liofilizacija matične mliječi

Rasprave o matičnoj mliječi

liofilizacija matične mliječi

PostPostao/la zlatkocesnik » 19 tra 2008, 14:18

Pozdrav svima,

Jel neko vidio kada kak se to radi i dali postoje neke slike o tome u knjigama ili na internetu

Hvala i lijep pozdrav
zlatkocesnik
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: liofilizacija matične mliječi

PostPostao/la ciro_dubica » 27 tra 2008, 15:45

Liofilizacija maticne mlijeci je proces oduzimanja vode iz mlijeci na temperaturi oko -60 stepeni, tj. duboko zamrzavanje mlijeci.
za to ti ne trebaju knjige i slike nego visko skupa oprema koje nema na nasim prostorima.

pozz
ciro_dubica
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la ljilja » 16 svi 2008, 09:32

Oprema je liofilizator; moguće ga je nabaviti i na našim prostorima (Kemolab, Zagreb).
Cijena je visoka, ovisi o veličini uzorka za liofilizaciju. Za liofilizator volumena 4,5 l cijena je 80 000 - 90 000 kn.
ljilja
Novi korisnik
Novi korisnik

PostPostao/la The Beeman » 18 svi 2008, 19:27

a jesi uletio! onako ko iz neba pa u jaja (muda)!
ni tko si, ni di si! ništa!
ajd ako nisi kreirao mail samo da napišeš post, onda se predstavi malo. detaljnije opiši što se to nudi. slike, karakteristike! nitko ti neće dat 10000€ za niš!
The Beeman

PostPostao/la STING » 18 svi 2008, 21:03

Kod nas još nitko nije objavio da vrši liofilizaciju matične mliječi, međutim ima pčelara koji prodaju liofiliziranu matičnu mliječ (uveženu tko zna koje godine) kao proizvod sa svog pčelinjaka. Rok trajanja liofilizirane mliječi je 2 godine. Ima i onih koji na tržnici prodaju ne liofiliziranu mliječ držeći je u priručnim vikend hladnjacima, a trebala bi biti u dubinskom zamrzivaču. Svi šute, od inspekcije do ...
Barem bi pčelari trebali informirati kupce o prijevari u ponudi liofilizirane mliječi i narušavanju kvalitete "mliječi s placa".
STING
Legenda
Legenda

PostPostao/la branimir » 21 svi 2008, 02:02

STING je napisao/la: Svi šute, od inspekcije do ...

... do ljilje :twisted:
Ne možemo riješiti neki problem istim načinom razmišljanja kojim smo ga stvorili
branimir
Legenda
Legenda

PostPostao/la mungos1212 » 21 svi 2008, 12:01

STING je napisao/la:Kod nas još nitko nije objavio da vrši liofilizaciju matične mliječi, međutim ima pčelara koji prodaju liofiliziranu matičnu mliječ (uveženu tko zna koje godine) kao proizvod sa svog pčelinjaka. Rok trajanja liofilizirane mliječi je 2 godine. Ima i onih koji na tržnici prodaju ne liofiliziranu mliječ držeći je u priručnim vikend hladnjacima, a trebala bi biti u dubinskom zamrzivaču. Svi šute, od inspekcije do ...
Barem bi pčelari trebali informirati kupce o prijevari u ponudi liofilizirane mliječi i narušavanju kvalitete "mliječi s placa".

Edukacija, edukacija, edukacija, svi šute jer neznaju a nisu sigurni znaju li drugi. Ovdje je "nekolicina" koji nešto znaju i skidaju sa interneta ali sam se uvjerio da je većina pčelara na ovim prostorima needucirana. Ako nešto i kažu to se tiče meda jer misle da sve znaju a ako im pomeneš neki drugi proizvod vrdaju.
Treba prvo pčelare edukovati, pa onda narod informirati a možda i koju inspeciju
I ljude poslušaj, i svoje pameti imaj
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la medmar » 21 svi 2008, 14:24

Evo malo od mene.Teško je nešto reči o matičnoj mlječi, a i tko bi to mogao reči.Iz literature se može dosta saznati, ali svojih iskustava 99 posto pčelara nema.Što znači da i nebi trebali davati savjete o nečem što im je nepoznato iz prakse.
Susreo sam se sa proizvodnjom matične mlječi prije više godina.Sa pok. Đurom Sulimanovičem i asistentima vet. fakulteta smo bili u posjeti Slovenskom pčelaru Pislaku.On je kao što večina pčelara zna veliki proizvođač matica.Matičnu mljeć proizvodi za potrebe presađivanja matica a i prodaju.To je jedina matična mlječ,u blizini po mom mišljenju, koja je ispravna i koju bih preporučio za lječenje.
Pčenar koji ne stimulira pčele i ne bavi se proizvodnjom matica teško je može dobiti i u minimalnim količinama.
Matična mlječ koja je kod nas u opticaju i koju stavljaju u pripravke je dehidrirana matična mlječ iz Kine.Kao i sve iz Kine tako i matična mlječ je upitne kvalitete, ali cijena je dobra.Drugi i ne nude na prodaju.Previše je dragocjena a i skup.
Toliko o tome, nadam se da se niko nije osjetio povrijeđen.
medmar
Poznato lice
Poznato lice

PostPostao/la STING » 22 svi 2008, 12:31

medmar je napisao/la:.Sa pok. Đurom Sulimanovičem i asistentima vet. fakulteta smo bili u posjeti Slovenskom pčelaru Pislaku.On je kao što večina pčelara zna veliki proizvođač matica.Matičnu mljeć proizvodi za potrebe presađivanja matica a i prodaju.To je jedina matična mlječ,u blizini po mom mišljenju, koja je ispravna i koju bih preporučio za lječenje.
Pčenar koji ne stimulira pčele i ne bavi se proizvodnjom matica teško je može dobiti i u minimalnim količinama..

Stvari baš nisu takve kako opisuje medmar. Davno prije prof. Sulimanovića i uvaženog Pislaka organizirana je proizvodnja matične mliječi na otoku Hvaru (pedesetih godina prošlog stoljeća) pod vodstvom zagrebačkog pčelara Drage Vukelića (izumitelj hranilice na AŽ košnci). To se radilo za izvoz. Dosta pčelara zna proizvesti mliječ, veći problem je pravilno skladištenje (od trenutka vađenja do prodaje kupcu), a do pojave kineske mliječi bio je slab interes. Naši potrošači su zapravo needucirani. Njima je bitna cijena te ne uvažavaju element količine pčelinjih proizvoda i kvalitete.
Zašto vanjski preparati sadrže nekoliko puta veće koncentracije od domaćih?
Zar nije smiješno, ali trgovački efikasno kada jedan veći domaći proizvođač radi pripravak od 95 % meda i 5 % (slovima pet posto) cvjetnog praha.
Jesu li potrošači spremni platiti djelotvornu koncentraciju i tko treba propisati normative? :!:
STING
Legenda
Legenda

PostPostao/la mungos1212 » 22 svi 2008, 22:06

STING je napisao/la:
Zašto vanjski preparati sadrže nekoliko puta veće koncentracije od domaćih?
Zar nije smiješno, ali trgovački efikasno kada jedan veći domaći proizvođač radi pripravak od 95 % meda i 5 % (slovima pet posto) cvjetnog praha.
Jesu li potrošači spremni platiti djelotvornu koncentraciju i tko treba propisati normative? :!:

E to se zove zamjerka pohlepnim pčelarima. Svaka čast na tome i ako počnemo sa te tačke mnoge stvari bi se mogle početi rješavati. Naime, ja sam medicinar i gledam iz očiju pacijenta koji traži brže i djelotvornije lijekove. Ljudima pčelari prodaju upravo takav med sa 5% polena a to je oko dvije velike kašike ako se ne varam. Poznato je da je preporučena dnevna doza polena približna jednoj velikoj kašiki podjeljenoj na jutro i navečer. Kada stave dvije kašike polena u kilu meda nemožemo očekivati da će to netko pojesti za dva dana i tako dobijamo lijek koji je razrijeđen i počinje djelovati nakon mjesec a i duže. Nažalost to se radi i sa matičnom mliječi, propolisom, pergom, lijekovitim travama i ostalim i onda se žale kako ljudi neće to da kupuju. PA KAD NE DJELUJE NE BIH GA NI JA UZEO
Malo sam skrenuo sa teme ali me stingova istina pogodila Hvala Sting i istinu treba govoriti makar i gorku.
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la senad_ćehić » 03 vel 2009, 16:32

Poređenje liofilizirane matične mliječi u odnosu na svježu /izvorno stanje/ matičnu mliječ

Ovo poređenje je sa cijenama koje su aktualne u Bosni I Hercegovini
Učinilo mi se interesantnim iznijeti činjenice u vezi liofilizirane MM u kapsulama u odnosu na matičnu mliječ u izvornom stanja.
Do sad nisam mnogo obraćao pažnju glede osnovni podataka koji se nalaze na ambalaži MM u kapsulama, uglavnom pažnnju mi je odvraćala kapsaula od 200 mg. Smatrao sam da je ta kapsula doista pakovana sa 200 mg liofilizirane/u prahu/ MM. Evo šta govore pokazatelji;

Pakovanje MM u prahu koju proizvodi bosnalijek je slijedeće;
-kutija sadrži 24 kapsule
-svaka kapsula sadrži 200 mg
-200 mg odgovara 68 mg liofilizirane matične mliječi
-odrasli uzimaju 2 kapsule na 24 h
-djeca 1 kapsulu na 24 h
Cijena koštanja u jednoj apoteci iznosi 10,60 km (5,4 eura), dok u drugoj 10,20 km,

Analiza;
U pakovanju od 24 kapsule nalazi se 1632 mg liofilizirane/u prahu matične mliječi ili da to stručno obrazložimo da 24 kapsule odgovaraju 1632 mg liofilizirane MM.

Ovdje možemo izvući zaključak da 1,632 grama mm u prahu košta cce 10 km (5,4 eura)

Da vidmo koliko košta matična mliječ u izvornom stanju;

1 gram matične mliječi u izvornom stanju košta između 4 i 6 km,(2-3 eura) ako se uzimaju veće količine onda cijena je niža. Srednja vrijednost 1 grama svježe/ izvorna MM iznosi 5 km.(2,6 eura)

Iz ovog rezultata možemo zaključiti da za 1.632 grama liofilizirane MM plaćamo 5 euro dok za istu količinu izvorne matične mliječi izdvajamo 4 euro MOžda ovo i nije tako strašno na prvi pogled. Hajde da malo zavirimu šta apiterapeuti kažu.

Dnevna doza MM trebala bi da bude od 0.5 do 1 gram i da se koristi kroz period od dva mjeseca što iznosi ukupno za ovaj period , u ovom slučaju uzet ću srednju vrijednost od 0,75 grama na dan.

Za period od dva mjeseca trebalo bi potrošiti ukupno 45 grama mm
Na tržištu kao što smo rekli izvorna mm košta 5 km za jedan gram (srednja vrjednost) dolazimo do rezultata od 45x2,6 eura = 117 eura.

Da vidimo koliko treba potrošiti kapsula ili kutija pakovanja liofilizirane mm .
Shodno gore navedenim parametrima u vezi liofilizirane mm svaki konzument ako bi se pridržavao uputa apiterapeuta morao bi da kupi /potroši ili da kažemo da bi trebalo da troši 11 kapsula dnevno da bi dostigao preporučeno dozu od 750 mg.
Kroz period od dva mjeseca treba da potroši ukupno 660 kapsula ili cce 28 pakovanja što iznosi ukupno 140 eura.

Razlika u cijeni ide u korist izvorne matične mliječi. Za taj period od dva mjeseca u razlici cijene možemo da sebi priuštimo još dodatnih 11 grama izvorne, neprocjenjive vrjednosti matične mliječi.

Nadam se da sa ovom mojom analizom nisam nikoga uvrijedio obzirom da sam liofiliziranu matičnu mliječ i ranije preporučivao a i danas preporučujem onima koji nemogu da dođu do svježe /izvorne matične mliječi.

Izvorno je prirodno i sigurno daleko, daleko kvalitetnije i učinkovitije. thirsty
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 03 vel 2009, 19:52

Sve je istina što si rekao!

Ali! (prokleti "ali") svježa i prirodna MM nije interesantna "trgovačkoj medicinskoj struci" (da ne kažem lobiju) pa će oni i dalje propagirati i zagovarati kapsulice ( bez obzira što se u njima nalazi i po kojoj je to cijeni, odnosno bez obzira na postojanje bolje i jeftinije alternative!). Hm, vidi vraga prirodna svježa MM je tek "alternativa" kapsulicama sa liofiliziranom MM + 2/3 punila u istim!?

Nemojmo zaboraviti da je "naša" medicina "bazirana" na tableticama, kapsulicama i sličnim "nepokvarljivim" i lako skladištivim "lijekovima" i lijekovima.
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la senad_ćehić » 03 vel 2009, 21:32

Pakovanje MM u prahu koju proizvodi bosnalijek je slijedeće;
-kutija sadrži 24 kapsule
-svaka kapsula sadrži 200 mg
-200 mg odgovara 68 mg liofilizirane matične mliječi
-odrasli uzimaju 2 kapsule na 24 h
-djeca 1 kapsulu na 24 h
Cijena koštanja u jednoj apoteci iznosi 10,60 km (5,4 eura), dok u drugoj 10,20 km,

Što se tiče ovih nekakvih parametara, mene zbunjuje i nisam baš načisto siguran da li stručna odrednica >>>odgovara<<<< misli se na to da zaista postoji količina koja je navedena u vezi MM ili je to energetska vrijednost kumulirana u 200 mg nekakve mase/praha. Znači sumnja mi postoji da je 200 mg nekakvog praha ekvivalent 68 mg liofirizirane MM.

- 200 mg odgovara 68 mg liofilizirane matične mliječi

Ako zaista u jednoj kapsuli postoji 68 mg MM u prahu šta je onda ostalo do 200 mg. U upustvu nestoji da je 132 mg dodatne komponente . Kakve ??
Stara faca

PostPostao/la mungos1212 » 04 vel 2009, 00:08

Hahaha
Bez uvrede ali tako bi bilo logično. Nažalost niti jedan proizvođač neće napisati da vanjska omotnica je razgradiva plastika. Do 200mg ide najčešće neka materija kao npr saharin da bi vidio tabletu. Inače bi tableta bila kao dilatrend ili siofor tj veličine malog dugmeta koje jedva da bi bilo par milimetara.Kako će nešto tako prodati po toj cijeni?

Na jednom američkom sajtu imaš odnos ljekovitosti liofilizirane MM i prirodne. Koliko se sjećam omjera je veći od 1:3 u korist svježe MM. Znači za istu količinu LIO. MM trostruko manja količina prirodne daje istu vrijednost tako da se i terapeutska mjera mijenja za 3 x

Veoma interesantno razmišljanje koje ću predstaviti apiterapeutima. Prošli mijesec su me primili u Apitherapy list pa dobijam mejlove.
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la senad_ćehić » 04 vel 2009, 19:37

mungos1212 je napisao/la:Hahaha
Bez uvrede ali tako bi bilo logično. Nažalost niti jedan proizvođač neće napisati da vanjska omotnica je razgradiva plastika. Do 200mg ide najčešće neka materija kao npr saharin da bi vidio tabletu. Inače bi tableta bila kao dilatrend ili siofor tj veličine malog dugmeta koje jedva da bi bilo par milimetara.Kako će nešto tako prodati po toj cijeni?

Na jednom američkom sajtu imaš odnos ljekovitosti liofilizirane MM i prirodne. Koliko se sjećam omjera je veći od 1:3 u korist svježe MM. Znači za istu količinu LIO. MM trostruko manja količina prirodne daje istu vrijednost tako da se i terapeutska mjera mijenja za 3 x

Veoma interesantno razmišljanje koje ću predstaviti apiterapeutima. Prošli mijesec su me primili u Apitherapy list pa dobijam mejlove.

U ovom poređenjima koja sam naveo iznenadio sam se malim udjelom liofilizirane MM u jednoj kapsuli i samim tim u pakovanju od 24 kapsule. Razlika u cijeni u okviru ovih parametara, bez,hajde da kažemo isticanja vrijednosti i jedne i druge.

drago mi je da sam čuo ovo
MM trostruko manja količina prirodne daje istu vrijednost tako da se i terapeutska mjera mijenja za 3 x

Onda možemo reći , da, ako je cijena liofilizirane mm jednaka izvornoj mm konzumenti će upotrebom iste količine izvorne mm dobiti 3x bolji eliksir od liofilizirane mm.

Veoma interesantno razmišljanje koje ću predstaviti apiterapeutima. Prošli mijesec su me primili u Apitherapy list pa dobijam mejlove

Čestitam na prijemu u grupu eminentnih sručnjaka pa da se i mi okoristimo i saznamo nešto više, ako nizbogčeg drugog onda da razbiju se predrasude i zablude konzumenata a bogami i pčelara.

Bilo bi interesantno iznijeti stajališta u vezi čuvanja i koristenja matične mliječi.
Nedavno sam saznao da se izvorna matična mliječ može čuvati do +4 C (izvor http://www.mmm.ba)
I nedavno sam na Umeljićevom web site našao podatak da se matična mliječ može držati do +3, a ako se želi duže držati onda ide duboko zamrzavanje ( http://www.umeljic.com/Text5.htm)
Stara faca

PostPostao/la ekomedo » 04 vel 2009, 19:48

Ja pokušavam doznati kakve bi "posljedice" imalo čuvanje MM u tekućem dušiku ili CO2. a zaključili smo (ideja jednog srpskog iskusnog pčelara) - a treba takvu MM nakon odmrzavanja staviti kao podlogu za rast ličinke (u laboratorijskim uvijetima) i tako vidjeti dali je bitno promijenila sastav i kvalitetu.

Osobno sam jako zainteresiran za ovu metodu čuvanja MM jer je temperatura od -190 celzija ili -80 celzija (približne vrijednosti) svakako respektibilna! Povrh toga ampule sa MM čuvaju se u kontejnerima (kao oni za čuvanje sperme bikova) u terenskim uvijetima i dopunjavanje sa tekućim (ukapljenim) plinovima vrši se cca. svaka 2 tjedna!
Ekomedo je pravi ekološki pčelar. Mellis picea lupus capillus longus provjerio! Pelud nema pojma. P.a.j.o. , idemo do kr(j)aja! Buronja je kenjac.
ekomedo
Guru matica
Guru matica

Lokacija: Zagorje, Primorje, Pokupsko, Banovina, G. Kotar, Lika, Lonjsko Polje,

PostPostao/la senad_ćehić » 04 vel 2009, 21:04

Unazad godinu razmišljam o uslovima čuvanja i posebno tansporta do konzumenata matične mliječi. U glavi mi se motala svakojaka ideja pa čak i gnojivo NPK koje u sebi ima dušik. NAime dok sam rastvarao gnojivo u vodi kako bi dobio tečnost i isti sam mješao rukom , poslije kratkog vremena voda je bila hladna da nisam mogao držati ruku u vodi, rodila se ideja.
Ne bih da me neko krivo shvati , logično je da se nebi smjelo biti blizu gnojivo i prehrambeni proizvod. Dalje sam tražio frižidere kojji se mogu konektovati na 12 V u autu a da mogu da održe nisku temperaturu -20. U jednom razgovoru sa prijateljem gdje sma mu objasnio šta mi treba on mi je rekao za taj tečni dušik obzirom da je njegov zet veterinar. Tako da sam; prije dva mjeseca razgovarao sa jednim doktorom veterine po pitanju tečnog duški i objasnio sam kakve su moje namjere. NIje mi mogao dati odgovor da li se MM može hladiti i držati utečnom dušiku.

Što se tiče vetrine sjeme koje oni čuvaju na -180 ili-190 jedina tmperatura na kjoj se može čuvati sjeme , već na -120 to sjeme je kvarljivo.

Obećo mi je dati na korištenje jednu bocu . ONo što mene muči je to da li tečni dušik uopšte smije se kombinovati za hlađenje prehrambeni proizvoda tj. mm onako kako je upakovana jer dolazi u dodir sa bočicom.

Da bi se dobila određena temperatura zavisi od količine tečnog dušika . Moje razmišljanje ide u tom pravcu da ustanovim koliko je potrebno tečnog dušika da bi se dobila temperatura od -20 . Kada to ustanovim tražio bi odgovarajuću ambalažu u koju može da stane cce 1-5 bočica MM i to bi mi služilo za dostavu na kućnu adresu , da li lično ili putem pošte. ZNači izbjegao bi frižidere koji se dodatno plaćaju,
Dopuna dušika kako sam ja shvatio je isključivo iz razloga što se otvora kontejner sa sjemenom pa tako dolazi do izlaska istog.

Znači istražujem ;
-da li je dozvoljeno transportovat ili čuvati matična mliječ upakovana u staklenu boćčicu od 10 grama u tečnom dušiku .
-koja količina tečnosti, tečnog dušika može da održi teperaturu od -20

Mislim da ambalaža za slanje poštom nebi trebala biti porblem, ugravno treba da dihtuje da ne dolazi do curenja.

Što se tiče kvalitete MM koja bi se čuvala na -190 svakako bi trebalo isprobati sa experimentom.
Ja sam prošle godine pokrenuo proizvodnju MM , sa MM koja je stara 1 godinu i koja je čuvana na -20. Start je bio jako uspješan, od 80 startovanih ličinki/matičnjaka po jednom društvu, 10 je odbačeno . Obzirom da pčele odbacuju presađeni materijal i tokom uzgoja matica ovaj broj od 10 odbačenih ne pretstavlja problem i ne utiče na kvalitet MM.
Proizvodnju matične mliječi vršim uz prisustvo matice što je i to jedan od dokaza da je MM kvalitetna.

Eksperiment koji bi se izveo sa MM koja je trenutno smrznuta na -190 , znači nemora se čekati da prođe godina ili više. Ako bi došlo do umanjenja kvalitete MM to bi se trebalo osjetiti isvakako ponuditi pčelama, a izvršiti i organoleptičku analizu.

Možda bi ovdje mungos1212 mogao pomoći sa svojim znanjem i vezama tj. da iskoristi svoj autoritet kod onih koji znaju više od mene i koji se bave naučnim radom i istraživanjem.
Stara faca

PostPostao/la mungos1212 » 05 vel 2009, 23:45

Pa kad me već prozivate da se i javim. Da, upravu ste i skladištenje MM je idealno na -60 stepeni. Potražit ću taj sajt na kome sam pročitao pa vam ga proslijedim čim prije. Ja koliko znam da takve minuse proizvodi jedino tečni dušik ali ipak ne bi o tome jer nisam dovoljno potkovan u toj oblasti.
Provjeru kvalitete možete i vi napraviti na svom pčelinjaku. Naime, jedna od najboljih laboratorija za mm je pčela i ako je ona hoće primiti nakon smrzavanja znajte da niste skoro ništa izgubili na kvaliteti. Čak i američke laboratorije priznaju nedostatak svojih istraživanja u odnosu na pčelinji sud.
Pozdrav Senadu u nadi da će nekad vidjeti tako daleku Zenicu hahahaha tralala bez ljutnje smile38 Dobrodošao kad god
mungos1212
Majstor
Majstor

PostPostao/la senad_ćehić » 06 vel 2009, 00:13

mungos1212 je napisao/la:Pa kad me već prozivate da se i javim. Da, upravu ste i skladištenje MM je idealno na -60 stepeni. Potražit ću taj sajt na kome sam pročitao pa vam ga proslijedim čim prije. Ja koliko znam da takve minuse proizvodi jedino tečni dušik ali ipak ne bi o tome jer nisam dovoljno potkovan u toj oblasti.
Provjeru kvalitete možete i vi napraviti na svom pčelinjaku. Naime, jedna od najboljih laboratorija za mm je pčela i ako je ona hoće primiti nakon smrzavanja znajte da niste skoro ništa izgubili na kvaliteti. Čak i američke laboratorije priznaju nedostatak svojih istraživanja u odnosu na pčelinji sud.
Pozdrav Senadu u nadi da će nekad vidjeti tako daleku Zenicu bez ljutnje Dobrodošao kad god

DAj pogledaj malo obzirom da dobro surfaš po internetu a bogami znaš i par strani jezika da li se može upakovana matična mliječ u bočicu od 10 grama ili više nebitno , zaštićena gumenim čepom i vakumirana držati u tečnom dušiku, odnosno transportovat do kranjeg potrošača.

Ma kakva ljutnja nema tu se šta ljutiti. Bio sam ja u Zenici tj, prolazio za Sarajevo ali si bio na službenom putu .
POčeo sam ideju o hvataču polena da sprovodim, konstrukcijsko riješeno još samo da sve to isječem i sklopim. UGlavnom dobit ćeš ,nadam se dok krene intenzivniji unos polena. Zbog ovog ti mene i pozivaš u Zenicu :-D :-D hehe
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 06 vel 2009, 00:42

mungos1212 je napisao

Daj kada mogneš da ovo prokomentarišeš nešto mi nije jasno u svemu ovome, a to je ovo a sve u veziovog tvog citata.
Evo šta sam našao ;

Za liječenje se preporučuje i korišćenje matične mliječi u dozi od 200-300mg nativne ili 60-120mg liofilizirane. Matična mleč sadrži sve što je potrebno za normalno sazrijevanje eritrocita.
Najbolje je uzimati kombinaciju sva tri pčelinja proizvoda, jer će se već za 30 dana vidjeti njihov efekat. Terapija treba biti dovoljno duga 3-6 meseci da bi se popunili depoi gvoždja u koštanoj srži.
Stara faca

Sljedeća

Natrag na MATIČNA MLIJEČ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.