Prikupljanje propolisa

Rasprave o propolisu

Re: Prikupljanje propolisa

PostPostao/la medun-vučko » 23 srp 2012, 09:53

Zaboravih kada se struže propolis nema tretiranja varove,pazi na kontaminaciju istog.
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Agricola » 23 srp 2012, 13:16

medun-vučko je napisao/la:Zaboravih kada se struže propolis nema tretiranja varove,pazi na kontaminaciju istog.

Možda nisam svetac, ali ono što ja neću jesti neću dati ni drugima. :) Naravno da ću to morati paziti.
U svakom slučaju odlično je što ste ovo naposali zbog drugih koji čitaju, posebno početnici da ne bi napravili nešto pogrešno i trovali sebe i druge. I još navodili vaše citate :wink: .

Pozdrav.
Agricola
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 23 srp 2012, 22:11

Možda nekome pomogne bar za vlastite potrebe . Inače dobije se extra kvalitetan propolis. Jednostavna metoda.
slika

Više slika i video uradak na:
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... 648#p13648
Stara faca

PostPostao/la darko&antonija » 23 srp 2012, 22:23

.........nema boljeg ,pristupačnijeg i čišćeg propolisa.......najbolje stvari su uvijek jednostavne.....a i količina istog što se prikupi nije za potcijeniti,zar ne senade :wink:
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la Agricola » 23 srp 2012, 23:10

Hvala velika na idejama, želja mi je da probam tri varijante ako nađem vremena za sve.
Medno.
Agricola
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la Giga » 23 srp 2012, 23:35

Ljepo je uciti, pogotovo kada se ovako fino savijetuje.

Ja sam nekidan, po savijetu ovdije sa foruma, probao staviti keramicku plocicu na satonose.
Sada je proslo mislim tri dana, no ocito se mojim pcelama nesvidja boja plocica :-D , pa ne ljepe propolis...

...
Giga
Legenda
Legenda

PostPostao/la senad_ćehić » 24 srp 2012, 00:05

darko&antonija je napisao/la:.........nema boljeg ,pristupačnijeg i čišćeg propolisa.......najbolje stvari su uvijek jednostavne.....a i količina istog što se prikupi nije za potcijeniti,zar ne senade :wink:

Treba biti iskren pa reći da neće sve pčele da rade propolis iz nekog razloga . Ko ima veći broj košnica ovim jednostavnim načinom može se prikupiti solidne količine. JA to obavezno stavlja i zaista je visoko kvalitetan i sa nekih 70 0d 100 sakupim dovoljne količine i za tržište i još kada dodam sakupjanje propolisa tokom prikupljanja matične mliječi ima dovoljno za moje mušterije tokom cijele godine.

Sretno s vima :)
Stara faca

PostPostao/la Brle » 24 srp 2012, 08:15

Giga je napisao/la:Ljepo je uciti, pogotovo kada se ovako fino savijetuje.

Ja sam nekidan, po savijetu ovdije sa foruma, probao staviti keramicku plocicu na satonose.
Sada je proslo mislim tri dana, no ocito se mojim pcelama nesvidja boja plocica :-D , pa ne ljepe propolis...

...

Giga, ne propoliziraju sve zajednice jednako. Kod mene u nekima možeš prstima vadit okvire, a u nekima pajserom koliko su ih ispropolizirale... Skuplja se naravno sa ovih drugih...
www.opg-brlekovic.hr
Brle
Guru
Guru

PostPostao/la medun-vučko » 29 srp 2012, 13:08

...

:?: digo si leglo,morale bi ljepiti niti Kerakol im nije ravan :!:
Kokos
medun-vučko
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Giga » 29 srp 2012, 23:42

medun-vučko je napisao/la:

...

:?: digo si leglo,morale bi ljepiti niti Kerakol im nije ravan :!:

Da, digao sam leglo. Plocice su bile u kosnicama 5 dana. Imao sam 4 plocice svaka u jednoj kosnici. Na plocicama su propolisom ostavljeni obrisi satonosa. Kada sam sve sastrugao dobio sam proolisa za jednu cajnu zlicicu.

Sada sam na par kosnica odigao hranilice, pa cu za 5 dana vidijeti kako ce ovim nacinom izgledati prikupljanje.

Do sada sam uspio sastrugati relativno cistog propolisa oko 12grama, izmedju satonosa i kosnica...
Sada bih jos trebao znati kako ga i gdije cuvati?

...
Giga
Legenda
Legenda

PostPostao/la darko&antonija » 30 srp 2012, 22:37

....čisti propolis nije problem čuvati.....sobna ili podrumska temperatura.......ja spremam u kutije od sladoleda......poklopci fino dihtaju.....ako ga želiš usitniti,tada ga smrzneš,pa lomiš,smrznut puca .......usitnjen se lakše i brže topi u alkoholu......
dv
darko&antonija
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la cmelec » 13 stu 2012, 20:16

...

Pozdrav kolega!
Došao keramičar u javnu kuču u Minhenu gdje je bila prekrasna crnkinja, platio joj kompletnu uslugu samo zato da mu pokaze kako paše roza fuga na crne pločice! :lol: :lol:
cmelec
Guru matica
Guru matica

PostPostao/la Nikola99 » 28 kol 2013, 10:12

Nakon završetka tretmana s apiguradom stavio sam plastične rešetkice il kak da ih nazovem za skupljanje propolisa na satonoše. Ispod sam postavio letvice da ih malo odignem, bar tak sam pročitao da bi trebao, ak tko ima još kakav savjet objeručke ga prihvačam :)
Do kada ostavljate mrežice za skupljanje propolisa? Prema literaturi koju sam čitao trebao bi ima ostaviti period da si i zaljepe svoje rupe i rupice za zime, dakle do 10 mjeseca jel predugo ak ostavim?
Nikola99
Poznato lice
Poznato lice

Prethodna

Natrag na PROPOLIS

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.