liofilizacija matične mliječi

Rasprave o matičnoj mliječi

Re: liofilizacija matične mliječi

PostPostao/la senad_ćehić » 08 lip 2009, 00:01

Ben je napisao/la:
senad_ćehić je napisao/la:Da li svaki omjer tečnog dušika u mementu daje - 196 C. ili mora biti određena količina da bi se dobilo -196 C

MOje razmišljanje ide u tom pravcu da ako bilo koji omjer dušika daje -196 onda bi bilo idealno napraviti posudu u posudi i na neki način obezbjediti -20 C. Nebi se dolazilo u dodir sa dušikom .

Z a matičnu mliječ koja se dostavlja konzumentu nemora čak ni da bude -20 jer ide odmah na upotrebu.

Nisam te baš razumio. Omjer dušika s čime? Što ti je memento? Jedna jedina kapljica tekućeg dušika ima temperaturu -196. Ako ti padne recimo na pod, istog trena će zakipiti i ispariti u atmosferu. Znaš da u atmosferi ( zrak ) imaš 78% N2. Ako ne želiš da ampulice dođu u dodir s N2, morao bi ih držati nekoliko cm iznad, tj. u dušikovoj pari gdje je temperatura od -60 na više.

Malo sam se krivo izrazio soryyyy. Mislio sam na količinu dušika . A kada sam rekao u momentu mislio sam pri samom dodiru sa ampulom stvara se -196 , tj. MM u ampuli se dovodi na -196 C.
Razumio sam tvoj odgovor .
Stara faca

PostPostao/la senad_ćehić » 08 lip 2009, 00:08

Reful je napisao/la:-196 C je dušikova temperatura vrenja, tada (i na svim toplijim temperaturama) iz tekućeg prelazi u plinovito stanje.

MM koja se dostavlja konzumentu mora biti zamrznuta, jer je za pretpostaviti kako se neće sva od jednom upotrijebiti.

Tačka mržnjenja je mnogo niža od temperature na kojoj se čuva.
U ovom slučaju dostave mislim da nisu bitne pretpostavke oko upotrebe. Bitno je da MM pređe put od tačke A do tačke B u adekvatnom stanju, kada se ugovara isporuka može se naglasiti da je neophodno da posjeduje zamrzivač ili frižider . Ovo se sve odnosi na izvornu MM.
Stara faca

PostPostao/la Reful » 11 lip 2009, 20:01

OffTopic: Experiment - zamrzavanje žive (Hg) uz pomoć tekućeg dušika (ne pokušavati kod kuće :???: )

http://www.youtube.com/watch?v=zKUl6gJhFZY&feature=fvhl
Stara faca
Stara faca

Prethodna

Natrag na MATIČNA MLIJEČ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.