Mane propolisa!

Rasprave o propolisu

Mane propolisa!

PostPostao/la Nenad M » 17 stu 2009, 07:13

Čitajuči dosta o korisnosti proplisa niko nije spominjao mane propolisa.Tu mislim na loše osobine kao što su vezanje nekih loših elemenata koje pčelari koriste u suzbijanju varoe na propolis.
U prvom redu tu je amitraz koji je od nedavno zabranjen.Kako se odnosi na ostale gluposti koje unosimo u košnicu a i oksalnu kiselinu i druge elemente?
Bilo bi dobro da i o tome razgovaramo da ne ispadne da volimo čuti samo ljepu stranu!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

Re: Mane propolisa!

PostPostao/la senad_ćehić » 17 stu 2009, 10:04

Nenad M je napisao/la:Kako se odnosi na ostale gluposti koje unosimo u košnicu a i oksalnu kiselinu i druge elemente?
Bilo bi dobro da i o tome razgovaramo da ne ispadne da volimo čuti samo ljepu stranu!

Ako, nemogu opstati bakterije ,virusi, gljivice .......?! :-D thirsty
Stara faca

PostPostao/la kreso » 17 stu 2009, 19:17

Mislim da puno ovisi o tehnologiji pcelarenja, tj. nacinu borbe protiv varoe.
Osobno koristim u tu svrhu samo organske kiseline (mravlja i oksalna), i to je to.
Mrezice za prikupljanja propolisa postavljam u ljeto, prije zadnjeg vrcanja, pa na odmor.Po povratku slijedi skidanje mrezica, vrcanje pa potom MK.Pri tretmanu su medista skinuta, a isto je i prilikom tretmana oksalne.
Jedino sto sam ove godine kao pokus ostavio na par drustava medisni nastavak ispod dva plodisna.
Tretman oksalne tek slijedi, a do prvog vrcanja i prikupljanja propolisa, proci ce dosta vremena.
Naravno, kao savjesni pcelari, za vrijeme medobranja ne koristimo nista.
Dakle, i sami imamo i tekako uticaja na moguce rezidue.
Pozz, Kreso
kreso
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mungos1212 » 19 stu 2009, 00:41

Nažalost Nenade ovo je tema koja je sasvim uredu i treba razgovarati o njoj iako nije prijatna. Propolis kupi amitraz u sebe a znam neke pčelare koji dime amitrazom i po 15 puta u sezoni. Ja sam kao i Krešo koristio samo prirodne metode i zato sam izgubio par društava ali nije mi žao . Biodinamičko i eko pčelarenje zahtjeva i veće gubitke a i manje prihode ali više zdravlja.

Još jedna loša strana je da je oko 30% ljudi ima kontaktnu alergiju na proplis a među njima sam i sam. Lagano uvđenje u terapiju je jedna od najvažnijih metoda početka terapije.
Pozdrav
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

Natrag na PROPOLIS

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.