Pčelarenje farrar košnicom u Dalmaciji

Razgovori o Farrar košnicama
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o FARAR košnicama.

Re: Pčelarenje farrar košnicom u Dalmaciji

PostPostao/la pčelica luka » 21 srp 2012, 16:08

satne osnove za standardni farrarov okvir mogu se nabavit kod svakog prizvođača,i u pipovim trgovinama iako ja tamo ne kupujem.Kad uhvatim malo vremena poslikat ću okvire košnice i malo opširnije opisat rad sa farrarovom košnicom.Sada trenutno nemam vremena jer smo u vrcanju meduna ali vi slobodno pitajte što vas zanima potrudit ću se odgovorit iako možda sa malim zakašnjenjem.Pozdrav
Evo broja:0996858287
pčelica luka
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la pčelica luka » 21 srp 2012, 16:16

medun-vučko je napisao/la:
pčelica luka je napisao/la:Pčelarimo sa 30 farrarovih košnica,u Gorskom kotaru,ali selim na pašu kadulje u primorje pa neznam koliko vam je moje iskustvo korisno.
NA farrarovoj košnici pčele odlično poklapaju med na kadulji su svi nastavci bili skoro sto posto zatvoreni,isto tako brzo i pravilno izgrađuju saće i meni su odličniza proivodnju meda u saču.Leglo se obično nalazi u prva dva nastavka i rijetko matica prelazi u treči pa tako ja uglavnom pčelarim bez matične rešetke,pčele ravnomjerno pune med pa uglavnom imate pune okvire za vrcanje,bez čekanja da se izrodi leglo šta je meni jako važno na medunu koj brzo kristalizira.Možda največa prednost farrarove košnice je upravo to što se radi sa nastavcima,a ne sa okvirima tj.na dobroj paši nastavci su brzo puni pa samo stavljamo bježalice ispuhujemo ostatak pčela i nosimo nastavke na vrcanje,tako možete brzo riješit vađenje meda bez grabeži uboda i gužve na pčelinjaku.
Navodno jedini nedostatak fararove košnice je prezimljavanje pčela jer pčele teže prelaze iz jednog u drugi nastavak tijekom zime,međutim ja zimim pčele u primorju pa nismo imali problema sa prezimljavanjem.Proljetni razvoj je brz jer možete manipulirat nastavcima i tako stimulirat pčele da prenose med pa matica brže zaliježe okvire,stoga ja ne koristim nikakvu prihranu u prolječe te sa 20kg meda ostavljenog u jesen pčele dočekaju prvu pašu.
Ovo su ukratko samo neke od prednosti farrarove košnice ima ih još mnogo i svakako je fararova košnica moja preporuka.
Izrađujemo farrarove nastavke,antivarozne podnice,poklopce,ventilaciske mreže i drge djelove farrarove košnice.ako bude zainteresiranih ostavit ću broj telefona.pozdrav

Kratko i jasno :arrow: školski, čestitam pčelice

Hvala,vaši savjeti imaju velik udio u mom sadašnjem znanju.Pozdrav i još jednom hvala na dosadašnjoj pomoči i na forumu i u živo.
pčelica luka
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la stolarija mirt » 22 srp 2012, 21:08

Izrađujem farrar nastavke i okvire. Damir Mirt 098/184 7964.
stolarija mirt
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la saperica » 22 srp 2012, 21:54

imam 2 zajednice na čistom FA 10 okvira i 2 na 7 okvira na 2 nastavka, oformljene na kraju bagrema.
je lijepo su poklopile i napunile kesten. slikao nažalost nisam ali što bude sad pri pregledu slikam.
i ja želim samo manipulaciju punih nastavaka.
saperica
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la slavenj » 16 kol 2012, 23:28

pčelica luka je napisao/la:satne osnove za standardni farrarov okvir mogu se nabavit kod svakog prizvođača,i u pipovim trgovinama iako ja tamo ne kupujem.Kad uhvatim malo vremena poslikat ću okvire košnice i malo opširnije opisat rad sa farrarovom košnicom.Sada trenutno nemam vremena jer smo u vrcanju meduna ali vi slobodno pitajte što vas zanima potrudit ću se odgovorit iako možda sa malim zakašnjenjem.Pozdrav

Satne osnove za farrar nema za kupit , nego ih triba naručit od proizvođača, u pipa ih nema.
slavenj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la slavenj » 16 kol 2012, 23:30

lukaletunic je napisao/la:Pozdrav pčelarima!

Novi sam na forumu ali ne i u pčelarstvu kojim se bavim već 12 god.
Pošto radim isključivo sa LR košnicom zanimaju me iskustva kolega koji pčelare sa farrarom u uvjetima Dalmacije,pošto namjeravam na proljeće oformiti par košnica od prirodnih rojeva.Zanimame moželise kao što literatura kaže sa njima raditi isključivo sa nastavcima,na koliko je nastavaka plodište u glavnij paši i dali kao što neki kažu pčele brže i ravnomjerno poklapaju med?

Može se radit sa nastavcima, i za naše (dalmacija) prilike je zakon.
slavenj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 17 kol 2012, 21:59

slavenj je napisao/la:

Pošto radim isključivo sa LR košnicom zanimaju me iskustva kolega koji pčelare sa farrarom u uvjetima Dalmacije,pošto namjeravam na proljeće oformiti par košnica od prirodnih rojeva.Zanimame moželise kao što literatura kaže sa njima raditi isključivo sa nastavcima,na koliko je nastavaka plodište u glavnij paši i dali kao što neki kažu pčele brže i ravnomjerno poklapaju med?

vjerujem da može,čekamo proljeće pa da se i sam uvjerim u njene prednosti ili nedostatke :-D
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la pčelica luka » 20 kol 2012, 00:22

slavenj je napisao/la:
pčelica luka je napisao/la:satne osnove za standardni farrarov okvir mogu se nabavit kod svakog prizvođača,i u pipovim trgovinama iako ja tamo ne kupujem.Kad uhvatim malo vremena poslikat ću okvire košnice i malo opširnije opisat rad sa farrarovom košnicom.Sada trenutno nemam vremena jer smo u vrcanju meduna ali vi slobodno pitajte što vas zanima potrudit ću se odgovorit iako možda sa malim zakašnjenjem.Pozdrav

Satne osnove za farrar nema za kupit , nego ih triba naručit od proizvođača, u pipa ih nema.[/quot
pčelica luka
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la jegulja » 20 kol 2012, 10:57

lukaletunic je napisao/la:
slavenj je napisao/la:

vjerujem da može,čekamo proljeće pa da se i sam uvjerim u njene prednosti ili nedostatke :-D

luka ja sam formirao nekoliko farrara ove godine i u našim pašnim uvjetima ove godine pokazale su se puno bolje od lr.Trenutno su u udbini i gore su među najboljim košnicama.Još samo da vidim kako prezimljuju pa ću imati pravu sliku o njima
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la milenkoosa » 20 kol 2012, 14:22

tako,tako....
samo ti piši gdje su, mogle bi biti ki mravku , slavici , komuni i ostalima....
zasad javno preko 30 komada, a kolko je još što se nezna....
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PostPostao/la jegulja » 20 kol 2012, 16:34

milenkoosa je napisao/la:tako,tako....
samo ti piši gdje su, mogle bi biti ki mravku , slavici , komuni i ostalima....
zasad javno preko 30 komada, a kolko je još što se nezna....

prika moje su već platile pogledaj detaljnije temu krade se opet.netko će gori formirat dobar pčelinjak samo će imat poteškoća pri radu jer uzima različite tipove košnica.Inače kada si nas sve nabrojio po imenima da nebudem pod ostalima(to mi se nikada nije sviđalo :lol: )dodaj ime Jure
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 20 kol 2012, 19:04

jegulja je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:
slavenj je napisao/la:

luka ja sam formirao nekoliko farrara ove godine i u našim pašnim uvjetima ove godine pokazale su se puno bolje od lr.Trenutno su u udbini i gore su među najboljim košnicama.Još samo da vidim kako prezimljuju pa ću imati pravu sliku o njima

Eto prika drago mi je da i ti imaš farrar,pa možemo na proljeće usporediti razvoj itd.
P.S.evo čitam da se na Udbini krade na veliko,tome zlu nema kraja a policija neće ništa riješiti,žao mi je pčelara koji su pretrpjeli štete.Reci mi jeli Sutić gore sa pčelama?
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la jegulja » 20 kol 2012, 20:29

Je, Stijepo je gore.Što mislite koliko je neprijavljenih krađa gore kada je ovoliko prijavljenih.Ljudi se jednostavno ustručavaju i prijaviti,ne zbog toga što znaju da nikada neće viditi košnice nego zbog ovog:Dođem nakon završene kontrole na kolegin pčelinjak i vidim prazna mista na paletama.Pitam ga zašto je ovo prazno,di su ti ove košnice,a on mi na to kaže s smješkom:Šuti,ne govori ništa dobile su noge.Ja mu na to kažem jesi pitao gazdu što on kaže jeli išta primjetio,a on na to tko smi od sramote čovika pitat,još ga dovodit u nezgodnu situaciju,da ga policija ispituje bez veze i maltretira,moli boga da na ovome završi,di ćemo doć dogodine.Ja ga nakon svega nagovorin da prijavi policiji u Korenicu,tek tada nastaju problemi,prijavljeno u 12,30 došli oko 16,3o mole boga da odustaneš od prijave jer znaju da to neće riješiti,a djelo se vodi po službenoj dužnosti-(jebe ih statistika)Pa sad pčelari na ovakav način,neznaš jeli gore kada ostanu doma i propadaju ti pred očima od ovakve vremenske nepogode,kupuj cukar,svaki dan na njih ili ovo što sam pri selenjuju naveo(300 km do Udbine 300 nazad,marenda piće,nego sreća ide nas 4 pa dilimo troškove)
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 20 kol 2012, 20:48

Vidm da je ovo što je pokradeno pokupljeno sa paleta,što je sa kontejnerima,kradu li iz nijh?
Znam da nije lako seliti gore,dalek je put ali i doma nam je još gore,međutim kad pogledaš
koliko izgubiš za svaku ukradenu može se kupiti ohoho cukara.
Samo da nema lopuža bilo bi super ali vazda nešto neda naprijed.
pozz...
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Buronja » 21 kol 2012, 13:46

ove godine planiram na 60 košnica staviti farrar
sad mi košnica ima plodište i medište na proliće pčela ima dobar razvoj 15 04
bude 10 do 15 okvira legla nakon toga nastaje problem 3. nastavak previše 2.
premalo stavin rešetku prekinem razvoj i eto rojevnog nagona
1. 6. izvrcan osta gladna
ovo me zanima
ostavije bi doli normalno plodište idoda farrar a

koji bi koristije ovisi o godini i godišnjem dobu kao plodište ili medište
samo me zanima kako matica oće prići kad zaliže sa normalnog plodišta na farrar i obratno

znači u proliće podnica . plodište. farrar matična . hranilica krov
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la jegulja » 21 kol 2012, 17:08

Buronja je napisao/la:ove godine planiram na 60 košnica staviti farrar
sad mi košnica ima plodište i medište na proliće pčela ima dobar razvoj 15 04
bude 10 do 15 okvira legla nakon toga nastaje problem 3. nastavak previše 2.
premalo stavin rešetku prekinem razvoj i eto rojevnog nagona
1. 6. izvrcan osta gladna
ovo me zanima
ostavije bi doli normalno plodište idoda farrar a

koji bi koristije ovisi o godini i godišnjem dobu kao plodište ili medište
samo me zanima kako matica oće prići kad zaliže sa normalnog plodišta na farrar i obratno

znači u proliće podnica . plodište. farrar matična . hranilica krov

Ako pod normalnim smatraš LR nastavak onda smatram da se džaba mučiš s tom kombinacijom iz više razloga:
1.2 nastavka farrar u plodištu više su od 1 LR
2.manja mogućnost manipulacije okvirima(lakše matica prelazi ako digneš samo jedan okvir legla gore-kako ćeš dignuti LR u farrara)
3.prilikom takvog rada znalo mi se desiti da matica neće gori da je j...š,odmah čim im dodaš farrara na lr bubaju med u njega i nema mista matici za zalegu jer ga brzo pune i onda si tek u problemima
4.puno je lakše u ovom problemu kojeg imaš oko 15.04.ubaciti prazan farrar nastavak da se zabavi mlada pčela nego lr
5.kada puni farrar okvir medom vrlo malo okvira bude da bude kombinacija leglo med,ili je leglo ili med što ti olakšava posao prilikom formiranja medišta i tu dolazi do izražaja ona matična rešetka obavezna samo je pitanje pravog trenutka
6.vjeruj mi da sam sve probao i čak imam košnica dimenzije LR kojima je plodište visina vanjska 31 cm(DB) i medišta su im farrar i to je dobro međutim najbolje su one koje su od vrha do dna farrar-provjereno
7.ukoliko je nekome za početak problem nedostatak izrađenih farrarovih okvira da bi razvoj bio brži moja je preporuka skraćivanje LR okvira-ide brzo ja sam ih nekoliko stotina brzo prepravio
Malo sam oduljijo to su moja iskustva jer sam ja ove godine napravio dosta farrara i govorim ti iz prve ruke
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la Buronja » 21 kol 2012, 17:37

a kud ohda sa ovolikin nastavcima znači triba bi početi sa nule što mi je nemoguće
Buronja
Buronja
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la jegulja » 21 kol 2012, 18:05

Buronja je napisao/la:a kud ohda sa ovolikin nastavcima znači triba bi početi sa nule što mi je nemoguće

sve je moguće,pilaj i njih cirkularom na 17 cm ostatak iskoristi za ventilacijsku,nema otpada osim malo piljevine ,kupi mreže i malih lajsnica drvenih,tako sam i ja počeo,nisi lud kupovat nove nastavke kada imaš ove,pa ako ti se svidi u tvojim pašnim uvjetima prebaci se skroz na to.Nemaš uloga,imaš odmah nastavak s izrađenim saćem(da vidiš kako brzo se skraćuju okviri)
jegulja
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la lukaletunic » 21 kol 2012, 22:23

Jegulja,kako ti je prošao ovaj pokus sa modificiranim LR-om od 31 mm,ako sam dobro razumio za medišta si koristio farrar,to bi trebala u stvari biti DB-10 košnica.
lukaletunic
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la milenkoosa » 21 kol 2012, 23:08

pišet ti par postova gore.... :lol: :lol: :lol:
i ja planiram polagani prelaz na farrara, stare nastavke i one koji su se rasušili skratim na 17cm, tako i okvire....
probao sam i ja prošle godine sa par dubokih db lr mjere i nije mi nešto pokazalo daobro pa sam i njih prepilo na pola idobio far...
za buronju , moje mišljenje ..nemoraš odmah prelaz potpuni na farara nego postupan , i ako ti to se pokaže dobro, lako predješ....
ako nemožemo nikako drugovačije , onda će mo pošteno!
Milenko Šuša
milenkoosa
Legenda
Legenda

PrethodnaSljedeća

Natrag na FARRAR

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.