lis 2008, 18:02

Samo napred Lala mozda nesto ispadne iz sve te nauke pa cemo i mi imati neke koristi thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la d.mihac » 31 lis 2008, 19:10

Slike su lijepe.
Nego jel uopće ima kakve bitne razlike između Fararke 170 mm i 190 mm??
thirsty
Uh nisam vidio što je napisao Ekomedo.No dobro, možda ima još bitnih razlika.
http://vostani-ukrasi.com
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Lala » 31 lis 2008, 19:54

Kristijan je citirao iskustva Slobodana (KLIK) koji je imao problem sa Farrar košnicom jer mu pčele u drugom nastavku prave mednu kapu..., zaboravio je da napiše da se to odnosi na Farrar nastavke visine 190mm dok bi kod nižeg 170mm viokog nastavka to trebalo da bude drugačije odnosno bolje. Oni koji imaju ličnog iskustva kažu da ta dva centimetra manje jako puno znače, maltene kao da su u pitanju dve različite košnice.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la d.mihac » 31 lis 2008, 22:10

Štima.
Kako sam i rekao nemam neko iskustvo sa Fararkom (tek sam ove godine formirao par društava i to poslije akacije).
I moram priznat da mi se ta dva centimetra nečine (meni) nekako problematična.
No očito da nije baš tako kako sam si ja zamislio.
Zato je dobro razmjenit iskustva,mada velim nemam baš neko iskustvo .
Ja sam doduše razmišljao za nagodinu posložit ovako ( pred glavnu pašu): 1i 2 nastavak dio legla sa maticom,matična,3 i 4 nastavak sa saćem i nešto prevješenih okvira zatvorenon legla.
thirsty
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Lala » 01 stu 2008, 00:08

Rodoljub (trenutni predsednik SPOS-a) pčelari sa Farar košnicom koja ima visinu nastavka 170mm i na osnovu njegovog iskustva kaže da se košnica koju čine nastavci visine 170mm ne može porediti sa košnicom koja ima nastavke visine 190mm. Ako sam ga dobro shvatio namerava da napiše knjigu u kojoj bi obradio ovu temu tj. pčelarenja Farar košnicom. Reljić je pčelario i pisao o Fararkama koje imaju visinu nastavka 190mm.

Imam ideju da nastavak bude visok 165mm, znači još niže....

Matična rešetka obavezno u drvenom prstenu-okviru na kojem ima otvoreno leto!

Ni ja nemam iskustva u radu sa Farar košnicom al se nadam da će se to uskoro promeniti mada ja nameravam da pčelarim sa nešto drugačijom košnicom koja nije baš klasičan Farrar. Jedan opširniji text o pčelarenju Fararkom -> OVDE
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la d.mihac » 03 stu 2008, 18:54

Hvala za link.
Nego zašto nastavak 165mm ak nije tajna.
Oriđiđi Farar je 170mm??
thirsty
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la nvucinac » 03 stu 2008, 22:00

D.MIHA je napisao/la:Štima.

Zato je dobro razmjenit iskustva,mada velim nemam baš neko iskustvo .
Ja sam doduše razmišljao za nagodinu posložit ovako ( pred glavnu pašu): 1i 2 nastavak dio legla sa maticom,matična,3 i 4 nastavak sa saćem i nešto prevješenih okvira zatvorenon legla.
thirsty

Ja bih slozio ovako:donji nastavak matica na ramu na kojem se zatekla ostali ramovi izgradjeni prazni pomesani sa satnim osnovama, maticna resetka , nastavak sa leglom pa treci sa izgradjenim sacem pa kad pocne mediti staviti cetvrti sa izgradjenim sacem i satnim osnovama na maticnu resetku. Posle vrcanja maticna moze da se digne na drugi nastavak ali nemora dosta je jedan nastavak matici za leglo bice pun legla na svim ramovima i bez meda jer med nose iznad maticne. thirsty
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 03 stu 2008, 23:15

D.MIHA je napisao/la:Hvala za link.
Nego zašto nastavak 165mm ak nije tajna.
Oriđiđi Farar je 170mm??
thirsty

Paaaa, tako sam ga zamislio, ako Bog da videćemo dogodine kako će da funkcioniše u praksi.
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Lala » 03 stu 2008, 23:16

nvucinac je napisao/la:Ja bih slozio ovako:donji nastavak matica na ramu na kojem se zatekla ostali ramovi izgradjeni prazni pomesani sa satnim osnovama, maticna resetka , nastavak sa leglom pa treci sa izgradjenim sacem pa kad pocne mediti staviti cetvrti sa izgradjenim sacem i satnim osnovama na maticnu resetku. Posle vrcanja maticna moze da se digne na drugi nastavak ali nemora dosta je jedan nastavak matici za leglo bice pun legla na svim ramovima i bez meda jer med nose iznad maticne. thirsty

Da li si ovo već isprobao u praksi ili tek nameravaš?
Lala
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la d.mihac » 04 stu 2008, 19:29

nvucinac je napisao/la:
Ja bih slozio ovako:donji nastavak matica na ramu na kojem se zatekla ostali ramovi izgradjeni prazni pomesani sa satnim osnovama, maticna resetka , nastavak sa leglom pa treci sa izgradjenim sacem pa kad pocne mediti staviti cetvrti sa izgradjenim sacem i satnim osnovama na maticnu resetku. Posle vrcanja maticna moze da se digne na drugi nastavak ali nemora dosta je jedan nastavak matici za leglo bice pun legla na svim ramovima i bez meda jer med nose iznad maticne. thirsty

Nisam protivnik tog poslagivanja no na LR(nekoliko društava) sam pred samu pašu posložio ovako.Znam da društva za glavnu pašu trebaju
biti jaka,mora se posložiti ovo i ono .... ali nakon glavne paše u prvom nastavku bilo je jedva nešto zaleženo znači neka
dva okvira legla kroz tih 15-20 dana.I to mi se učinilo premalo legla za taj vremenski period.No kako nisam seleći pčelar nije mi to bilo prevažno isto kao i to jel ovo i ono društvo "dalo" 10,20 ili 50 kg meda.
Ostala društva su posložena sa tri okvira legla sa zatečenom maticom na okviru a ta su imala 4-5-6 okvira legla do kraja akacije.
Čini mi se možda premalo ostaviti jedan Fararov okvir u prvom nastavku.
Što vi mislite??
thirsty
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la d.mihac » 04 stu 2008, 19:34

Lala je napisao/la:Paaaa, tako sam ga zamislio, ako Bog da videćemo dogodine kako će da funkcioniše u praksi.

Daaaaa,daaaaa, hm :-D
Ipak je bolje prije probati.
thirsty
d.mihac
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 04 stu 2008, 19:49

Nije nebitno, naprotiv, kakvi se okviri daju matici u plodište pred bagrem ili neku drugu intenzivnu pašu. Ako pored okvira sa maticom u plodište dodate prazno sače ili satne osnove pčele će kroz dan ili dva nektarom napuniti čelije i tako onemogućiti maticu u leženju - čega je posljedica da na kraju paše imamo dva ili tri polovična okvira legla u plodištu i zajednicu koja ne može iskoristiti lipu a najčešće niti kesten (naredne paše).

Nasuprot ovakve situacije, ako je na početku paše u plodištu dio okvira sa poklopljenim/izlazečim leglom, matica će iste zalijegati kako se leglo leže (a pčele ispoliraju čelije) i neće doći do blokiranja matice nektarom.

Ovaj problem pčelari najčešće ne rješavaju na pravilan način jer u uobičajenoj tehnologiji rada sa LR-om, "tjedan" dana pred početak paše maticu spuste u prazno plodište (kako bi "spriječili" rojevni nagon) i tako zapravo nenamjerno "blokiraju" maticu nektarom.

Ovakav način ograničavanja matice ne mora biti pogrešan - ako se radi o stacionarnom pčelarenju i ako se "lovi" samo glavna paša a nakon koje pčele zapravo do jeseni sakupljaju samo za sebe - zato jer se takvim ograničenjem i "blokadom" dobije najviše meda zato jer ima malo legla za uzgoj.

Ispravni način za ograničavanje matice u plodištu i sprječavanje blokiranja matice nektarom je taj da se matica ogranići u praznom plodištu najmanje 3 tjedna prije početka glavne paše- tako prve mlade pčele izlaze iz čelija na samom početku paše.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PrethodnaSljedeća

Natrag na FARRAR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.