Pčelarenje farrar košnicom u Dalmaciji

Razgovori o Farrar košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o FARAR košnicama.

Re: Pčelarenje farrar košnicom u Dalmaciji

PostPostao/la kr1s » 20 lis 2013, 21:34

Saperica hvala na dog..
Zarkodj ma nisam vidio da treba ime prezime pa stavio nick valjda sada bude ok...
kr1s
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la saperica » 21 lis 2013, 07:49

kada rij naseliš u dvanastavka ako nežaš izgrađenog saća (ja sam dao u LR zajednicu da mi grade) uzmi par okvira i izreži saće tek toliki da imnamiriši na pčelac. Kada izgrade ta dva nastavka (barem po 8 okvira u svakom nastavku) presjecam trećim nastavkom (to se odnosi samo ako su izgradili godinu prije ili ako slijedi barem jedna dobra paša) u srednji (sad treći nastavak) ide samo u sredinu leglo a okolo satne osnove. Naravno ako nadolazeća paša izostane slijedi siruparenje i ono što stavim je pogača s SH ili SH-A proteinom ili pogača s kvascom uz dodatak kobalt klorida i vitamina C. Ovo je što ja radim jer pčelarim u prigorju i zna poprilično varirati. U Moravču mr iznenadila neugodno 2011 godina kad maslačan nije pokazao cvjeta do 28.4. a kako su uređivali potok sasjekli su sve vrbe. Tad razvoja i ekspanzije društva nema. Uglavnom za medište koristim nastavak u koji ubacim djevičansko saće koje uzmem iz donja tri nastavka barem 3okvira i na njihovo mjesto dodam satne osnove. Ostatak nastavka popunim s satnim osnovama. Tad sam se riješio da sam zaposlio mladu pčelu na gradnji saća, razvoju legla i kad krene voćna paša i livada neka samo grade. Moram napomenuti da sam od prošle pčelarske sezone napustio isjecanje trutobskog saća kao biotehničku metodu suzbijanja varooe.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saperica » 21 lis 2013, 07:55

da samo kažem da kad sam ubacio treći nastavak u sredinu pčelinje klupko iz položenog ovala izgleda kao okomiti disk. Barem se meni tako činilo. I što je najbitnije stalno ubacujem satne osnobe i pčelac ih izgradi. Naravno ne sve kompletno jer to ovisi o paši, ali do zlatošipke sve je na pčeli a poslije gradnja samo uz pomoć sirupa.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saperica » 21 lis 2013, 08:03

za site spos-@ Vam stvarno neznam, ja sam pretplatnik njihovog časopisa "pčelar" a sad neznam da li je njime uvjetovano članstvo i pristup forumu.
Uglavnom tamo je posebno odvojena tema za Farrar tehnologiju. Od materijala za FA tehnologiju imam američku litetaturu ali i ona je vezana uz LR kao plodište te FA kao medište, i nastavak za med u saću.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saša_klc » 21 lis 2013, 08:46

Evo već nekoliko mjeseci razmišljam o uvođenju fararra kao medište LR-u. Vidim da je kolega lukaletunic imao dobro iskustvo s tom kombinacijom, pa me zanima da li da se upuštam u to ili ne. Probao bih na 20-tak komada. Inače imam 50 Lr-ki.Što se tiče paše u mom kraju, to je otprilike ovako. U proljeće dobar razvoj zahvaljujući drijenu i crnom trnu, kasnije nešto gloga, pa voće (prvenstveno šljive). Slijedi bagrem ali ne nešto pretjerano. Nikad nisam dobio više od 15 kg po zajednici. Nakon toga ide livada uz malo lipe i tu obično dobijem još oko 10 kg. Znači godišnje izvučem oko 20-25 kg po zajednici. Moram napomenuti da nikada ne prihranjujem. Niti jesen niti proljeće. Uvijek ostavljam dovoljno meda. S obzirom da nema neke jake paše mislim da bi to moglo funkcionirati ili ne bi :)? Molim Vasa iskustva što se tiče ove kombinacije.
saša_klc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la saperica » 21 lis 2013, 08:52

osobno DA za tu kombinaciju, ali beć sam napisao da ćeš morati malo isjecati saće da krenu s gradnjom. Brže popune i zatvore okvir FA nego LR a razlika u količini meda po nastavku je nala jer stalnim podbacivanjem ili micanjem punih okvira i nastavaka je malo više posla ali bolj iskoristiš pašue i ekonomičnije je ako krrneš s formiranjem FA zajednica. Sad idem na put i nemogu tipkati u vožnji. Pozdrav i medno.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saperica » 21 lis 2013, 16:25

kolega je preveo knjižicu "Rose Hive Metod" u 3 pdf-a je.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 21 lis 2013, 22:33

saša_klc je napisao/la:Evo već nekoliko mjeseci razmišljam o uvođenju fararra kao medište LR-u. Vidim da je kolega lukaletunic imao dobro iskustvo s tom kombinacijom, pa me zanima da li da se upuštam u to ili ne. Probao bih na 20-tak komada. Inače imam 50 Lr-ki.Što se tiče paše u mom kraju, to je otprilike ovako. U proljeće dobar razvoj zahvaljujući drijenu i crnom trnu, kasnije nešto gloga, pa voće (prvenstveno šljive). Slijedi bagrem ali ne nešto pretjerano. Nikad nisam dobio više od 15 kg po zajednici. Nakon toga ide livada uz malo lipe i tu obično dobijem još oko 10 kg. Znači godišnje izvučem oko 20-25 kg po zajednici. Moram napomenuti da nikada ne prihranjujem. Niti jesen niti proljeće. Uvijek ostavljam dovoljno meda. S obzirom da nema neke jake paše mislim da bi to moglo funkcionirati ili ne bi :)? Molim Vasa iskustva što se tiče ove kombinacije.

Teško da mogu govoriti o nekome iskustvu LR+FA medište jer to sam tek probao lani na svega 8 košnica jer sam baš toliko imao viška FA nastavaka i više sam to napravio da dobijem izgrađeno saće ali dobro je poslužilo kao medište jer kako su kod mene zaredale nekakve srednje i loše godine što se meda tiče onda ispada da je FA nastavak sasvim dovoljan za medište ali meni je cilj postepeno preći na čisti farar radi jednobraznosti i mogućnosti manipulacije nastavcima a to ova košnica svakako pruža.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la jegulja » 25 ožu 2014, 20:21

kako je stanje u farrarkama
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Buronja » 07 svi 2014, 22:55

Početkom 4. miseca stavije farar kao 3. nastavak na plodište lr počele ih izrađivati ka cvit.
Početkom 5. skinije i šnjima u konobu neka čekaju draču ili iduću godinu.
Tak.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Buronja » 10 svi 2014, 15:03

Danas sa najjačih skinio i 3. nastavak sa izgrađenim saćem.
Mnogima i plodište previše!
A Boge ti potribe!
Zadnja izmjena: Buronja; 23 svi 2014, 21:33; ukupno mijenjano 2 put/a.
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 11 svi 2014, 21:19

Buronja je napisao/la:Danas sa najjačih skinio i 3. nastavak sa izgrađenim saćem.

A jesi se umorio jadan,muka je skinuti Farrarov nastavak za popizdit! :roll: bok
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Buronja » 23 svi 2014, 21:35

Buronja je napisao/la:Danas sa najjačih skinio i 3. nastavak sa izgrađenim saćem.
Mnogima i plodište previše!
A Boge ti potribe!

Pojdoše krila jedna drugoj:
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la lukaletunic » 22 vel 2015, 18:43

Ajde Buronja ti rječ dvije kada neće drugi :wink: ,kako se drže fararke u tebe,ja sve zazimio na četiri nastavka jer nemam kud sa tolikim nastavcima,stanje gledano odozgor : četvrti skoro pa pun meda,u trećemu je vjerojatno matica nešto zalegla (nisam vadio okvire),drugi i prvi su vjerojatno prazni sa tim da je u prvom staro saće za pretapanje i njega moram skinuti prvom prilikom,uglavnom vrlo sam zadovoljan ovom košnicom koja daje mašti na volju.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la saša_klc » 27 vel 2015, 10:57

Evo ja sam u ovoj(2014) sezoni kao što sam planirao prošle zime, stavio 10 Farrara kao medišta LR-u i moram reći iako je bila relativno loša paša, 9 nastavaka su mi izgradile i napunile. Zajednice sam složio tako da sam maticu puknuo u prvi nastavak sa 2-3 okvira otvorena legla, pa MR, 10 okvira većinom zatvorenog legla u drugi nastavak i gore Farrar. Jedino je jedno slabije društvo izgradilo oko 70 % saća i donijelo malo meda. U usporedbi sa čistim LR-om ovdje su okviri bili puni od do i poklopljeni, a na LR-u to nije bio slučaj. Naravno ovdje je niži okvir i logično je da će biti prije pun, ali i ova sezona je bila takva da je jedan Farrar bio dovoljan. Govorim o stacionaru. Onako na prvu mi se svidjelo, i pokušati ću još i ove sezone na malo više zajednica. Par zajednica sam formirao na čisti Farrar i lijepo se zasada drže. Uzimljene na 2 nastavka. Mislim da čisti Farrar ipak pruža više prostora za primjenu prave tehnologije pčelarenja. Niski okvir je biološki najnepovoljniji za pčelinju zajednicu, ali je zato najbolji za pčelara, koji zna primijeniti tehnologiju. Evo to su neka moja skromna, početna iskustva sa Farrarom.
saša_klc
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Miro 8 » 30 srp 2015, 21:45

Satna osnova za farrar je pola satne od DB
Miro 8
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la babunko » 10 lis 2015, 22:57

Citajuci ovu temu prosle godine uzea san cirkular cekic i saku brukav', skratija lr sace i napravija tri farrar "kašete"doslovno. Stavi ih ka treci nastavak i mogu van reci da san najbolje vrca iz njih .cak sad nedavno opet
Na tihoj pasi dok iz lr a nista. Izgleda da za moje podneblje kuri ta tehnologija.sad cu nastojati do prolica opskrbiti medista za 15 lr drustava.
babunko
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Miro 8 » 07 stu 2015, 00:39

Bolje ti je ispilat sve na farrar
Miro 8
Novi korisnik
Novi korisnik

Prethodna

Natrag na FARRAR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.