postotak propolisa

Rasprave o propolisu

Re: postotak propolisa

PostPostao/la zeleni » 19 vel 2011, 21:30

Na ovome linku je to super potkrepljeno fotografijama. Svaka čast na tome njegovom tvorcu.
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." - N.T.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 20 vel 2011, 01:58

Pitanje glasi:
koji bi postotak tinkture propolisa ja dobio kada bi stavio 10deka propolisa na 2.5 deci alkohola??

Poznate vrijednosti:

a) 100 grama sirov propopolis
b) 250 militara alkohola (200 grama )
c) a+b
d) ?

a+b=c -------> 100+200=300 gr.
a:c x 100=d ------>100:300x100= 33,33 %

Otpina bi bila 33,33% ,,,
Stara faca

PostPostao/la zeleni » 20 vel 2011, 10:30

To je to. Poklapa se i sa mojim izračunom.
Zanima me da li radite propolis u spreju za direktnu primjenu u usta. Ako da na koju jačinu alkohola spuštate otopinu za tu namjenu?
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." - N.T.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la sigal » 20 vel 2011, 23:41

Izračun bi odgovarao kada bi se sav propolis ( i sve ostalo uz njega ) otopio u alkoholu. Nakon filtriranja na filteru će ostati dio neotopljenog i to treba odvagati, pa onda izvršiti korekciju izračuna.
sigal
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la zeleni » 21 vel 2011, 09:03

U tom slučaju trebalo bi vagnuti mokar talog natopljen alkoholom a zatim ga osušiti i vagnuti suhi da možemo uzeti u obzir i količinu alkohola koju smo izgubili odstranjujuči talog iz otopine, tj. alkohol koji se upijo u talog. Puno muke a sličan rezultat.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 25 vel 2011, 15:10

zeleni je napisao/la:To je to. Poklapa se i sa mojim izračunom.
Zanima me da li radite propolis u spreju za direktnu primjenu u usta. Ako da na koju jačinu alkohola spuštate otopinu za tu namjenu?

Otopina propolisa za sprej ne možebiti veća od 5 % max 10% ako idete alkohol ispod 70%.

Ako se recimo radi 35% otopina (zakonska regulativa u HR) u 40 % alkoholu za sprej , prvo što dolazi do razdvajanja djelatne tvari, drugo može doći do zakrčenja uskog kanala na spreju.

Osobno mislim da sprej koji se nudi po apotekama za direktnu primjenu u usta nije učinkovit.

Ja sam se baziro isključivo na ciljanu apiterapiju zavisno od oboljenja i potreba . Za primjenu isključivo kod oboljenja desni, zubi ja koristim plastične bočice po 20 militara iz kojih se lako izbrizga određena količina . Pravim koncentraciju od 50-70% alkohola , djelatna tvar propolisa je ,zavisno od koncentracije alkohola između 25-30%,,, Ako je niža koncentracija alkohola onda dolazi do razdvajanja djelatne tvari i nužno je svaki put da se promućka,,,

Propolis u 96% alkohol ne bi trebalo koristiti direktno u usta,,može doći do oštećenja sluzokože ,, primjena preko kocke šećera može

Kod primjene propolisa za oralnu higijenu, posebice kod jakih upala desni koristit 0,5-1 militar otopine uz mućkanje u ustima toliko dugo dok se u ustima ne stvori pljuvačke da više ne možete kontrolisat,, sav sadržaj izbaciti ( ne gutati) , 2x na dan, NA zubima, ostaje film propolisa, dobro bi bilo neko vrijeme zadržati takvo stanje,, Ovom metodom pored otklanjanja upalnih procesa, lošeg zadaha reguliše se i rad štitne žljezde, veći dio djelatne tvari žljezde slinovnice su preuzele u organizam , ovim spriječavate nastajanje kamenca u žljezdama slinovnicama, spriječava se upalni proces grla kao i dišni puteva .

Ovo se neka moja saznanja i iskustva , ako se nešto promjeni rado ću podjeliti sa vama.
Negdje je i kolega kreso pisao o primjeni propolisa kod oralne higijene.

Mišljenja sam da ako savjestan pčelar pravi i 5% -10% otopinu propolisa u spreju je daleko djelotvornije od svega što se nudi u farmaciji na bazi propolisa.

Svaki potrošač želi da što jednostavnije ima primjenu određenog proizvoda . POstavlja se pitanje šta želimo mi pčelari ,šta žele potrošači i šta je najučinkovitije. Ako nađemo kompromis ne bitrebali imati probema sa prodajom naših proizvoda.
Stara faca

PostPostao/la pčela-prva » 25 vel 2011, 15:26

zapalo mi je za oko podatak da je zakonska regulativa u HR. 35% ??jel to misle da mora bit utroseno minimalno 35 deka,tj.35% suhe tvari u alkoholu??
jer ako je tako onda ispada da su svi dm-ovi i ljekarne po hr.u prekrsaju jer prodaju 12%15%.20% itd otopine propolisne tinkture i samim tim nepostuju zadanih 35%.
ako se vade kojim slucajem da se 35%tinktura mjesa sa raznoraznim uljima ili nečim drugim pa mu se samim tim spusti postotak opet su u prekrsaju jer fino piše otpina propolisa a ne ulje s dodatkom propolisa ,zamislite kada bi se prodavao propolis sa dodatkom šampona a ne šampon sa dodatkom propolisa,ili maticna mljec sa dodatkom šampona i obrnuto katastrofa :lol: :?: :?: :idea:
Everyone has the right to be Stupid
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 25 vel 2011, 15:48

sigal je napisao/la:Izračun bi odgovarao kada bi se sav propolis ( i sve ostalo uz njega ) otopio u alkoholu. Nakon filtriranja na filteru će ostati dio neotopljenog i to treba odvagati, pa onda izvršiti korekciju izračuna.

Nema tog alkohola koji može izvuči sve iz sirovog propolisa , Ako radiš 35% otopinu sa 96% jednostavno ta količina alkohola se zasiti ne može više da razgrađuje,

Ako ponovo ubacite isti sadržaj na ekstrakciju vidjet ćeš da ponovo se odvija eksrakcija,, boja propolisa na drugoj ekstrakciji nema razlike u odnosu na prvu,, Ovdje je pitanje djelatne tvari

Pitanje djelatne tvari i pitanje količine sudjelovanja sirovog propolisa u procesu razgradnje posmatra se drugačije

Ako bi mogli razumjevati neki proizvod od drveta ,,, kaže se da je utrošeno ,npr. 1 m3 daske,, niko ne kaže da je za taj 1m3 daske utrošen mnogo više kubika oblovine drveta..

Djelatna tvar i učešću sirovog propolisa onoliko puta koliko možemo vršiti ekstrakciju jednog te istog sadržaja,, Kako će mo zvati drugu po redu ili treću ekstrakciju to je pitanje savjesti pčelara, ili neće raditi ništa više osim prve ekstrakcije.

Sada nastaje ono najkomplikovanije ?!
Kada uradimo potpunu ekstrakciju 1x, 2x, 3 x, 4 x ili xx,, onda moramo se varaćati unazad ,, Sav sadržaj pomješati ,onda ostaviti da se sav alkohol ispar do nivoa startovnja sa sirovim propolisom.

I ova metoda bi polučila korekciju ali ta korekcija bi bila minimalna, ZAto nemojmo sami sebi skakat u stomak. Otopina propolisa je proizvod koji je zakonski regulisan (u HR i BH 35%) a kojeg dobijemo na osnovu gornjih proračuna i kao takav zovemo ga 35% otopina sa određenom djelatnom tvari koja bi se mogla izračunati,

Ja sam pravio eksperiment odvajanja alkohola i izračunavanja djelatne tvari . Obzirom da nisam imao miligramsku vagu rezultat je nije validan.. POkušaj kolega da izračunaš djelatnu tvar pa ćeš se iznenaditi koliko je to.

Ako bi izračunali djelatnu tvar na 35% otopinu uz ovo samo bi se mogla na deklaraciji dopuniti brojka djelatne tvari i ništa drugo se nemjenja. Jednostavno takvu otopinu zovemo 35% otpina propolisa

Pozdrav
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 25 vel 2011, 16:00

pčela-prva je napisao/la:zapalo mi je za oko podatak da je zakonska regulativa u HR. 35% ??jel to misle da mora bit utroseno minimalno 35 deka,tj.35% suhe tvari u alkoholu??
jer ako je tako onda ispada da su svi dm-ovi i ljekarne po hr.u prekrsaju jer prodaju 12%15%.20% itd otopine propolisne tinkture i samim tim nepostuju zadanih 35%.
ako se vade kojim slucajem da se 35%tinktura mjesa sa raznoraznim uljima ili nečim drugim pa mu se samim tim spusti postotak opet su u prekrsaju jer fino piše otpina propolisa a ne ulje s dodatkom propolisa ,zamislite kada bi se prodavao propolis sa dodatkom šampona a ne šampon sa dodatkom propolisa,ili maticna mljec sa dodatkom šampona i obrnuto katastrofa :lol: :?: :?: :idea:

Da bi dobili 35% otopinu prema proračunu na 1 litar 96% alkohola (800grama) treba da se doda ; cce 431 grama sirovog propolisa. Suha tvar ili djelatna tvar je nešto drugo ,ne bi trebalo to mješat. Mogli bi postaviti pitanje koliko u 35% otopini propolisa ima djelatne tvari?

Što se tiče zakonske regulative u HR 35% ko iole prati ovaj forum vidjet će koliko se kolega Karlović bori na tom planu i objašnjava koliko su svi u prekršaju kad nude 5,10,15,20 % otopine. Pronađi postove od Karlovića o propolisu .
Stara faca

PostPostao/la zeleni » 25 vel 2011, 21:27

Ja za osobnu uporabu radim otopinu propolisa u spreju sa alkoholom otprilike 40-50%.
Pokazalo mi se kao idealno za čestu primjenu radi malog postotka alkohola i naravno manjeg udjela propolisa. Nema "žutih zubi" i nema stvaranja taloga u bočici ili začepljenja kapilarne cjevčice spreja.
U djelotvornost sam se uvjerio kao i ostali kojima sam ga dao ( nemam neku komercijalnu proizvodnju ). Znači prijatelji, rodbina, poznanici kojima je otklanjao grlobolje, zubobolje, afte, herpes... i svi su puni hvale i traže još. 8)
Praktično je za primjenu, stane u svaki džep ili torbicu. To što ima manje propolisa nadoknadiš češčom primjenom. :wink:
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la pčela-prva » 25 vel 2011, 22:00

senad_ćehić je napisao/la:
Što se tiče zakonske regulative u HR 35% ko iole prati ovaj forum vidjet će koliko se kolega Karlović bori na tom planu i objašnjava koliko su svi u prekršaju kad nude 5,10,15,20 % otopine. Pronađi postove od Karlovića o propolisu .

sve to štima tepostove tj.sveteme na temu propolisa sam pročitao i sve mi je jasno sto se toga tiče,

ali bez filozofije nemore proči istina je ovakva da masu pčelara,pritom mislim na veliku vecinu vrlo iskusnih radi onako kako ste vi napisali radi estraktaciju po xy puta dok god ima boje,iako to javno ne iznose,jer nema nigdje u nas nekog laba koji vrsi analize na propolis to je i sam napisao Kranjec....znaci nigdje nikog ne ogranicava da prodaje muda pod bubrege...samim tim mislim da se neki ucinak nemoze vidjeti kratkom upotrebom tj.sa 20 ml. nego se propolis treba duze upotrebljavat da bi se vidjeli neki pomaci...samim tim pakira se buckuris koji je ko zna kojeg postotka udjela ako bas hocete djelatne tvari propolisa...bitno je da se izvade svi papiri i plate davanja a okvaliteti proizvoda otom potom,

na navedeno gore mislim na dobar dio pčelara nije pravilo za sve ima ih svaka čast izuzetcima pravih koji samo jednom provedu otapanje...

Mene zanima sljedece pošto od lani sam imao malo propolisa.zelim da napravim za svoju obitelj i mozda kojeg susjeda dobru propolisnu otopinu,stoga me ne zanima nikakva regulativa ,ako je na terenu dokazano da 96%otopina se vec zasiti propolisom ak se metne recimo pola kile ili sta ti ja znam ,jel me shvacate...
sto se tice %-ka ispod 35% mene zanima jel ima netko u hps-u koji ce nastupit prema nadleznom inspektoratu sa nekakvim pismom namjere,da se stvari pokrenu jer se i dalje na policama nalazi propolis male vrjednosti,sto ce reci oni ce ga vratit u skladiste prepakirat i napisat u deklaraciji 35%-ni ,jer opet nema kontrole da to potvrdi...isto ko sto se u metrou prodaje med pod oznakom zemlja porjekla KINA-HRVATSKA!
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la pčela-prva » 25 vel 2011, 22:04

Pitanje glasi:
koji bi postotak tinkture propolisa ja dobio kada bi stavio 10deka propolisa na 2.5 deci alkohola??

Poznate vrijednosti:

a) 100 grama sirov propopolis
b) 250 militara alkohola (200 grama )
c) a+b
d) ?

a+b=c -------> 100+200=300 gr.
a:c x 100=d ------>100:300x100= 33,33 %

Otpina bi bila 33,33% ,,,

evo neki mi kazu ovako da je koga god pitam drugacije kaze CITIRAM:
250ml = 0,25lx0,8(tezina cistog alkohola 96%)=0,2kg

o.2kg = 200g
100g propolisa na 250 ml alkohola ispada 50 %

ko god drukcije izracuna kriva je racunica
walter
pčela-prva
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la zeleni » 25 vel 2011, 22:35

Ako imamo 200g bjelog na što dodamo 100g crvenog imamo ukupno 300g mješavine.
U toj mješavini je udio crvenog 33,3% ili ti 1/3.
zeleni
Stara faca
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 26 vel 2011, 01:15

pčela-prva je napisao/la: evo neki mi kazu ovako da je koga god pitam drugacije kaze CITIRAM:
250ml = 0,25lx0,8(tezina cistog alkohola 96%)=0,2kg

o.2kg = 200g
100g propolisa na 250 ml alkohola ispada 50 %

ko god drukcije izracuna kriva je racunica

Kako se dođe do ovih 50% ima li metodologija?
Stara faca

PostPostao/la zarkodj » 27 vel 2011, 20:00

Bez računanja ne verujem da može biti iznad 25% propolisa jer rastvorljivi deo koji stavimo u alkohol tj. smole nema više od 60 %. Ostalo je vosak i nečistoće koje ostaju kao takve i bacamo ih.
Žarko Đorđević , Bač ,Srbija
zarkodj
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la mudlin » 31 svi 2011, 13:00

zarkodj je napisao/la:Bez računanja ne verujem da može biti iznad 25% propolisa jer rastvorljivi deo koji stavimo u alkohol tj. smole nema više od 60 %. Ostalo je vosak i nečistoće koje ostaju kao takve i bacamo ih.

kad se ocjedi, osuši se i vagne i dobije se dio koj je netopiv, i oduzme od doddanog propolisa. tak se dobiva postotak...
..."Čmrži klečica,
Curi žganica,
I vu zdele krampampula vri:
Primekni čašo za lubav našo,
Nek domovina z nami živi!" ...
mudlin
Legenda
Legenda

PostPostao/la monika1 » 16 kol 2012, 15:30

I ova metoda bi polučila korekciju ali ta korekcija bi bila minimalna, ZAto nemojmo sami sebi skakat u stomak. Otopina propolisa je proizvod koji je zakonski regulisan (u HR i BH 35%) a kojeg dobijemo na osnovu gornjih proračuna i kao takav zovemo ga 35% otopina sa određenom djelatnom tvari koja bi se mogla izračunati,

Ako bi izračunali djelatnu tvar na 35% otopinu uz ovo samo bi se mogla na deklaraciji dopuniti brojka djelatne tvari i ništa drugo se nemjenja. Jednostavno takvu otopinu zovemo 35% otpina propolisa

Pozdrav

1l 96% alkohola + 350g prpolisa = cca 35% otopina??????????????????

jel to to ili ????
monika1
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la Nenad M » 16 kol 2012, 16:20

Je i nije jer se ne otopi sve!
Nenad Martinjak
Neko pije od radosti,neko od tuge ja od jutra!
Nenad M
Guru radilica
Guru radilica

PostPostao/la senad_ćehić » 16 kol 2012, 20:46

monika1 je napisao/la:

Pozdrav

1l 96% alkohola + 350g prpolisa = cca 35% otopina??????????????????

jel to to ili ????

ZA 35% -tni trebalo bi 431 gr sirovog propolisa na 1 l ( 800 gr) 96% etanola
431+800=1231
431:1231/x100= 35,01.. % tni
Stara faca

PostPostao/la monika1 » 17 kol 2012, 21:50

hvala puno......

e sad....kad to otopim, tih 431g na 1l 96% i dibijem tih 35% dali je to prejako da se daje npr. četverogodišnjem djetetu svako jutro na žlici meda ili treba to nekako razblažiti?
monika1
Novi korisnik
Novi korisnik

PrethodnaSljedeća

Natrag na PROPOLIS

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.