tinktura propolisa

Rasprave o propolisu

tinktura propolisa

PostPostao/la Darko » 17 tra 2009, 16:47

molim nekoga da mi objasni recept za pravljenje kapi
Darko
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: tinktura propolisa

PostPostao/la ZikaS » 17 tra 2009, 19:03

1. Kupiti u apoteci 1l čistog alkohola.
2. Staviti u zamrzivač 30-50 gr propolisa i sutradan isti izmrviti u avanu, što sitnije to bolje, (ili samleti na mlinu za kafu,
mada se neki ovome protive) odmeriti 30 gr propolisa, staviti ga u tamnu bocu i preliti sa 100 ml čistog alkohola.
3. Bocu zatvoriti, pa je staviti u tamnu prostoriju min.15 dana (što duže, to bolje).
4. Nakon min.15 dana sadržaj procediti kroz duplu gazu i to je to - gotova tinktura.
Sada je suštinsko pitanje koja je to razmera ili omjer?
Na to pitanje nije lako odgovoriti, ali ako osušite ostatak sa gaze na temperaturi do max. 50 stepeni pa isti oduzmete
od onih 30 gr, lako će te sami izračunati koji je to %. Mnogo zavisi od stepena čistoće propolisa, odnosno od sadržaja
drugih primesa koje ostaju na gazi (voska, ostataka drveta ako se skuplja sa ramova, a ne sa specijalnih skupljača i sl.),
ali iskustveno na način kako sam opisao to je oko 20%.
Za upotrebu najbolje je proceđeni sadržaj, tj. tinkturu sipati u male bočice zapremine oko 25 ml sa kapaljkom.
Sretno!
ZikaS
Legenda
Legenda

PostPostao/la Darko » 17 tra 2009, 19:59

hvala na receptu za propolis tinkturu
Darko
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la darko&antonija » 18 tra 2009, 19:07

Ili u ljekarni kupiš sterilne plastične bočice(za kapi za oči),10 ili 20ml.

antonija
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la ZikaS » 18 tra 2009, 20:02

Da, tako je.
Pogotovu, ako su tamne (braon boje).
ZikaS
Legenda
Legenda

PostPostao/la Reful » 18 tra 2009, 20:56

Za izradu alkoholne tinkture propolisa, od ove godine koristim Badelov rafinirani etilni alkohol 96%, po potrebi ga razrjeđujem destiliranom vodom. Njegova prednost je u tome što je to čisti konzumni alkohol, a mana - skup je (100 i nešto kuna litra). Ima ga u Metrou http://www.metro-cc.hr/

Bočice od tamnog stakla, 10ml i veće, te kapaljke i sprejevi: http://www.orkalab.hr/home.html ili http://www.bumbar.hr/home.php

thirsty
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la medun-vučko » 18 tra 2009, 21:04

ILI plastične a jeftinije bočice tel .:01 4811791 Kaptol 18 u Zagrebu robu šalju pouzećem
Prerada plastičnih masa
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la darko&antonija » 19 tra 2009, 08:13

Orka lab još nisu krenuli u proizvodnju tamnih bočica jer je negdje zastoj u pregovorima.Tako mi je rekao njihov predstavnik na Vinkovačkom sajmu.Ja sam im slala mail i dobila cjenovnik,a za mat.mliječ treba potražiti negdje drugo jer oni trenutno nemaju tamnu ambalažu.
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Reful » 25 tra 2009, 22:12

Samo jedna informacija, zapravo izjava jednog frenda sa problemom "smrdljivih nogu": "Propolis (tinktura) je bolji od svih preparata za noge. Samo su mi sad žute noge" :-D
Hvala Vam, to sam ovdje naučio (i prenesao frendu)! thirsty
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Nenad M » 26 tra 2009, 08:39

Bit će dobra juha..ha ha
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Reful » 26 tra 2009, 11:20

:???: :| :(
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la branimir » 19 svi 2009, 01:07

Reful je napisao/la:Za izradu alkoholne tinkture propolisa, od ove godine koristim Badelov rafinirani etilni alkohol 96%,.........

ja bi radio sa 40 % ...jel moguce? .. mislim vrijeme nije problem -predpostavljam da treba vise vremena da se otopi ... ili to nebi bilo kao sa 96%?
Ne možemo riješiti neki problem istim načinom razmišljanja kojim smo ga stvorili
branimir
Legenda
Legenda

PostPostao/la Reful » 19 svi 2009, 08:57

Moguće je napraviti takvu tinkturu, no hoće li ona biti kvalitetna, tj hoće li se otopiti dovoljno propolisa u njoj? Nemam dovoljno iskustva, ne znam. A da napraviš sa 70% alkoholom? :wink:
LP
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la branimir » 19 svi 2009, 12:22

jel moze sta biti covjeku od 70%-tnog alkohola?
Ne možemo riješiti neki problem istim načinom razmišljanja kojim smo ga stvorili
branimir
Legenda
Legenda

PostPostao/la Reful » 19 svi 2009, 13:35

Ma što bi mu bilo od nekoliko kapi dnevno u tinkturi!?
70%, 96% ili neka druga jačina/koncentracija alkohola - svejedno.
Jedino ako je alergičan na alkohol, jadnik :lol:
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 19 svi 2009, 21:07

branimir je napisao/la:
Reful je napisao/la:Za izradu alkoholne tinkture propolisa, od ove godine koristim Badelov rafinirani etilni alkohol 96%,.........

ja bi radio sa 40 % ...jel moguce? .. mislim vrijeme nije problem -predpostavljam da treba vise vremena da se otopi ... ili to nebi bilo kao sa 96%?

Bez komplikovanja odradi sa 96 % i onda kada pretočiš u boce onda spusti na 40 % ili po želji thirsty .
Stara faca

PostPostao/la Reful » 19 svi 2009, 21:50

senad_ćehić je napisao/la:
branimir je napisao/la:

Bez komplikovanja odradi sa 96 % i onda kada pretočiš u boce onda spusti na 40 % ili po želji thirsty .

Postupak na mjestu!

Kod miješanja alkohola i vode (u ovom slučaju - razrijeđivanje propolisa na 40%), nastala tekućina poprima izgled mlijeka. Bez brige, kroz neko vrijeme će opet postati prozirna.

Zašto 40%?
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 19 svi 2009, 23:01

Zaboravio sam da dodam , obzirom da edit nije uključen da dopunim !

Ako se ima namjera spuštati na 40 % treba predvidjeti tj. dodati sirovog propolisa onoliko više da bi se zadržao željeni omjer propolisa u razblaženom stanju. thirsty
Stara faca

PostPostao/la branimir » 20 svi 2009, 00:35

ma ja malo radim za sebe i za pokloniti poznatima .. pa nebi htio da se nekome sta dogodi ... od meda nece nikome nista biti .. ali svega ima .. pa da neko ne nagne bocicu propolisa malo za grlo i kihne od zestice :twisted:

ok radim pola litre +/- stavim u 96 %-tni alkohol(prelijem) propolis i kad se otopi i procjedi - stavim pola litre destilirane vode i dobim cca 40 % alkoholnu otopinu propolisa .... ?
branimir
Legenda
Legenda

PostPostao/la Reful » 21 svi 2009, 14:28

branimir je napisao/la:ok radim pola litre +/- stavim u 96 %-tni alkohol(prelijem) propolis i kad se otopi i procjedi - stavim pola litre destilirane vode i dobim cca 40 % alkoholnu otopinu propolisa .... ?

senad_ćehić je napisao/la:Ako se ima namjera spuštati na 40 % treba predvidjeti tj. dodati sirovog propolisa onoliko više da bi se zadržao željeni omjer propolisa u razblaženom stanju.

Slažem se. To bi otprilike izgledalo ovako: Ako ćeš gotovu tinkturu poslije razrijediti na pola jačine, onda bi (IMHO) u startu trebao staviti duplo veću količinu propolisa od propisne, kako bi održao potrebnu koncentraciju istog u završnom proizvodu.
Hoće li se duplo veća količina propolisa pravilno otopiti u istoj količini alkohola? Ne znam...
branimir je napisao/la:ma ja malo radim za sebe i za pokloniti poznatima .. pa nebi htio da se nekome sta dogodi ... od meda nece nikome nista biti .. ali svega ima .. pa da neko ne nagne bocicu propolisa malo za grlo i kihne od zestice

Zašto ih ne educiraš i objasniš im što je tinktura propolisa, čemu služi i kako se dozira? Možda sa isprintanim letkom ili usmeno?
A uz edukaciju, staviš ovakve kapaljke na bočice da se ne može cugnut iz nje:
1.JPG
1.JPG (46.06 KiB) Pogledano 25654 put/a.

Ne zamjeri, samo predlažem... thirsty
Stara faca
Stara faca

Sljedeća

Natrag na PROPOLIS

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.