košnice rodna voja ili farrar

Razgovori o Rodna Voja košnicama
Pravila foruma
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme isključivo o Rodna Voja košnicama.

PostPostao/la ekomedo » 14 lis 2006, 12:22

Zato "alpski sistem" ima sve više pristaša. A iz njega sam pokupio ideju da bi možda bilo dobro probati napraviti LR poluokvir samo sa satonošom i inox žicom promjera 2,5 mm sa tri strane.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la vglumac » 12 tra 2007, 13:27

akarlovic je napisao/la:S tim se slažem, s tim da bi proširio broj na 7-8. 2 ili 3 gradi ali postepeno i sporije. To im vjerojatno izgleda prirodnije i lakše za obranu od neprijatelja. Lakše je braniti uži nego širi prostor. No, ko bi to znao, ako neko i zna pčela to ne može potvrditi.

definitivno ziher :-D
vglumac
Legenda
Legenda

dilema

PostPostao/la e2e4 » 05 kol 2007, 15:56

Upravo sam juce prvi puta vidio ove RodnaVoja kosnice. Na slici naravno.

Moram reci, svjestan sam da to sad zvuci bezobrazno, da sam razmisljao o tome da baza kosnice mora biti kvadrat. Ako vec ne moze biti kruznica.
A plodiste kocka. Ako vec ne moze biti kugla.

Da bi leglo bilo kugla! Ili da bi sto vise licilo na kuglu.

Takodje kod svoje DB sam htio polumedista postaviti bas tako da budu pod 90 stepeni u odnosu na ramove u plodistu i u odnosu jedan na drugi..
Posto sam pocetnik u druzenju sa pcelama, nisam to uradio dok ne pitam par iskusnijih ljudi za misljenje.

Ovaj covjek mi je upravo odgovorio pozitivno.

Mislim da je situacija sa ukrstenim ramovima mnogo zanimljiva pcelama.

Mislim da pcele ne vole da iz legla vide gore 1m praznog prostora, posebno ako su okviri jako pravilno slozeni. Imao sam situaciju da su voskom pravile krov na vrhu plodisnih okvira od DB. Imale su visoko sace u plodistu, dobar vijenac meda iznad i logicno sve ono iznad toga nijma ne treba. Odozgo valjda moze doci samo neki problem, kisa, trunje, otpaci, mrtve pcele, komadi mrtvih pcela. Sve to pada dole. Na njih. Sada im se cini da ne pada nista, cini im se da su zasticenije. U stvari i jesu.
Sa podnice se ne vidi poklopna daska. To je dobro. A ima hiljadu puteva da se dodje do gore.

Sto god je sve to zamrsenije one se osjecaju sigurnije. A i med im je sigurniji.

Kraci okviri su mu omogucili da ima tanju letvicu koja nosi ram. Ako sam dobro razumio debela je samo 10mm!!
A izmedju saca koje se nalazi na dva okvira koji stoje jedan iznad drugoga je prostor od svega 25mm. Klube lakse ide gore, sa donjeg na gornji okvir, preko te male praznine.

Jedan okvir pun meda valjda je tezak 1.5kg.
Znaci nastavak 15kg.

Jedan nastavak je odlican za naseliti roj. Kasnije kada se razvije, dodati drugi.

Sto se mene tice ja bas razmisljam kakve kosnice da nabavim. Razmisljao sam o Fararu a sada i o ovome!

slika

slika

slika

slika

slika

slika
e2e4
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: dilema

PostPostao/la marin » 29 vel 2008, 01:27

e2e4 je napisao/la:Upravo sam juce prvi puta vidio ove RodnaVoja kosnice. Na slici naravno.

Moram reci, svjestan sam da to sad zvuci bezobrazno.........
Jedan okvir pun meda valjda je tezak 1.5kg.
Znaci nastavak 15kg.

Jedan nastavak je odlican za naseliti roj. Kasnije kada se razvije, dodati drugi.

Sto se mene tice ja bas razmisljam kakve kosnice da nabavim. Razmisljao sam o Fararu a sada i o ovome!

i šta si odlučio u vezi košnica, ako je RV kako ide pčelarenje sa njima. zanima me.
Razgovaraju dvije napušene pčele.
Prva: Gdje ti je trut?
Druga će polako: Truth is out there.

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

Re: košnice rodna voja ili farrar

PostPostao/la e2e4 » 29 vel 2008, 12:59

nisam jos odlucio.
po RV kosnice mi je daleko otici a ne znam ni koja im je cijena.
kada bi se mogle poruciti pouzecem u dijelovima
jedno je sigurno necu uzeti LR hehe
e2e4
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mungos1212 » 29 vel 2008, 23:03

Skini nacrte i daj stolaru da ti napravi. Cijena je ista kao i LR a isto je i materijala za izradu ILI ih napravi sam kao ja!!!
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la marin » 01 ožu 2008, 07:46

mungos, kakva su tvoja iskustva?

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la mungos1212 » 01 ožu 2008, 12:34

Mala. Imam samo jednu RV a ove godine ću ih napraviti malo više. O nekom iskustvu nema govora jedino šta radim je da sve LR nastavke prilagođavam RV praveći žlijeb sa strane tj na stranicama LR i koristim ih kao prelazne nastavke. Stavio sam unutra ramove od RV i čekam da izgrade saće. Napravio sam 2 košnice RV cijele a ako misliš preći na RV prvo napravi dosta ramova i daj na gradnju saća a poslije je lako. Ramovi pašu i u LR i u RV pa onda kombinuješ. Ja sam čak i u jednom nastavku kombinovao dvije vrste ramova tako da sam uzeo letvice veličine satonoše LR i za njih privezao ramove RV. Pošto su kraći i uži dao sam ih na kraj LR nastavka a vezao sam ih zelenom žicom za voće tako da ih lako skinem. Jednostavnost je najbolja.
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la marin » 01 ožu 2008, 21:53

ma to pitam onako, ne mislim za sad napuštati LR. al se nikad nezna. pa pitam... tralala

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Laza » 20 srp 2008, 23:28

Prosle godine sam u RV kosnicu smestio roj (prirodni) i posto sam pcelar pocetnik mogu dati samo jedno iskustvo. Kosnica mi se nalazi na pcelinjaku kod zeta koji poseduje 4 DB kosnice. On je iz njih prosle godine izvrcao oko 90 kg meda. Kosnice nigde ne selimo pa prinosi zavise samo od lokalnih uslova paše. Ova godina je bila katastrofalna u našem području (okolina Gor. Milanovca) jer je zbog visokih temperatura bagrem (glavna paša) potpuno izgoreo, tako da od njega nije bilo ni grama unosa.
Ipak smo izvrcali nesto meda 07.07.2008.god. i to tako da iz zetovljeve 3 DB (jedna se izrojila) je bilo 14kg meda a iz moje jedne Rv 11.5 kg.
Pcele su na istom mestu i radile pod potpuno istim uslovima.
08.07. sam razrojio i napravio jos 3 roja. Juce sam pregledao i cuo fantasticno pevanje mladih matica u maticnjacima koje su rojevi sami napravili.
Eto toliko, ako sam nekome pomogao da se odluči, drago mi je.
Laza
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mungos1212 » 20 srp 2008, 23:47

Odlične su. Ulovio sam roj u gradu ( više na http://www.apize.co.ba/ ) i taj roj sam smjestio u rodnu voju, Pomalo sam ga dohranjivao i sada je jedan od najboljih što se tiče hrane a čini se da je dobar i u leglu. Malo je teško uporediti leglo sa LR radi razlike u veličini ali ja sam zadovoljan. Svi koje imam u rodnoj voji su moji najbolji rojevi, čak sam jedno društvo razrojio i mislio sam maticu mijenjati, međutim u RV košnici je legla odlično. Možda je samo niz slučajnosti ali ta matica, sada, ima najviše legla.
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la e2e4 » 21 srp 2008, 01:08

Moja osnovna zamjerka toj konstrukciji je da se trazi super precizna izrada posto su okviri stanjeni.
Kako nosiva dascica od svega 10mm debljine izdrzava pun ram meda?
Da li se letvice krive? To jest da li se ramovi na sredini deformisu prema dole.
Inace, kosnice mi se svidjaju a posebno ideja da se izmjenicno ukrstaju ramovi i u plodistu i u medistu te da ukupno gledano plodiste ima oblik kocke a leglo unutra oblik kugle.
Drugi problem je sto ovdje kod mene nema za nabaviti takvih kosnica.
e2e4
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zvrhovski » 21 srp 2008, 10:19

Nađi nekog stolara ,mjere znaš i problem riješen.Ja ih sam radim i nikakva veča preciznost netreba od LR.Nema savijanja okvira,pčele odlično grade sače,zasada je sve tako kako autor opisuje.Na kraju krajeva nebi on sam pčelario sa oko 200 košnica da nisu dobre.Ja sam ove god.smjestio oko 15 rojeva u RV i plan mi je postupno sve svoje LR kojih je oko 120 prebaciti u RV.Ja sam oduševljen tom košnicom.
zvrhovski
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la e2e4 » 21 srp 2008, 15:19

Ovdje stolari prave samo LR i nista drugo. Ne prave vise ni DB a kamoli nesto novo.
Ja ne cijenim LR jer lice na ladice od kancelarijskog stola.

Voja nije na svom sajtu rekao kako ja mogu od njega poruciti pouzecem jednu ili dvije njegove kosnice. (u dijelovima naravno)
e2e4
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la mungos1212 » 21 srp 2008, 16:25

23273 Novo Miloшevo Ul. 1. Maja br 36

Tel: 023/782-015 Moб 063/8/569/567

E-mail: vbrstina@ptt.yu

Evo ti Vojina adresa pa kontaktiraj sa njim ali ja lično mislim da se može ubjediti koji stolar da ti napravi košnicu. Mi smo uspjeli tj, nas nekoliko i odmah je prodao 20-ak komada i stotinjak ramova. Ramovi su ispali odlični jer ih je radio prema LR samo manji. Ja sam prezadovoljan okvirima.
Pozdrav
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la mungos1212 » 21 srp 2008, 16:47

Još nešto
Ja sam svoje košnice izrađivao sam i odmah sam ugradio i skupljač polena a napravio sam i pomoćne otvore tj pomoćna leta. Hranilice sam zamrežio po svome i dodao sam još nekih svojih sitnica za koje sam se uvjerio da su korisne. Upravo to su prednosti izrade kod kuće.
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la marin » 22 srp 2008, 23:01

odlično

www.opg-sagi.hr
marin
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Neno » 14 ruj 2008, 17:21

Mungos1212, kakvo je stanje sada kod tebe u RV. Ajde stavi koju riječ o jačini društava, zalihama, varoi...da vidimo kako to otprilke izgleda. Napišti štogod i tvoga mišljenja.
Neno

Ja sam onaj koji šverca i preprodaje vlastiti med.
Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la Neno » 14 ruj 2008, 17:22

Laza i kod tebe je RV u opticaju. Kako je kod tebe?
Neno

Neno
Legenda
Legenda

PostPostao/la Neno » 16 ruj 2008, 16:57

NEMA ODGOVORA. :?: Di je zapelo? Pa nije valjda istina malo drukčija od onoga što se piše po netu o RV? :idea:
Neno

Neno
Legenda
Legenda

Sljedeća

Natrag na RODNA VOJA

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.