Nabava farrarovih kosnica

Razgovori o Farrar košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o FARAR košnicama.

Nabava farrarovih kosnica

PostPostao/la dovla » 19 ruj 2008, 19:25

Pozdrav ekipo,

s obzirom da se spremam nabaviti prve kosnice i rojeve (totalni pocetnik tralala ) recimo 2 komada, da li netko zna tko u okolici Zagreba a moze i sire, izradjuje fararrove kosnice i kolika im je cijena?

thx bee()
dovla
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Nabava farrarovih kosnica

PostPostao/la buky1 » 19 ruj 2008, 21:13

imas tu: http://www.pcela.co.yu/standardi.pdf pa si nađi stolara da napravi... imace, nemam pojma di bi se mogle kupiti...

EDIT: i ajd idi se predstavi u zato namjenjenu temu!
"INATI SE SLAVONIJO, LJEPOTA NEK TVOJA BOLI"
buky1
Legenda
Legenda

PostPostao/la darkoR » 17 lis 2008, 20:42

odi u medin san u strojarsku ili u košnicu u korčulansku čini mi se i kupi. ()()
www.modran.hr
darkoR
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la saperica » 17 kol 2010, 12:47

definitivno medin san ili košnica, ispali me jeftiniji od pip-a u nekoliko navrata. nego imam 2kubika jelovine sušene eto već 2godine i iako sam mislio raditi košnice LR definitivno prelazim na Farrar. razlog nisam provjerio pri isporuci dimenziju letve iz bosne pa je umjesto 265mm širine isporučena 215mm pa ću s tim imati malo "abfala" iliti ga ostatka. u manalu ću podignuti šablonu za spoj utor pero, također ću napraviti šablonu za sklapanje nastavaka (spajat ću ih kleiberit ljepilom i pneumatskom klamericom) i okvira (istodobno sklapam 10 okvira klamericom) pa ću postati slike i dimenzije, krovove ću vjerojatno napraviti od ostatka "šalplata", jedino sam misli da napravim šablonu za bušenje okvira ali to sam ostavio za zadnje.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la nvucinac » 10 ruj 2010, 20:30

saperica je napisao/la: jedino sam misli da napravim šablonu za bušenje okvira ali to sam ostavio za zadnje.

Nemoj praviti sablon za busenje nemoj praviti ramove za busenje
jednostavniji je rad sa ramovima za armirane satne osnove malo je vise operacija za izradu ali je lakse i brze ubacivati i armirati satne osnove. Priprema (armiranje) se uradi u toku zime i u sezoni kada treba brzo je postavljeno i spremno za upotrebu
.
nvucinac
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la saperica » 13 ruj 2010, 19:31

vidiš to sam iz američke knjige, venera i bugarskog vidio da on za LR košnice armiraju satne osnove i kasnije jedan kraj (gornji) satne osnove zakucaju letvicom a drugi (donji) zaliju voskom. dok nedobijem točnu informaciju za plastične satne osnove morat ću se zabaviti voskom i žicom.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Pčelavi » 12 stu 2011, 00:30

Predlažem ovaj način ožičavanja tj. raspored bušenja FR okvira za ožičavanje. Može se napraviti metalni kalup s rupicama za satonošu i donju letvicu preko kojeg se bez pojedinačnih izmjera jednostavno buše rupe. Naravno, brže je sa "šestopucom" tko ga ima, ali i ovako se napravi dosta posla sada preko zime.

slika

Da li je netko probao ovu Farrar (LR) satonošu pofrezati sa 20 na 10 mm, a donju sa 10 na 8 mm kako bi se dobilo umjesto 130 mm satne osnove i saća cijelih 142 mm što bi smanjilo "smrtne" razmake, i da li se može naručiti (kupiti) takva satna osnova ili treba na donjoj letvici ostavljati "luft" što i nije tako loše ako će ga pčele htjeti popuniti (vjerojatno trutovskim?).
Mišljenja sam da satonoša "dvadesetka" na tako niskom okviru nema smisla.
Lp
Pčelavi
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la saperica » 13 stu 2011, 17:31

ovo je i kolega napravio s svojim francuskim DB-jkama ušteda materijala poprilična.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Nenad M » 13 stu 2011, 18:03

Da li je netko probao ovu Farrar (LR) satonošu pofrezati sa 20 na 10 mm, a donju sa 10 na 8 mm kako bi se dobilo umjesto 130 mm satne osnove i saća cijelih 142 mm što bi smanjilo "smrtne" razmake, i da li se može naručiti (kupiti) takva satna osnova ili treba na donjoj letvici ostavljati "luft" što i nije tako loše ako će ga pčele htjeti popuniti (vjerojatno trutovskim?).
Mišljenja sam da satonoša "dvadesetka" na tako niskom okviru nema smisla.
Lp[/quote]

Satnu osnovu treba spustiti na donju letvicu do kraja a gore ostaviti prorez kojeg će pčela izgraditi!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saperica » 13 stu 2011, 19:44

imače moram slikati šablonu koju koristimo kolega i ja za LR je imamo ali FA je izgubljena negdje u posuđivanju a identična je ovoj kako je pčelavi postavio sliku. prilažem sliku od proljetos kada smo parafinirali naše košnice. kolega Luka je naslonjen na nukleuse FA i u pozadini su FA nastavci 10 okvirni.

slika

nastavci FA 10 napravljeni su od smreke (20 mm) a nukleusi imaju čela od smreke a bočne stranice od šperploče omorika (tebopin) za brodove od 18mm.
kliknite na sliku za detalje.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la nino » 13 stu 2011, 20:54

jel netko razmisljao o izradi satne osnove sa gotovim sacem koje bi se umetnulo
odozgo u okvire izradjene od U profila drva bez dodatnog ucvrscenja ?

.
ne podrzavam virtualne svjetove i pretpostavke
nino
Stara faca
Stara faca

Natrag na FARRAR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.